La geopolítica y la política

Ексклузивно са Форума БРИКС: Казањ, киша БРИКС-а по светском поретку

Ексклузиван извештај са БРИКС Форума учесника из Центра за геостратешке студије Тјерија Тодинора

У 2001. години, као у геополитичкој шали, Џим О Нил, економиста у Голдман Саксу (довољно иронично), објавио је белешку којом је у једном финансијском производу, попут бацања комада сапуна, спојио четири силе у настајању (Бразил, Русија, Индија и Кина, са Јужном Африком која чини петорку од 2011.) које сада носе пуну тежину свог утицаја на будућност света.

Не схватајући то, О Нил је управо задао огроман ударац у ребра западног света који ће ускоро бити погођен другоразредним фијаском. Оно што је интересантно је динамика овог невероватног тима: крхка унија угњетаваних која ће наставити да се креће напред, окупљајући за собом „глобални југ“. Од одбијања до проповеди са Запада, чланови БРИКС-а схватају да је јединство, колико год несавршено и нестабилно, боље од арогантне и неподељене стране доминације.

Тако је од 22. до 24. октобра одржан самит у Казању, евроазијском и вишеверском симболу модерне Русије, где су се моћи сутрашњице удружиле пркосећи „поретку заснованом на правилима“ умирућег Запада.

32 земље присутне у Казању – скоро ¾ светске популације (само БРИКС чини 45% светске популације!) – у пратњи Русије у ономе што су западни медији без шале описали као њену врхунску изолацију.

Надреална атмосфера

Док су на огромном екрану светлуцале слике лидера који стижу на писту аеродрома, конференцијске сале Казањ Екпо Форума остале су очајнички празне, као метафора за глобалну ситуацију: обиље безбедносних мера и протокола, вишеструки, али мање-више организовани начини транспорта. А ту је била и баханалија ПЦР тестова – по један дневно за сваког учесника!

Пошто су телекомуникације заглављене из безбедносних разлога, скоро сте морали да се попнете на дрво да бисте добили телефонски сигнал. И као да то није било довољно, DDoS сајбер-напад усмерен на Министарство спољних послова је унео слој геополитичког реализма у догађај… А ти новинари који лутају као изгубљене душе у свом гигантском медијском центру тражећи информације (које не долазе) и на крају интервјуишу једни друге, док се праве дискусије одвијају у невидљивим просторима.

Хероји и остали

Али разговори нису били узалудни: два гиганта, Индија и Кина, више се не загледају један у другог и обећали су да ће „стабилизовати и обновити билатералне односе“.

Индија , Јужна Африка и Шри Ланка одлучиле су да прескоче гламурозни састанак Комонвелта на Самои, који су организовали Чарлс III и Кир Стармер. Била је то храбра одлука, попут игре покера, да се ове земље радије придруже својим колегама на састанку на којем је сарадња егалитарна и добровољна, а не подређена мелодијама „Боже чувај краља“.

Лула, трагични бразилски херој, оклизнуо се на сапун у кади, апсурдна метафора за крхкост његовог положаја. Штавише , бразилски вето на улазак Венецуеле у БРИКС + наишао је на шкргутање зубима.

А шта је са Мохамедом бин Салманом, који је био одсутан са дебата? Пријатељски притисак Американаца?
А присуство Гутереша, шефа УН-а који себи припрема будућност налик Друштву народа?

Глобалистичка агенда: coitus interruptus у Казању

Упркос јасној жељи за трансформацијом, није било говора о окретању столова.

Упркос јасној жељи за трансформацијом, није било речи о преокрету.
Коначна декларација позива на побожно одржавање међународних институција које свакодневно демонстрирају своју немоћ (UN, ICJ) и/или своју корупцију (све финансијске институције подређене глобалистичком поретку).

Самит који је требало да закопа Бретон Вудс и избаци инструменте западне управе, али који се, са разоружавајућом озбиљношћу, препустио централној улози ММФ-а: „Поново потврђујемо нашу посвећеност одржавању снажне и ефикасне глобалне финансијске сигурносне мреже, са ММФ-ом заснованим на квотама и адекватним ресурсима у његовом центру“.
Шта је са Агендом 2030? А борба против климатских промена? О, наравно, нису заборављени: „Истичемо универзалну и инклузивну природу Агенде 2030.“, изјавили су учесници, сијајући у очима од ентузијазма… пре него што су поново потврдили „да су циљеви, принципи и одредбе Уједињених нација! “Оквирна конвенција о климатским променама се мора поштовати“!!!!

Нови путеви свиле пролазе кроз Казањ

Али изван дипломатског речника, БРИКС има нешто драгоцено: материјале 21. века. Литијум , графен, ретке метале – све је концентрисано у њиховим грудима.

Са новим рутама које се обликују (Арктички пут и INSTC Север-Југ Коридор ће редефинисати међународну трговину), ови ресурси ће бити гориво њиховог успона.

Пепе Ескобар извештава да Русија, Кина и Уједињени Арапски Емирати планирају да обнове луку Мариупољ, кључни чвор на коридору север-југ у Азовском мору.

Пепе Ескобар извештава да Русија, Кина и Уједињени Арапски Емирати планирају да обнове луку Маријупољ, кључни чвор на коридору север-југ у Азовском мору. Замислите ово: препорођену луку, пуну активности, усред пепела сталног сукоба, симбол обнове под носом мрзовољног и пораженог Запада!
Запад који се бори у мору унутрашњих преокупација. Запад чија деца сада представљају само 9% светске дечије популације, са лошим демографским изгледима. Запад који данас само одражава слику гротескног секташтва, који се држи дистопије Woke.

Почетници

Самит у Казању такође је формализовао додавање 13 нових партнерских земаља БРИКС-а, што је мајсторски потез који додатно јача глас овог блока. Тринаест земаља (Алжир, Белорусија, Боливија, Куба, Индонезија, Казахстан, Малезија, Нигерија, Тајланд, Турска, Уганда, Узбекистан и Вијетнам) дочекане су обећањима о сарадњи и солидарности. То је јасан сигнал: свет се мења и више није само питање окупљања земаља, већ и редефинисања правила глобалног управљања. Разноликост у служби суверенитета.

Суверенитет је такође у срцу циља продубљивања финансијске интеграције, са развојем не-доларског платног система.

Баук прогања ФЕД

Са сваким новим самитом појављују се гласине о „валути БРИКС-а“, духу који прогања Федералне резерве.
Михаил Мишустин је дао упечатљиву статистику: 90% плаћања „пријатељским земљама“ – укључујући Кину, Турску, Индију и Египат – сада се обавља у националним валутама.
Владимир Путин се залагао за употребу ових локалних валута, али и стварање нове резервне валуте, пре него што је представио симболичну „новчаницу БРИКС“.
Опрезни приступ стварању нове резервне валуте, наглашавајући економске диспаритете унутар БРИКС-а. Али с обзиром да Кина открива планове за јуан заштићен златом, а Русија почиње трговину валутама везаним за злато, порука је јасна: свет се полако удаљава од стиска долара. Током последњих десет година, куповина злата од стране централних банака буквално је експлодирала, надмашивши куповину злата САД. Инвеститори, вртоглави од растућег јавног дуга, почињу да преферирају физичку имовину.

Извештај који је припремило руско Министарство финансија, у сарадњи са Банком Русије и консултантском фирмом Yakov & Partners, открива планове за „мулти-валутни систем“ који би заштитио учеснике од хирова америчке хегемоније.
Изван теорије, ове дискусије добијају облик у предлозима као што је употреба технологије дистрибуираног регистра (DLT).
Ова технологија, повезана са блокчеином, револуционисаће начин на који функционишу међународне финансије, омогућавајући земљама БРИКС-а да директно измире своје трговинске неравнотеже, без проласка кроз СВИФТ систем.
Други пројекат је успостављање берзе житарица БРИКС-а и центара за трговину сировинама (нафта, природни гас, руде и племенити метали), над којима ове земље заједно држе виртуелни монопол.
Овде, БРИКС се не задовољава тиме да једноставно тражи место на глобалном банкету: они почињу да осмишљавају мени. Нови трговински путеви, алтернативни системи плаћања, алтернативна размена житарица и стратешке сировине стварају нови екосистем у коме је Запад, који је још јуче покушавао да импресионира предграђа света за које је мислио да су његова, све више маргинализован.

Блок БРИКС је и даље плашљив, али себи даје средства да престане да следи сценарио који су написали бахати мајстори. Ускоро ће јуришати на уморне, црвоточне међународне институције. Плод је зрео и спреман да падне.
Почео је плес нових сила. Остатак света гледа, опчињен и забринут.

Fuente: Centro de estudios geoestratégicos

Насловна фотографија: РИА Новости

  1. новембар 2024.
autor-avatar

Acerca de Центар за геостратешке студије

Centro de estudios geoestratégicos es una organización no gubernamental y sin fines de lucro, fundada en Belgrado en la asamblea fundacional celebrada en 28.02.2014. de conformidad con lo dispuesto en el art.11. y 12. La ley de asociaciones ("Gaceta Oficial Rs", no.51/09). por un período indefinido de tiempo, con el fin de alcanzar los objetivos en el campo de la investigación científica de geoestratégica de las relaciones y la preparación de documentos de estrategia, el análisis y la investigación. La asociación desarrolla y apoya proyectos y actividades dirigidas al estado y a los intereses nacionales de Serbia, que tiene el estatuto de una persona jurídica y que está inscrita en el registro, de conformidad con la ley. La misión del Centro de estudios geoestratégicos es: "estamos construyendo el futuro, debido a que Serbia se lo merece: los valores que representan, son establecidas a través de nuestra historia, cultura y tradición. Creemos que sin pasado no hay futuro. Por esta razón, con el fin de construir el futuro, debemos conocer nuestro pasado y valorar nuestras tradiciones. Los verdaderos valores están siempre conectados a tierra, y el futuro no se puede construir en una buena dirección, sin que la fundación. En una época de trastornos cambio geopolítico, es crucial para tomar decisiones sabias y tomar las decisiones correctas. Vamos a ir de todos los impuestos y distorsionada ideas y artificial insta. Creemos firmemente que Serbia tiene la suficiente calidad y el potencial para determinar su propio futuro, independientemente de las amenazas y limitaciones. Estamos comprometidos con el serbio posición y el derecho a decidir nuestro propio futuro, teniendo en cuenta el hecho de que, históricamente, han sido muchos los desafíos, las amenazas y los peligros que hemos superado. " Visión: el Centro de estudios geoestratégicos aspira a convertirse en una de las principales organizaciones del mundo en el campo de la geopolítica. Él también quiere convertirse en una marca local. Vamos a tratar de interesar al público en Serbia en temas internacionales y reunir a todos aquellos interesados en la protección del estado y de los intereses nacionales, el fortalecimiento de la soberanía, la preservación de la integridad territorial, la preservación de los valores tradicionales, el fortalecimiento de las instituciones y el estado de derecho. Vamos a actuar en la dirección de encontrar personas de ideas afines, tanto en el ámbito nacional y en el mundo público. Nos centraremos en la cooperación regional y la creación de redes de relacionadas con las Ong, tanto a nivel regional e internacional. Vamos a lanzar proyectos a nivel internacional para apoyar el reposicionamiento de Serbia y la preservación de la integridad territorial. En cooperación con los medios de comunicación casas, vamos a implementar proyectos que se centran en estos objetivos. Vamos a organizar la educación del público interesado a través de conferencias, mesas redondas y seminarios. Vamos a tratar de encontrar un modelo para el desarrollo de la organización que permitan la financiación de las actividades del Centro. Construir un futuro juntos: Si usted está interesado en cooperar con nosotros, o para ayudar a la labor del Centro de estudios geoestratégicos, por favor póngase en contacto con nosotros por e-mail: center@geostrategy.rs

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *