Wirtschaft

Економски форум на Јалти – креирање нових могућности

Пише: Драгана Трифковић

 

У раду IV Међународног економског форума на Јалти учествовала је и делегација из Србије коју су чинили директор Центра за геостратешке студије Драгана Трифковић, председник посланичке групе Двери Бошко Обрадовић и председник скупштинског Одбора за дијаспору Иван Костић

 

Русија је постала место одржавања значајних економских скупова, па се поред форума у Санкт Петербургу, Сочију и Владивостоку, већ четврти пут за редом одржава и економски форум на Јалти. Овогодишњи IV Међународни економски форум одржан је од 19. до 21. априла и окупио је преко три хиљаде делегата из више од седамдесет земаља. Форум је замишљен као платформа за дискусију како о социјално-економским, тако и о политичким и безбедносним темама.

Организатори Форума су руководство Републике Крим и Фонд „Јалтски међународни економски форум“ уз подршку администрације председника РФ. Ове године је формиран и Међународни савет експерата из више од двадесет земаља, који ће бавити и припремањем конкретних планова. У рад савета су се укључили стручњаци за различите области из Немачке, Италије, Француске, Аустрије, Србије и других земаља. Генерална тема овогодишњег форума била је: Будућност  света, будућност Русије. Учеснике је поздравио председник РФ Владимир Путин. Економски форум на Јалти је главна платформа за демонстрацију инвестиционих могућности и потенцијала Крима. Иако западна заједница врши велики притисак на оне који желе да посете Крим и учествују на економском форуму, из године у годину Јалтски форум добија на значају. У раду форума учествују политички лидери и чланови парламента из многобројних земаља, а ове године су биле бројне парламентарне делегације и из земаља чланица ЕУ. На Јалтском форуму су учествовали такође и чланови Парламента ЕУ. Неке од парламентарних делегација дошле су из Немачке, Француске, Италије, Аустрије, Србије, Сирије, Сенегала, Велике Британије и други.

Почетак Економског форума на Јалти

Економски форум је одржан у хотелу „Mriya“, који се у преводу са украјинског назива „машта“. Овај хотел је пројектовао чувени британски архитекта Норман Фостер, и он је прошле године проглашен најбољим хотелом на свету од стране организације „World Travel Awards 2016“ која се сматра најпрестижнијом у области туризма и СПА. Осим тога, део заседања је одржан у Ливадијском дворцу породице Романових, који је пројектовао Николај Краснов. Посебно значење овог места је у томе што је ту склопљен договор између Стаљина, Рузвелта и Черчила по окончању Другог светског рата, којим је решена судбина послератне Европе. Најбројнија делегација на овогодишњем Форуму је била из Сирије, са више од 80 делегата на челу са министром за економију и спољну трговину Владе Сирије г. Самиром Халилом. Иако је био најављен долазак премијера Сирије, он је изостао због тамошње напрегнуте ситуације. Један панел у оквиру Форума, био је посвећен „Економском развоју Сирије“. Министар економије Сирије је изјавио да је економија његове земље разрушена током варварске агресије и да је неопходна обнова земље на свим нивоима. У том смислу, рекао је да је Сирија заинтересована за привлачење страних инвеститора. Међу приоритетним областима за инвестиције навео је тешку индустрију, пољопривреду, производњу пластичних производа, лекова, биљних уља, текстила, папира и ауто делова. Премијер Крима Сергеј Аксјонов, се захвалио представницима сиријске делегације за храброст, а такође је изразио спремност кримских компанија да учествују у дискусији о питањима економског опоравка Арапске Републике Сирије.

Драгана Трифковић испред хотела „Mriya“

Почасне делегације IV Међународног економског форума биле су из Немачке и Аустрије. Поред немачких и аустријских посланика, политичара, друштвених делатника и новинара, Форуму су присуствовали и немачки инвеститори и привредници. Укупно је немачку делегацију чинило више од 100 делегата. Они су показали велики интерес за укидање санкција Русији, због тога што оне пре свега имају велики ефекат на немачку привреду. У оквиру Форума је одржан и посебан панел о развоју руско-немачких односа.

У свом новом мандату председник Путин ће посебну пажњу посветити развоју економије Русије и побољшању стандарда грађана. Сама територија Крима је најпогоднија за привредне делатности и на њој дејствује зона слободне трговине која је регулисана Законом о формирању слободне економске зоне на Криму. Ова област због тога је најпривлачнија за инвеститоре у Русији, јер подразумева смањење пореза на добит и уплате у социјалне фондове, а у неким случајевима и бесцарински режим. Ово укључује туризам, грађевинарство, хемијску и електронску индустрију, банкарски и финансијски сектор, фармацеутске производе, као и аграрни сектор. Инфраструктура, која је толико неопходна за пословање, постепено се гради. У мају ће бити отворен нови мост дугачак 19 километара, који повезује Крим и Краснодарски крај, а само два дана пред почетак Економског форума, отворен је нови аеродром који је доступан и за међународне летове. Договор о изградњи овог аеродрома потписан је на Економском форуму на Јалти, 2016. године.

Нови аеродром у Симферопољу

Коначно, у раду IV Међународног економског форума на Јалти учествовала је и делегација из Србије, коју су уз мене чинила два посланика Скупштине Србије, Бошко Обрадовић председник посланичке групе Двери у Скупштини Србије и Иван Костић председник Одбора за дијаспору у Скупштини Србије. На округлом столу „Русија-ЕУ: Механизми превазилажења кризеˮ који је одржан у Ливадијском дворцу, било је доста речи о бомбардовању Југославије, Србији и посебно проблему Косова и Метохије. Уводно обраћање посланика Државне Думе Наталије Поклонске на овом округлом столу било је посвећено односу САД на међународној сцени и двојним стандардима које примењују. Као пример навела је управо бомбардовање бивше Југославије којим је прекршено међународно право и деловање западних сила на одвајању територије Косова и Метохије од Србије. С друге стране она је навела да Запад осуђује и не признаје демократски референдум на Криму, на ком је народ изразио своју слободну вољу и одлучио да територија Крима треба да се врати у састав Руске Федерације.

Бошко Обрадовић је на истом панелу говорио о неопходности сарадње Европе и Русије због остваривања обостраних интереса, и реметилачкој улози САД која покушава да стварањем баријера и конфликата задржи своје позиције. Своје излагање је закључио реченицом „Косово је Србија, Крим је Русија“. Наша делегација је уз активно учешће у раду Форума, обавила низ састанака са делегацијама страних држава из Немачке, Аустрије, Чешке, Сирије, Бугарске, Јужне Осетије, Италије, Индије, Француске, Сенегала, Малија, Белгије и Велике Британије. Поред тога имали смо веома важне сусрете са руским званичницима,  Димитријем Козаком, замеником председника Владе Руске Федерације, Олегом Белавенцевим, представником Председника Русије за северни Кавказ, Георгијем Мурадовим, представником Крима при Председнику Русије и Наталијом Поклонском, депутатом руске Думе.

Округли сто у Ливадијском дворцу

По завршетку IV Међународног економског форума на Јалти, премијер Крима Сергеј Аксјонов је саопштио да је овогодишњи скуп резултирао потписивањем 70 уговора чија вредност износи 162 милијарде рубаља.

На крају, за развој Србије је неопходно економско повезивање са Русијом. Евроинтеграције Србије се одвијају на штету домаће привреде уз фаворизовање увоза из земаља ЕУ и страних инвеститора. Домаћи привредници у таквим условима не могу да опстану. Уместо да држава Србија финансира стране инвеститоре, она треба да преусмери средства за подршку развоју домаће привреде и направи извозну стратегију за руско тржиште. Српским привредницима је таква подршка неопходна и то је најбоља могућност да се искористе домаћи ресурси, посебно сада када је постало јасно да су евроинтеграције Србије завршиле у слепој улици.

25. април 2018.

Стање Ствари

Anweisungen:

Autor-avatar

Über Центар за геостратешке студије

Zentrum für geostrategische Studien ist eine Nichtregierungs-und non-profit-Verein, gegründet in Belgrad an die Gründungsversammlung statt am 28.02.2014. in übereinstimmung mit den Bestimmungen der Kunst.11. und 12. Gesetz über Vereinigungen ("Amtsblatt der Rs", Nr. 51/09). für eine unbestimmte Zeitraum von Zeit, um die zur Erreichung der Ziele im Bereich der wissenschaftlichen Forschung der geostrategischen Beziehungen und Vorbereitung von strategischen Dokumente, Analyse und Forschung. Die Gesellschaft entwickelt und unterstützt Projekte und Aktivitäten, die in der staatlichen und nationalen Interessen Serbiens, hat den status einer juristischen Person und ist registriert im register in übereinstimmung mit dem Gesetz. Die mission des Zentrums für geostrategische Studien ist: "wir bauen die Zukunft, denn Serbien hat es verdient: die Werte, die wir vertreten, durch unsere Geschichte, Kultur und tradition. Wir glauben, dass ohne die Vergangenheit gibt es keine Zukunft. Für diese Grund, um an der Zukunft zu bauen, müssen wir wissen, dass unsere Vergangenheit und schätzen unsere Tradition. Wahre Werte sind immer geerdet, und die Zukunft nicht gebaut werden in eine gute Richtung, ohne, dass die Stiftung. In einer Zeit disruptiver geopolitischen Wandels, ist es von entscheidender Bedeutung, um kluge Entscheidungen treffen und die richtigen Entscheidungen zu treffen. Lasst alle verhängt und verzerrt Ideen und künstliche fordert. Wir glauben fest daran, dass Serbien hat genug Qualität und das Potenzial zu bestimmen, seine eigene Zukunft, unabhängig von Bedrohungen und Beschränkungen. Wir sind verpflichtet, die serbische position und das Recht zu entscheiden, um unsere eigene Zukunft auf, in Anbetracht der Tatsache, dass historisch gesehen gab es viele Herausforderungen, - Bedrohungen und Gefahren, die wir haben, zu überwinden. “ Vision: das Zentrum für geostrategische Studien strebt zu einem der weltweit führenden Organisationen im Bereich der Geopolitik. Er will auch zu einer lokalen Marke. Wir werden versuchen, das Interesse der öffentlichkeit in Serbien bei internationalen Themen und sammeln Sie alle interessierten in den Schutz der staatlichen und nationalen Interessen, Stärkung der Souveränität, die Erhaltung der territorialen Unversehrtheit, die Aufrechterhaltung traditioneller Werte, die Stärkung der Institutionen und der Rechtsstaatlichkeit. Wir agieren dabei in die Richtung der Suche nach Gleichgesinnten Menschen, sowohl in der häuslichen und in der Weltöffentlichkeit. Wir konzentrieren uns dabei auf die regionale Zusammenarbeit und Vernetzung im Zusammenhang mit NGOs, sowohl auf regionaler und internationaler Ebene. Wir starten Projekte auf internationaler Ebene zu unterstützen, der die Neuausrichtung von Serbien und die Erhaltung der territorialen Integrität. In Zusammenarbeit mit Medienhäusern, implementieren wir Projekte, die darauf fokussiert sind, diese Ziele zu erreichen. Wir organisieren die Ausbildung der interessierten öffentlichkeit durch Konferenzen, Runde Tische und Seminare. Wir werden versuchen zu finden ein Modell für die Entwicklung der Organisation ermöglichen würde, dass die Finanzierung der Aktivitäten des Zentrums. Eine gemeinsame Zukunft zu bauen: Wenn Sie interessiert sind in Zusammenarbeit mit uns, oder zu helfen, die Arbeit des Zentrums für geostrategische Studien, Kontaktieren Sie uns bitte per e-mail: center@geostrategy.rs

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert