Geopolitik und Politik

Сирија: Заштита хришћанства – Заштита људских права – укидање санкција – обнова земље!

Обраћање Међупарламентарне комисије за људска права (МКЉП)

о стању људских права, укључујући хришћане у Сирији

 

Поштовани господине председниче, поштовани парламентарци,

2011. године у Сирији је избио рат. Већ девет година земља се налази у ванредној ситуацији хуманитарног карактера, која се још погоршала због пандемије корона вируса. У овој ситуацији неопходно је предузимање хитних мера у циљу успостављања мира, смањењу миграције локалног становништва, укључујући сиријске хришћане, као и окончању патње целог становништва Сирије у целини.

Ми, чланови Међупарламентарне комисије за људска права, тражимо од вас да размотрите документ који је усвојен на основу закључака Међународног дигиталног форума „Сирија – колевка хришћанства“, који се одржао 27. маја 2020. године.

Уверени смо да је при решавању сукоба у Сирији важно да се размотри заштита људских права, укључујући политичка права свих грађана, међу којима су и хришћани.

С обзиром на значај и поштовање историје асирског народа, као и забрињавајуће ситуације због тога што хришћани у Сирији могу да дођу у опасност и буду подвргнути изгнанству, надамо се да ћете и ви размотрити наш заједнички документ и да ћете узети у обзир препоруке које је дала комисија, приликом одлучивања о сиријском сукобу.

Позивамо владе и парламенте свих укључених страна да покажу вољу за могуће политичке промене.

Молимо владу и парламент Сирије:

а) Да започне конструктиван дијалог са хришћанским становништвом у Сирији, са посебним нагласком на њихово учешће у јавном и политичком животу у земљи.

б) Да појача и заштити људска права у земљи, како за хришћане, тако и за друге групе у Сирији, обезбеђивањем њихових права у уставу. То јест да успостави уставно законске гаранције за хришћанске етничке групе у Сирији, као што су Асирци, од стране државе. То посебно значи: слободу вероисповести, учешће у политичком животу (у свим облицима политичког учешћа), признање матерњег језика Асираца као службеног језика, подршка институција, економско учешће, очување културе и традиције, поштовање уставне једнакости свих грађана.

ц) Да заштити места становања хришћана у њиховој историјској домовини, посебно у „безбедносној зони“.

д) Да пружи становништву Сирије виталне и пре свега, медицинске потрепштине и обезбеди хуманитарне потребе, нарочито током пандемије корона вируса, да одобри увоз и дистрибуцију међународне хуманитарне помоћи широм земље.

е) Да планира програм за олакшавање повратка расељених особа и избеглица у њихову домовину кроз организовање пројеката за развој и обнову Сирије, са посебном пажњом на активно учешће сиријског цивилног друштва и локалних сиријских предузетника у процесу повратка и обнове.

ф) Да децентрализује међународну хуманитарну помоћ и повећа приступ пружању помоћи од међународних организација широм земље, посебно путем локалних организација цивилног друштва.

Молимо владу и парламент САД-а:

а) Да одмах укину америчке економске санкције против Сирије из хуманитарних разлога под следећим условима:

аа) Подршка уставне гаранције за заштиту хришћана и других етничких група у Сирији, као што су Асирци. То нарочито укључује: слободну праксу вероисповести, учешће у политичком животу, признање матерњег језика Асираца као службеног језика, ширење и подршку институција, учешће у економском животу, очување културе и традиције, поштовање уставне једнакости свих грађана.

аб) Децентрализација међународне помоћи и проширење приступа за пружање помоћи од међународних организација, укључујући читаву територију земље.

ац) Започињање конструктивног дијалога са свим етничким групама, укључујући хришћанско становништво у Сирији, узимајући у обзир њихово учешће у јавности и политичком животу.

б) Да обрате посебну пажњу на заштиту хришћанских мањина у спољнополитичким одлукама. Да допринесу томе да све етничке групе буду позване за преговарачки сто како би пронашле политичко решење у Сирији.

ц) Да становништву Сирије пруже виталне и пре свега, медицинске потрепштине и обезбеде хуманитарне потребе, нарочито током пандемије корона вируса, да одобре увоз и дистрибуцију међународне хуманитарне помоћи широм земље.

д) Да укину америчке санкције приватним компанијама које желе да дају значајан допринос обнови земље, посебно основне инфраструктуре, кроз своје пословање у Сирији.

Молимо руску владу и парламент да искористе свој политички ауторитет у решавању следећих питања:

а) Подржати, ојачати и заштитити права хришћана у земљи, као и других етничких група у Сирији, боље укључујући њихова права у устав. Односно, увести законске гаранције државе за хришћанске етничке групе у Сирији, као што су Асирци. Ово укључује, али није ограничено на: слободно исповедање религија, политичко учешће (у свим облицима политичког учешћа), признање матерњег језика Асираца као службеног језика, ширење и подршка институција, економско учешће, очување културе и традиције, поштовање уставне једнакости свих грађана.

б) Посебну пажњу обратити на заштиту хришћанских мањина у спољнополитичким одлукама.

ц) Осигурати да све етничке групе имају политичку заступљеност и буду позване за преговарачки сто како би пронашле политичко решење у Сирији.

д) Заштита културних и традиционалних места хришћана у њиховој историјској домовини, посебно у „безбедносној зони“.

е) Радити на децентрализацији хуманитарне помоћи са локалним актерима цивилног друштва и осигурати да та помоћ дође директно до цивилног становништва.

ф) Проширити и стимулисати економско учешће у Сирији за снабдевање становништва и обнову земље, посебно основне инфраструктуре.

Молимо турску владу и парламент следеће:

а) „План пресељења“ је у супротности са људским правима и опасан је за хришћане који живе у такозваној „безбедносној зони“, дакле људска права на северу Сирије морају бити заштићена, а план пресељења мора бити заустављен.

б) Одмах напустити сиријске територије и не угрожавати мир и сигурност у Сирији.

ц) зауставити инвазију турских снага на северу Сирије и избећи даљње операције без мандата УН.

Молимо немачку владу и парламент:

а) Да подрже, ојачају и заштите права хришћана у земљи, као и других етничких група у Сирији, такође тако што ће се боље обезбедити њихова права у уставу. Односно, уставно-правна гаранција за хришћане у Сирији, као што су Асирци. То нарочито укључује: слободно вероисповести, учешће у политичком животу (у свим облицима политичког учешћа), признање матерњег језика Асираца као службеног језика, ширење и подршка институција, економско учешће, очување културе и традиције, поштовање уставне једнакости свих грађана.

б) Да успоставе конструктиван дијалог са свим етничким групама у Сирији, укључујући хришћанско становништво, и да подстакну разматрања њиховог учешћа у јавном и политичком животу.

ц) Да посебну пажњу обрате на заштиту хришћанских мањина у спољнополитичким одлукама. Да допринесу томе да све етничке групе буду позване за преговарачки сто како би пронашле политичко решење у Сирији.

д) Да искористе председавање ЕУ да се укину економске санкције против Сирије из хуманитарних разлога.

е) Да становништву Сирије пруже виталне и пре свега, медицинске потрепштине и обезбеде хуманитарне потребе, нарочито током пандемије корона вируса, да одобре увоз и дистрибуцију међународне хуманитарне помоћи широм земље.

ф) Да одмах и у потпуности успоставе дипломатске односе између Савезне Републике Немачке и Сиријске Арапске Републике.

г) Да обезбеде значајан допринос реконструкцији основне инфраструктуре у Сирији од стране немачких компанија, као и кроз инвестиције као немачки допринос.

х) Да помогну у укидању санкција ЕУ-а према приватним компанијама које желе да дају значајан допринос обнови земље, посебно основне инфраструктуре, кроз своје пословање у Сирији.

Молимо Европску комисију и Европски парламент:

а) Да подрже, ојачају и заштите права хришћана у земљи, као и других етничких група у Сирији, такође тако што ће се боље обезбедити њихова права у уставу. Односно, уставно-правна гаранција за хришћане у Сирији, као што су Асирци. То нарочито укључује: слободно вероисповести, учешће у политичком животу (у свим облицима политичког учешћа), признање матерњег језика Асираца као службеног језика, ширење и подршка институција, економско учешће, очување културе и традиције, поштовање уставне једнакости свих грађана.

б) Да посебну пажњу обрате на заштиту хришћанских мањина у спољнополитичким одлукама. Да допринесу томе да све етничке групе буду позване за преговарачки сто како би пронашле политичко решење у Сирији.

ц) Да успоставе конструктиван дијалог са свим етничким групама у Сирији, укључујући хришћанско становништво, и да подстакну разматрања њиховог учешћа у јавном и политичком животу.

д) Да укину економске санкције ЕУ против Сирије из хуманитарних разлога.

е) Да становништву Сирије пруже виталне и пре свега, медицинске потрепштине и обезбеде хуманитарне потребе, нарочито током пандемије корона вируса.

ф) Да укину санкције ЕУ приватним компанијама које желе да дају значајан допринос обнови земље, посебно основне инфраструктуре, кроз своје пословање у Сирији.

Ми, чланови Међупарламентарне комисије за људска права који смо потписници овог апела, свесни смо и дубоко забринути због ситуације у области људских права грађана, укључујући и хришћане, у Сирији.

 Чврсто верујемо да свако има право да живи без угњетавања и претњи.

Стога поздрављамо апел МКЉП-а о стању људских права међу грађанима, укључујући хришћане у Сирији, и позивамо владе и парламенте да примене овај документ.

С поштовањем

Чланови Међупарламентарне комисије за људска права:

Валдемар Хердт, председник Комисије за људска права фракције АФД у Бундестагу

Јирген Браун, председник радне групе за људска права АФД фракције у Бундестагу,

Посланици Државне думе Руске Федерације

Сергеј Гаврилов

Иван Сухарев

Посланик Представничког дома Народне скупштине Белорусије

Олег Гајдукевич

Посланик Врховне Раде Украјине

Олег Волошин

Саветник посланичке групе у Скупштини Србије

Dragana Trifkovic

као и асирске политичке странке

Више о конференцији „Сирија колевка хришћансктва“ погледајте на: Сирија колевка хришћанства

6. Јуни 2020. 

 

 

Autor-avatar

Über Центар за геостратешке студије

Zentrum für geostrategische Studien ist eine Nichtregierungs-und non-profit-Verein, gegründet in Belgrad an die Gründungsversammlung statt am 28.02.2014. in übereinstimmung mit den Bestimmungen der Kunst.11. und 12. Gesetz über Vereinigungen ("Amtsblatt der Rs", Nr. 51/09). für eine unbestimmte Zeitraum von Zeit, um die zur Erreichung der Ziele im Bereich der wissenschaftlichen Forschung der geostrategischen Beziehungen und Vorbereitung von strategischen Dokumente, Analyse und Forschung. Die Gesellschaft entwickelt und unterstützt Projekte und Aktivitäten, die in der staatlichen und nationalen Interessen Serbiens, hat den status einer juristischen Person und ist registriert im register in übereinstimmung mit dem Gesetz. Die mission des Zentrums für geostrategische Studien ist: "wir bauen die Zukunft, denn Serbien hat es verdient: die Werte, die wir vertreten, durch unsere Geschichte, Kultur und tradition. Wir glauben, dass ohne die Vergangenheit gibt es keine Zukunft. Für diese Grund, um an der Zukunft zu bauen, müssen wir wissen, dass unsere Vergangenheit und schätzen unsere Tradition. Wahre Werte sind immer geerdet, und die Zukunft nicht gebaut werden in eine gute Richtung, ohne, dass die Stiftung. In einer Zeit disruptiver geopolitischen Wandels, ist es von entscheidender Bedeutung, um kluge Entscheidungen treffen und die richtigen Entscheidungen zu treffen. Lasst alle verhängt und verzerrt Ideen und künstliche fordert. Wir glauben fest daran, dass Serbien hat genug Qualität und das Potenzial zu bestimmen, seine eigene Zukunft, unabhängig von Bedrohungen und Beschränkungen. Wir sind verpflichtet, die serbische position und das Recht zu entscheiden, um unsere eigene Zukunft auf, in Anbetracht der Tatsache, dass historisch gesehen gab es viele Herausforderungen, - Bedrohungen und Gefahren, die wir haben, zu überwinden. “ Vision: das Zentrum für geostrategische Studien strebt zu einem der weltweit führenden Organisationen im Bereich der Geopolitik. Er will auch zu einer lokalen Marke. Wir werden versuchen, das Interesse der öffentlichkeit in Serbien bei internationalen Themen und sammeln Sie alle interessierten in den Schutz der staatlichen und nationalen Interessen, Stärkung der Souveränität, die Erhaltung der territorialen Unversehrtheit, die Aufrechterhaltung traditioneller Werte, die Stärkung der Institutionen und der Rechtsstaatlichkeit. Wir agieren dabei in die Richtung der Suche nach Gleichgesinnten Menschen, sowohl in der häuslichen und in der Weltöffentlichkeit. Wir konzentrieren uns dabei auf die regionale Zusammenarbeit und Vernetzung im Zusammenhang mit NGOs, sowohl auf regionaler und internationaler Ebene. Wir starten Projekte auf internationaler Ebene zu unterstützen, der die Neuausrichtung von Serbien und die Erhaltung der territorialen Integrität. In Zusammenarbeit mit Medienhäusern, implementieren wir Projekte, die darauf fokussiert sind, diese Ziele zu erreichen. Wir organisieren die Ausbildung der interessierten öffentlichkeit durch Konferenzen, Runde Tische und Seminare. Wir werden versuchen zu finden ein Modell für die Entwicklung der Organisation ermöglichen würde, dass die Finanzierung der Aktivitäten des Zentrums. Eine gemeinsame Zukunft zu bauen: Wenn Sie interessiert sind in Zusammenarbeit mit uns, oder zu helfen, die Arbeit des Zentrums für geostrategische Studien, Kontaktieren Sie uns bitte per e-mail: center@geostrategy.rs

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert