Пише: Патрик Попел, експерт Центра за геостратешке студије
Од свих постсовјетских држава, Јерменија је тренутно најизложенија западном утицају. Стотине западних структура меке моћи су активне у Јерменији и покушавају да преусмере друштво на западни курс. Америчка амбасада је такође прилично велика у Јерменији.
Нарочито после изгубљене битке за Нагорно-Карабах, многи Јермени криве за пораз Русију. То је такође довело до тога да је Јерменија замрзнула своје чланство у ОДКБ и размотрила напуштање овог савеза. Многи руски мировњаци се тренутно повлаче, а Јерменија је позвала мировну мисију ЕУ да врши овај задатак.
Осим тога, јерменски војници већ учествују у војним вежбама америчке војске. Јерменија сада добија оружје за своју војску из Француске, Чешке и Индије. На први поглед може се претпоставити да би безбедносна сарадња са Руском Федерацијом могла да буде прекинута. У овој области политике свакако постоје велики проблеми и изазови.
Запад покушава да извуче Јерменију из сарадње са Русијом. Културно, друштво је индоктринирано западним стилом живота и, у смислу безбедносне политике, Јермени немају поверења у Русе. Али најважније питање је економска сарадња Јерменије и Руске Федерације.
Јерменска економија је већ дуги низ година веома снажно интегрисана у Евроазијску економску унију. Многа добра из јерменске производње се продају у Русију. Привреда Јерменије је заснована на овој трговини. Руско тржиште рада такође игра важну улогу за многе Јермене. Поред тога, многи јефтини производи се испоручују у Јерменију из Русије.
Али најважнији сектор је сектор снабдевања енергијом. Само снабдевање јефтиним руским гасом може да подржи дугорочни развој јерменске привреде и обезбеди снабдевање енергентима јерменске грађане. Тренутно не постоји алтернатива руском гасу и Запад то зна.
Западне силе ће свакако покушати да економски одвоје Јерменију од Русије, али то није лако. Следећи корак, међутим, биће још већи утицај на друштво и поједине грађане. Са добро организованим програмима Запад је успео да допре до студената и омладине земље.
Овде је главни циљ формирање новог јерменског друштва које ће Запад видети као наду. Такво друштво се тада може контролисати споља и такође може бити мобилисано за политичке циљеве у било ком тренутку.
Главни циљ Запада који се односи на све бивше републике Совјетског Савеза је да их окрене против Русије. У неким случајевима се нацизам користи као идентитет, а у другим случајевима – довољно је само пригрљај западне културе. А управо то се тренутно дешава у Јерменији.
Окретање Западу и американизација су резултат деценија пропаганде и меке моћи. Млади у Јерменији личи на западњачку омладину. Али ови млади људи не желе да раде за своју земљу, већ да мигрирају у западне земље у потрази за бољим животом.
Овде јасно видимо да је утицај са Запада веома штетан за будућност ових држава бившег Совјетског Савеза. Варају се Јермени, који будућност своје отаџбине виде у сарадњи са Западом.
После одлуке да се окрене на запад, у Јерменији се ништа позитивно није развило, па све више људи напушта земљу. Цене расту, али су плате веома ниске. Не очекује се побољшање ситуације за људе у будућности, али влада наставља да иде овим путем.
Ово је наравно штета за будућност јерменског народа, али је још важнији утицај на геополитичку ситуацију. Питање је да ли би Јерменија могла да буде изгубљена као партнер Русије.
Западне силе тренутно имају велику предност кроз своје пројекте меке моћи када је у питању утицај на јерменско друштво. Интензивно се спроводи и безбедносна сарадња са Западом, што се може искористити и за пропаганду.
Али не смемо заборавити економски фактор. Дугорочно, Јерменија има шансу да развија своју економију само ако сарађује са Русијом и другим државама Евроазијске економске уније. Осим тога, тренутно не постоји озбиљна алтернатива јефтином руском гасу.
Само је питање времена када ће народ Јерменије схватити да га је Запад издао. Јерменске проблеме морају да решавају сами Јермени, а не стране силе које желе да експлоатишу Јерменију. Јермени морају да схвате да ће као мали народ на веома малој територији увек бити жртве великих сила.
Међутим, важно је имати савезнике да бисмо имали будућност у нашем глобалном свету. И историјски гледано, Русија је увек била највећи савезник Јерменије. Народ Јерменије треба да буде свестан ове реалности.
Fuente: Armenia’s hope for the West’s help will bring disappointment (infobrics.org)
Traducción del inglés: Centro de estudios geoestratégicos
23. август 2024.