الجغرافيا السياسية والسياسة

Кад је народ одговорнији од власти с обе стране Дрине: Срби са КиМ дају пуну подршку српском народу у Републици Српској

 

Народни покрет Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“ даје пуну подршку српском народу у Републици Српској као и институцијама Републике Српске у одбрани виталних питања нашег народа у Босни и Херцеговини.

Предлог централних институција БиХ да се надлежност над пољопривредним земљиштем, шумама и водама одузме Републици Српској доводи у питање опстанак српког народа у БиХ. Ако је пре тога донесен и проблематичан закон о санкцијама због наводног геноцида у Сребреници којим се цео српски народ а приори ставља на оптуженичку клупу ово је само још један у низу притисака који се врши над Србима.

Без имало злурадости, а више уз тугу и разочарење Срби са Косова и Метохије, могу да констатују да су ставови политичке елите из Бања Луке по питању јужне српске покрајине у задњих десестак година били доста проблематични. Један део политичке врхушке је заговарао да Србија треба да се одрекне Косова и Метохије, а да се окрене ка Републици Српској и исту припоји. Народни покрет Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“ је у више наврата критиковао овакве, пре свега антисрпске, ставове. Јер није коректно да се срећа једног дела српског народа темељи на несрећи другог дела српског народа.

У првно-политичком смислу много је лакше сачувати Косово и Метохију у саству Републике Србије него отцепити Републику Српску од БиХ и исту припојити својој матици. И разни нон-пејпери иза којих пре свега стоји актуални режим у Србији потврђују ово наше становиште. У њима стоји да се ствара Велика Албанија, а у исто време и Велика Србија. Велика Албанија се уобличава тако што се КиМ одваја од Републике Србије и припаја Албанији, а Велика Србија тако што се она одриче од своје јужне покрајине а припаја Републику Српску.

Задњих десетак година сведоци смо да се корумпирани, лоповски и антисрпски режим Александра Вучића залаже за неку поделу Косова и Метохије у којој би Србији припало пар села из садашње јужне српске покрајине а препустио Великој Албанији добар део тзв. Прешевске долине. Политичка врхушка Републике Српске на челу са председником Милорадом Додиком подржавала је овакву издајничку политичку платформу.

И не само то. Када је 2013. године Александар Вучић потписао издајнички Бриселски споразум Срби са КиМ организовали су протестни митингу у Беогрду. Милорад Додик им је обећао да ће више од 50 аутобуса са Србима из Републике Српске да буду присутно на том митингу. И не само што аутобиси нису стигли у Београд него и они који су хтели личним колима да на митинг дођу били су спречени од власти Републике Српске која је несебично подржала Бриселски споразум.

И уопште, свих ових десет година челници Републике Српске подржавали су издајнички режим у Београду. Није било озбиљније политичке манифестације у Србији а нарочито предизборних митинга на којима челници Републике Српске нису присуствовали. Чак на последњим изборима за град Београд добар део грађана из Републике Српске са двојним држављанством пожурио је да гласа и да подржи СНС и Александра Вучића. Оваква земљачка подршка није изостала ни од Милорада Додика који је гласао на својој изборној јединици на Дедињу. Међутим, ако актуелни режим у Београду због својих обавеза према онима који су га довели на власт предаје Косово и Метохију тешко да ће моћи да помогне и Србима у Републици Српској. Русија и Кина у Савету безбедности нису подржали избор Кристијана Шмита за на место високог међународног представника у БиХ. Он је иначе кадар Англеле Меркел за коју Александар Вучић каже да када је види њему клецају слабачка колена. Са „слабачким коленима“ се не брани Република Српска. И без обзира што Срби у Републици Српској не желе Кристијана Шмита њега у Београду прима Александар Вучић чиме се супротставља и Србима у РС а и Русији и Кини. То исто ради и њему близак српски патријарх Порфирије.

Током доласка Милорада Додика у Београд да изнесе проблем пољопривредног земљишта, шума и вода председник Србије је заобишао тему причајући небулозе о аутопуту БГ-СА и аеродрому у Требињу. Логично се намеће питање шта ће Србима и аутопутеви и аеродроми ако изгубе земљу од које треба да живе. Слично је поступио и председник скупштине Србије Ивица Дачић током своје посете Бања Луци. Никаве озбиљне подршке са његове стране није било осим отрцаних фраза о братским односима Срба са обе стране Дрине.

Александар Вучић председник „Српског света“ како га доживљава Александар Вулин или „Ацо Србин“ не може да штити и чува српске националне и државне интересе. Не може, јер они који су га довели на власт, а то је Запад, нису га довели да те интересе брани него да их продаје. Што он све време и ради.

Са друге стране, због бројних криминалних, корумпционашких и других злочиначких афера председник Србије је уцењена личност. Да би могао да брани своју државу и српски народ ма где живео он мора да има чисту биографију, а он је нема.

И колико год да се Срби у Репубици Српској надају подршци свог земљака из Чипулића код Бугојна она ће да изостане. Под то дрвце нема хлада, гласи српска народна пословица са Косова и Метохије.  

Информативна служба Народног покрета Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“

31. октобар 2021. 

 

 

  

المؤلف-الصورة الرمزية

عن Центар за геостратешке студије

مركز الدراسات الجيوستراتيجية غير حكومية و جمعية غير ربحية تأسست في بلغراد في تأسيس الجمعية عقدت على 28.02.2014. وفقا لأحكام المادة.11. و 12. قانون الجمعيات ("الجريدة الرسمية لجمهورية صربسكا" لا.51/09). لفترة غير محددة من الوقت ، من أجل تحقيق الأهداف في مجال البحث العلمي من الجيوستراتيجية العلاقات إعداد الوثائق الاستراتيجية والتحليل والبحث. جمعية تطور وتدعم المشاريع والأنشطة التي تهدف إلى الدولة والمصالح الوطنية صربيا لديه حالة من كيان قانوني ومسجل في السجل وفقا لأحكام القانون. بعثة مركز الدراسات الجيوستراتيجية هو: "نحن نبني المستقبل ، لأن صربيا يستحق ذلك: القيم التي نمثلها هي التي أنشئت خلال التاريخ والثقافة والتقاليد. ونحن نعتقد أنه من دون الماضي لا يوجد مستقبل. لهذا السبب ، من أجل بناء المستقبل ، يجب علينا أن نعرف ماضينا و نعتز تقاليدنا. القيم الحقيقية هي دائما على الارض و المستقبل لا يمكن أن يبنى في اتجاه جيد دون أن الأساس. في وقت التخريبية الجيوسياسية تغيير ، من المهم جعل خيارات حكيمة واتخاذ القرارات الصائبة. ترك كل فرض مشوهة الأفكار الاصطناعي تحث. ونحن نعتقد اعتقادا راسخا بأن صربيا لديه ما يكفي من الجودة والقدرة على تحديد مستقبله ، بغض النظر عن التهديدات والقيود. ونحن ملتزمون الصربي موقف الحق في أن تقرر مستقبلنا ، وإذ تضع في اعتبارها أنه تاريخيا كانت هناك العديد من التحديات والتهديدات والمخاطر التي يجب التغلب عليها. " الرؤية: مركز الدراسات الجيوستراتيجية تطمح في أن تصبح واحدة من المنظمات الرائدة في العالم في مجال الجغرافيا السياسية. وقال انه يريد أيضا أن تصبح العلامة التجارية المحلية. وسوف نحاول أن المصلحة العامة في صربيا الدولية المواضيع وجمع كل المهتمين في حماية الدولة والمصالح الوطنية ، وتعزيز السيادة الحفاظ على السلامة الإقليمية الحفاظ على القيم التقليدية وتعزيز المؤسسات وسيادة القانون. سوف نعمل في اتجاه العثور على مثل التفكير الناس ، سواء في السوق المحلية في العام العالمي. سوف نركز على التعاون الإقليمي و الشبكات ذات الصلة والمنظمات غير الحكومية على الصعيدين الإقليمي والدولي. سوف إطلاق المشاريع على المستوى الدولي لدعم إعادة صربيا و الحفاظ على السلامة الإقليمية. بالتعاون مع وسائل الإعلام المنازل ، وسوف تنفيذ المشاريع التي تركز على تحقيق هذه الأهداف. نقوم بتنظيم التعليم من المهتمين العام من خلال المؤتمرات والموائد المستديرة والندوات. وسوف نحاول أن نجد نموذجا لتطوير المنظمة التي من شأنها أن تمكن تمويل أنشطة المركز. بناء المستقبل معا: إذا كنت ترغب في التعاون معنا ، أو للمساعدة في عمل مركز الدراسات الجيوستراتيجية, يرجى الاتصال بنا عن طريق البريد الإلكتروني: center@geostrategy.rs

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *