الجغرافيا السياسية والسياسة

Обележавање Међународног дана солидарности са палестинским народом у Москви

الــوزيرة Trifkovic مدير عام مركز الدراسات الجيوستراتيجية

Делегације српског Центра за геостратешке студије и руског политичко-информационог часописа „Персона Страны“, посетили су Амбасаду Палестине у Москви 29. новембра на Међународни дан солидарности са палестинским народом.  Сведоци смо тога да је Израел успоставио апартхејд систем и да већ деценијама потпуно игнорише међународно право, а сада спроводи отворену агресију која има елементе геноцида над палестинским народом.

Фото: Центар за геостратешке студије и Перосна страны у Амбсади Палестине

Међународни дан солидарности са палестинским народом обележава се од 29. новембра 1977. године, када је установљен на предлог ГС УН. Тридесет година пре тога, 29. новембра 1947. године, ГС УН је усвојила Резолуцију о подели Палестине на палестински и израелски део. Након Шестодневног рата 1967. године, Израел је окупирао Западну обалу и Газу, као и Синајско полуострво (Египат) и Голанску висораван (Сирија). Египат је успео да поврати Синајско полуострво током мировног процеса који су покренуле САД 1977. године, док су остале територије и даље окупиране од стране Израела. УН је у новембру 1967. усвојио Резолуцију 242 у којој се позива на повлачење израелски снага са окупираних територија и поштовање суверенитета, територијалног интегритета и политичке независности сваке државе у тој области. Насупрот томе, од преузимања територија Западне обале и Газе, Израел је почео агресивно насељавање ових територија и изградњу нелегалних насеља уз истовремено уништавање палестинских домова.

До нове ескалације сукоба је дошло 6. октобра прошле године када је Хамас под неразјашњеним околностима извршио напад на Израел из Сектора Газа, а израелско руководство затим покренуло копнену операцију у којој су највеће жртве палестински цивили.

Фото: Амбасадор Сирије у Русији ЊЕ Башар Џафари,

Драгана Трифковић, Руслан Панкаратов, Елизавета Абрамова

Амбасадор државе Палестине у Руској Федерацији, ЊЕ Абдел Хафиз Нофал уочи Међународног дана солидарности са палестинским народом изјавио да је ситуација у Гази страшна: „45 хиљада мртвих, много рањених који не могу да добију медицинску помоћ. Нема лекова, нема лекара, болница, школа и џамија. А хуманитарна помоћ не може да стигне у Газу. Преко 250 камиона са храном и хуманиттарном помоћи нема дозволу да уђе у палестинску енклаву, где глад већ почиње“.

Не само да Израел не дозвољава хуманитарну помоћ палестинском народу, већ и САД очигледно не дозвољавају да дође до успостављања мира у овом подручју, јер су до сада ставиле 49 пута вето у УН на решавање сукоба. САД безусловно подржавају Израел који крши међународно право и примењује право силе, не обраћајући пажњу на мишљење светске заједнице. У многим земљама широм света, нарочито на Западу, одржавају се масовни протести у знак подршке палестинском народу.

Фото: Драгана Трифковић и ММА борац Џеф Монсон, који се преселио из САД у Русију пре 5 година.

Након што је добио руски пасош, одлучио је да се одрекне америчког.

Међународни кривични суд издао је налог за хапшење премијера Бењамина Нетањахуа и бившег министра одбране Јоава Галанта као ратних злочинаца, међутим земље ЕУ једна по једна одбијају да испоштују ову одлуку, иако су Шпанија, Канада и Ирска подржавале правду, упркос упозорењима из Сједињених Држава. Према речима амбасадора Абдела Хафиз Нофала, „Саудијска Арабија је планирала да одржи мировну конференцију о палестинском питању, али је та иницијатива била угушена хором западних произраелских гласова“.

Амбасадор је напоменуо да су Палестинци годинама живели у миру са Израелцима и да не желе да Израел нестане са географске карте света: „Израел жели да уништи Палестинце. Број жртава међу нашим људима у одговору на терористички напад 7. октобра је несразмеран. Питање самог постојања Газе је акутно.”

Руски утицај на Блиском истоку последњих година све више јача, а нарочито од 2015. године када је постигла договор да пружи помоћ Сирији у борби са терористима. Тако и Палестина улаже наде на руску помоћ у постизању мира.

Русија је преузела иницијативу и планира да одржи међународну мировну конференцију о ситуацији на Блиском истоку, а кинески председник Си Ђинпинг је, у вези са Даном солидарности са Палестином, изразио подршку сазивању овакве конференције. Међутим видимо да Израел, уз подршку САД, наставља агресивна дејства на Блиском истоку, покушавајући да дестабилише читав регион (бомбардује Палестину, Либан, Сирију, Ирак и Јемен). Само је питање времена када ће „proxy“ рат Запада да изгуби на снази, као што је то случај у Украјини. Остаје нејасно да ли ће Запад тада бити спреман да седне за преговарачки сто са Русијом и Кином и направи договор о недељивој безбедности, или ће увући свет у нуклеарни рат.

У Амбасади Палестине у Москви 29. новембра се окупило много људи у знак подршке палестинском народу, међу којима и представници дипломатског кора, јавне и политичке личности и представници различитих вероисповести.

Фото: Руслан Панкратов, ЊЕ Абдел Хафиз Нофал, Драгана Трифковић

Заменик министра иностраних послова Русије Александар Панкин учествовао је на свечаном догађају где је прочитао текст телеграма честитке председника Руске Федерације Владимира Путина упућеног председнику Државе Палестине Махмуду Абасу.

Александар Панкин је у име руководства Министарства иностраних послова Руске Федерације изјавио следеће:

„Русија са забринутошћу и емпатијом посматра шта се дешава у зони палестинско-израелске конфронтације, посебно у појасу Газе. Мислим да су основни узроци ове трагедије свима јасни. О томе причамо стално и на свим нивоима: мир и стабилност на Блиском истоку су немогући без праведног решења палестинског питања.

Најважнији задатак данашњице, с обзиром на актуелну катастрофалну ситуацију у Појасу Газе, јесте да се што пре оконча страдање људи који тамо живе, да се врати живот у енклави, као и у свим окупираним територијама уопште, у нормалу. Русија, наравно, неће стајати по страни – ми ћемо наставити да чинимо све што је могуће да окончамо оружани сукоб и створимо услове за његово свеобухватно решење на општепризнатој међународно-правној основи.

Наша земља је одмах одговорила на невоље својих палестинских пријатеља. Од почетка ескалације у Појасу Газе у октобру 2023. године, у име председника Руске Федерације, више од 800 тона хуманитарне помоћи – хране, лекова и основних потрепштина – испоручено је Египту за накнадну испоруку у енклава. Таква помоћ ће се пружати и убудуће.

Русија цени истински пријатељску природу односа са Палестином и отвореност и поверење билатералног политичког дијалога. Руководство Русије и лично председник Руске Федерације Владимир Путин велику пажњу посвећује даљем развоју и јачању нашег партнерства у свим областима. Још једна потврда тога, како је наведено у честитки председника Русије, били су сусрети шефова две државе у августу у Москви и „на маргинама” самита БРИКС-а у октобру у Казању. Надамо се да ће председник Палестине моћи да посети руску престоницу у мају 2025. године како би учествовао на прославама посвећеним 80. годишњици победе у Великом отаџбинском рату.

Фото: Амбасада Палестине у Москви, Међународни дан солидарности са палестинским народом

Постизање свеобухватног и правичног решења палестинског проблема остаје један од централних задатака светске заједнице. Пут до овог циља лежи кроз крај израелске окупације и стварање независне палестинске државе. Док обележавамо данас Међународни дан солидарности са палестинским народом, још једном показујемо нашу подршку њиховим легитимним тежњама.

Успешно кретање ка државности немогуће је без консолидације свих палестинских политичких снага на платформи Палестинске ослободилачке организације. Текући раскол у палестинским редовима због нагомиланих неслагања и противречности игра на руку противницима решења о две државе. Остајемо чврсто опредељени да наставимо да помажемо у постизању националног споразума и помирења и обнављању јединства палестинског народа.

Један од приоритетних задатака на дневном реду наших билатералних односа је интензивирање пословне интеракције. Надамо се да ће следећи састанак Међувладине руско-палестинске комисије за трговинску и економску сарадњу, који ће се одржати у Москви за само недељу дана, дати неопходан подстицај даљем јачању руско-палестинских веза.

Фото: Амбасада Палестине у Москви, Међународни дан солидарности са палестинским народом

Успевамо да одржимо плодну сарадњу у културној и образовној сфери. Радује нас што се данас велики број младих Палестинаца образује у руским образовним установама различитих смерова, како о трошку буџета Руске Федерације, тако и на основу уговора.

Током протеклих година у Палестини је реализован низ пројеката који су постали симболи руско-палестинског пријатељства. Међу најзначајнијим од њих су реконструкција Звездане улице, која је део историјског и верског центра Витлејема, изградња мултифункционалног центра у Витлејему и изградња руског музеја и парковног комплекса у Јерихону. Спроводе се нове иницијативе: у Бирзеиту, у близини Рамале, преко руског министарства рада се ствара „Центар компетенција“ за стручно оспособљавање савременог квалификованог особља по стандардима „World skills“. Намеравамо да наставимо са активним радом у овом правцу.

Верујемо да ћемо заједничким напорима приближити дан када ће палестински народ коначно имати прилику да живи у својој држави, а сама Палестина постати пуноправни члан међународне заједнице, важна компонента система мира и безбедност у региону.

Желео бих нашим палестинским пријатељима благостање, просперитет и мирно небо изнад њихових глава“.

المصدر: مركز الدراسات الجيوستراتيجية

  1. децембар 2024.

 

 

 

المؤلف-الصورة الرمزية

عن Центар за геостратешке студије

مركز الدراسات الجيوستراتيجية غير حكومية و جمعية غير ربحية تأسست في بلغراد في تأسيس الجمعية عقدت على 28.02.2014. وفقا لأحكام المادة.11. و 12. قانون الجمعيات ("الجريدة الرسمية لجمهورية صربسكا" لا.51/09). لفترة غير محددة من الوقت ، من أجل تحقيق الأهداف في مجال البحث العلمي من الجيوستراتيجية العلاقات إعداد الوثائق الاستراتيجية والتحليل والبحث. جمعية تطور وتدعم المشاريع والأنشطة التي تهدف إلى الدولة والمصالح الوطنية صربيا لديه حالة من كيان قانوني ومسجل في السجل وفقا لأحكام القانون. بعثة مركز الدراسات الجيوستراتيجية هو: "نحن نبني المستقبل ، لأن صربيا يستحق ذلك: القيم التي نمثلها هي التي أنشئت خلال التاريخ والثقافة والتقاليد. ونحن نعتقد أنه من دون الماضي لا يوجد مستقبل. لهذا السبب ، من أجل بناء المستقبل ، يجب علينا أن نعرف ماضينا و نعتز تقاليدنا. القيم الحقيقية هي دائما على الارض و المستقبل لا يمكن أن يبنى في اتجاه جيد دون أن الأساس. في وقت التخريبية الجيوسياسية تغيير ، من المهم جعل خيارات حكيمة واتخاذ القرارات الصائبة. ترك كل فرض مشوهة الأفكار الاصطناعي تحث. ونحن نعتقد اعتقادا راسخا بأن صربيا لديه ما يكفي من الجودة والقدرة على تحديد مستقبله ، بغض النظر عن التهديدات والقيود. ونحن ملتزمون الصربي موقف الحق في أن تقرر مستقبلنا ، وإذ تضع في اعتبارها أنه تاريخيا كانت هناك العديد من التحديات والتهديدات والمخاطر التي يجب التغلب عليها. " الرؤية: مركز الدراسات الجيوستراتيجية تطمح في أن تصبح واحدة من المنظمات الرائدة في العالم في مجال الجغرافيا السياسية. وقال انه يريد أيضا أن تصبح العلامة التجارية المحلية. وسوف نحاول أن المصلحة العامة في صربيا الدولية المواضيع وجمع كل المهتمين في حماية الدولة والمصالح الوطنية ، وتعزيز السيادة الحفاظ على السلامة الإقليمية الحفاظ على القيم التقليدية وتعزيز المؤسسات وسيادة القانون. سوف نعمل في اتجاه العثور على مثل التفكير الناس ، سواء في السوق المحلية في العام العالمي. سوف نركز على التعاون الإقليمي و الشبكات ذات الصلة والمنظمات غير الحكومية على الصعيدين الإقليمي والدولي. سوف إطلاق المشاريع على المستوى الدولي لدعم إعادة صربيا و الحفاظ على السلامة الإقليمية. بالتعاون مع وسائل الإعلام المنازل ، وسوف تنفيذ المشاريع التي تركز على تحقيق هذه الأهداف. نقوم بتنظيم التعليم من المهتمين العام من خلال المؤتمرات والموائد المستديرة والندوات. وسوف نحاول أن نجد نموذجا لتطوير المنظمة التي من شأنها أن تمكن تمويل أنشطة المركز. بناء المستقبل معا: إذا كنت ترغب في التعاون معنا ، أو للمساعدة في عمل مركز الدراسات الجيوستراتيجية, يرجى الاتصال بنا عن طريق البريد الإلكتروني: center@geostrategy.rs

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *