Science and society

ХААРП

Written By: Miloš Zdravković

Управо се навршила година од катастрофалних поплава које су у овом периоду прошле године задесиле Србију, а са њима се десио и још је актуелан један „поплавни талас“: Интернет је просто преплављен бројним написима са објашњењима за природну непогоду која долазе из сфере научне фантастике, психијатрије и маште. Најчешће спомињан „кривац“ за све је сада већ злогласни систем ХААРП. Пошто се све лоше ствари у Србији најчешће и најлакше приписују нашим (не)пријатељима (а никако нашим нестручним, арогантним и охолим властима), не чуди да су се на „оптуженикој клупи“ нашли Америка, НАТО, Европска Унија и други („знају добро они који су“). А нама остаје, истине ради, да покушамо да раздвојимо истину од празноверја.

Шта је ХААРП?

Постројење ХААРП је изграђено у Гаконеу на Аљасци ради истраживања јоносфере – дела атмосфере у којој се налазе слободни електрони и јони, које се простире од 60 до 1.000 километара висине. Трансмитери (предајници) заједно са вертикално усмереним антенама емитују узани сноп радио-сигнала у фреквентном опсегу од 2,8 до 10 МХз велике предајне снаге. Када емитовани радио-сигнали доспу до јоносфере, део енергије се апсорбује и интензитет зрачења је смањен, па је хиљаду пута мањи од природног електромагнетског зрачења које долази са Сунца. У питању је систем за тестирање простирања радио-таласа кроз атмосферу који су креирали научници са универзитета Стенфорд – популарно назван ХААРП.

На Аљасци се налази велика антена која емитује радио-сигнал, а широм света су постављени пријемници са циљем да измере какав је пријем. То је слично ономе што раде радио-аматери више од педесет година. Светски сервис ББЦ (Радио Лондон) емитовао је са веома јаког предајника (на средњим и дугим таласима) пропагандни програм током другог светског рата (и касније), да би омогућио слушаност удаљеним и поробљеним народима широм света. Да не буде забуне, ХААРП не емитује никакав пропагандни програм. Дизајниран је да се његови ефекти осећају тек у јоносфери – дакле на више од 60 километара изнад Земље – те да ни на који начин не утиче на збивања у тропосфери (до 10 километар изнад Земље), у којој се формирају атмосферске прилике.

Узроци празноверја

Теоретичари завере, које су путем Интернета и друштвених мрежа коначно добили могућност да износе и пропагирају своје неутемељене тврдње, кажу да су непогоде које су задесиле наш део Балкана наводно изазвали Американци путем зрака емитованих са тајно постављеног система ХААРП. Не помињу непостојање бедема, проходних канала за наводњавање/одводњавање и осталих техичких средстава и мера која је (наша) држава морала да спроведе да би спречила људске патње и огромну штету.

Ово делује невероватно, али се на дискусију о овој и сличним темама прима велики број школованих људи, а то онда баца озбиљну сумњу на квалитет нашег образовања којим смо се некада поносили. Али, видимо и сами куда идемо са лажним докторима и магистрима, керамичарима и осталим стручњацима који су на власти. А они доминирају традиционалним медијима.

Интернет, са друге стране, представља алтернативу. Да ли је баш тако? Параноја браће Чворовић („Балкански шпијун“, Душан Ковачевић) не делује нимало смешно, јер Интернет заправо таквим људима даје форум (и условно речено легитимитет) за изношење неистинитих наклапања која се граниче са болешћу. Кафанска препуцавања заменила је (неограничена) могућност далекосежне комуникације. Наизглед демократична природа Интернета, који свима пружа могућност да кажу своје мишљење, у српској верзији се преобратила у његову ману и карикатуру.

Чему тајновитост?

Вратимо се, на тренутак ХААРП-у. У Србији је распрострањено веровање „да су Американци и НАТО“ инсталирали некакав ХААРП и код нас, а могућа локација за то је Стражевица (брдо код Београда), које је за време бомбардовања 1999. године посебно циљано. То је једноставно чиста глупост и бесмислица. Тајновитост власти о природи војних инсталација је нешто о чему се не дискутује, сасвим је непотребна и проузрокује теорије завере. Радарске, антенске и сличне инсталације нису никаква тајна за потенцијалног непријатеља. А „балканских шпијуна“ у Србији никада не мањка, сви смо још увек под будним оком система ОНО и ДСЗ из доба друга Тита и његових добровољних активиста.

Али не треба кривити ни некаквог министра-керамичара за непружање релевантних информација грађанству, јер би тако вероватно поступао (из глупаве навике) и високо образовани министар сваке друге земље. Кладим се да ни уважени Повереник за јавне информације никада није тражио такве податке од надлежног министра.

Овакве и сличне приче не приповедају се само у Србији, већ широм света. У Русији, ЕУ и самој Америци постоји велики број људи који верују да антене типа ХААРП служе за контролу становништва, климатске промене и тако даље. Наш (балкански) проблем је што смо сиромашни, неорганизовани, те нисмо изградили и одржавали насипе, па су размере катастрофа изазване природним појавама неупоредиво веће него у развијенијим земљама…

Тамара кривац за све

Треба ипак именовати главног кривца за прошлогодишње временске непогоде. Зове се Тамара.  У цивилизованом свету је одавно успостављена пракса да се оркани, циклони и велике атмосферске непогоде „крсте“ (по правилу женским) именима. Није јасно чиме су то даме заслужиле овакву негативну славу.

Време се формира у тропосфери, а зависи од великог броја параметара – пре свега градијената (разлика) у притиску, температури и влажности ваздуха. Тропосфера представља најнижи слој атмосфере на висини 0-12 км, а састављена је пре свега од водене паре и аеросола.  Када се у тропосфери јаве области ниског ваздушног притиска (ово је лаичко објашњење), може доћи до вртложног струјања ваздуха од обода ка средини,  са тенденцијом да се неједнаки притисци изједначе. Овако настају циклони. (извор: „Свет науке“) Такав је био циклон Тамара који је прошле године изазвао пустош широм Србије и БиХ. Поступајући по навици неспретно са истином, власти нису јавно објавиљивале Тамарино име.

15. мај 2016.

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

Center for geostrategic studies is a non-governmental and non-profit association, founded in Belgrade at the founding assembly held on 28.02.2014. in accordance with the provisions of art.11. and 12. Law on associations ("Official Gazette of Rs", no.51/09). for an indefinite period of time, in order to achieve the goals in the field of scientific research of geostrategic relations and preparation of strategic documents, analysis and research. The association develops and supports projects and activities aimed at the state and national interests of Serbia, has the status of a legal entity and is registered in the register in accordance with the law. The mission of the Center for geostrategic studies is: "we are building the future, because Serbia deserves it: the values we represent are established through our history, culture and tradition. We believe that without the past there is no future. For this reason, in order to build the future, we must know our past and cherish our traditions. True values are always grounded, and the future cannot be built in a good direction without that foundation. In a time of disruptive geopolitical change, it is crucial to make wise choices and make the right decisions. Let go of all imposed and distorted ideas and artificial urges. We firmly believe that Serbia has enough quality and potential to determine its own future, regardless of threats and limitations. We are committed to the Serbian position and the right to decide our own future, bearing in mind the fact that historically there have been many challenges, threats and dangers that we have overcome. “ Vision: the Center for geostrategic studies aspires to become one of the world's leading organizations in the field of geopolitics. He also wants to become a local brand. We will try to interest the public in Serbia in international topics and gather all those interested in protecting state and national interests, strengthening sovereignty, preserving territorial integrity, preserving traditional values, strengthening institutions and the rule of law. We will act in the direction of finding like-minded people, both in the domestic and in the world public. We will focus on regional cooperation and networking of related NGOs, both at the regional and international level. We will launch projects at the international level to support the repositioning of Serbia and the preservation of territorial integrity. In cooperation with media houses, we will implement projects that are focused on these goals. We will organize education of interested public through conferences, round tables and seminars. We will try to find a model for the development of the organization that would enable the financing of the activities of the Center. Build a future together: If you are interested in cooperating with us, or to help the work of the Center for geostrategic studies, please contact us by e-mail: center@geostrategy.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *