У Москви је од 8 до 11. октобра одржан XXI Међународни турнир у комплексним борилачким вештинама међу запосленима у војно-безбедносним структурама земаља чланица ОДКБ. Организатори Међународног турнира били су Федерација кокмплексних борилачких вештина Русије (ФКЕ) и Секретаријат ОДКБ. Руску Федерацију су на такмичењу представљале Федерална служба извршитеља, Министарство одбране, Федерална служба за извршење кривичних санкција и Федерална војска Националне гарде. На турниру су учествовале и екипе Министарства унутрашњих послова Републике Белорусије, Министарства одбране Киргиске Републике, Министарства одбране Републике Таџикистан и Министарства јавне безбедности Вијетнама.
Фото: XXI Међународни ОДКБ турнир у комплексним борилачким вештинама
Организација договора о колективној безбедности (ОДКБ) је регионална међународна организација, основана 2022. године на бази договора из Ташкента из 1992. године, која окупља више постсовјетских држава. Прокламовани циљеви ОДКБ: „јачање мира, међународне и регионалне безбедности и стабилности, заштита на колективној основи независности, територијалног интегритета и суверенитета држава чланица, што државе чланице дају приоритет да се постигне политичким средствима.
Фото: Спортисти из Киргизије и Белорусије на Међународном турниру ОДКБ
Федерација комплесних борилачких вештина (ФКЕ) Русије основана је 2003. године у Москви на оснивачкој конференцији у којој су били представници 49 региона Русије. Тренутно, Федерација укључује 83 регионалне филијале у свим конститутивним ентитетима Руске Федерације.
Фото: Награде Међународног турнира ОДКБ
Комплексне борилачке вештине су настале као домаћи спорт за униформисана лица која немају могућност да стално тренирају, и заснивају се на најприхватљивијим и провереним методама из елитних спортова. Реч је о двострукој дисциплини која се састоји од две рунде, где спортиста у првој рунди демонстрира ударне технике бокса и кик-бокса, а у другој рунди изводи класичне и слободне технике рвања уз технике држања на тлу из самбо рвања. Подела борбе на ударне и рвачке технике омогућила је да се за кратко време обуче службеници за спровођење закона или војно особље да буде подједнако вешто у техникама ударања и рвања.
Фото: Гости турнира са Николајем Бордјужом
Отварању Међународног турнира ОДКБ, присуствовали су руски војни и државни службеници, међу којима генерал-мајор Анатолиј Сафронов, херој Руске Федерације, Николај Бордјужа (генерални секретар ОДКБ 2003-2016) и Валериј Семериков (В.Д. генералног секретара ОДКБ 2018-2019, заменик генералног секретара ОДКБ од 2003.), као и извршни директор Међународне федерације кокмплексних борилачких вештина (МФКЕ) Олег Уфимцев. Међу позваним гостима била је редакција Федералног информативно-политичког часописа „Личност државе“ (Персона Страны), на челу са главним уредником Елизаветом Абрамовом, као и страни новинари из Србије, Канаде, Немачке, Француске и др. Драгана Трифковић, генерални директор Центра за геостратешке студије и експерт часописа „Личност државе“ заједно са осталим иностраним и домаћим руским новинарима, имала је прилике да током овог догађаја поразговара са дугогодишњим генералним секретаром ОДКБ и актуелним замеником генералног секретара ове организације. Драгана Трифковић је 2014. године прошла обуку кроз програм „Академија ОДКБ“, који је организовао Фонд Горчаков у сарадњи са ОДКБ, а 2016. године је Центар за геостратешке студије организовао низ безбедносних конференција у Београду (Скупштина Србије и Факултет Безбедности БУ), Новом Саду и Нишу, на којима је представљен рад ОДКБ. Србија је у једном периоду док се придржавала војне неутралности узимала учешће у вежбама ОДКБ и присуствовала састанцима у својству посматрача, али се последњих година определила искључиво за сарадњу са евроатлантским организацијама.
Видео: Конференција ОДКБ у Скупштини Србије коју је организовао Центар за геостратешке студије 2016. године
Валериј Семериков, заменик генералног секретара ОДКБ изјавио је новинарима да узимајући у обзир актуелну светску војно-безбедносу и политичку ситуацију, ОДКБ развија нову стратегију колективне безбедности и да су предлози држава чланица ОДКБ добродошли. Такође, он је навео да ОДКБ планира да настави сарадњу, између осталог и на нивоу међународних конференција, позитивно оцењујући резултате ОДКБ конференција у Србији. Драгана Трифковић је поставила питање руководству ОДКБ о плановима сарадње са Србијом, с обзиром на то да након пандемије није било заједничких активности српске и руске војске у формату билатералне војне сарадње или ОДКБ. Заменик генералног секретара ОДКБ је одговорио да је „пандемија утицала на привремену паузу у тесној сарадњи, јер су предузете мере ограничиле могућности учешћа у разним догађајима ОДКБ, као и на организовање заједничких вежби у којима је раније учествовала и Србија. Потом је ситуација почела да се развија у правцу када су се појавили приоритетни задаци које смо морали да решавамо у формату ОДКБ. Тако да тренутну паузу можемо да посматрамо као неоходност организације да реши одређене приоритетне задатке“.
Фото: Награђивање победника Међународног турнира ОДКБ
Трифковић је такође поставила питање како руководство ОДКБ-а гледа на све већу војно-политичку конфронтацију на међународном нивоу и могућност избијања нуклеарног рата. Валериј Семериков је одговорио да је у зони одговорности ОДКБ ситуација добра. Николај Бордјужа, дугогодишњи секретар ОДКБ (2003-2016) који је чест гост руских медија на војно-политичке теме, рекао је да постоји опасност од директног сукоба са НАТО што аутоматски значи и примену нуклеарног оружја. „У Русији постоји прилично велика група политолога која сматра да је потребно применити нуклеарно оружје у ограниченом виду на неке државе. Знате и да је измењена концепција употребе нуклеарног оружја и ако постојећа опасност по националну безбедност Русије буде озбиљна и доведе у питање опстанак Русије, мислим да ће наш председник донети најтеже одлуке без оклевања. Неки људи се играју огњем несхватајући да доводе цео свет на ивицу опстанка. Тенденције постоје и сви политиколози са којима разговарам и који су активни у асоцијацији руских аналитичара, говоре да тенденције иду у том правцу. Није јасно о чему размишљају западни политичари који доносе такве одлуке, јер они могу бити први на удару. Због тога што ће на удару бити центри који доносе политичка решења и војни објекти“, рекао је Николај Бордјужа.
Фото: Учесници Међународног турнира
Делегација новинара присуствовала је и завршници Међународног турнира, када су победницима додељене награде. На XXI Међународном турниру у комплексним борилачким вештинама међу запосленима у војно-безбедносним структурама земаља чланица ОДКБ, такмичило се укупно 120 спортиста (84 мушкарца и 36 жена). Према резултатима турнира у екипној конкуренцији, тим Руске Федерације заузео је 1. место, репрезентација Републике Белорусије је заузела 2. место, а екипа Киргизије 3. место.
Fuente: Centro de estudios geoestratégicos
21. октобар 2024.
Instrucciones: