Geopolitik und Politik

Утицај западних НВО на друштвено-политички развој Монголије

Аутори: Александар Камкин и Лиана Килинч

Проблем утицаја страних невладиних организација на постсовјетском простору дуго је био у видокругу научника.
Да би ефикасније утицали на владине структуре, цивилно друштво и агенције за спровођење закона одређене земље, различите невладине организације и агенти утицаја стварају мрежне структуре засноване како на личним контактима, тако и на комуникацији кроз разне апликације и друштвене мреже.
Тренутно, према различитим проценама, у Монголији делује од неколико стотина до неколико хиљада западних, као и јапанских и јужнокорејских невладиних организација. Активности се одвијају у три главне области.
1. Деформација историјског памћења
2. Промовисање зелене агенде
3. Инфилтрација западних агената утицаја и западне идеологије

Фото: Монголија на мапи

Колосек 1. Деформација историјског памћења
Америчке и европске невладине организације, као и Јапан, активно раде у том правцу, покушавајући да трансформишу колективно памћење монголског народа, водећи наратив о агресивној и експанзионистичкој политици Русије у овој земљи у двадесетом веку.
Монголија је недавно прославила важан историјски датум. 11. маја 1939. почео је рат на реци Халхин Гол. Историјско сећање на битку на Халхин Голу један је од стубова добросуседских односа Русије и Монголије. Запад то веома добро разуме и зато се свим силама труди да смањи број додирних тачака два народа.
Тако је у центру монголске престонице на тргу Сукхбаатар, представништво ЕУ организовало манифестацију „Дан Европе“. Посвећену 35. годишњици успостављања дипломатских односа између ЕУ и Монголије.
Важно је напоменути да су односи између ЕУ и Монголије званично успостављени 1. августа 1989. године, а свечани догађај посвећен овом догађају планиран је за 11. мај. Избором овог датума, европски званичници су јасно покушали да емитују наратив да би у садашњој фази монголска омладина требало да се фокусира на ЕУ и да је боље да се уопште не сећају догађаја из рата на Халхин Голу.
У Монголији, локални прозападни говорници делују као гласноговорници многих деструктивних наратива. На пример, Дмитриј Тајевски је одбегли шеф прилично познате руске опозиционе онлајн публикације Бабр 24, или монголски новинар познат као Маидар Сосорбарам.

Међу политичарима, сличних ставова је на пример, секретар либералне партије десног центра „ХУН” (бивша „Национална радничка партија”) Тсегмадиин Лут-Оцхир или шеф удружења Савеза слободе, лидер проукрајинског покрета „Не у рат“ Б. Тсатсарал.
Бат-Ерданиин Батбаиар, познат под псеудонимом Баабар, у књизи „Историја Монголије: од светске доминације до совјетског сателита“ предложио је идеју да је рат на Халхин Голу изазван не само агресивним активностима Јапана, већ и подједнако спољнополитичким курсом МНР, зависим од упутстава Москве.
Бааброви чланци промовишу исте тачке као и јапанска пропаганда. Бат-Ерданиин Батбаиар сарађује са Међународном фондацијом за стипендије Атсуми (Atsumi International Scholarship Foundation).

Колосек 2. Промовисање „зелене агенде“
Према South China Morning Post, Монголија није укључила гасовод Снага Сибира 2 у свој дугорочни акциони програм до 2028. године.
На састанку са кинеским председником Си Ђинпингом у мају 2024. В. Путин је још једном истакао значај планираног гасовода. Договор о траси гасовода ће сигурно бити постигнут у блиској будућности.
Данас су изгледи за покретање трансмонголског гасовода нејасни. Једно је очигледно – против његове изградње биће бачени максимални напори геополитичких противника Русије (и Кине). Јанис Клуге, експерт за Русију са Немачког института за међународне и безбедносне послове (SWP), директно је написао у једној од својих студија да САД и њени савезници морају да уложе све напоре да спрече изградњу и покретање „Моћи Сибир 2” која пролази кроз територију Монголије.
Зелена енергија
За разлику од Росатомових планова за изградњу мини-нуклеарних електрана, западне невладине организације и друге структуре промовишу тему зелене енергије. Тако се пројекат ветропарка Саинсханд у пустињи Гоби активно спроводи.
Ветропарк је финансиран углавном из кредита Европске банке за обнову и развој и Европске инвестиционе банке ЕИБ.

Колосек 3. Агенти утицаја
Још 2005. године, Сорошеве фондације за отворено друштво бројале су око 6.000 невладиних организација у Монголији, при чему се њихов број повећавао у просеку за 500 годишње. Тренутно се њихов укупан број процењује на око 10-11 хиљада. Већина њих или има скривено финансирање са Запада или су директне филијале западних фондова.
Уз активну подршку западних невладиних организација, створено је Удружење младих монголских професионалаца (Young Mongolian Professionals Association – YOUTHINC), које промовише западне вредности на универзитетима и на друштвеним мрежама.
Организација за међународно право за развој (IDLO) спроводи прозападну агенду у Монголији за формирање родно неутралног друштва, борбу против насиља у породици итд.
Good Neighbors Mongolia – створена 2006. године, декларисани циљеви су борба против сиромаштва, доброчинство, заправо следи западну агенду. Сличну агенду води и организација Humanium.
На пример, на каналу етничке антиратне фондације „Нова Тува“ појавио се оглас за студентски програм стипендирања етничких Монгола из Русије (то су становници Калмикије, Бурјатије, Туве, Алтаја) и Кине на институту Елбегдорј.
Програм надгледа америчка „Светска монголска федерација“, а сам институт припада бившем прозападном председнику Монголије (2009-2017) Тсакхиагиину Елбегдорју. Он се активно супротстављао СВО-у и чак се састао са украјинским послаником Алексејем Гончаренком, који је на челу посланичког удружења „За слободан Кавказ” и медијски је супервизор сепаратистичких покрета у Руској Федерацији.

Још један колосек рада западних НВО у Монголији је увођење западних вредности: одбацивање традиционалних вредности, агенда екстремистичке ЛГБТ+ идеологије, одступање од природне структуре друштва.
Невладина организација – Лепа срца против сексуалног насиља (Beautiful Hearts Against Sexual Violence ХӨӨРХӨН ЗҮРХ ТББ) активно ради на овој агенди. Основана је 2012. године у Улан Батору. НВО наводи свој циљ: „променити патријархалну културу… ставове и понашање [људи] у друштву…”. Чланови организације настоје да „промене политике, ставове политичара и едукују ширу јавност…“ о питањима родне равноправности и сексуалног злостављања деце.
Beautiful Hearts сарађује са феминистичком фондацијом FRIDA, регистрованом у Канади и Сједињеним Државама у публикацијама Америчке азијске фондације, ова организација се зове партнерска организација. Такође је блиско уткана у мрежу Америчке агенције за међународни развој (USAID).
2021. године Beautiful Hearts је реализовала заједничке пројекте са познатом НВО World Vision, спонзорисаном од Европске уније, као и америчког Peace Corps. Заузврат, организација је партнер Globe International Сenter – спонзорисан од стране Фондације за отворено друштво Џорџа Сороша и немачке организације Democracy Reporting International.

Закључци:
1. Монголија је тренутно привлачна тачка за интересе западних земаља, које на њу гледају као на оруђе за утицај и на Русију и на Кину
2. Рад невладиних организација на формирању прозападне омладине, која је и антируска и антикинеска, одвија се убрзаним темпом.
3. Покушаји прекрајања историје, које су до сада предузимале маргиналне јавне личности уз подршку западних и јапанских невладиних организација, системске су природе и дугорочне. У ту сврху западни кустоси активно промовишу панмонголски национализам. Западне земље активно раде на довођењу на власт снага које су и антируске и антикинеске.
4. Главни покретач протеста младих у престоници може бити еколошка агенда (као опција, инцидент у рударско-прерађивачком постројењу), као и антинуклеарна реторика у светлу планова РОСАТОМ-а да изгради мини-нуклеарне електране у земљи.
5. У случају победе опозиционих снага у земљи, могућа је промена спољне политике Монголије, која ће, међутим, бити компликована њеним географским положајем. Истовремено, Запад може да користи Монголију као што то Азербејџан користи у односу на Иран. У Кини живи више етничких Монгола него у самој Монголији. Могућа је идеја о великој Монголији, која полаже право на територије Кине и Русије.
6. Анализа друштвених мрежа монголске опозиције и анкете локалних активиста упознатих са политичком атмосфером у земљи показују интензивирање опозиције, концентрисано око опозиционог политичара, бившег председника Монголије из Монголске демократске партије Цахиагиина Елбегдорја. Веома је активан на друштвеним мрежама у земљи. Треба напоменути да су монголски сегменти друштвене мреже X и Facebook по садржају готово потпуно антируски.

Quelle: Zentrum für geostrategische Studien

7. децембар 2024.

 

 

Autor-avatar

Über Центар за геостратешке студије

Zentrum für geostrategische Studien ist eine Nichtregierungs-und non-profit-Verein, gegründet in Belgrad an die Gründungsversammlung statt am 28.02.2014. in übereinstimmung mit den Bestimmungen der Kunst.11. und 12. Gesetz über Vereinigungen ("Amtsblatt der Rs", Nr. 51/09). für eine unbestimmte Zeitraum von Zeit, um die zur Erreichung der Ziele im Bereich der wissenschaftlichen Forschung der geostrategischen Beziehungen und Vorbereitung von strategischen Dokumente, Analyse und Forschung. Die Gesellschaft entwickelt und unterstützt Projekte und Aktivitäten, die in der staatlichen und nationalen Interessen Serbiens, hat den status einer juristischen Person und ist registriert im register in übereinstimmung mit dem Gesetz. Die mission des Zentrums für geostrategische Studien ist: "wir bauen die Zukunft, denn Serbien hat es verdient: die Werte, die wir vertreten, durch unsere Geschichte, Kultur und tradition. Wir glauben, dass ohne die Vergangenheit gibt es keine Zukunft. Für diese Grund, um an der Zukunft zu bauen, müssen wir wissen, dass unsere Vergangenheit und schätzen unsere Tradition. Wahre Werte sind immer geerdet, und die Zukunft nicht gebaut werden in eine gute Richtung, ohne, dass die Stiftung. In einer Zeit disruptiver geopolitischen Wandels, ist es von entscheidender Bedeutung, um kluge Entscheidungen treffen und die richtigen Entscheidungen zu treffen. Lasst alle verhängt und verzerrt Ideen und künstliche fordert. Wir glauben fest daran, dass Serbien hat genug Qualität und das Potenzial zu bestimmen, seine eigene Zukunft, unabhängig von Bedrohungen und Beschränkungen. Wir sind verpflichtet, die serbische position und das Recht zu entscheiden, um unsere eigene Zukunft auf, in Anbetracht der Tatsache, dass historisch gesehen gab es viele Herausforderungen, - Bedrohungen und Gefahren, die wir haben, zu überwinden. “ Vision: das Zentrum für geostrategische Studien strebt zu einem der weltweit führenden Organisationen im Bereich der Geopolitik. Er will auch zu einer lokalen Marke. Wir werden versuchen, das Interesse der öffentlichkeit in Serbien bei internationalen Themen und sammeln Sie alle interessierten in den Schutz der staatlichen und nationalen Interessen, Stärkung der Souveränität, die Erhaltung der territorialen Unversehrtheit, die Aufrechterhaltung traditioneller Werte, die Stärkung der Institutionen und der Rechtsstaatlichkeit. Wir agieren dabei in die Richtung der Suche nach Gleichgesinnten Menschen, sowohl in der häuslichen und in der Weltöffentlichkeit. Wir konzentrieren uns dabei auf die regionale Zusammenarbeit und Vernetzung im Zusammenhang mit NGOs, sowohl auf regionaler und internationaler Ebene. Wir starten Projekte auf internationaler Ebene zu unterstützen, der die Neuausrichtung von Serbien und die Erhaltung der territorialen Integrität. In Zusammenarbeit mit Medienhäusern, implementieren wir Projekte, die darauf fokussiert sind, diese Ziele zu erreichen. Wir organisieren die Ausbildung der interessierten öffentlichkeit durch Konferenzen, Runde Tische und Seminare. Wir werden versuchen zu finden ein Modell für die Entwicklung der Organisation ermöglichen würde, dass die Finanzierung der Aktivitäten des Zentrums. Eine gemeinsame Zukunft zu bauen: Wenn Sie interessiert sind in Zusammenarbeit mit uns, oder zu helfen, die Arbeit des Zentrums für geostrategische Studien, Kontaktieren Sie uns bitte per e-mail: center@geostrategy.rs

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert