Геополитика и политика

Драгана Трифковић: Самит Путина и Бајдена у Женеви је први корак ка успостављању нормалних дипломатских односа Русије и САД

Драгана Трифковић за Федерални часопис РФ „Персона Страны

Самит Путина и Бајдена у Женеви је први корак ка успостављању нормалних дипломатских односа Русије и САД, који су протеклих година нарушени. Није било за очекивати да први састанак резултира постизањем конкретних резултата, али је изузетно значајно да је до њега дошло.

Сматрам да је само по себи то велики дипломатски успех Русије која води веома конструктивну и мултивекторску спољну политику.

САД су иницирањем самита Путин-Бајден превазишле досадашњи приступ у односу ка Русији који се базирао на говору претњи и политици санкција. По мом мишљењу, САД су схватиле да нису у могућности да    разговарају на тај начин са Русијом, иако смо од председника Бајдена чули изјаву да планира на самиту да разговара са позиције силе. Очигледно је да на преговорима није заузео такав став, јер смо добили потврду обе стране да су разговори били конструктивни и да су се водили уз међусобно уважавање.

Тиме је Русија потврдила свој статус велике светске силе у мултиполарном светском поретку, са којом друге велике силе могу да разговарају на равноправним основама.

Највећи успех одржаног самита је заједнички став руске и америчке стране о томе да до нуклераног рата не сме да дође. С обзиром на повећане тензије у свету, заоштравање у међународним односима и многобројне регионалне конфликте, претње од избијања великог сукоба су крајње опасне по људску цивилизацију.

Такође, важно је да разговори о стратешкој међународној безбедности буду настављени између Русије и САД, што је и договорено на самиту. Председници Русије и САД су се сагласили да покрену комплексни и свеобухватни дијалог о стратешкој безбедности.

Након самита први конкретни корак ка нормализацији дипломатских односа биће повратак амбсадора у Вашингтон и Москву, око чега је такође постигнут договор.

Председник Путин је пре самита дао низ интервјуа америчким медијима у којима је на врло аргументован начин објаснио руске позиције. У западном медијском простору постоји много дезинформација које гледаоце и читаоце усмеравају ка доношењу погрешних закључака. Отворени и директни разговори о свим питањима, могу такве оклности да побољшају. 

Коначно на самиту је било дискусије и о темема око којих две стране нису могле да се сложе. Ради се о погрешном интерпретирању и виђењу теме људских права. Амерички председник је поставио питање о стању људских права у Русији, осврћући се на један изолован и специфичан случај Алексеја Наваљног. 

С друге стране председник Путин је поставио питање да ли Русија треба да дозволи упад вансистемске опозиције у државне институције као што се десило у Вашингтону 6. јануара, после чега је вишестотина лица ухапшено. Такође, поставио је питање одговорности америчке стране у нападима на цивиле у Ираку и Авганистану, што је директно кршење основних људских права.

Политика двојних стандарда је постала непримењива, а процеси који су пред нама водиће ка повратку у оквире међународног права. То је веома важно за цео свет који и даље у великој мери почива на договорима насталим након Другог светског рата, које су западне силе након пада Берлинског зида почеле да злоупотребљавају.

Све у свему, руски председник је деловао далеко непосредније у разговору са новинарима где је аргументовано и стрпљиво одговорио на сва питања. На мене јe највећи утисак оставила чињеница да смо на конференцији за новинаре руског председника могли да чујемо питања и новинара из CNN и BBC, јер је руска страна прихватила акредитације новинара из свих агенција. С друге стране на конференцији за новинаре америчког председника могли смо да чујемо питања само на енглеском језику. То доста говори о принципима слободе говора и поштовања права о којима америчка страна доста говори али их не реализује у пракси.

Руски председник је заступао интересе Русије на највишем нивоу и на врло достојанствен начин, што је за сваку похвалу.

25. јун 2021.

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *