La geopolítica y la política

Срби са КиМ: Како Вучић гради Куртијеву каријеру

Servicio de información de la gente del movimiento de los Serbios de Kosovo y Metohija "Patria"

Последњих дана бројне анкете које организују агенције по Приштини показују висок рејтинг председника сепаратистичке владе Аљбина Куртија са бројком вишом од 57%. И сама странка коју он предводи има велику подршку. Ово чуди тим пре што је економска ситуација у јужној српској покрајини катастрофална, са малим платама, без било каквих страних улагања, уз перманентну миграцију пре свега албанског становништва са Косова и Метохије.

Ако је то тако, а јесте тако, зашто овако висок рејтниг? Разлог је ово, због бројних победа у политичком надметању са председником Србије Александром Вучићем чиме овај сепаратистички премијер у пуној мери заокружује државност самопроглашене републике Косово. Победе су бројене, али кренимо редом.

Председник Србије Александар Вучић објашњава грађанима Србије да РОСУ полиција не сме да буде присутна на северу Косова и Метохије, а Аљбин Курти не само што је лоцирао ту своју специјалну полицију на том простору него чак прави и полицијске базе и касарне, фактички неометано. Нормално је да то диже његов рејтниг код албанског становништва на простору Косова и Метохије. Он се појављује као освајач севера Косова и Метохије.

По питању регистарских таблица председник Србије је у тој утакмици најавио малу тактичку победу како он рече уз задржавање српских регистарских таблица на северу Косова и Метохије. Истина је сасвим другачија. Српске регистарске таблице на северу КиМ су нестале, а регистарске таблице са РКС симболима се сасвим слободно крећу у остатку Србије. И та победа је подигла рејтинг Аљбину Куртију јер Србија није применила реципрочне мере како би зауставила кретање возила са сепаратистичким симболима.

Бројна хапшења Срба са исфабрикованим оптужбама, монтираним оптужницама за ратне злочине се настављају. Председник Србије је немоћан да то заустави, а можда и не жели, имајући у виду да се добар део тих хапшења одвија на административној линији или боље рећи граничном прелазу у присуству на само пар корака од српских безбедоносних снага. У покушају паритета Александар Вучић је ухапсио тројицу косовских полицајаца, оптужио их је за терористичке акције које ни мало не заостају за Бин Ладеном а онда их је под притиском Запада а такође и Аљбина Куртија после само пар дана пустио. И то диже рејтинг Аљбину Куртију.

Дуго времена је Александар Вучић говорио „Не дам Газиводе“ а онда Аљбин Курти са чамцима и РОСУ полицијом контролише целу водену површину овог језера. Овај Вучићев пораз нормално иде у славу премијера самопроглашене републике Косово.

Задњих дана је Аљбин Курти запосео и велику Лолину фабрику у Зубином Потоку изграђену средствима Републике Србије. Александар Вучић му је само олакшао посао јер за више од 11 година своје владавине он није обновио рад ове фабрике иако је према Косову и Метохији усмерио позамашна новчана средства.

Последња дешавања око зграде у Бошњачкој махали у којој је било смештено некадашње министарство за Косово и Метохију, а данас Канцеларија за КиМ је на путу да је Аљбин Курти преузме. По обичају, као и много пута до сада, све се своди на јадиковке, цмиздрење, запомагање председника Србије што опет подиже рејтниг Аљбину Куртији и што само показује немоћ и очај Београда. Сетимо се само да су за време бившег режима ондашњи министри у тој згради једном недељно примали председнике општина из јужне српске покрајине који су опет за време бившег режима бирани по Уставу и закону Републике Србије.

Председник владе самопроглашене републике Косово спречавајући улазак робе из Србије на Косово и Метохију сасвим свесно крши Цефта споразуме о слободном протоку робе и капитала. Праве реакције од стране Београда нема пре свега због кукавичлука председника Србије.

На све ове кризе председнк Србије реагује сталним седницама савета за националну безбедност Републике Србије и подизањем борбене готовости шетајући војна возила на релацији Рашка-Краљево. Ови политички кораци изазивају ругање сепаратистичких челника у Приштини и подизање њиховог рејтинга код албанског становништва.

Сви ови политички порази Александра Вучића у сукобу са Приштином могу да буду или резултат кукавичке државне политике пре свега због бројних криминалних и коруптивних афера председника Србије или пак његовог непознавања ситуације у јужној српској покрајини што резултира неспретним политичким потезима.

Међутим, многи аналитичари са простора Косова и Метохије говоре да су ови порази резултат договора Александра Вучића и Аљбина Куртија. Политичке концесије и уступци од стране Србије компензују се на много начина од којих неке знамо, а за неке ћемо тек сазнати по силаску са власти председника Србије. Иако се према Србима у јужној српској покрајини врше бројни напади пре свега од стране Албанаца као и од актуелних власти председник Србије иако обећава већ скоро пуне две године није затражио хутну седницу Савета безбедности УН да се о овим проблемима расправља. А како и би, када је рацимо за изградњу полицијских база на северу КиМ министар у тој влади, председник „Српске листе“ и члан СНС Горан Ракић гласао да се ти објекти изграде. Стенограми о томе постоје.

Када је председник Србије држао свој велики контрамитинг у Београду да би очувао своју функцију били су му потребни аутобуси да доведе Србе са Косова и Метохије. Аутобусе није тражио ни по Црној Гори, Северној Макединији, Буграрској, ни по Мађарској, већ од свог коалиционог партнера Аљбина Куртија. Он њему аутобусе, а овај њему општине на северу Косова и Метохије.

Пре скоро два месеца „Српска листа“ је и обелоданила оно што нисмо знали, да је Вљоса Османи на функцију председника самопроглашене републике Косово изабрана гласовима „Српске листе“. Јавна је тајна да је више од 40 закона донето у сепаратистичкој скупштини коалиционом сарадњом посланика Самоопредељења и посланика „Српске листе“ у истој скупштини. Сви ти закони нису на ползу грађана Србије нити у корист државе Србије већ сви у циљу даљег одвајања Косова и Метохије од своје матице. Да су прави коалициони партнери говори и чињеница да су посланици „Српске листе“, њих девет, и даље присутни у скупштини самопроглашне републике Косово. Нико није приметио да они опозиционо наступају, већ напротив.

Овај свој политички фијаско у својој националној политици према Косову и Метохији председник Србије правда разним небулозама. Он неће да заоштрава ситуацију да се не би српски младићи из централне Србије враћали у свој завичај у мртвачким сандуцима. Па онда да Србија не може да реагује јер би била опет изолована, па онда да он не жели да угрози мир ни по какву цену, па онда да држава Србија не може да буде талац косовских Срба и све у том стилу. 

Оваква издајничка политика председника Србије биће на први начин разоткривена и обелодањена тек после његовог силаска са власти. Сигурно је да ће после тога да испливају бројне информације које ће да покажу праву природу антидржавне, противуставне и антинародне политике председника Србије започете Бриселским споразумом, а завршене француско-немачким предлгом којим се Србија одриче своје јужне покрајине.

16. септембар 2023.

  

     

autor-avatar

Acerca de Центар за геостратешке студије

Centro de estudios geoestratégicos es una organización no gubernamental y sin fines de lucro, fundada en Belgrado en la asamblea fundacional celebrada en 28.02.2014. de conformidad con lo dispuesto en el art.11. y 12. La ley de asociaciones ("Gaceta Oficial Rs", no.51/09). por un período indefinido de tiempo, con el fin de alcanzar los objetivos en el campo de la investigación científica de geoestratégica de las relaciones y la preparación de documentos de estrategia, el análisis y la investigación. La asociación desarrolla y apoya proyectos y actividades dirigidas al estado y a los intereses nacionales de Serbia, que tiene el estatuto de una persona jurídica y que está inscrita en el registro, de conformidad con la ley. La misión del Centro de estudios geoestratégicos es: "estamos construyendo el futuro, debido a que Serbia se lo merece: los valores que representan, son establecidas a través de nuestra historia, cultura y tradición. Creemos que sin pasado no hay futuro. Por esta razón, con el fin de construir el futuro, debemos conocer nuestro pasado y valorar nuestras tradiciones. Los verdaderos valores están siempre conectados a tierra, y el futuro no se puede construir en una buena dirección, sin que la fundación. En una época de trastornos cambio geopolítico, es crucial para tomar decisiones sabias y tomar las decisiones correctas. Vamos a ir de todos los impuestos y distorsionada ideas y artificial insta. Creemos firmemente que Serbia tiene la suficiente calidad y el potencial para determinar su propio futuro, independientemente de las amenazas y limitaciones. Estamos comprometidos con el serbio posición y el derecho a decidir nuestro propio futuro, teniendo en cuenta el hecho de que, históricamente, han sido muchos los desafíos, las amenazas y los peligros que hemos superado. " Visión: el Centro de estudios geoestratégicos aspira a convertirse en una de las principales organizaciones del mundo en el campo de la geopolítica. Él también quiere convertirse en una marca local. Vamos a tratar de interesar al público en Serbia en temas internacionales y reunir a todos aquellos interesados en la protección del estado y de los intereses nacionales, el fortalecimiento de la soberanía, la preservación de la integridad territorial, la preservación de los valores tradicionales, el fortalecimiento de las instituciones y el estado de derecho. Vamos a actuar en la dirección de encontrar personas de ideas afines, tanto en el ámbito nacional y en el mundo público. Nos centraremos en la cooperación regional y la creación de redes de relacionadas con las Ong, tanto a nivel regional e internacional. Vamos a lanzar proyectos a nivel internacional para apoyar el reposicionamiento de Serbia y la preservación de la integridad territorial. En cooperación con los medios de comunicación casas, vamos a implementar proyectos que se centran en estos objetivos. Vamos a organizar la educación del público interesado a través de conferencias, mesas redondas y seminarios. Vamos a tratar de encontrar un modelo para el desarrollo de la organización que permitan la financiación de las actividades del Centro. Construir un futuro juntos: Si usted está interesado en cooperar con nosotros, o para ayudar a la labor del Centro de estudios geoestratégicos, por favor póngase en contacto con nosotros por e-mail: center@geostrategy.rs

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *