Геополитика и политика

Драгана Трифковић одржала серију предавања на Акедимији при председнику РФ (РАНХиГС) у Брјанску

На Дан руске науке 8. фебруара, у брјанском огранку Академије при председнику РФ (РАНХиГС) почео је Фестивал науке – 2021. У оквиру фестивала организују се отворена предавања, састанци, округли столови и други догађаји. Међу њима – серија предавања познатог српског политиколога, директора Центра за геостратешке студије (Београд) Драгане Трифковић. Предавања су одржана 22-24. марта.

Отварајући серију предавања, директор брјанске филијале РАНХиГС-а Сергеј Шачнев рекао је: „Предавања Драгане Трифковић одржавају се на трагичан датум – почетак НАТО агресије на Југославију 24. марта 1999. Непријатељства су трајала до 10. јуна 1999. Данас је геополитичка ситуација другачија и западне земље морају да рачунају са Русијом. Надам се да ће такве трагедије у будућности постати немогуће“.

Драгана Трифковић одржала је шест предавања на следеће теме: „Западна пропаганда у спорту на примеру Новака Ђоковића“, „Ковид кризни менаџмент, како су се снашле различите државе“, „Радикализација ислама на простору бивше Југославије“, „Сукоб великих сила на Балкану “,“ Бомбардовање Југославије, 22. годишњица“, „Људска права на Косову и Метохији, двоструки стандарди Запада“. Показало се да су предавања информативно богата, стручњак је навео пуно статистичких података, позивајући се на изворе на различитим језицима. Говорник се осврнуо на искуство водећих истраживача, укључујући западне.

Драгана Трифковић се посебно дотакла концепата америчког политиколога Семјуела Хантингтона, који је тврдио да следећи светски рат неће бити сукоб држава, већ сукоб цивилизација. „1996. објавио је књигу Сукоб цивилизација и трансформација светског поретка, у којој је развио ову тезу. Распад Југославије, започет 1991. године, праћен је међунационалним сукобима, које је Хунтингтон узео за пример да докаже своју тезу. Међутим, чињеница је да су западне силе такође играле важну улогу у југословенским сукобима, не само политичку, већ и војну“, нагласио је научни истраживач.

Разговарано је о улози Русије у ситуацији на Балкану. Према српском политикологу, однос снага на полуострву у великој мери зависи од позиција наше земље. Светску геополитичку стабилност између осталог обезбеђује руска спољна политика. „Дестабилизација Блиског истока може утицати на поновљену дестабилизацију Балкана, што ће у великој мери зависити од тога како се спроводе планови великих сила. Англосаксонске снаге, које су појачале своје присуство на Балкану деведесетих година, не одобравају ни повратак руског утицаја ни ширење кинеског присуства у региону “, рекла је Драгана Трифковић.

Директор филијале у Брјанску Сергеи Шачнев истакао је да студенте Председничке академије увек одликује њихова жеља да сазнају више него што је предвиђено наставним планом и програмом: „И иако данас на интернету има много информација, то није увек поуздан извор информисања. Предавања Драгане Трифковић омогућавају вам да из прве руке сазнате о трагичним догађајима повезаним с распадом Југославије “.

Предавања су изазвала велику пажњу студената и професора филијале, покренула су многа питања и бурне дискусије.

25. март 2021.

БР РАНХиГС

https://www.ranepa.ru/

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *