La ciencia y la sociedad

Отац Јован Пламенац: СПЦ у свијетлу Вучићевих преговора (или договора) о Косову

Пише: Протојереј Јован Пламенац
Евроатлантски Запад нема алтернативних рјешења за државни статус Косова, нити компромисних. Једино рјешење им је независност Косова. И сви ови „преговори“ били су само пут ка томе циљу. Дакле, Вучић и да је хтио није могао ту било што да измијени. Једино што је могао, да је заиста хтио да се успротиви независности Косова, било је да изађе из тих „преговора“. То је био једини начин. Али, он је оперативац агенде, главни подизвођач радова.
Зар званичници евроатлантског Запада и сами нијесу рекли толико пута да им је, што се стауса Косова тиче, крајњи циљ његова независност. И да ли је било за повјеровати да ће они попустити пред Вучићем, колики год он лав био, и тај свој циљ свести на неки статус Косова у оквиру Србије? 
Дакле, све ово вријеме план је, корак по корак, спровођен без икаквих стварних преговора, него уз довијање да народ у Србији прогута Вучићеву велеиздају. У одсуству искрене, родољубиве, снажне политичке опозиције и уз млохавост, па и отворени кукавичлук српске интелигенције сабране у културне и научне институције, почев од САНУ и универзитетā, једина институција у српском народу која је могла да угрози Вучићеву велеиздају била је Српска православна црква. Била!
Напрасним одласком са сцене земаљског живота митрополита Амфилохија и његове десне руке у одбрани Косова и Метохије владике Атанасија, одбрамбена оператива СПЦ од евроатлантске политичке, али и идеолошке агресије претрпјела је још увијек ненадокнадив губитак. Такође напрасним одласком патријарха Иринеја, отворени су услови за избор новог српског патријарха. „Симфонија“ Државе и Цркве још једном се показала штетном за Цркву. Тако је још од времена цара Константина.
Како се предаја Косова и Метохије Албанцима примицала циљу, тако је мук у врху СПЦ постајао силнији. Пар бесједа и саопштења указивали су на његово повјерење у Вучића, на вјеровање да он неће издати. Остало је нејасно на чему се то повјерење темељи. Није ли оно превелики рескир за СПЦ!
Толико су се пута његове тврдње, па безмало и заклињања, показали неистинитим: да неће бити Европрајд шетње у Београду, да неће ићи на самит у Тирану, да ће се повући са положаја предсједника СНС…, све до тврдње да је он саградио храм Светог Саве на Врачару. Толике афере су обиљежиле његову деспотску владавину: Крушик, Јовањица, Цвијан, Оливер Ивановић, продаја оружја које је завршило у Украјини, Беливуков клан, Савамала… Може ли он у том безакоњу бити невин када су у његовој мрежи и Скупштина, и Влада, и правосуђе, и медији…, чак и Црква, без обзира да ли је или не његов директни учесник? Привреда Србије је колонијалног карактара, а корупција незајажљива. Он је инплементирао Бриселски споразум и тако фактичко стање на Косову и Метохији довео на праг признања независне државе. 
Коначно, у Бриселу је прихватио „Предлог ЕУ – Споразум о путу нормализације између Косова и Србије“, који Косово третира као независну државу. „Могу да саопштим да су се Косово и Србија договориле о примјени анекса споразума за процес нормализације односа између Косова и Србије“, рекао је након скупа у Охриду Жозеп Борељ. „Као дио овог анекса, странке су се у потпуности обавезале да ће испоштовати све чланове споразума и имплементирати све своје обавезе без одлагања и у доброј вољи.“
Дакле, Вучић је на самој линији циља. Можда би још увијек могао да изађе из те приче, теоретски. Али, толике године, толико труда да би се стигло довде… А чак и да сада изађе из Споразума, питање је да ли би то имало икаквог значаја, с обзиром на све што је прихватио. С обзиром на све што је прихватио Предсједник државе Србије! „Према Бечкој конвенцији из 1969. уговорне стране се могу споразумети да свој пристанак на споразум дају и у некој другој форми, а не само потписом. У овом случају стране свој пристанак на Споразум дају кроз примену Споразума према мапи о имплементацију коју су данас договорили у форми анекса. Пошто процес приступања Србије Европској унији служи као средство притиска на Србију да се одрекне Косова и Метохије, Споразум са Анексом ће следеће недеље усвојити Савет ЕУ и његова примена ће постати обавезујућа за Србију и тзв. Косово преко механизма евроинтеграција“, каже проф. Зоран Чворовић.
И тако, док ми наивно дрхтимо пред тим фамозним потписом који би значио признање Косова за државу, и док се Вучић заклиње да то никада неће потписати, тај потпис уопште није ни потребан. И заиста, зар је мудро очекивати од оних који су Србију и Црну Гору бомбардовали 1999. године кршећи темељна документа међународног права да неће измислити неку „кваку 22“ којом ће Косово довести до независности и сачувати Вучића за послове на Србији и Републици Српској који им предстоје.
„Ако Вучић политички преживи кривоклетство и велеиздају, Србија неће. И обрнуто“, рекао је још 2018. године Бранислав Матић.
Пред епископатом СПЦ су два пута, двије могућности: 
Један пут је ванредни, хитни Сабор архијереја који ће Вучића изопштити из Цркве, одлучити га од Светог причешћа. Није важно да ли ће се то њега дотаћи, или ће се он изругивати тој одлуци Сабора. Важно је да се врх СПЦ одвеже од овог духовног мртваца. 
Народ на КиМ, фактички, предат је на (не)милост Албанцима, такође и преко 1500 манастира, црква… Све то биће косовско (албанско) културно насљеђе. Христа поново разапињу, овога пута на КиМ. Узалуд ћемо опонашати Пилата тврдећи да у овом страдању Праведника нијесмо криви.
Други пут је да епископат СПЦ пристане на причу да Вучић није хтио да потпише и да се самим тим ништа значајно није ни догодило у Бриселу и потом у Охриду. 
Вучић српском народу штедро пружа и пун маркет других жвака: заједница српских општина, преговори ће бити веома тешки, преговори су били веома тешки, Србија је под огромним притиском, ауто путеви, брзе пруге, иностране инвенстиције, радна мјеста, стадиони и други авиони и камиони, 100 евра, налазишта злата, европски пут, потјерница за Путином, пун мјесец, снијег на Хималајима… и – живела Србија! Недостају још само кабине Александре Колонтај за вођење љубави на улицама.
Трилетерални разговори у Бриселу и Охриду били су веома тешки, саопштио је Борељ. Овај други трајао је 12 сати! Ваљда Куртија не притискају да прихвати независност Косова. Онда су то вријеме потрошили на Вучића. Све да су лупали о лонац који су му натакли на главу и у зенице забијали ласерски сноп, па и да су га још ставили на точак за мучење, са даскама препуним великих ексера и ножева, као Диоклецијан светог Ђорђа, да се опредијели хоће ли да буде великомученик или великоиздајник – много је то времена.
Или су, пак, ови трилатерални разговори у ствари – театрални? Представа за народ. Док они сједе у пријатељском ћаскању чекајући да прође вријеме, што дуже то увјерљивије, ради утиска да се ту заиста нешто преговарало, и то тешко, народ стрјепи хоће ли Вучић успјети да се избори за Косово. 
Ћутање епископата СПЦ у народу распаљује сумње и приче да је Патријарх уцијењен, да може бити компромитован ако се успротиви Вучићу, да га је Вучић довео на трон српских патријараха и да сада мора да свира како газда каже… Ово ћутање на друштвене мреже изводи и објаве сумњи да је Вучић, када је оно био на сједници Сабора, из своје ташне извадио компромитујући материјал који му је припремила БИА. Онда је рекао епископима понаособ: ово си радио, овдје си снимљен… 
Колико год ово било несувисло, води нејединству Цркве, нејединству између клира и вјерног народа. Не врједи сада доказивати да су то бесмислице. Ништа неће поправити ни теолошка образлагања одлука епископата и њихово сагледавање са аспекта вјечности. Посљедице овог ћутања су дубоке и очите. У блиској прошлости видјели смо двије такве штете у СПЦ: када је епископ шумадијски Јован декретом увео начин богослужења по угледу на древно, што је народ доживио као „новотарију“, и када је детронизован па потом рашчињен владика Артемије. Доказивања ко је ту у праву ништа не помажу. Штета је причињена и ужасно тешко ће бити санирати је.
„Есхатологизам и мета-перспектива је најзначајније реторско средство којим се православна ‘теологија’ у посљедњих неколико деценија катапултира у зону комфора, када год јој одређена тема или стварност није (више) пријатна или неопходна“, каже један наш дивни теолог и дивни човјек.
Епископат СПЦ не чини услугу Вучићу подржавајући га. Напротив. Услугу би могао да му учини да га призове на покајање, на дјелатно преумљење, на поправку свога живота, и да му објасни да се човјеков живот не завршава у овом свијету, материјалном, димензионом и временом. Ако прихвати, једна душа биће спасена за вјечни живот. Ако неће, на епископату ту нема кривице.
 
 
autor-avatar

Acerca de Центар за геостратешке студије

Centro de estudios geoestratégicos es una organización no gubernamental y sin fines de lucro, fundada en Belgrado en la asamblea fundacional celebrada en 28.02.2014. de conformidad con lo dispuesto en el art.11. y 12. La ley de asociaciones ("Gaceta Oficial Rs", no.51/09). por un período indefinido de tiempo, con el fin de alcanzar los objetivos en el campo de la investigación científica de geoestratégica de las relaciones y la preparación de documentos de estrategia, el análisis y la investigación. La asociación desarrolla y apoya proyectos y actividades dirigidas al estado y a los intereses nacionales de Serbia, que tiene el estatuto de una persona jurídica y que está inscrita en el registro, de conformidad con la ley. La misión del Centro de estudios geoestratégicos es: "estamos construyendo el futuro, debido a que Serbia se lo merece: los valores que representan, son establecidas a través de nuestra historia, cultura y tradición. Creemos que sin pasado no hay futuro. Por esta razón, con el fin de construir el futuro, debemos conocer nuestro pasado y valorar nuestras tradiciones. Los verdaderos valores están siempre conectados a tierra, y el futuro no se puede construir en una buena dirección, sin que la fundación. En una época de trastornos cambio geopolítico, es crucial para tomar decisiones sabias y tomar las decisiones correctas. Vamos a ir de todos los impuestos y distorsionada ideas y artificial insta. Creemos firmemente que Serbia tiene la suficiente calidad y el potencial para determinar su propio futuro, independientemente de las amenazas y limitaciones. Estamos comprometidos con el serbio posición y el derecho a decidir nuestro propio futuro, teniendo en cuenta el hecho de que, históricamente, han sido muchos los desafíos, las amenazas y los peligros que hemos superado. " Visión: el Centro de estudios geoestratégicos aspira a convertirse en una de las principales organizaciones del mundo en el campo de la geopolítica. Él también quiere convertirse en una marca local. Vamos a tratar de interesar al público en Serbia en temas internacionales y reunir a todos aquellos interesados en la protección del estado y de los intereses nacionales, el fortalecimiento de la soberanía, la preservación de la integridad territorial, la preservación de los valores tradicionales, el fortalecimiento de las instituciones y el estado de derecho. Vamos a actuar en la dirección de encontrar personas de ideas afines, tanto en el ámbito nacional y en el mundo público. Nos centraremos en la cooperación regional y la creación de redes de relacionadas con las Ong, tanto a nivel regional e internacional. Vamos a lanzar proyectos a nivel internacional para apoyar el reposicionamiento de Serbia y la preservación de la integridad territorial. En cooperación con los medios de comunicación casas, vamos a implementar proyectos que se centran en estos objetivos. Vamos a organizar la educación del público interesado a través de conferencias, mesas redondas y seminarios. Vamos a tratar de encontrar un modelo para el desarrollo de la organización que permitan la financiación de las actividades del Centro. Construir un futuro juntos: Si usted está interesado en cooperar con nosotros, o para ayudar a la labor del Centro de estudios geoestratégicos, por favor póngase en contacto con nosotros por e-mail: center@geostrategy.rs

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *