Geopolitik und Politik

Судбина Џамала Хашогија и репрекусије на светску политику?

Пише: Милош Здравковић

У време великих промена међународног поретка, процес у којем се помно прате одлуке Вашингтона, Москве и Пекинга, међу неколико осталих актера, не треба заборавити да у овој игри постоји још један играч, не тако видљив, али због тога не мање утицајан, турски председник Реџеп Таип Ердоган.

Након убиства Хашогија у саудијском конзулату у Истанбулу, дошло је до оштрих речи у односу Турске и Саудијске Арабије, али они само указују на међусобно занимање између две државе. Ривалство између њих је очито. И Ријад и Анкара боре се за утицај не само на Блиском истоку, већ у целом исламском свету (Турска као историјска сила која је у прошлости водила муслимане и краљевина без икакве историје и традиције, настала на највећим залихама нафте на свету). Истовремено, Турци и Саудијци одржавају срдачне односе из чисто прагматичних разлога, који су им омогућили да се свака криза успешно преброди.

Rezultat slika za Кашоги

Фото: АФП

Нису баш све карте стављене на сто, али многе јесу. Однос између Турске и Саудијске Арабије до пре којих десетак дана није била тема од великог фокуса ( Западног света пре свега, ривалство је гурано под тепих, као две веома важне савезнице држава НАТО-а), но сада је управо тај однос кључан у разумевању и прогнозирању исхода велике Хашоги афере.

Саудијска краљевина би требала да плати високу цену за овај најновији злочин, али остаје да се види хоће ли их било која западна влада држати одговорнима за убиство Хашогија или било који други злочин саудијске владе. Сједињене Државе би барем требале осудити убиство и санкционисати саудијске дужноснике ( чак до самог краља) који се могу повезати с њим, а ако Трампова администрација не учини овај корак, онда би Конгрес требао да делује, као и парламенти других западних земаља. Блокирање све даље продаје оружја и повлачење подршке за рат у Јемену већ би биле праве ствари, а овај злочин даје члановима западних парламената још један разлог за хитно извршење такве одлуке, као што је то храбро и одлучно направила Канада.

Западни стручњаци требају престати говорити о Саудијској Арабији као „савезнику“ и признати да је то регионална ( веома вероватно и светска) претња која постаје још репресивнија него у прошлости. У идеалном случају, западни „фан клуб“ Мохамеда бин Салмана (принц престолонаследник, фактички владар) распао би се и његови поборници би се морали извинити светској јавности због неоправданог ентузијазма за окрутну и неспособну диктатуру.

Саудијски принц престолонаследник Мохамед бин Салман описао је убијеног новинара Хашогија као „опасног исламисту“ након његовог нестанка пре месец дана, објавили су амерички медији.

Rezultat slika za Ердоган и принц

Наводни телефонски разговор са зетом америчког председника Џаредом Кушнером и саветником за националну безбедност Џоном Болтоном у којем је то рекао догодио се пре него што је Саудијска Арабија јавно признала да је Хашоги убијен у конзулату у Истанбулу.

Цитарајући људе који су знали за позив, Њујорк тимес и Вашингтон Пост објавили су да је Бин Салман тада рекао да је Хашоги припадао Муслиманском братству, покрету који су Саудијска Арабија и њени арапски савезници забранили, те позвао Кушнера и Болтона да очувају савезништво Вашингтона и Ријада.

Заправо, Хашогијева оданост својој земљи никад није била упитна. Био је дугогодишњи помоћник принца Туркија ал-Фаисала, саудијског шефа обавештајне службе и касније амбасадора у Уједињеном Краљевству и Сједињеним Америчким Државама. Његове критике о политици своје земље увек су биле исказ разочарања након промене власти и доласка Мохамада бин Салмана на место престолонаследника. Хашоги је живео у прогонству у Сједињеним Америчким Државама од када га је Саудијска Арабија упозорила да престане да критикује принца.Заправо критика било ког члана Саудијске краљевске породице је и законом забрањена. Његов посљедњи чланак за Вашингтон Пост говорио је о главној спољнополитичкој иницијативи Мохамеда бин Салмана, рату у Јемену. Као нови, свега 29-годишњи министар обране у 2015. години, принц је донео одлуку да се изврши агресија на Јемен, изврши најстаршнији геноцид против хутијевских побуњеника и шиитских Зајдија. Овај рат је требао да оснажи позицију саме феудалне краљевине и самог принца, ипак резултат је поражавајући. Принц је познат по одбијању било какве критике, но посебно га је узнемирила критика његова рата која је створила највећу хуманитарну катастрофу у свету. Агресија на Јемен ослабила је краљевство и етички срозала Саудијску Арабију, нарочито у њеном настојању сузбијања иранског утицаја на ширем Блиском истоку.

Шта ће се догодити следеће?

Ако је Турска донела одлуку да неће извести девастирајући ударац на америчко-саудијско савезништво, онда се прича овде, барем за неко време, завршава. Оно што ће се догодити је третирање целог инцидента на начин да исти полако склизне у заборав. Можда буде ту још каквих бизарних детаља, а и тело убијеног Хашогија вероватно ће ускоро бити пронађено. Но, у ширем политичком смислу то више неће имати већих последица.

Шта је Ердоган договорио са Американцима, ако јесте, а чини се да јесте?

Rezultat slika za Ердоган и принц

О томе се сада може само нагађати, но потенцијалног простора за договоре има много.

Цела афера Хашоги се, како се и очекивало, претвара у ситуацију која ће се окончати договорима на највишој разини између низа „опскурних актера“ из Ријада, Вашингтона и Анкаре.

У чланку је Хашоги позвао Саудијце да одмах престану са борбом и прихвате национално примирје. Предложио је да Ријад треба постати активан учесник разговора о миру у Таифу, који остаје као оквир претходног саудијског посредовања. Требало би радити с Хутијима, јужним јеменским сепаратистима, Хадијевом владом и свим јеменским политичким снагама да би пронашли политичко решење за рат. На коцки, тврди Хашоги, јест саудијско „достојанство“ и саудијска улога вође у исламском свету. Три и више година рата и блокаде показали су праву слику саудијске монархије, која се с правом посматра као неучинковити насилник и силеџија. Рат Саудијске Арабије отуђује људе широм света, укључујући кључне извознике оружја Вашингтон и Лондон, писао је Хашоги. Широм муслиманског света, саудијски бренд је оштећен, на Западу дотучен, подржавају га само корумпиране политичке елите. Хашоги је рекао да се краљевство све више морално не разликује од сиријског председника Башара ал Асада у бруталности ратова у Сирији (притом је у предратној Сирији постојао вишепартијски систем, за разлику од Саудијске Арабије где су политичке партије законом забрањене а бирачки списак уопште и не постоји). То је врло јака оптужница, ако се зна да долази из земље која је главни финансијер крвавог грађанског рата у Сирији.

Уз то, Саудијска Арабија наставља своју репутацију отклањања дисидената изван земље, но јачина притиска је повећана последњих година. Заправо, откако је краљ Салман засео на саудијски трон, најмање два саудијска принца ( политиком се баве искључиво чланови 20000 – члане краљевске породице, краљ Абдул Азиз је имао 150 – оро деце) су отета у иностранству и депортована у Саудијску Арабију. Не треба заборавити ни прошлогодишње хапшење саудијских принчева, чланова краљевске породице и високих чиновника у ријадском хотелу Риц Карлтон. Неки од њих још увек нису на слободи, а бивши прстолонаследник Мухамад бин Најеф и даље је у кућном притвору. Женски дисиденти су такође затворени, а једна од њих чека смртну казну. Важна верска особа је такође пред претњом због велеиздаје ( предвиђена смртна казна) јер се опире бојкоту Катара.

Но, увек када говоримо о амбицијама на Блиском истоку исте се у коначници директно везују уз једно савезништво, једну „одскочну даску“ која увек постаје кључна, однос са САД-ом. Тешко да иједна земља може да постане права сила са великим утицајем уколико на својој страни нема САД. Најдаље по том питању догурао је Иран који заиста има итекако велик утицај све до Медитерана, но због недостатка (икакве) америчке наклоности стално му прети америчка агресија, а Трамп се већ спрема да уведе тоталне санкције на Ирански извоз нафте (под условом да кроз идућих десетак дана аферу Хашоги помету из крупног плана, јер је за тако нешто неопходна сарадња Саудијске Арабије).

Та чињеница на Блиском истоку је јасна још откако је египатски председник Садат 1972. протерао совјетске војне саветнике како би земљу оријентисао према САД-у. Не може се рећи да је Египат „велика сила“, али је итекако утицајан у арапском свету, а савезнички однос са Вашингтоном одржао се, уз мање „штуцавице“ (Мохамед Морси, свргнути председник из редова муслиманског братства), све до данас.

Саудијска Арабија у неку руку је слична прича с тим да су њене амбиције биле негде у рангу египатских. Турска је пак заправо све до недавно била искључена из неких већих религијско идеолошких напора јер је била бастион секуларизма уз војну гаранцију истог. Задњи пут када је војска покушала да силом спречи де-секуларизацију Турске, а то је било недавно, у лето 2016., али овог пута, за разлику од бројних пута раније, није им успело. Државни удар није успео те је, како смо већ и тада писали, створио још моћнијег Ердогана који ће се још жешће залетети у неоосманским сновима блискоисточних идеологија и амбиција.

И шта сада може да учини Ердоган?

Једино што му реално преостаје, у овој епизоди рата са Мухамедом бин Салманом, је да објави снимак Хашогијевог убиства, јер да није било турске интервенције и снимака са улаза у конзулат свет не би ни сазнао за овај гнусан злочин. Ако ипак то не учини, под притиском Америке, готово је, Мухамед бин Салман побеђује, Саудијска Арабија иде даље, амбициозно, а за месец дана Џамал Хашоги спомињаће се колико и данас Сергеј Скрипал (мало и нимало), а Ердоган ће морати да припази  на све нервознију домаћу економију те да сноси последице заоштрења односа са Саудијском Арабијом и Мухамедом бин Салманом који ће можда бити на власти још деценијама након што Ердогана (64) не буде ни на власти ни у животу.

 

8. Новембар 2018. 

 

Autor-avatar

Über Центар за геостратешке студије

Zentrum für geostrategische Studien ist eine Nichtregierungs-und non-profit-Verein, gegründet in Belgrad an die Gründungsversammlung statt am 28.02.2014. in übereinstimmung mit den Bestimmungen der Kunst.11. und 12. Gesetz über Vereinigungen ("Amtsblatt der Rs", Nr. 51/09). für eine unbestimmte Zeitraum von Zeit, um die zur Erreichung der Ziele im Bereich der wissenschaftlichen Forschung der geostrategischen Beziehungen und Vorbereitung von strategischen Dokumente, Analyse und Forschung. Die Gesellschaft entwickelt und unterstützt Projekte und Aktivitäten, die in der staatlichen und nationalen Interessen Serbiens, hat den status einer juristischen Person und ist registriert im register in übereinstimmung mit dem Gesetz. Die mission des Zentrums für geostrategische Studien ist: "wir bauen die Zukunft, denn Serbien hat es verdient: die Werte, die wir vertreten, durch unsere Geschichte, Kultur und tradition. Wir glauben, dass ohne die Vergangenheit gibt es keine Zukunft. Für diese Grund, um an der Zukunft zu bauen, müssen wir wissen, dass unsere Vergangenheit und schätzen unsere Tradition. Wahre Werte sind immer geerdet, und die Zukunft nicht gebaut werden in eine gute Richtung, ohne, dass die Stiftung. In einer Zeit disruptiver geopolitischen Wandels, ist es von entscheidender Bedeutung, um kluge Entscheidungen treffen und die richtigen Entscheidungen zu treffen. Lasst alle verhängt und verzerrt Ideen und künstliche fordert. Wir glauben fest daran, dass Serbien hat genug Qualität und das Potenzial zu bestimmen, seine eigene Zukunft, unabhängig von Bedrohungen und Beschränkungen. Wir sind verpflichtet, die serbische position und das Recht zu entscheiden, um unsere eigene Zukunft auf, in Anbetracht der Tatsache, dass historisch gesehen gab es viele Herausforderungen, - Bedrohungen und Gefahren, die wir haben, zu überwinden. “ Vision: das Zentrum für geostrategische Studien strebt zu einem der weltweit führenden Organisationen im Bereich der Geopolitik. Er will auch zu einer lokalen Marke. Wir werden versuchen, das Interesse der öffentlichkeit in Serbien bei internationalen Themen und sammeln Sie alle interessierten in den Schutz der staatlichen und nationalen Interessen, Stärkung der Souveränität, die Erhaltung der territorialen Unversehrtheit, die Aufrechterhaltung traditioneller Werte, die Stärkung der Institutionen und der Rechtsstaatlichkeit. Wir agieren dabei in die Richtung der Suche nach Gleichgesinnten Menschen, sowohl in der häuslichen und in der Weltöffentlichkeit. Wir konzentrieren uns dabei auf die regionale Zusammenarbeit und Vernetzung im Zusammenhang mit NGOs, sowohl auf regionaler und internationaler Ebene. Wir starten Projekte auf internationaler Ebene zu unterstützen, der die Neuausrichtung von Serbien und die Erhaltung der territorialen Integrität. In Zusammenarbeit mit Medienhäusern, implementieren wir Projekte, die darauf fokussiert sind, diese Ziele zu erreichen. Wir organisieren die Ausbildung der interessierten öffentlichkeit durch Konferenzen, Runde Tische und Seminare. Wir werden versuchen zu finden ein Modell für die Entwicklung der Organisation ermöglichen würde, dass die Finanzierung der Aktivitäten des Zentrums. Eine gemeinsame Zukunft zu bauen: Wenn Sie interessiert sind in Zusammenarbeit mit uns, oder zu helfen, die Arbeit des Zentrums für geostrategische Studien, Kontaktieren Sie uns bitte per e-mail: center@geostrategy.rs

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert