Интервју са Џамалом Чејпом
Интервју водио Стевен Сахиоуние, новинар и политички коментатор
Амерички председник Доналд Трамп је сада на функцији, а Блиски исток колективно чека да види каква ће бити америчка политика и да ли ће помоћи или шкодити. Либан има стратешке интересе за САД и има новог председника и премијера. Са толико разноликих проблема у игри у Либану, Стевен Сахиоуние из MidEastDiscourse интервјуисао је познатог либанског новинара и писца, Џамала Чејпа, како би добио своје мишљење о кључним изазовима са којима се Либан суочава.
- Стевен Сахиоуние (СС): Либан је изабрао председника Међународног суда правде Навафа Салама за премијера Либана. Да ли ће по вашем мишљењу успети да формира владу и зашто?
Џамал Чејп (ЏЧ): Избор Навафа Салама за премијера може указивати на притисак ка реформама, на основу његових изјава (иако ће искуство открити тачност ове перцепције). Јасно је да се он у великој мери ослања на свој рад са међународним институцијама, своју правну експертизу и подршку коју је добио да обезбеди своју номинацију за премијера. Међутим, либански политички систем, који је структуриран у складу са Таифским споразумом, и укорењени интереси различитих политичких партија са њиховим секташким пореклом (барем у смислу представљања), могли би представљати значајне препреке за формирање владе.
Без широког консензуса међу овим фракцијама, и док је пажња била усмерена на „питање представљања шиита“, постало је очигледно да праве препреке леже другде — посебно у фрагментацији хришћанских блокова на две велике фракције и неколико мањих. Поред тога, расподела сунитског парламентарног представништва међу блоковима средње величине додаје додатну сложеност процесу одабира кандидата за министарске позиције. Ово је у супротности са ситуацијом „шиитског двојца“, који је већ унапред договорио расподелу министарских портфеља и критеријуме за њихове кандидате.
Ове компликације ће вероватно одложити Саламове напоре да брзо формира владу, као што је био случај са претходним премијерима. Међутим, Салам би могао искористити своју способност да окупи разноврсну регионалну и међународну подршку како би превазишао ове изазове и кренуо напред са формирањем прве владе под председништвом Џосефа Аоуна.
- СС: Председник Трамп је сада на функцији. Како ће, по вашем мишљењу, изгледати однос између Либана и САД?
ЏЧ: Остаје нејасно да ли ће новоизабрани председник САД усвојити исту политику која је примењивана током његовог претходног мандата. У тој ери, Сједињене Државе су спроводиле агресиван приступ „невојном рату“ против Хезболаха, ескалирајући санкције које су озбиљно утицале на економију Либана. Администрација је настојала да наметне свеобухватну забрану послова са „јавним и приватним институцијама и компанијама“ повезаним са управљањем или операцијама Хезболаха. Такође је циљао на политичке савезнике Хезболаха, уводећи им санкције и забране путовања.
Ако се ова политика настави, односи између САД и Либана ће вероватно остати затегнути, упркос свим напорима америчке администрације да подстакне успех председника Џозефа Ауна и мандата Навафа Салама, одржи америчку помоћ или одржи дипломатски ангажман на безбедносном, економском и политичком плану. Чврста посвећеност САД „безбедности Израела“ и њихов свеобухватни циљ изолације Хезболаха вероватно ће продужити тензије и нестабилност у билатералним односима. Ова динамика може потрајати осим ако Трампова администрација не постане преокупирана ширим међународним питањима и уздржи се од мешања у унутрашње ствари Либана, посебно у вези са текућим сукобом са Израелом.
- СС: Либан је изабрао новог председника. По вашем мишљењу, да ли ће он успети да извуче Либан из актуелне финансијске, политичке и друштвене кризе?
ЏЧ: Нови председник ће се суочити са огромним изазовима у решавању финансијског колапса, широко распрострањене корупције и политичке парализе. Ово је првенствено због ограничених овлашћења у доношењу одлука које су дате Председништву у складу са Таифским споразумом, који је пренео извршну власт на Веће министара као колективно тело.
Док симболично вођство може улити наду међу грађане – било да подржавају новог председника, било да су гласали за њега или не – међу свим Либанцима остаје заједничка тежња за позитивним променама које би ублажиле озбиљност финансијске и економске кризе. Колективна жеља је да се Либан врати на пут ка развоју, напретку и просперитету.
Међутим, истинска промена ће захтевати структурне реформе, озбиљну и транспарентну посвећеност борби против корупције без политичке освете или секташке пристрасности, међународну подршку и окончање секташких подела. Постизање ових циљева зависиће од способности председника да управља укорењеним интересима, задобије поверење либанског народа и обезбеди широки национални консензус о свеобухватном пакету реформи и њиховој примени.
- СС: Израел је потписао прекид ватре и са Либаном и са Газом. Да ли ће, по вашем мишљењу он успети и каква је улога арапских земаља у будућности Газе?
ЏЧ: Одрживост прекида ватре зависи од спремности свих страна да се придржавају његових услова. У случају Газе и Либана, са супротстављеном страном као што је Израел, ниједан аналитичар или посматрач не може гарантовати његову пуну посвећеност споразумима које склапа. Историјски гледано, Израел је често поткопавао примену споразума са фракцијама отпора или чак споразуме о нормализацији са арапским државама. Он често манипулише тумачењем ових споразума да би служио својим интересима и обезбедио додатне предности. Када се ове користи не могу постићи избегавањем или манипулацијом, Израел је прибегао поновној агресији и територијалном ширењу, посебно отимањем земље, изградњом насеља и експропријацијом палестинске земље и домова, као што се види у источном Јерусалиму и на Западној обали, чак и након Споразума из Осла и Споразума из Вади Арабе.
Данас, док се примењује споразум о прекиду ватре у Гази, Израел већ прети да ће покренути војну кампању на Западној обали, истовремено обећавајући тврдолинијашким групама да ће подстаћи и финансирати изградњу још тамошњих насеља.
У Либану, упркос потпуном поштовању услова о прекиду ватре, израелске снаге настављају да заузимају погранична села чак и када се прелиминарни период од 60 дана ближи крају. Ове снаге спроводе рушења, уништавају читава насеља, пљачкају куће и демонтирају инфраструктуру. Чак су отишли толико далеко да су украли вековна стабла маслина.
Што се тиче арапских држава, историјско искуство не пружа много наде да ће играти значајну или ефикасну улогу у обезбеђивању стабилности примирја у Либану и Гази. Међутим, верујем да сада постоји прилика за њих да барем ублаже „тензије и ратове“ и врате стабилност у региону. То би подразумевало вршење међународног притиска током прелазног периода Трамповог другог мандата, коришћење фокуса његове администрације на економске изазове и скретање пажње новом председнику да је регионална стабилност, укључујући арапске земље, у складу са стратешким интересима Блиског истока и Сједињених Држава. Иако постизање одлучних и трајних решења за сукоб можда неће бити одмах изводљиво, осигурање одрживе сигурности је кључно за све укључене стране.
- СС: У Либану постоје огромна разарања која треба поново изградити. Да ли ће, по Вашем мишљењу, корумпирани политичари обновити државу, на штету помоћи која стиже у Либан, или постоји шанса да се корупција прекине у процесу обнове?
ЏЧ: Корупција је одавно укорењена у Либану, што је у супротности са носталгичним наративом о „идеалним условима“ из 1950-их и 1960-их. Такве тврдње често игноришу или намерно занемарују политички и секташки мотивисане реалности, као што су „унутрашња криза“, сумњиви банкарски послови и преференцијални третман који се даје сектору забаве и туризма на рачун јавних добара, посебно имовине на обалама (мора и река), односно летовалиштима. У међувремену, рурална и периферна подручја на северу, Бекаи, и подручка на југу патила су од дуготрајног занемаривања и ускраћености.
Постоји оправдана забринутост у вези са потенцијалном злоупотребом помоћи намењене реконструкцији, пошто су средства и помоћ намењена равномерном развоју раније били злоупотребљавани или се њима лоше управљало. Док су међународни донатори сада склони да захтевају транспарентност и механизме надзора – као што је директан рад са невладиним организацијама или наметање услова за дистрибуцију помоћи – искуство управљања помоћи након експлозије у луци Бејрут открило је још мрачнију стварност. Чини се да је корупција дубоко укорењена у организацијама цивилног друштва и невладиним организацијама, понекад превазилазећи нивое уочене у јавним институцијама.
Иако се искорењивање корупције у блиској будућности чини мало вероватним, све је већи притисак да се успоставе механизми за надзор, независно од владиних институција и невладиних организација. Ови механизми могу укључивати различите локалне политичке и секташке снаге које формирају „владу у сенци“ како би надгледале било који ентитет или организацију која управља или дистрибуира помоћ, грантове или владине пројекте реконструкције. Такав приступ могао би послужити као најиздржљивија основа за осигурање транспарентности и директне јавне одговорности у управљању напорима за реконструкцију.
СС: Неки стручњаци кажу да је Хезболах поражен, а неки стручњаци говоре супротно. По вашем мишљењу, где је Хезболах данас у Либану, и у региону?
ЏЧ: Пре него што се позабавимо спорним питањем које су поставили Хезболахови противници о томе да ли је партија „поражена“, неопходно је дефинисати шта представља пораз. Наиме, сам Израел, иницијатор рата, признао је да није успео да постигне свој декларисани циљ војног елиминисања Хезболаха и демонтирања његових способности. Израел је поставио променљиве циљеве за свој најновији рат против Либана, почевши од неутралисања претње коју је Хезболах представљао северним насељима и обезбеђивања безбедног повратка досељеника у њихове домове. Ови циљеви су касније ескалирали до објављивања своје намере да се сломи Хезболах, униште његове стратешке и тактичке способности и исцрпи његов разноврсни арсенал.
Да ли се онда „пораз“ односи на неуспех агресора да постигне своје циљеве? Или то значи пристанак на прекид ватре, што је био примарни захтев Хезболаха, посебно пошто је странка преко свог генералног секретара јавно објавила да нема намеру да шири сукоб или распламсава шира непријатељства? Заиста, Хезболах је провео читаву годину радећи на томе да поштеди Либан ратних варница.
На терену, након што је Хезболах отворио фронт подршке за Газу, а Израел покренуо копнену инвазију, резултати су били далеко од израелских стратешких циљева. Његови циљеви су варирали јер није успео да постигне значајна географска унапређења. У међувремену, Хезболах је доследно гађао насеља, градове и војне базе унутар Израела. Извео је ракетни напад великих размера, потпомогнут дроновима, који су продрли дубоко у израелске сигурносне зоне, достижући подручја јужно од Тел Авива. У завршној фази рата, Хезболах је наставио да лансира ракете на израелске циљеве и насеља на северу са положаја дуж границе Либана са окупираном Палестином. Као што је документовано камерама израелских војника, борци Хезболаха су и даље ангажовали израелске снаге у селима за која је Израел тврдио да их је заузео, као и у пограничним областима у близини Палестине.
У светлу чињеница након 72-дневног рата Израела у Либану, из војне перспективе је очигледно да Израел није успео да постигне свој примарни циљ демонтаже стратешких и тактичких способности Хезболаха. Ово је било упркос интензивним и опсежним ваздушним нападима које је израелско ваздухопловство извело на оно што је тврдило да су Хезболахова складишта оружја, инсталације и војни објекти.
Неки тврде да је израелски почетни талас од преко 1.500 ваздушних напада, усмерених на политичко и војно руководство Хезболаха, био тежак и поражавајући ударац, посебно због мученичке смрти генералног секретара Сајједа Хасана Насралаха, заједно са неколико највиших команданата и теренских вођа. Међутим, оперативна и организациона отпорност Хезболаха, о чему сведочи учинак његових бораца у копненим биткама и брза обнова његових структура, укључујући избор шеика Наима Касема за новог генералног секретара, брзо је неутралисала утицај овог ударца. Немогућност Израела да капитализује своје ране добитке поткопала је његове напоре да постигне шире циљеве своје кампање.
Можда најизразитији показатељ неуспеха израелских ратних циљева је неспособност владе премијера Нетањахуа да убеди насељенике да се врате у северна насеља. Овај изазов је додатно отежан потпуним одбијањем многих досељеника да се врате, при чему је значајан број одлучио да остане у својим подручјима расељења, где су основали предузећа и нашли средства за живот.
У регионалном смислу, с обзиром на развој догађаја у Сирији и текућа очекивања у вези са приоритетима Сједињених Држава у региону – и њиховим импликацијама на односе САД са арапским и заливским државама – питање положаја и регионалне улоге Хезболаха постаје спекулативно. Са великим регионалним силама које чекају исход и правац ових промена, природно је да Хезболах заузме опрезан и проактиван став, са циљем да сачува своју локалну и регионалну улогу. Овај приступ је укорењен не само у његовој војној снази, већ и у значајном народном представљању и његовом политичком, друштвеном, образовном и културном доприносу.
Хезболах је успешно пребродио последице последњег рата, спречавајући Израел да оствари своје циљеве. Током читаве године пружао је кључну подршку отпору Газе. Отпорност Газе током сукоба који је трајао 471 дан – једног од најинтензивнијих и најбруталнијих ратова последњих деценија – кулминирала је победом под условима које је договорила више од шест месеци раније. Ово достигнуће је ојачало положај фракција отпора и подигло њихов статус међу народима региона и света.
Хезболахова непоколоебљивост, заједно са његовом кључном подршком Гази, ојачала је принцип отпора, демонстрирајући његову способност да се суочи са изазовима, прилагоди променљивим околностима и истраје упркос ескалацији невоља. Ово наглашава Хезболахов трајни утицај и отпорност покрета отпора у региону.
Übersetzung aus dem englischen: Zentrum für geostrategische Studien
23. јануар 2025.