Wissenschaft und Gesellschaft

Борба за људска права као америчка замена теза

Драгана Трифковић на конференцији у Либану

 

У Бејруту, главном граду Либана, 24. марта је одржана Међународна конференција „Имплементација људских права и насиље на Блиском истоку“. Конференција је одржана под покровитељством Министарства правде Либана, уз сарадњу са Арапском лигом народа са седиштем у Египту и Европским департментом за безбедност и информације са седиштем у Италији.

 

На конференцији су учествовале високе званице из Либана, Сирије, Египта, Ирака, Саудијске Арабије, Јемена, Јордана, САД, Италије и Србије.

Главне теме конференцијебиле су кршење људских права у Сирији, Ираку, Бахреину, Јемену, Палестини и Либану, текући сукоби на Блиском истоку и решења сукоба.

Драгана Трифковић, Шеик, Војислав Милошевић, Шеик Абас Ал Фадли из Ирака, Нахеб Ел Хусеини из Сирије

Међу учесницима конференције били су представници организације Европски департмент за безбедност и информације, посланици Парламента Либана, амбасадори страних земаља (Египат, Тунис, Судан, Обала Слоноваче), представници политичких партија из Либана, председник партије Сиријска национална партија младих г. Махер Мерхеј, бивши министар правде Јордана г. Ахмед Хамза, египатски представник Лиге арапских народа генерал мајор Есам ел Шафеј, представници организација за људска права из Либана, Ирака и др.

Делегацију из Србије чиниле су две организације: Центар за геостратешке студије, на челу са директором Драганом Трифковић, и Центар за анти-тероризам, на челу са директором Војиславом Милошевићем и уз присуство његових сарадника Филипа Милошевића и Бојана Томића.

Антонио Ал Хасхем из либанског Парламента, адмирал Риналдо Вери из Италије, генерални секретар Европског департамента за безбедност и информације др Хаисам Боу Саид, генерал мајор Есем ел Шафеј из Египта

Према речима г. Мана Ел Асада, председника либанске политичке партије Тајар Аласади, који је такође учествовао на конференцији, главни закључци биле су препоруке за:

  • Потпуну подршку свима онима који се боре против тероризма кроз законске и изабране председнике и владама земаља које се заиста боре против тероризма;
  • Откривање свих држава и влада које олакшавају, наоружавају, обучавају или користе терористе;
  • Кажњавање оних који угрожавају или крше права било ког људског бића, без обзира да ли је у питању државни режим, организација или особа.
Драгана Трифковић у разговору са Ман ел Асадом, председником либанске партије Тајар Аласади

На конференцији су излагали представници из Србије: Војислав Милошевић на тему америчке спољне политике и Балкана, и Драгана Трифковић на тему злоупотреба људских права за остваривање америчких политичких и економских циљева (примери Србија и Сирија).

На завршној вечери г. Војислав Милошевић је именован за директора департмента за југоисточну Европу при организацији Европски департмент за безбедност и информације са седиштем у Италији, док је Драгана Трифковић именована за почасног члана исте организације.

Бојан Томић из Центра за анти-тероризам, генерал мајор Есем ел Шафеј из Египта, представник Саудијске Арабије и Драгана Трифковић

У даљем тексту преносимо у целости говор Драгане Трифковић, директора Центра за геостратешке студије.

Драгана Трифковић: Борба за људска права као америчка замена теза

Уважени скупе, даме и господо,

Захваљујем се пре свега организаторима на позиву и могућности да се обратим скупу и изнесем своје мишљење.

Прошло је нешто више од шест година од почетка Арапског пролећа. Сам назив догађаја има позитивне асоцијације. У словенској митологији пролеће симболизује почетак лепог доба и буђење природе. Можда је још рано да говоримо о томе шта је Арапско пролеће донело Блиском истоку, али у сваком случају догађаји који су уследили не могу се назвати ни природном ни пријатном појавом.

Драгана Трифковић на конференцији у Бејруту

Арапско пролеће је проузроковало серију потреса на Блиском истоку и северу Африке, којима су ове области дугорочно дестабилизоване. Након смене режима у Тунису и Египту, поделе Судана, гушења протеста у Јемену и Бахреину, у Либији je извршена војна интервенција, при којој је убијен председник те државе Моамер ел Гадафи. Пре Арапског пролећа имали смо инвазију на Авганистан и Ирак, а све је почело у земљи у којој сам се родила, бившој Југославији.

Нешто касније ћу се вратити на моју земљу, желим прво да изнесем своје виђење сиријског сукоба и хуманитарне катастрофе која је настала у тој земљи.

Све су шансе да би Сирија такође доживела НАТО војну интервенцију, и да би била дугорочно изгубљена шанса за успостављање мира, да Руска Федерација није пружила подршку државном руководству те земље. Вероватно би, после Сирије, следећа мета био Иран.

Крвави сиријски рат почео је у марту 2011. протестима против сиријског председника Башара ал Асада. У Сирији су се сукобиле регуларна сиријска војска са једне стране и побуњеници са друге, а касније је тај сукоб прерастао у прави светски рат на територији Сирије. Поред оружаног сукоба води се и информациони рат против Сирије и њеног председника, с настојањем западних медија да Башара ал Асада представе као диктатора који ратује против сопственог народа. Сигурно је да свакој власти могу да се нађу мане, међутим Сирија је била јака, модерна и толерантна држава, у којој су у миру живели различити народи и различите религије.

Драгана Трифковић и председник Европског департмента за безбедност и информације Лућијано Консорти

Читали смо бројне новинарске текстове у западним медијима, објављени су многи извештаји хуманитарних организација о злочинима сиријске војске, о употреби недозвољеног наоружања, о цивилним жртвама и хуманитарној катастрофи. Међутим, мало тога написаног је истинито и објективно. Мени као новинару је било интересантно да пратим извештавање српских медија, који су узгред под контролом Запада, о сиријском конфликту. Медији су преносили саопштења Сиријске опсерваторије за људска права.

То ме је заинтересовало да истражим о чему се ради, и открила сам да ову организацију чини само један члан, по имену Рами Абдул Рахман, сиријски емигрант из Лондона, који по сопственом признању није био у Сирији 15 година. Информације из Сирије је прикупљао сам из свог лондонског стана, не познајући ни изворе информација које је пласирао.

То је један од примера политичког, односно пропагандног деловања против сиријског режима, а таквих примера је много. Сетимо се само извештаја о употреби хемијског оружја УН. Видимо сада сличне оптужбе и на рачун руског ангажовања у Сирији.

Узрок рата у Сирији није Башар ал Асад, већ империјалистичка политика САД.

Махер Мерхеј, председник партије Сиријска национална партија младих и Драгана Трифковић

Сетимо се само истих новинских прича о кршењу људских права у Југославији, Либији, о нуклеарном наоружању које наводно поседује Ирак. Ништа од тога није доказано, а видимо шта је демократија уведена бомбама, донела тим земљама. Пустош и мрак.

Читава америчка доктрина о заштити људских права се показала као покриће за кршење људских права, односно средство за агресију над другим државама.

Западна демократија, уместо слободе, довела је до разбијања суверених држава, мешања у унутрашње послове независних држава, подстицања дестабилизације, грађанских ратова, промене међународних граница, сепаратизма и тероризма.

Легално, демократско, хумано и прихватљиво је постало само оно што је у служби империјалистичких интереса.

Методе као што су разарање држава, окупирање и отимање територија, коришћење оружја за масовна убиства, савезништво са терористима, финансирање државних преврата, проглашене су за право, демократију, борбу за људска права или борбу против тероризма. Све оно што не одговара њиховим интересима, проглашавају за незаконито, недемократски и политички некоректно.

Драгана Трифковић са Шеиком Моафак Газалом-лидером Шиитске заједнице и чланом Парламента Латакије

Демократија и људска права никада у историји нису тако грубо злупотребљавани за прикривање освајачких похода. Све делује као научна фантастика коју је Орвел описао у реченици: „Рат је мир, слобода је ропство, незнање је моћ.“

Данас је веома значајан датум, који се у Србији обележава сваке године. На данашњи дан пре осамнаест година НАТО алијанса је започела агресију на моју земљу, противно међународном праву и без одлуке Савета безбедности УН. Седамдесет осам дана и ноћи су НАТО авиони бацали бомбе на школе, болнице, фабрике, мостове и куће, бацивши петнаест тона осиромашеног уранијума.

Желим да обавестим хуманитарне организације да сваке године од рака у Србији умире око 20 000 људи. После НАТО бомбардовања, Србија је постала прва земља у Европи по проценту смртности од канцера.

Агресија НАТО, односно САД и ЕУ, против Југославије послужила је као експеримент и преседан за друге агресије у Авганистану, Ираку, Либији, Сирији. Том агресијом је почела владавина силе, уместо права и њоме су направљени први кораци у освајачком походу на остатак света, Блиски исток, али пре свега Русију.

Конференција у Бејруту

Искрено се надам да ће у Сирији бити стављена тачка на интервенционистичку империјалистичку политику САД, и да је нова администрација свесна до каквих је последица довела таква политика.

Такође, надам се да ће сиријски мировни процес успети и да ће крвави сукоб и страдање у Сирији у најскорије време престати. Иако су многе лажи већ данас разобличене, борба за истину, право и правду, мора да се настави. На нама свима је задатак да се супротставимо лажима и обманама.

Европа је и сама постала жртва своје лажи, погођена великом мигрантском кризом услед дестабилизације Блиског истока због тога што је слепо следила спољну политику САД.

Ту кризу неће решити ни дизањем ограда, ни привременим збрињавањем избеглица. Решиће је једино ако пружи подршку званичној и јединој легалној власти у Сирији и ако пружи подршку борби против тероризма. Неопходно је да се уложе сви напори како би мировни процес успео и како би земља што пре почела да се обнавља.

11. април 2017.

Стање Ствари

Autor-avatar

Über Центар за геостратешке студије

Zentrum für geostrategische Studien ist eine Nichtregierungs-und non-profit-Verein, gegründet in Belgrad an die Gründungsversammlung statt am 28.02.2014. in übereinstimmung mit den Bestimmungen der Kunst.11. und 12. Gesetz über Vereinigungen ("Amtsblatt der Rs", Nr. 51/09). für eine unbestimmte Zeitraum von Zeit, um die zur Erreichung der Ziele im Bereich der wissenschaftlichen Forschung der geostrategischen Beziehungen und Vorbereitung von strategischen Dokumente, Analyse und Forschung. Die Gesellschaft entwickelt und unterstützt Projekte und Aktivitäten, die in der staatlichen und nationalen Interessen Serbiens, hat den status einer juristischen Person und ist registriert im register in übereinstimmung mit dem Gesetz. Die mission des Zentrums für geostrategische Studien ist: "wir bauen die Zukunft, denn Serbien hat es verdient: die Werte, die wir vertreten, durch unsere Geschichte, Kultur und tradition. Wir glauben, dass ohne die Vergangenheit gibt es keine Zukunft. Für diese Grund, um an der Zukunft zu bauen, müssen wir wissen, dass unsere Vergangenheit und schätzen unsere Tradition. Wahre Werte sind immer geerdet, und die Zukunft nicht gebaut werden in eine gute Richtung, ohne, dass die Stiftung. In einer Zeit disruptiver geopolitischen Wandels, ist es von entscheidender Bedeutung, um kluge Entscheidungen treffen und die richtigen Entscheidungen zu treffen. Lasst alle verhängt und verzerrt Ideen und künstliche fordert. Wir glauben fest daran, dass Serbien hat genug Qualität und das Potenzial zu bestimmen, seine eigene Zukunft, unabhängig von Bedrohungen und Beschränkungen. Wir sind verpflichtet, die serbische position und das Recht zu entscheiden, um unsere eigene Zukunft auf, in Anbetracht der Tatsache, dass historisch gesehen gab es viele Herausforderungen, - Bedrohungen und Gefahren, die wir haben, zu überwinden. “ Vision: das Zentrum für geostrategische Studien strebt zu einem der weltweit führenden Organisationen im Bereich der Geopolitik. Er will auch zu einer lokalen Marke. Wir werden versuchen, das Interesse der öffentlichkeit in Serbien bei internationalen Themen und sammeln Sie alle interessierten in den Schutz der staatlichen und nationalen Interessen, Stärkung der Souveränität, die Erhaltung der territorialen Unversehrtheit, die Aufrechterhaltung traditioneller Werte, die Stärkung der Institutionen und der Rechtsstaatlichkeit. Wir agieren dabei in die Richtung der Suche nach Gleichgesinnten Menschen, sowohl in der häuslichen und in der Weltöffentlichkeit. Wir konzentrieren uns dabei auf die regionale Zusammenarbeit und Vernetzung im Zusammenhang mit NGOs, sowohl auf regionaler und internationaler Ebene. Wir starten Projekte auf internationaler Ebene zu unterstützen, der die Neuausrichtung von Serbien und die Erhaltung der territorialen Integrität. In Zusammenarbeit mit Medienhäusern, implementieren wir Projekte, die darauf fokussiert sind, diese Ziele zu erreichen. Wir organisieren die Ausbildung der interessierten öffentlichkeit durch Konferenzen, Runde Tische und Seminare. Wir werden versuchen zu finden ein Modell für die Entwicklung der Organisation ermöglichen würde, dass die Finanzierung der Aktivitäten des Zentrums. Eine gemeinsame Zukunft zu bauen: Wenn Sie interessiert sind in Zusammenarbeit mit uns, oder zu helfen, die Arbeit des Zentrums für geostrategische Studien, Kontaktieren Sie uns bitte per e-mail: center@geostrategy.rs

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert