Геополитика и политика

Бечка конференција о неутралности: САД треба свеже месо

Бечка конференција о неутралности хитно упозорава на укидање трајне неутралности Аустрије
На крају, али не и најмање важно, рат у Украјини показује да је Аустрија неутрална само на папиру. Поред тога, стално се јављају нове провокације НАТО-а против Русије, која представља највећу претњу безбедности Европе. У том контексту, Центар за геостратешке студије (Београд), у сарадњи са ZurZeit-ом организовао је 1. Бечку конференцију о неутралности 22. јануара у сали Бечког академског братства Албиа.

Патрик Попел из Центра за геостратешке студије (Београд) је у уводној речи критиковао државу што „дозвољава ствари које не би смела да дозвољава“. Чињеница да неутрална Аустрија дозвољава транспорт оружја у Украјину преко њене територије је опасан развој догађаја који се мора зауставити, а санкције Русији су пуцањ у ногу. Попел је упозорио на „нову нормалност“ у којој више нема места за неутралност. Уместо тога, Аустрија мора одржати „културу неутралности“.

У кратком историјском прегледу, уредник ZurZeit-а Андреас Мелцер је истакао да је култура неутралности релативно млада. Неутралност је у почетку била само на гласу аустријској политици и прихваћена је као цена за државни уговор. Само је Бруно Крајски својом активном политиком неутралности – кључна реч: Блиски исток – оживео неутралност Аустрије. На крају, неутралност је постала део аустријског идентитета, иако из прагматичних и опортунистичких разлога.

Мелцер је објаснио да је на прелазу миленијума, након уласка Аустрије у ЕУ, тадашњи Хајдеров ФПО (Слободарска партија Аустрије) разматрао европеизацију НАТО-а, у којој би се неутралност растворила у европску солидарност, а Аустрија би могла да учествује у дефанзивној европској безбедносној политици. Коначно, Мелцер је рекао да данас неутралност, као што показује и став Аустрије у украјинском рату, више није „лепа илузија“.

Генерал Димитар Шивиков, бивши командант бугарских падобранаца, изнео је свој став о томе шта значи бити члан НАТО-а. Док је бугарска војска пре уласка у НАТО (2004) имала око 130.000 војника, данас има само 30.000 људи. Осим тога, његова матична држава мора да купује нове авионе из САД, али плаћа три пута више од Северне Македоније или Румуније. Одлуку о цени доносе искључиво САД. Као услов за приступање, Бугарска је морала да учествује у рату у Ираку. И сам је био у Ираку и Авганистану. Осим тога, САД користе четири војна објекта у Бугарској без плаћања за њих и граде нове објекте на Црном мору, што се може посматрати као припрема за рат против Русије.

Вернер Е. Болек, коиницијатор референдума о неутралности, рекао је да је Креиски промовисао неутралност, што многима данас недостаје. Грађани желе оживљавање неутралности, како је Креиски желео, али, нажалост, влада ради управо супротно, иако 94 одсто становништва жели јасну, обновљену посвећеност законодавне власти трајној неутралности и одбија придруживање војним савезима у будућности. Болек је своје опаске закључио кратко и језгровито: „Одбацити нашу неутралност била би бесмислица“.

Последњи говорник био је Клаус Јосеф Грунер из онлајн медија bachheimer.com. Економски стручњак је обиљем чињеница показао колико су санкције Русији штетне за Аустрију. Грунер је објаснио да је 2014. године уведено 2.500 санкција на робу и услуге због анексије Крима, данас је због рата у Украјини број санкција 11.000.

Притом треба имати у виду да земље БРИКС-а контролишу три четвртине свих сировина широм света.

Грунер је критиковао то што Аустрија подржава санкције Русији, али не „размишља својом главом“, поготово што се енергенти углавном увозе из Русије, што је проблем не само за приватна домаћинства, већ и за многе компаније које су на граници опстанка због високих цена солвентности или су већ морали да поднесу захтев за стечај.
Грунер је известио да је због санкција дошло до повећања цене увоза гаса из Русије за 76 одсто и да је 2022. трговински дефицит са Русијом износио 6,4 милијарде евра. А према Грунеру, високе цене енергије изазване санкцијама имају следећи ефекат: „Ми [Европљани] де факто плаћамо рат за Русе.

25. јануар 2024. 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *