Аутор: Арееба Схервани
Уједињено Краљевство и Сједињене Државе су повезане „посебним односом“. Од Другог светског рата, овај однос је покривао одбрамбене пактове, трговину, глобалну дипломатију и утицај на политику и културу Уједињеног Краљевства. Изрека да „оно што почиње у САД обично заврши у Великој Британији“ обично је тачна.
Међусобна трговина је у срцу тог посебног односа. У дванаест месеци закључно са мартом 2024. године, извоз и увоз из Велике Британије у САД надмашили су све друге земље. Извоз из Велике Британије у САД износио је 192 милијарде фунти, скоро четвртина укупног извоза Велике Британије, док је увоз из САД био 117,2 милијарде фунти.
ВБ/САД такође одржавају једно од најтрајнијих и најутицајнијих светских партнерстава за размену обавештајних података и одбрану, укорењено у сарадњи кроз НАТО, Five Eyes alliance и трилатерални пакт AUKUS. Ови савези су били централни за бројне војне операције, напоре нуклеарног одвраћања и размену најсавременијих технологија.
Британско-америчко политичко усклађивање.
Двадесет пет година Рата против тероризма који су предводили САД довело је до тога да је политика Уједињеног Краљевства постала још више усклађена са САД, посебно кроз ратове у муслиманском свету. Као резултат тога, анти-исламски/муслимански политички дискурс у Великој Британији је немилосрдно испумпаван од стране истраживачких центара и медијских корпорација повезаних са САД ради рата.
Политички покрети као што су „Брегзит“ и „Америка на првом месту“ такође су појачали национализам и антимигрантско расположење, гурајући ка изолацији Уједињеног Краљевства и САД у самоуверенијем свету глобалног југа. Подршка САД и Велике Британије израелској геноцидној политици у Гази и санкцијама Русији због њене инвазије на Украјину почеле су да гурају муслимански свет и глобални југ од трговине са Западом.
Након Брегзита, УК се бори да поврати свој глобални положај у променљивом геополитичком поретку, некада приказаном као стабилизирајућа сила, која се залаже за доследно учешће САД у глобалним пословима. Међутим, друга Трампова администрација ће погоршати ову динамику, потенцијално довести до несталне и политички вођене америчке спољне политике. Ова промена би могла да сигнализира поновно оживљавање агенде „Америка на првом месту“, коју карактерише више националистички и изолационистички став, што ће имати импликације на глобална питања.
Такав приступ ће утицати на Велику Британију, која добија међународни значај као реп САД у светским пословима.
Трампов изолационизам, брига за Велику Британију и Европу
Глобална стратегија САД се већ трансформише, удаљавајући се од униполарног света којим доминира амерички утицај ка вишеполарном глобалном поретку. Истраживање Чикашког савета за глобална питања подвлачи ову промену, показујући да многи републиканци који се слажу са Трампом подржавају више изолационистички став, фаворизујући смањено учешће САД у међународним савезима, посебно у Европи.
За западне лидере, помак ка америчком изолационизму је дубоко забрињавајући. Са утицајем Русије у источној Европи, такав заокрет би могао да поткопа НАТО, драстично променивши трансатлантске односе и смањивши војну подршку Украјини.
Војно-индустријски комплекс Велике Британије, који обухвата велике одбрамбене фирме као што су BAE Systems и Rolls-Royce, игра кључну улогу у њеној економији и стратегији одбране, производећи напредну војну опрему и профитирајући од глобалног извоза оружја. Од руске инвазије на Украјину 2022., Велика Британија је обећала 12,8 милијарди фунти подршке Украјини од фебруара 2022, од чега је 7,8 милијарди фунти за војну помоћ. Ово укључује 3 милијарде фунти за војну помоћ у 2024/25. Стратешки, Велика Британија има користи од продужења рата, јер верују да то војно слаби Русију, јача јединство НАТО-а и јача водећу улогу Уједињеног Краљевства у европској безбедности. Са Трамповом победом, уверавајући свет да ће окончати рат у Украјини за 24 сата, а касније смањити потрошњу САД на НАТО, ово изазива значајну забринутост за Велику Британију и друге европске нације. Док Велика Британија подржава „мирну резолуцију“, рат који је у току је у складу са њеним ширим циљевима обуздавања руског утицаја у источној Европи, јачања НАТО-а и одржавања војно-индустријског сектора.
Ако се САД повуку из ових глобалних обавеза, Европска унија би се могла суочити са фрагментиранијим и вишеполарним пејзажом, где би нације попут Немачке, Француске и Италије могле тражити већу независност у потврђивању свог утицаја.
Европа се већ суочава са изазовима у испуњавању својих стратешких циљева, а унутрашње тензије постају све очигледније. У Немачкој, финансијски терет повећане потрошње за одбрану изазвао је сумњу у способност земље да испуни своје обавезе, посебно у контексту колективне европске безбедности. Слично томе, Мађарска је, под премијером Виктором Орбаном, заузела опструктивнији став у ЕУ, посебно у погледу потрошње на одбрану и колективне политике, што је компликовало напоре Европе да представи јединствен фронт против спољних изазова.
Ове унутрашње поделе, посебно унутар Немачке и Мађарске, ризикују способност Европе да испуни своје стратешке циљеве и одржи кохезију суочена са спољним притисцима, као што се види последњих година. Ова децентрализација би могла да изазове домино ефекат, што би довело до више Брегзита, што би повећало нестабилност широм Европе.
Спирална енергетска криза
Према Џеремију Шапиру, директору америчког програма у Европском савету за спољне односе, Уједињено Краљевство је некада деловало као стратешки „тројански коњ“ за САД у оквиру ЕУ пре Брегзита. Са одласком Велике Британије, нације попут Мађарске или чак Италије могле би да преузму ту улогу у администрацији коју води Трамп, подржавајући интересе Вашингтона у ЕУ, посебно у областима попут трговине.
Шапиро је такође приметио промене у трансатлантским енергетским односима након руске инвазије на Украјину 2022. Пре сукоба, постојао је значајан јаз између америчких и европских цена енергије, али је пораст америчког извоза течног природног гаса (ЛНГ) у Европу смањио овај диспаритет. Међутим, друга Трампова администрација би могла да искористи зависност Европе од америчког ЛНГ-а тако што би увела извозну таксу, што би додатно проширило јаз у цени енергије. Пошто Европа има ограничене алтернативе руској енергији, вероватно би била приморана да плати порез, повећавајући трошкове енергије и дајући САД конкурентску предност, посебно у енергетски интензивним индустријама.
У мају 2024, Chatham House је објавио извештај под насловом „Три приоритета спољне политике за следећу владу Велике Британије: случај реалне амбиције“, који наглашава рањивост Велике Британије у глобалним ланцима снабдевања, посебно у случају сукоба између САД и Кине. У извештају се наглашава да Великој Британији недостаје јасна стратегија за управљање зависношћу од иностраних добављача, остављајући је рањивом на поремећаје у критичним глобалним ланцима снабдевања.
Британска политика Блиског истока
Одлука Велике Британије да суспендује 30 од 350 дозвола за извоз оружја у Израел као одговор на израелски рат у Гази представља мањи помак у њеном приступу израелско-палестинском сукобу. Уместо да сигнализира дубоку промену политике, овај потез више делује као мера предострожности која има за циљ да заштити Уједињено Краљевство од потенцијалних правних и репутационих ризика, као што је оптужба за саучесништво у геноциду.
Ова одлука одражава покушаје Велике Британије да пажљиво балансира на Блиском истоку, где је историјски одржавала јаке дипломатске и војне везе са Израелом, истовремено се залажући за решење са две државе и изражавајући забринутост за хуманитарну ситуацију Палестинаца. Укидањем малог броја извозних дозвола, УК настоји да се дистанцира од израелског геноцида у Гази, за који стручњаци тврде да по свакој дефиницији представља кршење међународног права.
Међутим, суспензија утиче само на мањи део укупне трговине оружјем са Израелом, што указује да основна подршка Уједињеног Краљевства Израелу остаје непромењена. Ова акција више личи на одмерени одговор на растуће домаће и међународне захтеве за одговорношћу, а не на значајан помак у широј политици Уједињеног Краљевства према региону.
Када је амерички председник Џо Бајден јавно изјавио да Израел „само напред удари иранску нафтну индустрију“, а касније је Трамп приметио „да прво погоди нуклеарну, а за остало брине касније“, цена нафте је скочила на 5%. Иран је седми највећи произвођач нафте у свету, као кључни енергетски играч, улога Ирана у глобалној производњи нафте не може се потценити, а било какав поремећај као што је затварање Ормуског мореуза, кроз који протиче 20% светских токова нафте ударио би светске цене енергије. Ово би могло да изазове тешку економску кризу, која подсећа на нафтне шокове из 1970-их.
За новоформирану британску владу која још увек налази своје упориште, изазов је огроман. Велика Британија мора да води своју блискоисточну политику са изузетним опрезом, балансирајући своје стратешке савезе, посебно са Блиским истоком, док истовремено спречава катастрофалан скок цена енергије који би подстакао инфлацију у земљи. Дипломатски ангажман са кључним регионалним играчима и очување критичних трговинских путева попут Ормуског мореуза биће од суштинског значаја. Истовремено, УК ће морати да појача напоре у енергетској диверсификацији и сарадњи са међународним партнерима како би ублажила глобалну економију од потенцијалних шокова.
Америка на првом месту? Дилема Велике Британије у свету дедоларизације
Предлог Доналда Трампа да се уведе царина од 100% на робу из земаља које одступају од коришћења америчког долара у међународној трговини могао би озбиљно да заоштри односе између Запада, посебно Велике Британије, и већег дела остатка света. Ова политика, која је део Трампове шире агенде „Америка на првом месту“, има за циљ да се супротстави растућем тренду дедоларизације. Кључне глобалне силе као што су Русија, Кина, Индија и блок БРИКС+ се све више удаљавају од долара како би оствариле већу аутономију у глобалној трговини, а Трампов предлог настоји да обузда ову промену. Међутим, такав приступ ризикује даљу изолацију САД и њених савезника, укључујући Велику Британију, од привреда у успону које су кључни трговински партнери.
За Велику Британију, која се већ суочава са економским изазовима као што су висока инфлација и стагнирајући раст, последице такве протекционистичке политике могле би бити посебно штетне. Многе земље попут Индије, УАЕ и Саудијске Арабије које истражују алтернативе долару, не само да се поново усклађују са Русијом и Кином, већ служе и као кључни трговински партнери за Велику Британију. Увођење општих царина могло би озбиљно да поремети глобалне ланце снабдевања, погорша трговинске дефиците и повећа цену виталног увоза. У прошлости, америчке санкције и протекционистичке мере компликовале су способност Велике Британије да одржи трговинске односе, што се види у њеним потешкоћама са енергетским и одбрамбеним споразумима који су укључивали Иран и Русију, где је политика САД ограничавала аутономију УК.
Трампове тарифе ће вероватно довести Велику Британију у несигурну позицију, јер би морала да се креће између подршке свом дугогодишњем савезнику, САД, и очувања трговинских веза са земљама које се све више померају ка дедоларизованој економији. Док САД можда дају предност свом економском суверенитету овом политиком, Велика Британија, као мања економија која више зависи од трговине, могла би значајно да пати од мера одмазде других земаља. Ове одмазде би могле додатно изоловати УК и интензивирати њене економске борбе.
Политичке поделе изазване успоном Трамповог МАГА „нативистичког“ покрета (Учинимо Америку поново великом) такође се одигравају у Великој Британији. Најџел Фараж, лидер Реформске партије, лице је МАГА политике у Великој Британији и посветио се помоћи Трампу да победи. Није ни чудо што је Лабуристичка партија Кеира Стармера, чини се, уложила велике напоре да осигура победу Харис. Трамповом победом, Реформска партија Најџела Фаража ће вероватно постати главна британска опозициона партија и главни кандидат за власт за пет година.
Закључак
Како се глобални поредак мења и спољна политика САД постаје све непредвидљивија, Велика Британија ће морати да се прилагоди пејзажу који се брзо мења, признајући свој статус силе средње величине. Иако Доналд Трамп можда неће у потпуности повући САД из глобалних послова, он ће вероватно тежити новим савезима са лидерима који деле његов поглед на свет, што би смањило посвећеност САД Европи и Блиском истоку. Уколико утицај САД у овим регионима ослаби, УК ће можда морати да преиспита могућност поновног уласка у ЕУ како би пројектовала глобални утицај или се суочила са већом глобалном изолацијом.
Под лабуристичком владом, УК ће морати да дефинише своје националне интересе, диверзификује своју спољну политику, избегне потпуно усклађивање са било којим појединачним геополитичким блоком и крене ка већој политичкој и економској независности. То можда неће бити лош исход за Велику Британију и остатак света на дужи рок.
Traduction de l'anglais: Centre d'études géostratégiques
24. новембар 2024.