Wissenschaft und Gesellschaft

Шта морамо да знамо о вештачкој интелигенцији у 2024. години?

Преносимо са портала: www.euronews.rs

Ако је 2023. била година у којој је вештачка интелигенција постала део мејнстрима, о којој су људи свакодневно разглабали на друштвеним мрежама, радним местима, школама и факултетима, да ли ће у 2024. ова савремена технологија постати саствани део наших налога, канцеларија, и образовних институција?
Најпре се појавио ChatGPT који је за кратко време пригрлио милионе корисника који нису имали проблем да овом четботу постављају неретко немаштовита питања, док су они мало паметнији и сналажљивији схватили да свашта уме Сем Алтманово чедо и да нема краја потенцијалима које нам пружа овај језички модел.

Онда се појавила конкуренција и на тржишту АИ алата. Велике компаније издвојиле су баснословне количине новца у ову индустрију (само Мајкрософт је уложио 10 милијарди долара у Open AI и Amazon 4 милијарде долара у Антропик), али ни инвеститори нису штедели.
То најбоље осликава податак да је током 2023. уложено 21,5 милијарди долара ризичног капитала у АИ стартапове широм света, у поређењу са 5,1 милијардом долара у целој 2022. години, преноси Фајненшл тајмс.
У међувремену милијардер и један од пионира вештачке интелигенције Илон Маск упозорио је да је АИ „најразорнија сила у историји“, наводећи да је ова технологија паметнија од човека, те да у једном тренутку радна места више неће бити потребна.

Иако Маск није нагласио када ће нас вештачка интелигенција послати на вечни биро рада, креатори светске политике нису одабрали да жмуре пред грудвом снега која се налази на врху планине, већ су одлучили да започну регулацију технолошког „слона у соби“.

Најпре је Европски парламент представио најсвеобухватнији сет закона о вештачкој интелигенцији, који ће регулисати сваки производ или услугу која се заснива на системима ове технологије.

Затим је амерички председник Џозеф Бајден потписао извршну уредбу о АИ у намери да се повећа безбедност употребе нове технологије, док се уједно потрошачи, радници и мањинске групе штите од ризика повезаних са њом.

Па ипак, да ли развој ове технологије измиче контроли, чији потенцијали надилазе људски ум, или сведочимо препумпавању АИ балона, заплашени причама о крају света, зависи од тога кога питате. Да не би много тумарали у слободним проценама, научници са Универзитета Стенфорд су представили предвиђања шта можемо да очекујемо од вештачке интелигенције и која питања треба да постављамо када размишлајмо овој технологији у 2024. години.
Шира употреба у компанијама
Истраживачи са Стенфорда прогнозирају да ће компаније масовно уводити употребу АИ алата како би повећали продуктивност унутар система.

Ово се односи на високо образоване раднике као што су адвокати, финасијски стручњаци, људи из креативних индустрија… Њихова задужења ће се значајно променити инкорпорирањем вештачке интелигенције у системе.

Уколико то прихвате, то би требало да побољша њихове послове, тако што ће им остати више времена да се баве другим стварима.
У том случају, увођење АИ неће у потпуности аутоматизовати било који посао, већ ће побољшати продуктивност и квалитет производа или услуге коју пружамо.

Ширење „дипфејка“
Сви се сећамо како смо насели на фотографију папе у пуфнастој јакни, убеђени да је слика реална. Научници упозоравају да можемо да очекујемо савршеније моделе за генерисање фотографија и снимака, због чега морамо бити опрезнији када посматрамо садржај на интеренту. Највећа претња у том домену јесу генерисани снимци у ком се лажирају изјаве.

Осим тога, видећемо много нових компанија које стварају моделе са новим могућностима. Иако ЕУ и САД раде на регулацији ове области, научници су скептични када је реч о стављању вештаћке интелигенције у законске оквире.

Они наглашавају да не треба да нас брине нека општа вештачка интелигенција која ће да „покори свет“, већ треба да нас брине гомила дезинформација која ће потећи из АИ кухиње.

Недостатак графичких процесора
Научници су забринути због глобалног недостатка графичких процесора помоћу којих ради вештачка интелигенција. Све велике компаније желе да уведу АИ системе, али за то су им потребни адекватни процесори.

Постоји неколико компанија које их производе, NVIDIA је водећи поризвођач, и оне раде пуним капацитетима. Истраживачи истичу да нису само компаније у конкурентском односу, већ и државе које не желе да пропусте АИ револуцију.

Ово је ствар конкурентности за компаније, али и за читаве земље које не желе да пропусте иновације АИ.
Ово ц́е створити огроман притисак не само на повец́ање производње процесора, вец́ и за иноваторе да смисле хардверска решења која су јефтинија и лакша за прављење и коришц́ење.

Како кажу са Универзитета, још увек смо далеко од масовне доступности овог елемента неопходног за функционисање ове технологије, те би недовољна количина процесора могла да угрози доступност и демократизацију вештачке интелигенције.

Наде у америчку регулативу
На који начин ће политика утицати на регулацију вештачке интелигенције једно је од кључних питања у овој години, научници истичу да је у том погледу највећи напредак забележен током 2023. до сада.

Они указују на пример САД, у којој је Конгрес представио „CREATE AI“ закон, који омогућава студентима и истраживачима приступ ресурсима, подацима и алатима за развој вештачке интелигенције. Истовремено, подсећају на то да је Бајден потписао извршну уредбу о вештачкој интелигенцији у намери да се повећа безбедност употребе нове технологије.

Напомињу и да је неопходно да САД улажу више у јавни сектор како би осигурали америчко лидерство у стварању АИ технологија, истичући да ће бити вредно пажње посматрати на који начин ће америчка регулатива у будужности третирати ову технологију.

Шта желимо од вештачке интелигенције?
Научници истичу да морамо да имамо критички приступ томе шта желимо од вештачке интелигенције у нашим животима, у нашим заједницама, у образовању, у нашем друштву.

Напомињу да је неминовно да ће се све више Аи технологија укоренити у наш рад, игру и комуникацију, али и наглашавају да је важно да себи дамо времена и простора да артикулишемо шта мислимо да треба да буде дозвољено и где треба да поставимо границе.

Потребно је да институције и организације размотре све нијансе утицаја развоја ове технологије.

Транспарентност, одговорност и безбедност
Иако је велики део фокуса на регулацији вештачке интелигенције 2023. године био на Закону о вештачкој интелигенцији на коме се ради унутар ЕУ. Међутим, до средине 2024. године, две америчке државе – Калифорнија и Колорадо – усвојиц́е прописе који се односе на „граничне“ АИ системе који су на прагу својих способности.

У закону се предлаже да системи који захтевају одређени ниво рачунарске снаге за обуку буду подложни захтевима транспарентности. Закон такође предлаже успостављање правне одговорности за оне који не предузму неопходне мере предострожности како би спречили нежељене последице и злоупотребу напредних АИ система.

Осим тога, предлаже спровођење сигурносних мера како би се спречило да врхунска вештачка интелигенција падне у руке страних држава.

Случај у Калифорнији представља проактивни приступ државе у регулисању АИ и очувању јавне безбедности док се истовремено користи потенцијал технологије у општем интересу, што како кажу научници отвара бројна питања којима морамо да се позабавимо.

16. јануар 2024. 

Autor-avatar

Über Центар за геостратешке студије

Zentrum für geostrategische Studien ist eine Nichtregierungs-und non-profit-Verein, gegründet in Belgrad an die Gründungsversammlung statt am 28.02.2014. in übereinstimmung mit den Bestimmungen der Kunst.11. und 12. Gesetz über Vereinigungen ("Amtsblatt der Rs", Nr. 51/09). für eine unbestimmte Zeitraum von Zeit, um die zur Erreichung der Ziele im Bereich der wissenschaftlichen Forschung der geostrategischen Beziehungen und Vorbereitung von strategischen Dokumente, Analyse und Forschung. Die Gesellschaft entwickelt und unterstützt Projekte und Aktivitäten, die in der staatlichen und nationalen Interessen Serbiens, hat den status einer juristischen Person und ist registriert im register in übereinstimmung mit dem Gesetz. Die mission des Zentrums für geostrategische Studien ist: "wir bauen die Zukunft, denn Serbien hat es verdient: die Werte, die wir vertreten, durch unsere Geschichte, Kultur und tradition. Wir glauben, dass ohne die Vergangenheit gibt es keine Zukunft. Für diese Grund, um an der Zukunft zu bauen, müssen wir wissen, dass unsere Vergangenheit und schätzen unsere Tradition. Wahre Werte sind immer geerdet, und die Zukunft nicht gebaut werden in eine gute Richtung, ohne, dass die Stiftung. In einer Zeit disruptiver geopolitischen Wandels, ist es von entscheidender Bedeutung, um kluge Entscheidungen treffen und die richtigen Entscheidungen zu treffen. Lasst alle verhängt und verzerrt Ideen und künstliche fordert. Wir glauben fest daran, dass Serbien hat genug Qualität und das Potenzial zu bestimmen, seine eigene Zukunft, unabhängig von Bedrohungen und Beschränkungen. Wir sind verpflichtet, die serbische position und das Recht zu entscheiden, um unsere eigene Zukunft auf, in Anbetracht der Tatsache, dass historisch gesehen gab es viele Herausforderungen, - Bedrohungen und Gefahren, die wir haben, zu überwinden. “ Vision: das Zentrum für geostrategische Studien strebt zu einem der weltweit führenden Organisationen im Bereich der Geopolitik. Er will auch zu einer lokalen Marke. Wir werden versuchen, das Interesse der öffentlichkeit in Serbien bei internationalen Themen und sammeln Sie alle interessierten in den Schutz der staatlichen und nationalen Interessen, Stärkung der Souveränität, die Erhaltung der territorialen Unversehrtheit, die Aufrechterhaltung traditioneller Werte, die Stärkung der Institutionen und der Rechtsstaatlichkeit. Wir agieren dabei in die Richtung der Suche nach Gleichgesinnten Menschen, sowohl in der häuslichen und in der Weltöffentlichkeit. Wir konzentrieren uns dabei auf die regionale Zusammenarbeit und Vernetzung im Zusammenhang mit NGOs, sowohl auf regionaler und internationaler Ebene. Wir starten Projekte auf internationaler Ebene zu unterstützen, der die Neuausrichtung von Serbien und die Erhaltung der territorialen Integrität. In Zusammenarbeit mit Medienhäusern, implementieren wir Projekte, die darauf fokussiert sind, diese Ziele zu erreichen. Wir organisieren die Ausbildung der interessierten öffentlichkeit durch Konferenzen, Runde Tische und Seminare. Wir werden versuchen zu finden ein Modell für die Entwicklung der Organisation ermöglichen würde, dass die Finanzierung der Aktivitäten des Zentrums. Eine gemeinsame Zukunft zu bauen: Wenn Sie interessiert sind in Zusammenarbeit mit uns, oder zu helfen, die Arbeit des Zentrums für geostrategische Studien, Kontaktieren Sie uns bitte per e-mail: center@geostrategy.rs

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert