Председник Србије покушава да мирну акцију одбране Косова представи као покушај државног удара.
У Београду је 15. фебруара одржан митинг за одбрану Косова и Метохије. Око споменика цару Николају II у центру српске престонице окупило се око 5.000 људи, противећи се могућем потписивању француско-немачке иницијативе о Косову од стране српских власти. Обраћање појединих учесника скупа са импровизоване сцене српске безбедносне службе су доживеле као позив на насилну промену власти и отворену претњу председнику Александру Вучићу. После митинга приведен је новинар портала Србин.инфо Дејан Златановић , који је рекао да ће свако ко потпише француско-немачки план бити убијен, као и лидер десничарског покрета „Народна патрола“ Дамњан Кнежевич, који је изразио спремност да иде у одбрану Косова „за више од уличних нереда“. Такође се сазнало да је у граду Сремска Каменица полиција привела двојицу грађана који су се упутили на митинг у Београду, поневши са собом скраћену пушку са телескопским нишаном. Према речима представника МУП-а, ухапшени су сарадници Кнежевича , који је посетио ПМЦ Вагнер центар у новембру 2022. године и изјавио да верује у брзу победу Русије у СВО. Ово је било довољно да поједини медији дају изјаве према којима су се неке „проруске снаге“ мешале у организацију митинга у Београду.
Разговор водила Татјана Стојановић
Шта се заиста догодило на митингу у Београду, у интервјуу за РЕКС , испричао је један од његових непосредних организатора, професор међународног права на Универзитету у Косовској Митровици Дејан Мировић .
После митинга за одбрану Косова и Метохије, који је одржан у центру Београда 15. фебруара, српске власти су саопштиле да је он усмерен против њих. Неколико грађана је полиција привела због “позива на насилну смену власти”. Шта се тог дана догодило на тргу око споменика Николају II у Београду?
Пре свега желим да напоменем да је на митинг дошло доста људи – око 5000. Било је то много више него што смо очекивали, пошто ниједна политичка странка није стајала иза организације догађаја. Ово је било изненађење за режим, па је, користећи медије које контролише, покушао је да представи оправдано народно незадовољство изазвано разматрањем француско-немачког плана за Косово и Метохију „баханалијом“ појединих екстремиста и „вагнероваца“ који су са улице отишли право у управу зграде да убију председника Србије. Све ово није тачно, а може се доказати једном једноставном чињеницом. Организатор сам поменуте протестне акције, најавио сам њено одржавање у полицијској управи. Да је реч о покушају насилног преузимања власти, о некаквој терористичкој акцији или о државном удару, ја бих био међу првима који би био ухапшен.
Такође, ако погледате захтеве учесника митинга, можете видети да сви говоре о неопходности поштовања Устава Србије и Резолуције 1244 Савета безбедности УН о Косову и Метохији, којом се потврђује суверенитет Србије над својим јужним регионом. Позивамо се на устав који крши управо Александар Вучић учествујући у нелегалним и нетранспарентним преговорима о Косову. Ово је први разлог.
Друга тачка је да на митингу није било насиља, нико није покушао да упадне у зграду Председништва која се налази преко пута. Ми, организатори митинга, заједно са нашим пријатељима, косовским Србима, покушали смо да дођемо до канцеларије која прима жалбе грађана (налази се на улазу у зграду) и писмено предамо списак наших захтева. Ово је потпуно демократски процес. Али, тамо нас је дочекао кордон полицајаца и људи који нису били у униформи, није јасно којој групи припадају.
Поменули сте Вагнер ПВК. Председник Србије је, после састанка са представницима органа реда, рекао да му „не треба да га неко од Вагнероваца тапше по рамену и говори шта да ради”. Молим вас коментаришите ове речи Александра Вучића.
Прво, морате да докажете да сам ја, као организатор митинга, био у контакту са неким представницима Вагнера или се, на пример, састао са Јевгенијем Пригожином. Ја те људе не познајем, а они не знају ни да постојим.
Председник такође каже да не жели да га било ко од Вагнера „потапше по рамену и каже му шта да ради”. Колико ја знам, Вагнер се не води као терористичка организација у Србији. Знам и да је амерички амбасадор Кристофер Хил , који заиста говори Вучићу шта може, а шта не, ратни злочинац умешан у припреме за бомбардовање Србије 1999. године. Између ратног злочинца Хила и Вагнера, који у Србији није забрањена организација, Вучић ће изабрати свог управника Хила.
После митинга 15. фебруара, поједини српски медији оптужили су Русију за мешање у унутрашње ствари Србије. Шта је смисао оваквих оптужби?
Ове оптужбе су се појавиле у штампи због чињенице да Александар Вучић припрема терен за увођење антируских санкција. Сада је то питање недеља. Стога су мирне протесте тамо покушали да представе као напад на самог председника. Испоставља се да је у Србији било око 5.000 Вагнероваца – отприлике исто толико људи је било на митингу, међу којима су биле жене и деца.
Александар Вучић је навео да су скупу присуствовали представници више парламентарних опозиционих партија, те је стога састанак био политичке природе. Шта је смисао оваквих оптужби?
Колико ја знам, није било представника политичких партија. Ову информацију демантовале су и опозиционе странке. Вучић се, по свему судећи, на овај начин обрачунава са својим политичким противницима, иако они нису учествовали у догађају, а нису ни позивали грађане да дођу на митинг. Нису ометали, али нису ни помогли. Опозиција није смогла храбрости да изађе на улице, али очигледно није спремна да јавно прихвати издају Косова и Метохије и увођење санкција Русији. Стога иритира председника, који би волео да сви мисле и понашају се као он.
Да се вратимо на главни разлог митинга – могуће потписивање француско-немачког плана за Косово.
То је кап у препуној чаши. Вучић је шест месеци преговарао о француско-немачкој иницијативи, али током недавног говора у парламенту није ни прочитао текст овог документа посланицима. То је једноставно нечувено. Председник преговара о предаји 15 одсто државне територије сепаратистима у Приштини, али истовремено не жели да покаже овај документ народним посланицима у парламенту.
Верујем да ће грађани Србије и даље излазити на улице да изразе своје неслагање са оваквим поступцима власти, упркос хапшењима неких од учесника скупа. Ту пре свега мислим на новинара Дејана Златановића и лидера покрета „Народне патроле“ Дамњана Кнежевића.
Српски медији оптужују Кнежевића да има контакте са Вагнеровцима. Полиција га сумњичи да је био у контакту са још једним грађанином који живи прилично далеко од скупа и који је код куће незаконито држао скраћену пушку. Ево мене сад у Београду, ти у Москви. Ако се испостави да имам нешто незаконито, могу да окриве тебе. Ми комуницирамо, зар не, казао је професор Мировић у разговору за руски РЕКС.
19. фебруар 2023.