Стефано Верноле: Геополитичка улога Кипра у израелској шпијунажи и англо-америчким злочинима

Пише: Стефано Верноле, потпредседник Центра за студије Евроазије и Медитерана

Рад британских и америчких тајних служби на Кипру и њихова сарадња са Израелом

Строго поверљиви документи које је процурио Едвард Сноуден откривају да су шпијунски ресурси на британском Кипру интегрисани са „војним планирањем и операцијама“ и да ће обавештајне информације вероватно бити прослеђене Израелу како би му помогле у бомбардовању Газе, што додатно уплиће Британију у ратне злочине. Такозване британске суверене базе (СБА) на Кипру, које чине 3% територије острва, налазе се само 320 километара од Газе. За базе се каже да су највећи британски обавештајни објекти ван Велике Британије, иако никада нису званично признати.

Исто важи и за Вашингтон: главна америчка шпијунска агенција активна на британском тлу на Кипру је Национална безбедносна агенција (НСА). Потоња одржава „далекосежни технички и аналитички однос“ са израелском националном јединицом за разазнавање и откривање информација (ИСНУ), „размењујући информације о приступу, пресретању, циљању, језику, анализи и извештавању“.

Вероватно је да ће информације које су америчке обавештајне агенције добиле из Газе о британском Кипру бити достављене Израелцима, што ће додатно указати на обе земље у њиховим ратним злочинима у Гази.

Најмање 50 година, Сједињене Државе и Велика Британија покушавају да сакрију обим и активности америчког присуства у британским базама и „црним локацијама“ на Кипру, али недавно декласификовани документи открили су да је 129 америчких авијатичара стално стационирано на РАФ-у Акротири, полигону за бомбардовање широм Блиског истока. Америчке обавештајне снаге, Прва експедициона извиђачка ескадрила, такође су стално стациониране у Акротирију.

Процурели Сноуденови документи указују на четири шпијунска места НСА на Кипру.

Један од њих је објекат за пресретање комуникација у Ајос Николаосу, у источној СБА (Сувереној базној области), Декелији, за који се верује да пресеца позиве, СМС поруке и имејлове са Блиског истока и из Северне Африке.

База у Ајос Николаосу такође садржи компоненту за мерење и потписну интелигенцију, или MASINT. Ова високо техничка област детектује и описује специфичне карактеристике циљних објеката и извора.

У документу се наводи да НСА обезбеђује половину финансирања британског прислушног пункта у Ајос Николаосу.

Западна база је дом још два MASINT објекта који делују у сарадњи са Сједињеним Државама, укључујући беспилотни објекат на Кејп Гати, одмах изван РАФ-а Акротири.

На бази РАФ Троодос, британској „резервној локацији“ близу границе са Северним Кипром, Сједињене Државе управљају још једним прислушним местом које користи тајно електронско прикупљање обавештајних података. НСА дуго сматра локалитет Тродос „крунским драгуљем“, јер нуди јединствен приступ Леванту, Северној Африци и Турској.

„Подаци о оружју прикупљени са Троодоса користе се за подршку техничким [сигнално-обавештајним] аналитичарима у САД и Великој Британији“, наводи се у документу.

Строго поверљиви споразум, који формализује размену обавештајних података између Сједињених Држава и Израела, захтева „посебну линију комуникације између НСА и ИСНУ ради подршке размени сировина, као и свакодневну аналитичку и техничку преписку“. Он додаје да „НСА систематски шаље ИСНУ сирове податке, како у редукованом тако и у нередукованом облику, [обавештајне] природе“.

Извештај је недавно „проширен како би обухватио и друге израелске и америчке обавештајне организације попут ЦИА-е [и] Мосада“. У документу се даље наводи да је „овај SIGINT однос све више постао катализатор за шири обавештајни однос између Сједињених Држава и Израела“. „Сарадња између Сједињених Држава и Израела укључује коришћење интерних владиних, војних, цивилних и дипломатских комуникација и… обавештајних организација“, наводи се у документу.

У међувремену, документи указују на то да се информације прикупљене о Кипру деле са другим страним владама. У одељку докумената о „партнерству“ наводи се да на острву постоје „иницијативе са другим владиним агенцијама које подржавају заједничке радне циљеве“. Даље се наводи да ови међувладини односи нуде „јасне обавештајне предности“.

Даље је показано да се размена обавештајних података између Сједињених Држава и Израела фокусира на Блиски исток, регион који покривају локације НСА на Кипру, а у документу се додаје да „израелска страна ужива предности проширеног географског приступа“ локацијама НСА. Амерички и израелски шпијуни су „истраживали и искористили јединствене могућности за приступ циљевима високог приоритета“. Тел Авив није крио чињеницу да годинама одржава војне вежбе на Кипру, усмерене на Либан.

Верује се да ЦИА такође делује из британских база на Кипру. Америчка депеша преноси сведочење британског званичника који каже да америчким авионима који лете са РАФ-а Акротири управљају амерички Стејт департмент и америчка војска. Додао је, међутим, да „вероватно и друге агенције“ лете из базе, што претпоставља да значи ЦИА.

Министарства енергетике Израела и Кипра већ неколико месеци воде разговоре о „питањима од обостраног интереса и могуће сарадње“, након извештаја који указује да су близу потписивања уговора који ће омогућити Израелу да снабдева Кипар природним гасом путем гасовода. Овај потез би представљао прву продају израелског гаса Европи.

Очекује се да ће уговор, вредан 1,5 милијарди долара, трајати десет година, а гас ће долазити са израелских платформи Кариш и Танин. Енерџин, компанија која управља гасним пољем Кариш код обале Израела, поднела је захтев за извозну дозволу на Кипар, након што је претходно предложила решење путем гасовода.

Производња гаса из поља Кариш обавља се преко плутајуће јединице за производњу, складиштење и истовар (FPSO) компаније Енерџин Пауер, капацитета 8 милијарди кубних метара годишње за снабдевање израелског домаћег тржишта. Гас из Кариша стиже до копна на северу, близу границе са Либаном.

المصدر: Il ruolo geopolitico di Cipro nello spionaggio israeliano e nei crimini angloamericani – Centro Studi Eurasia e Mediterraneo

8. мај 2025.

Scroll to Top