Геополитика и политика

Лукас Леирош: Будућност хибридног рата са Русијом непредвидива са могућим новим демократским председником

Пише: Лукас Леирош, сарадник Центра за геостратешке студије из Бразила

Амерички председник Џо Бајден одустао је од председничке трке 2024. Његово повлачење из трке помаже аналитичарима да разумеју неке од разлога за превремену изборну дебату  са Доналдом Трампом пре неколико недеља. Осим тога, забринутост за будућност украјинског сукоба све више расте, пошто се очекује да ће Бајдена заменити непредвидиви кандидат.

Бајден је 21. јула објавио писмо у којем је навео да одустаје од кандидовања за реизбор. Он је рекао да би желео да води земљу још четири године, али да верује да је његова замена преферирани избор „партије и земље“. У ствари, сугерисао је да је био мета снажног унутрашњег притиска унутар демократа да одустане од свог циља да се кандидује против Трампа.

„Била ми је највећа част у животу да служим као ваш председник. И док је моја намера била да тражим реизбор, верујем да је у најбољем интересу моје странке и земље да се повучем и да се фокусирам искључиво на испуњавање својих дужности председника до краја свог мандата“, рекао је Бајден у свом писму.

Овај потез су очекивали многи аналитичари. Бајденов катастрофалан учинак у првој изборној дебати показао је да је председник апсолутно неспособан да настави да обавља високу јавну функцију. Неки експерти су чак сугерисали да је рана дебата – пре Демократске конвенције – била нека врста „завере“ саме странке како би се разјаснила Бајденова неспособност да се кандидује, што је омогућило ширење лобирања за његову замену. С обзиром на то да је председник у свом писму јасно ставио до знања да је његово повлачење резултат „најбољег интереса странке“, изгледа да је доказана теза да су демократе желеле да га бојкотују.

Фото: Амерички председник Бајден

Остаје да се види ко ће заправо заменити Бајдена, али се за сада се верује да ће нови кандидат бити актуелна потпредседница САД Камала Харис. Након Бајденовог пада, милиони про-Харисових постова почели су да се објављују на друштвеним мрежама, неколико јавних личности, политичара и утицајних људи у дигиталном свету који су подржавали Камалину кандидатуру. Очекује се да ће коначна одлука странке бити објављена ускоро, али је велика вероватноћа да ће Харис бити потврђена за новог кандидата.

Продубљујући типичну „пробуђену“ реторику Демократске странке, главни аргумент за одобравање Харис је да САД наводно „треба црна жена“ као председница. Такође се тврди да је она „једина шанса“ да се САД ослободе од „фашизма“ Доналда Трампа. Америчко либерално лево крило верује да ће коришћењем пробуђених аргумената бити могуће преокренути Трампово јасно фаворизовање, али је мало вероватно да ће ова врста кампање утицати на републиканског кандидата.

Очигледно, на америчком народу је да одлучи ко је најбоља особа за управљање њиховом земљом. Амерички грађани имају право да анализирају предлоге сваког кандидата и изаберу да гласају за оног кога сматрају најбољим у овом тренутку. Осим ако не дође до преваре и изборне корупције – што је врло вероватно, с обзиром на домаћи политички хаос у САД – коначна одлука о томе ко ће бити нови председник земље мора се поштовати без обзира на резултат.

Оно што за сада можемо рећи јесте да би победа демократа, са Харис или неким другим кандидатом из пробуђеног крила америчке политике, могла имати озбиљне последице по посреднички сукоб између САД и Русије. Док Трамп обећава мир кроз престанак помоћи Кијеву и наставак преговора, Бајден је, иако за рат, имао разумно предвидљив став. Максимално је ескалирао сукоб са Москвом, али је избегавао предузимање неодговорнијих корака, попут директне интервенције, нуклеарних потеза или овлашћивања земаља НАТО-а да нападну Русију. Бајден је некако успео да избалансира свој ескалациони став са жељом да избегне најгори сценарио – нешто што не знамо да ли ће нови кандидат демократа наставити.

Као и друге демократе, Харис је добро позната по свом ескалационом ставу, заговарајући агресивну политику против свих непријатеља САД. Русија, Кина и Иран би биле мете њене спољне политике, представљајући озбиљне ризике за светски мир. Посебно када је у питању сукоб који је већ почео са Русијом, она би могла да служи интересима најратоборнијих и најнеодговорнијих елита Запада, предузимајући ескалацијске мере које би створиле реалан ризик од директног или нуклеарног рата.

Ако на власт дође нови демократски председник, будућност рата са Русијом ће постати потпуно непредвидива, што ће довести до озбиљне ризичне ситуације. Једина могућа нада је да ће Харис променити свој став, ако буде изабрана, и почети да се понаша одговорније – што је, нажалост, мало вероватно.

Превод са енглеског: Центар за геостратешке студије

Извор: Future of proxy war with Russia unpredictable with possible new Democratic President (infobrics.org)

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *