Geopolitik und Politik

Евроатлантски популистички талас

Преносимо са Стања Ствари

Свет је почео да се мења 2016. године када је изгласан Брегзит на референдуму у Великој Британији и изабран Доналд Трамп за америчког председника. У оба случаја, побуна „обичних људи“ против структура политичке и медијске моћи нарушила је политичку равнотежу у двема водећим земљама западног света.

Побуна се није ту окончала. Настављена је 2017. и 2018. на низу избора широм континенталне Европе на којима су ојачали протестни покрети и кандидати вољни да искушају систем глобализације који је донедавно деловао неприкосновено.

Побуна против естаблишмента која се проширила западним светом чврсто је повезана са постепеном трансформацијом економских структура нација на обема странама Атлантика током више деценија, од превасходне усредсређености на производњу до система све више заснованог на финансијама.

Финансије су увек играле улогу, разуме се, и спекулативни мехурови су често водили сломовима и депресијама у различитим периодима историје. Карактеристика померања које се десило последњих пола века јесте што се нико није ефикасно позабавио структуралном променом упркос томе што је изазвала низ криза. Последица је била широко распрострањено повећање неједнакости, повезано са стагнацијом или чак опадањем куповне моћи и животног стандарда знатног дела становништва. То не значи да сада људи немају више ствари, којих, због нових дигиталних технологија на пример, заиста имају. Али већина мора сада да ради више, уз већу неизвесност, како би обезбедили пристојан живот.

Спекулативни финансијски напади

Ендрју Шпанаус

Механизми глобализоване финансијске економије такође су темељно изменили међународну политичку сферу. Спекулативна кретања постала су облик притисака којима државе могу да се баци на колена, пошто националне владе нису више способне да уважавају интересе сопствених грађана суочене са финансијским нападом. Неки могу да кажу да су дугорочно, уопште узев, тржишта у праву, то јест да кретања капитала имају тенденцију да награде или казне земље у односу на квалитет њихових економских политика. Ову идеолошку, таутолошку позицију, лако је раскринкати указивањем на било који од бројних спекулативних мехурова, од оног „Азијских тигрова“ 90–их година 20. века до дужничких мехурова у Аргентини и Русији 2000–их; јагма за непосредном добити за акционаре често значи игнорисање економских основа, и искоришћавање погрешних уверења упркос томе што је неоправданост [овог приступа] очигледна разумном посматрачу.

Проблем није постојање финансијских тржишта само по себи, већ пре улога која им је дата у одређивању економске политике, чиме је де факто измештено тежиште доношења одлука од тежње ка општем благостању ка задовољењу инвеститора у моделу чији циљеви генерално нису усаглашени са дугорочним потребама становништва.

Незадовољство до кога је довео овај процес сада је прокључало и, предвидљиво, мета протеста нису само директори који се као уз помоћ покретних врата крећу између финансија и владе (којих је прилично много). Развило се шире противљење, културни бунт који је помешао неколико фактора повезаних са истим процесом. У случају глобализације не може се порећи да многе промене нису биле последица неизбежног процеса преокрета који је на крају водио напретку. Насупрот томе, бројне западне индустрије су измештене како би се експлоатисала слаба радничка и еколошка законска заштита у земљама којима су очајнички требале инвестиције. Политичке одлуке су биле доношене како би поспешиле овај процес, уз суштинско занемаривање дугорочних последица које би могле да имају на радну снагу у развијеним државама.

Браниоци глобализације кажу да људи треба да буду спремни да се прилагоде овом процесу, али када прилагођавање значи гледање како се нечији животни стандард погоршава, уз губитак друштвене кохезије који уз то иде, није изненађујуће да током времена јачају фрустрација и незадовољство.

Имиграција

Друго велико питање које се појавило у овом контексту јесте, наравно, имиграција. Посебно су се бурне реакције јавиле код конзервативаца, али су се прошириле тако да имају обухватнији ефекат изван оних група које би се уобичајено сматрале ксенофобним или расистичким. У многим државама, десничарски популисти су користили имиграцију као једну од главних тема критикујући глобализацију. Уверење да нестанак граница значи да ће људи бити кадри да иду где год хоће, потхрањивало је страхове о брзим изменама идентитета посебно западноевропских држава, како у економији тако и у вези са друштвеним условима.

„Мехурови Волстрита – увек исти“, карикатура из 1901. године приказује банкара Џ. П. Моргана окруженог похлепним инвеститорима. (Извор: Wikimedia Commons)

Не може се оспорити средишње место питања имиграције, ипак политички је неваљано да се не призна како је оно повезано са свеукупном реакцијом на глобализацију, почевши од економске сфере. Несигурност коју људи осећају због тежих услова живота потхрањују страхове од имиграната, који се сагледавају као претња економској добробити. Ако су имигранти вољни да прихвате ниже наднице и мање удобне животне услове, није тешко видети како то потискује животни стандард других.

Катастрофални ратови

Трећа кључна тема је спољна политика. Док је појам слободног тржишта коришћен ради заступања неолибералних економских политика, одбрана људских права је прокламована као оправдање за низ катастрофалних ратова. Председник Барак Обама је добрано на рачун ратоборности (hawkishness) Хилари Клинтон успео да победи на демократским прелиминарним изборима 2008. године, да би био увучен у још један рат за промену режима неколико година касније, у Либији. Доналд Трамп је отишао корак даље, осуђујући „шест хиљада милијарди долара проћерданих на Блиском истоку“ које су могле бити искоришћене да се „изгради наша земља“. Овај напад на такозване заједничке вредности међународног либералног поретка наишао је на снажан одзив код америчких грађана који су били уморни од бескрајних сукоба, тако што је направио везу између пропале спољне политике и економског пада. Ефекти су се показали такође у Европи, посебно у вези са потенцијалном променом у западном становишту према Русију.

Мали напредак

У Сједињеним Државама, док су стручњаци усредсређени на тон политичке/јавне дебате на коју је утицао Трампов стил, мало тога је учињено да би се позабавило дугорочном процесима који су нас довели до ове тачке. Да, десио се економски раст и чак мали раст у производним пословима, међутим средња и нижа класа у САД се и даље боре да скрпе крај с крајем, док поготову млађи радници трпе због неизвесности у вези са њиховом будућности. Занемаривање ове стварности, тврђење да мало ко и даље осећа аверзију према мејнстрим наративу у вези са економским и политичким условима у земљи, само снажи разједињеност између различитих сегмената друштва. Срећом по Демократску странку, на изборима на средини председничког мандата 2018. кандидати су се одлучили да се усредсреде на питања џепа , почев од здравствене заштите, пре него што су трубили против „бедника“, у складу са термином који је употребила Хилари Клинтон 2016. године.

Протести у Минеаполису, 2. април 2011, против америчке војне интервенције у Либији (Фото: Fibonnaci Blue via Flickr)

Сличност са политичком ситуацијом у Европи је очигледна. Годинама политички и медијски естаблишмент означава било какво становиште против Европске уније као суштински расистичко и реакционарно, што само подстиче уверење да су институције отуђене од потреба знатног дела становништва. Од Холандије до Француске, преко Немачке и Италије, популистичке странке су се ослониле на противљење глобализацији и штедњи како би обезбедиле већу подршку, често – али не увек – заједно са критиком повећане имиграције. Упркос различитим политичким системима, питања су толико слична онима у Сједињеним Државама да је тешко оспорити повезано, или свести реакцију јавности не нека питања само на расизам или страх од других.

Ако се узму у обзир паралеле између ситуација у Европи и Сједињеним Државама, једини практичан излаз је такође прилично очит: или ће политичке институције почети да се озбиљно носе са фундаменталним економским променама које су се одиграле током последњих деценија, или нико не треба да очекује да ће се бунт гласача стишати, уз све негативне пратеће ефекте који су се до сада посведочили. И не треба да се сумња да ствари могу само да буду горе, посебно у Европи, где последњи случајеви диктатура и уништења демократских установа нису тако давни.

Текст је извод из књиге Original Sins. Globalization, Populism, and the Six Contradictions Facing the European Union.

Andrew Spannaus – Tr@AndrewSpannaus

 

 

My new book is out! Original Sins. , , and the Six Contradictions Facing the Read it and let me knowhttp://mimesisinternational.com/original-sins-globalization-populism-and-the-six-contradictions-facing-the-european-union/?fbclid=IwAR3i19zwdxHhN-gg9O_LodkY_h_g2pFrNJL1FMti_dJfmof1DulqijjHv_g @MimesisEdizioni @Comunardo @GermanoDottori @stampaesterami

 
 
Андрју Шпанаус (Andrew Spannaus) је новинар и политички аналитичар који ради у Милану. Изабран је за председавајућег Миланског удружења страних новинара. Његова последња књига Original Sins. Globalization, Populism, and the Six Contradictions Facing the European Union (Исконски греси. Глобализација, популизам и шест противречности са којима је суочена Европска унија) објављена је у мају 2019. године.

Са енглеског посрбио: Милош Милојевић

(Consortium News, 22. 5. 2019)


Autor-avatar

Über Центар за геостратешке студије

Zentrum für geostrategische Studien ist eine Nichtregierungs-und non-profit-Verein, gegründet in Belgrad an die Gründungsversammlung statt am 28.02.2014. in übereinstimmung mit den Bestimmungen der Kunst.11. und 12. Gesetz über Vereinigungen ("Amtsblatt der Rs", Nr. 51/09). für eine unbestimmte Zeitraum von Zeit, um die zur Erreichung der Ziele im Bereich der wissenschaftlichen Forschung der geostrategischen Beziehungen und Vorbereitung von strategischen Dokumente, Analyse und Forschung. Die Gesellschaft entwickelt und unterstützt Projekte und Aktivitäten, die in der staatlichen und nationalen Interessen Serbiens, hat den status einer juristischen Person und ist registriert im register in übereinstimmung mit dem Gesetz. Die mission des Zentrums für geostrategische Studien ist: "wir bauen die Zukunft, denn Serbien hat es verdient: die Werte, die wir vertreten, durch unsere Geschichte, Kultur und tradition. Wir glauben, dass ohne die Vergangenheit gibt es keine Zukunft. Für diese Grund, um an der Zukunft zu bauen, müssen wir wissen, dass unsere Vergangenheit und schätzen unsere Tradition. Wahre Werte sind immer geerdet, und die Zukunft nicht gebaut werden in eine gute Richtung, ohne, dass die Stiftung. In einer Zeit disruptiver geopolitischen Wandels, ist es von entscheidender Bedeutung, um kluge Entscheidungen treffen und die richtigen Entscheidungen zu treffen. Lasst alle verhängt und verzerrt Ideen und künstliche fordert. Wir glauben fest daran, dass Serbien hat genug Qualität und das Potenzial zu bestimmen, seine eigene Zukunft, unabhängig von Bedrohungen und Beschränkungen. Wir sind verpflichtet, die serbische position und das Recht zu entscheiden, um unsere eigene Zukunft auf, in Anbetracht der Tatsache, dass historisch gesehen gab es viele Herausforderungen, - Bedrohungen und Gefahren, die wir haben, zu überwinden. “ Vision: das Zentrum für geostrategische Studien strebt zu einem der weltweit führenden Organisationen im Bereich der Geopolitik. Er will auch zu einer lokalen Marke. Wir werden versuchen, das Interesse der öffentlichkeit in Serbien bei internationalen Themen und sammeln Sie alle interessierten in den Schutz der staatlichen und nationalen Interessen, Stärkung der Souveränität, die Erhaltung der territorialen Unversehrtheit, die Aufrechterhaltung traditioneller Werte, die Stärkung der Institutionen und der Rechtsstaatlichkeit. Wir agieren dabei in die Richtung der Suche nach Gleichgesinnten Menschen, sowohl in der häuslichen und in der Weltöffentlichkeit. Wir konzentrieren uns dabei auf die regionale Zusammenarbeit und Vernetzung im Zusammenhang mit NGOs, sowohl auf regionaler und internationaler Ebene. Wir starten Projekte auf internationaler Ebene zu unterstützen, der die Neuausrichtung von Serbien und die Erhaltung der territorialen Integrität. In Zusammenarbeit mit Medienhäusern, implementieren wir Projekte, die darauf fokussiert sind, diese Ziele zu erreichen. Wir organisieren die Ausbildung der interessierten öffentlichkeit durch Konferenzen, Runde Tische und Seminare. Wir werden versuchen zu finden ein Modell für die Entwicklung der Organisation ermöglichen würde, dass die Finanzierung der Aktivitäten des Zentrums. Eine gemeinsame Zukunft zu bauen: Wenn Sie interessiert sind in Zusammenarbeit mit uns, oder zu helfen, die Arbeit des Zentrums für geostrategische Studien, Kontaktieren Sie uns bitte per e-mail: center@geostrategy.rs

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert