الجغرافيا السياسية والسياسة

Баук протеста кружи Србијом

Драгана Трифковић за Руску народну линију

 

Да ли су демонстрације у Србији спонтане или их неко споља подстиче?

По многобројним питањима медија у вези са актуелним протестима у Србији (не само из Русије) видим да постоји бојазан од обојене револуције. То наравно није случајно ако имамо у виду да је протеклих година, или боље рећи деценија, мешање западних сила довело до смене многих (њима) неподобних режима а у неким земљама до дуготрајне кризе или ратног сукоба. Због свега тога опрез неупитно треба да постоји али он не сме да подразумева укидање права људи да изађу и демонстрирају против нечега што мисле да је лоше.

Такође уколико било ко без икаквих доказа, а нарочито без довољног познавања унутрашњих прилика у Србији оптужује демонстранте да су инструисани, он то може да ради или из незнања или из неких крајњих намера. Нажалост то није редак случај. С једне стране имамо власт која жели да прикаже демонстранте у најнегативнијем светлу. Због тога она често прибегава Макијавелистичким методама и оптужује опозицију најчешће за оно што сама ради. У случају садашњег режима у Србији, такво понашање је превазишло све нормалне границе. Узмимо пример Косова и Метохије и потписаног Бриселског споразума из 2013. године којим се власт у Србији обавезала да ће угасити институције државе Србије на територији Косова и Метохије а да ће људе који су били запослени у тим институцијама интегрисати у косовски систем. У оквиру тог споразума утврђено је и постављање границе и царине између Косова и остатка Србије.

У чему је суштина?

Данашње власт је све те кораке реализовала али у јавном простору редовно лажно оптужује опозицију да је она поставила границу са Косовом. Прелазак сваке нормалне границе значи да су власти из Београда дошле дотле да оптужују и Србе са Косова и Метохије који су стајали на барикадама не желећи да дозволе инсталирање границе и царине, како су то они лично договорили и спровели. Дакле Србе који се противе предаји Косова Албанцима и који су се против тога борили стојећи данима на барикадама, оптужују за границу коју су сами поставили. Поред тога председник државе и чланови његове Владе свакодневно у јавном простору називају опозицију али и грађане Србије разним именима: олоши, нерадници, силеџије, насилници, рушитељи, страни плаћеници и сл. Желим да скренем пажњу на то, ако већ правимо поређење са Милошевићевим временом да ово што нам се данас дешава јесте реприза тог времена и да ми поново имамо социјалисте и радикале на власти који говорећи да бране и спашавају Србију, иза кулиса раде све супротно од тога. Такође ако поредимо репресију и цензуру можемо да кажемо да је сада још гора ситуација од деведесетих година. Коначно једини носилац власти у Србији-Александар Вучић јесте био део тог система као млади министар информисања који је увео рестриктивни закон о информисању и праксу прогона новинара.  Ако ме питате због чега су људи на улицама данас, рећи ћу вам да је то због насиља власти, цензуре, прогона неистомишљеника, огромне корупције, непотизма, приватизације државе од стране једног човека, узурпираних институција, сиромаштва, велике незапослености, дискриминације, нетолеранције, ријалитизације, омаловажавања, бахатости, криминала, небриге и још много тога.

Око чега су сукобљени опозиција и власт?

Ситуација у друштву је таква да сви они грађани који увиђају наведене проблеме неће више да ћуте и трпе, а са друге стране имамо људе који су део таквог система и само захваљујући томе уживају привилегије које ничим другим не би заслужили у животу јер их заслужују углавном само због оданости режиму и спремности да беспоговорно служе том режиму зарад сопствених интереса. Немају никакве друге квалификације. Ми као друштво немамо сукоб око различитих идеја, већ око различитих погледа на свет. Идеје могу да постоје и о њима можемо да дискутујемо уколико имамо демократско друштво. Нажалост садашња власт не да не постиче дијалог већ га забрањује а сукоб идеја не постоји јер с друге стране имамо људе који брину само о личним интересима и немају никакве друге идеје. Мислим да они који размишљају о узроцима протеста у Србији морају да буду упознати са тим чињеницама.

Да ли протести подсећају на „булдожер револуцију“ када су патриоте смениле Милошевића?

Садашње околности у свету се веома разликују од оних прилика када је у Србији био „5. октобар“. Ако говоримо о Сорошу чија је Фондација финансирала преврате, морам да приметим да се са њим редовно састаје управо председник Александар Вучић. О чему са њим разговара, није познато широј јавности јер се после сваког састанка појављује демократија и слобода као тема што је врло широк појам. Такође све НВО које он финансира у Србији подржавају режим Александра Вучића. 

Фото: Бета

У сваком случају „5. октобар“ је протест који је захтевао од тадашње Милошевићеве власти да призна изборни пораз, а ово су протести који захтевају од власти да уреде изборни систем, законе, бирачке спискове и да ослободе медије како би поштени и фер избори могли да буду одржани. Навешћу само једну чињеницу, Србија има око 7 милиона становника и исто толико гласача. Што значи да нема деце и омладине јер се гласачко право остварује са 18 година. Заправо ми имамо око милион и 700 хиљада непостојећих гласача у бирачким списковима што уз све додатне нерегуларности омогућава да се изборна воља грађана изманипулише. Уз то су медији под потпуном цензуром а народ уцењен и поткупљен пред сваке изборе.

Фото: Бета

 

 27. Јануар 2019.

Руска народна линија

 

المؤلف-الصورة الرمزية

عن Центар за геостратешке студије

مركز الدراسات الجيوستراتيجية غير حكومية و جمعية غير ربحية تأسست في بلغراد في تأسيس الجمعية عقدت على 28.02.2014. وفقا لأحكام المادة.11. و 12. قانون الجمعيات ("الجريدة الرسمية لجمهورية صربسكا" لا.51/09). لفترة غير محددة من الوقت ، من أجل تحقيق الأهداف في مجال البحث العلمي من الجيوستراتيجية العلاقات إعداد الوثائق الاستراتيجية والتحليل والبحث. جمعية تطور وتدعم المشاريع والأنشطة التي تهدف إلى الدولة والمصالح الوطنية صربيا لديه حالة من كيان قانوني ومسجل في السجل وفقا لأحكام القانون. بعثة مركز الدراسات الجيوستراتيجية هو: "نحن نبني المستقبل ، لأن صربيا يستحق ذلك: القيم التي نمثلها هي التي أنشئت خلال التاريخ والثقافة والتقاليد. ونحن نعتقد أنه من دون الماضي لا يوجد مستقبل. لهذا السبب ، من أجل بناء المستقبل ، يجب علينا أن نعرف ماضينا و نعتز تقاليدنا. القيم الحقيقية هي دائما على الارض و المستقبل لا يمكن أن يبنى في اتجاه جيد دون أن الأساس. في وقت التخريبية الجيوسياسية تغيير ، من المهم جعل خيارات حكيمة واتخاذ القرارات الصائبة. ترك كل فرض مشوهة الأفكار الاصطناعي تحث. ونحن نعتقد اعتقادا راسخا بأن صربيا لديه ما يكفي من الجودة والقدرة على تحديد مستقبله ، بغض النظر عن التهديدات والقيود. ونحن ملتزمون الصربي موقف الحق في أن تقرر مستقبلنا ، وإذ تضع في اعتبارها أنه تاريخيا كانت هناك العديد من التحديات والتهديدات والمخاطر التي يجب التغلب عليها. " الرؤية: مركز الدراسات الجيوستراتيجية تطمح في أن تصبح واحدة من المنظمات الرائدة في العالم في مجال الجغرافيا السياسية. وقال انه يريد أيضا أن تصبح العلامة التجارية المحلية. وسوف نحاول أن المصلحة العامة في صربيا الدولية المواضيع وجمع كل المهتمين في حماية الدولة والمصالح الوطنية ، وتعزيز السيادة الحفاظ على السلامة الإقليمية الحفاظ على القيم التقليدية وتعزيز المؤسسات وسيادة القانون. سوف نعمل في اتجاه العثور على مثل التفكير الناس ، سواء في السوق المحلية في العام العالمي. سوف نركز على التعاون الإقليمي و الشبكات ذات الصلة والمنظمات غير الحكومية على الصعيدين الإقليمي والدولي. سوف إطلاق المشاريع على المستوى الدولي لدعم إعادة صربيا و الحفاظ على السلامة الإقليمية. بالتعاون مع وسائل الإعلام المنازل ، وسوف تنفيذ المشاريع التي تركز على تحقيق هذه الأهداف. نقوم بتنظيم التعليم من المهتمين العام من خلال المؤتمرات والموائد المستديرة والندوات. وسوف نحاول أن نجد نموذجا لتطوير المنظمة التي من شأنها أن تمكن تمويل أنشطة المركز. بناء المستقبل معا: إذا كنت ترغب في التعاون معنا ، أو للمساعدة في عمل مركز الدراسات الجيوستراتيجية, يرجى الاتصال بنا عن طريق البريد الإلكتروني: center@geostrategy.rs

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *