Геополитика и политика

Диогенис Валаванидис: Службе безбедности САД руше јединство Православне цркве

Пише: Диогенис Валаванидис, председник одбора за верска питања Центра за геостратешке студије

Више пута сам писао, али због значаја теме сматрам неопходним да поновим, да је одавно позната „Доктрина америчке борбе против Истока“ чији је креатор директор ЦИА Ален Далс (Allen Welsh Dulles, први цивилни директор ЦИА) у којој су наведене смернице како да се разоре традиционалне вредности које су присутне у православним земљама, тј. да се угаси национална свест њихових грађана и сломи војна моћ и дух словенских народа и њихових држава. Ален Далс је сматрао да се овај циљ може постићи јер су човечији мозак и свест склони променама. Сматрао је да у словенским земљама треба посејати хаос, и на тај начин им неприметно наметнути лажне вредности и приморати их да их прихвате. Помоћу истомишљеника, савезника и помоћника у њиховим домовинама, неопходно је да се неповратно угаси њихова национална свест.

Суштина доктрине се састоји у томе да треба помагати деспотизам чиновника, корупцију и непринципијелност, док честитост и праведност треба исмевати, и указивати да они никоме нису потребни већ да представљају остатак прошлости. Насупрот томе, од прворазредног значаја су афирмисање грубости и наглости, лажи и обмане, пијанства, наркоманије, издајништва, шовинизма као и непријатељства према другим народима. У том контексту, директор ЦИА је сматрао посебно значајним, да америчке обавештајне службе треба највише пажње да посвете деструкцији Русије.

Такође, до сада смо слушали да је Цариградски патријарх Вартоломеј у „присној сарадњи“ са State Department-ом и да је захваљујући тој сарадњи и подршци САД, призната расколничка црква Украјине (ПЦУ). Овога пута стиже вест која говори много више од тога, заправо потврђује везу Цариградске патријаршије са безбедносним структурама САД.

Orthodox Christianity као и сајт Цариградске патријаршије у Америци (Orthodox Observer News) су 26.04.2023. пренели да је митрополит Елпидофорос, иначе поглавар грчке православне архиепископије Цариградске патријаршије у САД, био почасни гост на Националном обавештајном универзитету у Мериленду, на коме се образују кадрови свих 18 обавештајних агенција Америке (CIA, NSA, FBI, DЕА и др). Високи званичник Цариградске патријаршије је говорио на тему: „Руско наоружање религије у сукобу у Украјини“. Национални обавештајни универзитет је водећа академска институција америчке обавештајне заједнице, који образује кадрове свих 18 агенција обавештајнe заједнице у САД. Ова историјска посета представља прво обраћање духовног вође грчке православне заједнице Америчке архиепископије, америчкој обавештајној заједници. Другим речима, ниво сарадње се уздигао на највиши пиједестал, с обзиром да је реч о историјском догађају. Председник универзитета др Џејмс Скот Камерон (J. Scott Cameron, Ph.D), упутио је позив Његовом Високопреосвештенству да посети обавештајни универзитет и подели своје „јединствене перспективе, увиде и искуства о верској динамици сукоба у Украјини“. Овај гест је учињен  као да је митрополит Eлпидофорос „високорангирани обавештајац“ чији извештај интересује америчке безбедњаке? Цариградски високодостојник је говорио о „давању аутокефалности расколничкој цркви Украјине од стране Цариградске патријаршије као и импликацијама руског нарушавања Православне вере у украјинском сукобу“? Несумњиво да у последње време, ове црквене теме долазе све више у фокус западних политичких и обавештајних кругова. Митрополит Елпидофорос је том приликом уручио председнику универзитета др Камерону примерак своје књиге у вези цркве у Украјини, као и спомен икону у част стогодишњице грчке православне Архиепископије у Америци. По завршетку предавања, Архиепископ Елпидофорос је отпутовао у Константинопољ да присуствује седници Светог архијерејског синода и реферише запажања са последњег предавања у Америци.

Фото: Архиепископ Елпидофорос на Националном обавештајном универзитету у Мериленду/ocl.org

Руски сајтови у Америци су пренели да Цариградска патријаршија има дугу традицију сарадње са обавештајном заједницом у овој земљи, што се детаљно наводи и у  документима које је објавила ЦИА. На пример, Међуканцеларијски меморандум – OSS (Office of Strategic Services) Канцеларије за стратешке службе (агенција која је била претходница ЦИА) од 26.03.1942. године цитира тадашњег архиепископа Атинагору, а потоњег Цариградског патријарха, који је рекао: „Имам три епископа који су под мојом влашћу, 300 свештеника и велику организацију која је распрострањена на великој територији. Свако ко је под мојом влашћу, уједно је и под вашом влашћу. Можете им издавати наређења за било коју врсту услуге која вам је потребна. Питања се неће постављати, и ваша упутства ће бити верно извршена. Молим вас пренесите господину Бернсу, да је то тако“. Бил Бернс (Bill Burns) је био директор тадашње агенције која је пандан данашњој ЦИА. Атинагора је касније у разговору са William J. Donovan-ом, шефом ЦИА, рекао да је „спреман да се подвргне свакој дужности и да поднесе сваку могућу жртву за нашу вољену земљу која се бори за универзалну слободу и правду“.

Подсећања ради, ЦИА и Анкара су договорили све детаље у вези доласка Атинагоре на чело Цариградске патријаршије, осим једног. Заправо, Цариградски патријарх је могао да постане само грађанин Турске, услов који Атинагора није задовољавао, тако да је 26. јануара 1949. године приликом слетања авиона на истанбулски аеродром, Атинагори уручен нови турски пасош.

После свега изнетог, потпуно је јасно да је Цариградско давање аутокефалности расколничкој цркви Украјине, био заједнички пројекат украјинске и америчке владе, што су признале како црквене тако и политичке личности. Такозвани митрополит Макари Малетич (вођа расколничке групације у Украјини кога је Цариградска патријаршија неутемељеном одлуком рехабилитовала) је више пута јавно говорио о улози западних влада у стварању расколничке цркве. Он је јуна 2019. године, рекао да то није само заслуга Петра Порошенка (тадашњег председника Украјине) већ и Врховне Раде као и дипломата САД, Велике Британије, Француске и Немачке који су били заинтересовани за дешавања у цркви. Малетич је истакао да је сигуран да се Цариградски патријарх не би одлучио на овај корак да није имао подршку у водећим државама света. 

Јануара 2021. године, бивши амерички Државни секретар Мајк Помпео је написао твит у вези настојања САД да Цариградска патријаршија призна расколнике, док је маја 2021. г. Валери Чали (амбасадор Украјине у САД од 2015-2019), изјавио да стварање расколничке цркве у Украјини, САД могу сматрати и сопственим достигнућем. Рекао је да су САД учиниле веома много да ово питање постане стварност за Украјину.

После давања аутокефалности расколничкој цркви у Украјини, било је неопходно обезбедити ширу подршку помесних православних цркава. Цариградску патријаршију су за сада подржале само три мање помесне цркве, и то атинска Архиепископија, Кипарска црква и александријска Патријаршија.

Када је реч о подршци Кипарске цркве, подсетимо се речи које је 2018. године Кипарски архиепископ Хризостом рекао московском патријарху Кирилу, у честитци поводом 1030. годишњице Кршетења Русије:

Кипарска црква никада неће одступити од свог става који смо вам више пута излагали, и свом снагом ће подржавати став Руске православне цркве по питању такозване аутокефалије Украјине. Она сматра овај став праведним и оправданим у потпуности. Управо се тамо налазе ваши духовни корени и не можете се отргнути од њих. По том питању, ми Кипрани вас посебно разумемо, гледајући на гроб и манастир апостола Варнаве, оснивача наше цркве, који су нам недоступни због турске инвазије (светиња се налази на територији Турске републике Северног Кипра). Главни разлог због кога смо пожурили да одговоримо на ваш позив на учешће у овим догађајима, био је да вас поново уверимо у непроменљивост нашег става“.

На жалост, ове речи поглавара Кипарске цркве су данас заборављене, јер је очигледно да су притисак извршили Американци, који су одувек били заинтересовани за слабљење Руске цркве али и настојање да грчки свет супротставе словенском свету. Данас је актуелан званичан позив Кипарске цркве митрополиту Епифанију Думенку (верском поглавару расколничке украјинске цркве) да посети Кипар, уз жеље „за успешно саслужење“.

Међутим, верници на Кипру верују да је још тадашњи скандал у који је упао архиепископ Хризостом, био повезан са аутокефалним питањем. Заправо, бивши министар унутрашњих послова Кипра Сократис Хасикос и шеф кипарског инвестиционог програма у Министарству унутрашњих послова Кристина Каула тврде да је поглавар Кипарске цркве олакшао издавање „златног пасоша“ малезијском бизнисмену Џоу Лоу 2015. године. Према њиховим речима, јерарх је затражио од министарства да се цела процедура реши на брзину. На крају, само четири дана након подношења захтева Лоу је држао кипарски „златни пасош“ у рукама, а неколико дана пре тога је вечерао са Хризостомом, којом приликом му је уручио банковни чек за „прилог цркви“.

Закључујући, више је него јасно да се не бирају средства како би се Православна црква разјединила и увукла у поље геополитичке комбинаторике. Вартоломеј и његови архиепископи се налазе у „истом клубу или ложи“ са највишим политичким и обавештајним ауторитетима Запада, па је више него јасно зашто неколико Цариградских патријараха у задњих скоро 100 година, неометано од осталих помесних православних цркава, раде у правцу стварања новог папе у Истанбулу. То би несумњиво представљало крај за Православну цркву коју познајемо.

Због наведених компромитујућих чињеница, крајње је упитно да ли се Цариградски патријарх и даље може сматрати првим међу једнакима по части (Primus inter pares), што се једино може разрешити на Свеправославном сабору.

Извор: Центар за геостратешке студије

Насловна фотографија: Свештеници proxy ПЦУ обављају божићну службу у Успенском (Свето-Успенском) саборном храму, у комплексу манастира Кијево-Печерска лавра, који је отет од Украјинске православне цркве, у Кијеву, Украјина 7. јануара 2023. REUTERS/Valentyn Ogirenko

23. август 2024.

 

 

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *