الجغرافيا السياسية والسياسة

Дејан Мировић: Вучић на страни Куртија и Шолца – Критика Путина као увод у увођење санкција Русији

Пише: Проф. др Дејан Мировић

На конференцији за штампу српског председника од 6. маја главна тема је, по његовим речима, била изјава руског председника Путина о Косову од 26. априла. Овакав одабир главне теме је више него необичан ако се има у виду да је прошло 10 дана од Путинове изјаве и да је у међувремену руски амбасадор Боцан-Харченко изјавио да Русија неће признати такозвано Косово и да поштује Резолуцију 1244 која гарантује да је КиМ део Србије. Ипак, упркос оваквом више него јасном ставу Русије, Вучић је интерпретирао Путинову  изјаву дату  приликом сусрета са генералним секретаром УН Гутерешом. 

Објашњење за овакве недипломатске и неуобичајене нападе на Путина се свакако може наћи у чињеници да се само два дана раније Вучић у Берлину срео са немачким канцеларом и Куртијем. Шолц и Вучећев коалициони партнер Курти (у коалицији са Вучићевом Српском листом) су јавно тражили од њега да уведе санкције Русији. У том контексту Вучић тврди да је Путин, наводно, отежао позицију Србије, да је мотивисан руским интересима који су супротни српским.

Сугерисао је и да ће питање Косова бити предмет трговине Путина са Западом на некој „новој Јалти“ у року од неколико година. Према њему, наводно се све променило након Путиновог тумачења саветодавног мишљења МСП о Косову које је изрекао 26. априла, иако је Путин још од 2014. помињао саветодавно мишљење МСП о Косову, и то неколико пута. Затим је рекао да Путин и Курти на исти начин тумаче саветодавно мишљење. Благо је рећи да је ово хипокризија ако се има у виду да Вучићева Српска листа има неколико министара у Куртијевој влади. Коначно, Вучић је оптужио Путина да је ставио руске интересе изнад српских да би „оправдао руски упад у Украјину“. Зато ће Србији, наводно, после тога бити веома тешко да не призна такозвано Косово. Дакле, у овој Вучићевој надриправној логици која је пример за contradictio in adjecto, Путин је отежао српску позицију јер не признаје такозвано Косово.

Према Вучићевим тврдњама испада да ЕУ и Русија воде преговоре о Косову и да су они потписали Бриселски и Вашингтонски споразум, а не Вучић, ЕУ, САД и сецесионисти из Приштине. Након напада на Путина, Вучић се обрушио и на Газпром/НИС који даје највећи део прихода у српском буџету  и оптужио га да је неоправдано подигао цене и тако оштетио државу за неколико десетина милиона евра. Вучић је, у маниру ЛДП идеологије и друге Србије, критиковао и српски народ који се руководи “емоцијама” јер воли Русију, уместо да „рационално“ разуме да му плату доноси ЕУ, како тврди српски председник. Доказ за то је наводно што 300.000 људи ради или зависи од предузећа из ЕУ. Вучић је прећутао да НИС Гаспром даје око 1/6 буџета или да око милион људи посредно зависи од те компаније. Вучић је на конференцији изјавио и да би у року од две године Србија могла да почне да се ослобађа од руског гаса или да „диверсификује“ изворе снадбевања (у складу са чланом 8 Вашингтонског споразума). Како је то добро за нас није објаснио будући да се ради о два пута скупљем гасу.

Неувођење санкција Русији нас много кошта јер не можемо да узимамо кредите, поручио је Вучић. Дакле Русија је крива јер не можемо даље да се бесомучно задужујемо као до сада. Након оваквих русофобских, надриправних и идеолошких порука, Вучић је у сличном стилу наставио и када се ради о Бриселском споразуму. Нетачно  врди да су првих 6 цланова Бриселског споразума о ЗСО „основ“ тог уговора. Прећутао је да се ради о политичким или необавезним деловима споразума јер нема рока за њихово испуњавање, за разлику од осталих чланова Бриселског споразума који прописују укидање српских институција у року од 6 месеци. Затим је, не трепнувши и без икаквог стида показао, после 9 година, тајни уговор који је Тачи закључио са НАТО и који укључује и сагласност градоначелника 4 општине о уласку НАТО на север КиМ где живе Срби. 

Вучић је, такође, изјавио да се „неће бунити“ ако такозвано Косово уђе у Савет Европе, већ ће само „упитати“ да ли још важи Вашингтонски споразум. Није рекао кога ће упитати. Прећутао је и да је он лично, чланом 15 Вашингтонског споразума, допустио чланство Косова у међународним организацијама. У задњем делу конференције му је, очигледно, пала концетрација и признао је да га „не интересује“ шта пише у заједницким саопштењима са Куртијем када се ради о статусу Косова(!?). На крају је рекао да ће до краја маја преговарати о закључивању новог гасног уговора са Русијом и да ће након тога поделити по 100 евра младим људима.

Што се тиче санкција Русији, Вучић је изјавио да се за сада неће мењати став, док на то „не будемо приморани“. Дакле, из Вучићеве конференције за штампу се може закључити следеће. Вучић је почео отворено и недипломатски да напада Путина лично. На удару је и Газпром/НИС. Све ово има за циљ да оправда увођење санкција Русији и признање независности Косова. За то ће се у западном русофобском наративу окривити Путин. Вучић се, на овај начин директнио ставио на страну Шолца и Куртија који захтевају санкције Русији и независност Косова, а против Путина и српског народа који се томе противе.

Све ове чињенице треба привремено прикрити дељењем пара младима, разговорима о гасном споразуму, пропагандом о укидању плата ако одустанемо од ЕУ.  Само тако се могу протумачити најаве и поруке уцењеног председника Србије који је лични интерес ставио изнад општег.  Вучић није само пристао да уведе санкције Русији, већ се обавезао и да ће учествовати  у сатанизовању руског председника које спроводи Запад и ту обавезу већ испуњава.  Заузврат, Србија неће ући у ЕУ нити ће јој бити враћен суверенитет на КиМ. Гас ће плаћати неколико пута скупље уз ново задуживање. Само ће притисак на Вучића везан за компромитујући  материјал о криминалу и корупцији бити привремено ублажен. До новог захтева Запада у вези са Републиком Српском.  

9. мај 2022. 

المؤلف-الصورة الرمزية

عن Центар за геостратешке студије

مركز الدراسات الجيوستراتيجية غير حكومية و جمعية غير ربحية تأسست في بلغراد في تأسيس الجمعية عقدت على 28.02.2014. وفقا لأحكام المادة.11. و 12. قانون الجمعيات ("الجريدة الرسمية لجمهورية صربسكا" لا.51/09). لفترة غير محددة من الوقت ، من أجل تحقيق الأهداف في مجال البحث العلمي من الجيوستراتيجية العلاقات إعداد الوثائق الاستراتيجية والتحليل والبحث. جمعية تطور وتدعم المشاريع والأنشطة التي تهدف إلى الدولة والمصالح الوطنية صربيا لديه حالة من كيان قانوني ومسجل في السجل وفقا لأحكام القانون. بعثة مركز الدراسات الجيوستراتيجية هو: "نحن نبني المستقبل ، لأن صربيا يستحق ذلك: القيم التي نمثلها هي التي أنشئت خلال التاريخ والثقافة والتقاليد. ونحن نعتقد أنه من دون الماضي لا يوجد مستقبل. لهذا السبب ، من أجل بناء المستقبل ، يجب علينا أن نعرف ماضينا و نعتز تقاليدنا. القيم الحقيقية هي دائما على الارض و المستقبل لا يمكن أن يبنى في اتجاه جيد دون أن الأساس. في وقت التخريبية الجيوسياسية تغيير ، من المهم جعل خيارات حكيمة واتخاذ القرارات الصائبة. ترك كل فرض مشوهة الأفكار الاصطناعي تحث. ونحن نعتقد اعتقادا راسخا بأن صربيا لديه ما يكفي من الجودة والقدرة على تحديد مستقبله ، بغض النظر عن التهديدات والقيود. ونحن ملتزمون الصربي موقف الحق في أن تقرر مستقبلنا ، وإذ تضع في اعتبارها أنه تاريخيا كانت هناك العديد من التحديات والتهديدات والمخاطر التي يجب التغلب عليها. " الرؤية: مركز الدراسات الجيوستراتيجية تطمح في أن تصبح واحدة من المنظمات الرائدة في العالم في مجال الجغرافيا السياسية. وقال انه يريد أيضا أن تصبح العلامة التجارية المحلية. وسوف نحاول أن المصلحة العامة في صربيا الدولية المواضيع وجمع كل المهتمين في حماية الدولة والمصالح الوطنية ، وتعزيز السيادة الحفاظ على السلامة الإقليمية الحفاظ على القيم التقليدية وتعزيز المؤسسات وسيادة القانون. سوف نعمل في اتجاه العثور على مثل التفكير الناس ، سواء في السوق المحلية في العام العالمي. سوف نركز على التعاون الإقليمي و الشبكات ذات الصلة والمنظمات غير الحكومية على الصعيدين الإقليمي والدولي. سوف إطلاق المشاريع على المستوى الدولي لدعم إعادة صربيا و الحفاظ على السلامة الإقليمية. بالتعاون مع وسائل الإعلام المنازل ، وسوف تنفيذ المشاريع التي تركز على تحقيق هذه الأهداف. نقوم بتنظيم التعليم من المهتمين العام من خلال المؤتمرات والموائد المستديرة والندوات. وسوف نحاول أن نجد نموذجا لتطوير المنظمة التي من شأنها أن تمكن تمويل أنشطة المركز. بناء المستقبل معا: إذا كنت ترغب في التعاون معنا ، أو للمساعدة في عمل مركز الدراسات الجيوستراتيجية, يرجى الاتصال بنا عن طريق البريد الإلكتروني: center@geostrategy.rs