Пише: Николас Фауре
Ствари се убрзавају у Немачкој два месеца пре савезних избора у фебруару 2025. Док ватрени Елон Маск верује да само популистичка и идентитетска партија АфД (Алтернатива за Немачку) може да спасе Немачку, влада и медији су покренули контра-ватру приписујући „екстремној десници » напад који је извршио један Саудијац на божићној пијаци у Магдебургу! У овом чланку – написаном пре напада – Николас Фауре (наш дописник Polémia из Немачке, не треба мешати са водитељем YouTube канла Sunrise) анализира изборне изгледе уочи немачких савезних избора 2025. Он такође благовремено подсећа да је Немачка једина западна (?) демократија у којој главну опозициону странку прате специјалне службе. Што отвара пут многим манипулацијама.
Немачки савезни избори 2025: Вајдел у офанзиви
Крајем 2021. године, 63% испитаних Немаца фаворизује савезну владу коју води СПД, што је много већи резултат од ЦДУ/ЦСУ у то време. СПД, ФДП и Зелени су се тада сложили да формирају коалицију, немачку савезну црвено-зелено-жуту тробојницу, (социјалисти, зелени и ФДП), што се у Немачкој обично назива „Ампел – коалиција“.
У почетку је владајућа коалиција имала прихватљив рејтинг.
Затим је уследио руски напад на Украјину и веома контроверзна дебата о немачкој војној помоћи украјинским војницима. Овај период одговара и почетку енергетске кризе у Немачкој, порасту цена услед рекордне инфлације и завршетку пандемије ковида.
Чак и ако у Немачкој данас излази популарно и недељно издање „Sonntagsfrage“, које су покренули различити институти за испитивање јавног мњења, оно не одражава у потпуности будуће понашање бирача, ово остаје важан и редован показатељ немачке политичке климе.
Дугорочно, од почетка Ампела па до сада, три заинтересоване стране су доживеле значајан пад популарности.
СПД је пао са 26 на 16%, Зелени са 16 на 14%, а „мека“ десница ФДП-а са 12 на 4%, при чему су се многи њени гласачи окренули АфД-у. Савез Сара Вагенкнехт има шансу да уђе у Бундестаг тако што ће остати стабилан на 5%, дистанцирајући се лево од Дие Линкеа који одуговлачи на 3%.
Велика непопуларност за Ампел од 2022. године
Непосредно пре недавног распада, Ампел је забележио изузетно ниске стопе подршке: 85 одсто Немаца је било незадовољно, у поређењу са 14 одсто задовољних. Ово није био историјски низак, већ пети најгори учинак савезне владе у деценијама.
Only the AfD can save Germany https://t.co/Afu0ea1Fvt
— Elon Musk (@elonmusk) December 20, 2024
АфД је и даље у веома доброј позицији
Према резултатима анкета, АфД иде ка свом најбољем резултату до сада на савезним изборима. Требало би да настави да напредује на овим наредним изборима, а то би требало да јој омогући да у случају нових избора дође на другу позицију, одмах испред СПД-а.
Штавише, АфД је већ предложила свог кандидата за канцелара први пут у историји странке. Вајдел, председница странке и посланичке групе Алис Вајдел мора да предводи националну десничарску политичку партију на изборима 23. фебруара: њој се процењује 21 одсто за место канцелара, изједначено са социјалистом Борисом, кога би бирачи ипак радије него Фридрих Мерц (кандидат ЦДУ/ЦСУ) за ову позицију.
Вајдел је говорила у Бундестагу, чврсто држећи предавања целој Ампеловој влади, истовремено изневши широке нацрте политике коју ће водити једном на месту канцелара:
„АфД жели да напусти ЕУ и еврозону, захтева строгу антимигрантску политику, позива на зближавање са Русијом, жели да ограничи право на абортус и ојача традиционалне породичне моделе“, инсистирала је она.
И додала: „Ми смо друга снага у анкетама на националном нивоу и из тога јасно изводимо захтев за владом. »
Копредседник АфД-а Тино Хрупала изјавио је у септембру да одустаје од кандидовања за канцелара и уверио је Вајдел у своју подршку.
Он је додао: „Видимо себе као тим са нападачем и савезним портпаролом Тином Хрупалом као либералом! »
У сваком случају, долазак АфД-а на федералну власт, иако мало вероватан, можда би био добродошао.
Очигледан је свуда у Европи, од севера до југа, налет популистичких и идентитетских партија. Ово је снажан тренд. Неповратно без сумње. Али капацитет система за отпор је моћан: демонизација, клевета, цензура, полицијске провокације, судска репресија. И са добрим разлогом: Немачка остаје једина демократска земља на свету у којој опозициону странку – АфД – и даље надгледа унутрашња обавештајна служба, у овом случају „Bundesverfassungsschutz“, организација која је у потпуности подређена узастопним владама!
المصدر: Allemagne : après l’attaque du marché de Noël, l’AfD à l’offensive
Превод са француског: Центар за геостратешке студије
29. децембар 2024.