L'économie

Драги Ивић: Престанак транзита руског гаса кроз Украјину

Écrit Par: Draga Ivić

Више пута најављивано од стране Кијева. Првог дана 2025. године престаје дејство уговора с Гаспромом. На то су бурно реаговале поједине земље Југоисточне Европе које зависе од тог гаса. Рекло би се да ова необична трансакција (пословање између две државе које су у ратном сукоби), коначно добила свој епилог.

Споразум је потписан у последњем тренутку 2019. године од стране Гаспрома и Нафтогаса. Тада је био врло неповољан по Русију. У то време, Турски ток и Северни ток 2 који заобилазе Украјину били су практично спремни за коришћење. Турски ток још функционише, а зна се и судбина оба Северна тока.

Такође и гасовод Јамал-Европа, због изузетно русофобичног става Пољске, прекинуо је свој доток, а држава га је национализовала. Две главне линије кроз Украјину такође су обуставиле транзит. Кијев је одбио да испоручује руски гас преко мерне станице Сохрановка која се налази на територији Луганске народне републике.

Други, једини преостали Гаспромов ток, (преко Суџе) привремено су заузеле Оружане снаге Украјине током окупације дела Курске области и тамо су од деветог августа. Зашто је Суџа важна? Кроз њу је било могуће транспортовати два и по пута више гаса него кроз све остале проточне станице заједно.

Према речима Дениса Шмигала (премијера Украјине од 4. марта 2020. године) првог јануара 2025. године у седам сати и формално престаје транзит руског гаса кроз Украјину. Овај расплет је у Русији дочекан спремно.

države koje značajno zavise od gasnih igara

Фото: Државе које значајно зависе од гасних игара

Путин је изјавио да споразум с Кијевом неће бити продужен јер то украјинска страна не жели. Нису Руси ти који су одбили продужење уговора. На тај начин Украјина губи ренту од 700-800 милиона долара годишње. Гаспром је спреман да то претрпи.

Путин је при том прецизирао: ”То више није наш проблем; Украјина је та која је прекинула испоруку нашег гаса европским потрошачима. С једне стране, они Европљанима једу из руке (без њих Украјина не само да се не би борила, већ не би ни постојала), а с друге стране ствара им огромне проблеме прекидањем дотока нашег релативно јевтиног гаса”.

Шта би могло да се догоди већ првог јануара? Оно што је очигледно јесте да овај прекид дотока брине трезвене и прагматичне политичаре, као и представнике крупног бизниса. Могу настати велики проблеми у малој и сиромашној Молдавији, као и у формално проруској енклави Придњестровље.

У њему се налази Придњестровска главна централа (на обали Курчаганског лимана) која ради у саставу ”Интер РАО” (Российское акционерное общество ”ЕЭС России”). Она снабдева струјом и Тирасопољ и Кишњев, а ради на гас.

Ако престане доток гаса, могуће је прећи на угаљ, али шта да раде мали потрошачи који су практично сви везани за гас? Кога је то брига кад су глобалне игре у питању? Молдавија и Придњестровље већ су увели ванредну ситуацију у енергетском сектору. Мала Словачка такође веома негативно гледа на овај потез Украјине, јер ризикује да изгуби пола милијаде евра годишње транзитне накнаде.

Премијер Фицо је већ недвосмислено реаговао с неколико оштрих изјава које нису нимало непромишљене јер се тичу и војне помоћи Кијеву. Његова питања украјинском врху била су готово реторичка: ”Да пустимо да се цевовод осуши? У име чега? Не свиђају вам се Руси?

Видите, а они се мени свиђају.” Словаке, по свој прилици, мало ко шта пита, али они имају формална права у ЕУ. Стога је Фицо и дао неколико оштрих изјава, запретивши Кијеву затезањем, па и директним сукобом с Братиславом.

(Не)пристојна понуда
Онда је на површину избило оно што је требало да буде државна тајна, или бар далеко од радозналих медија, посебно америчких и британских. Словачки премијер предлагао је неколико шема помоћу којих је било могуће да се руски гас правно третира као неруски, али Кијев је то одбио. Блеф или потез више?

Према речима Фрица, који је украјинску страну назвао узурпатором јер гас није њен, а користи га као средство политичке уцене, Украјинци су му дали непристојну понуду: да му Русија до краја СВО даје бесплатно гас, с одлагањем плаћања.

tranzit gasa kroz ukrajinu

Фото: Транзит гаса кроз Украјину

Словачки премијер је разумно питао: ”Ко би био толико луд да нам да гас бесплатно, практично кредитирајући нашу привреду? Истина, лепи гестови добре воље као што су бесплатне испоруке руског жита афричким земљама још су у току, нису отказане, али жито Русија поклања у хуманитарне сврхе, као храну, а не као замајац афричке привреде. Надамо се да догађаји неће постати апсурдни, онако како предлаже Зеленски”.

Шта још може да се догоди?
Ток догађаја је свакако узнемиравајући: увео је много играча у игру и закомпликовао дугорочно ствари. Још није довршен договор о трансформацији руског гаса у ”азербејџански”. Међутим, супротно очекивањима Зеленског, резервисање украјинских транзитних капацитета није наишло на одзив на европским берзама, како су се Украјинци надали, сматрајући да имају добитну комбинацију!

На шта онда Кијев рачуна? По свему судећи Трамп ће појачати рад на пројекту наднационалног удружења ”Триморје” под покровитељством Пољске. Сетимо се да смо о Пољској писали као о играчу с клупе за резерве. Сад је, изгледа ,дошло време да утрче на терен.

Трамп је на свој начин ултимативно захтевао да европски корисници повећају обим куповине америчке нафте и гаса. При том је био врло јасан: ”Рекао сам челницима ЕУ да морају да надокнаде огроман дефицит с Америком куповином наше нафте и гаса у великим размерама. Иначе, подићи ћемо таксе по свим трговачким линијама”. Само тако.

То је охрабрило лоби пољских русофоба који су заговарали увоз течног природног гаса. У сенци проблема с транзитом руског гаса, почели су озбиљни преговори о стварању алтернативног источноевропског гасног чворишта, користећи огромна украјинска подземна складишта гаса.

То би трајно одсекло Русију од највећих европских корисника. О томе сведоче изјаве министра енергетике Украјине Николаја Колесника: ”Украјинска подземна складишта гаса и пољски течни природни гас могу остварити нов начин пословања, уместо да се ослањамо на руски транзит”.

Па нек кошта шта кошта…
Подсетимо шта је у оквиру овог пројекта интеграције с Југоисточном Европом планирано: треба да се изгради главна гасна инфраструктура од правца севера ка југу и назад, укључујући, између осталог део гасовода Јамал-Европа који је национализован од стране Пољске.

Том мрежом тећи ће регасификовани природни течни гас, а подземна складишта у Украјини биће коришћена за вишкове и резерве. У том пројекту стварно нема места за руски гас преко поменуте територије. То је логичан резултат руске спољне политике у односу на Украјину.

specijalni brod za tečni prirodni gas

Фото: Специјални брод за течни природни гас

Међутим, овај ”гасни одговор” од стране САД и Европе има и своју тамнију страну, о чему је наш портал писао у тексту ”Дупла цена коју плаћа Запад због сукоба у Украјини: Инфлација расте, десница узима власт”.

Запаљива тема
Очигледно је да су Руси, планирајући СВО, дугорочно узели у обзир све ове негативне елементе и да су већ имали план за овакву врсту ”одсецања” руског гаса од Европе.

Сетимо се договора са састанака БРИКСА, а не заборавимо ни то да ће Европа дефинитивно морати да плаћа много већу цену гаса, због своје русофобије и притиска САД од којих је вишеструко зависна.

При том не треба имати илузија шта све може да се током СВО догоди са складиштима гаса и транзитним правцима у Украјини. Дизање у ваздух чворишта у Суџи биће најмање изненађење.

Source: Više puta najavljivan od strane Kijeva, prestanak tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu očekuje se 1. januara 2025

2. јануар 2025.

 

 

auteur d'avatar

À propos de Центар за геостратешке студије

Centre pour les études géostratégiques est une organisation non-gouvernementale et à but non lucratif de l'association, fondée à Belgrade à l'assemblée générale constitutive tenue le 28.02.2014. conformément aux dispositions de l'art.11. et 12. La loi sur les associations ("journal Officiel de la Rs", non.51/09). pour une période de temps indéterminée, afin d'atteindre les objectifs fixés dans le domaine de la recherche scientifique, des relations géostratégiques et la préparation de documents stratégiques, de l'analyse et de la recherche. L'association développe et soutient des projets et des activités visant à l'etat et aux intérêts nationaux de la Serbie, a le statut d'une personne morale et qu'il est inscrit dans le registre conformément à la loi. La mission du Centre d'études géostratégiques est: "nous sommes la construction de l'avenir, parce que la Serbie mérite: les valeurs que nous représentons sont établies par le biais de notre histoire, de la culture et de la tradition. Nous croyons que sans passé il n'y a pas d'avenir. Pour cette raison, afin de construire l'avenir, nous devons connaître notre passé et à chérir nos traditions. Les vraies valeurs sont toujours mis à la terre, et l'avenir ne peut être construit dans une bonne direction, sans que de la fondation. Dans un moment de perturbations sur les changements géopolitiques, il est essentiel de faire les bons choix et prendre les bonnes décisions. De laisser aller de toutes imposées et déformé les idées et artificielle des pulsions. Nous croyons fermement que la Serbie a suffisamment de qualité et de potentiel afin de déterminer son propre avenir, peu importe les menaces et les limites. Nous nous engageons à la position serbe et le droit de décider de notre avenir, en gardant à l'esprit le fait que, historiquement, il ya eu de nombreux défis, les menaces et les dangers, que nous avons surmonté. “ Vision: le Centre d'études géostratégiques aspire à devenir l'une des plus importantes organisations mondiales dans le domaine de la géopolitique. Il veut aussi devenir une marque locale. Nous allons essayer d'intéresser le public à la Serbie dans les questions internationales et de rassembler tous ceux qui s'intéressent à la protection de l'état et des intérêts nationaux, le renforcement de la souveraineté, de la préservation de l'intégrité territoriale, la préservation des valeurs traditionnelles, le renforcement des institutions et de l'état de droit. Nous allons agir dans le sens de trouver des personnes partageant les mêmes idées, à la fois en interne et dans le monde public. Nous mettrons l'accent sur la coopération régionale et la mise en réseau des organisations non gouvernementales, à la fois au niveau régional et international. Nous allons lancer des projets au niveau international pour soutenir le repositionnement de la Serbie et de la préservation de l'intégrité territoriale. En coopération avec les médias, nous allons mettre en œuvre des projets qui mettent l'accent sur ces objectifs. Nous allons organiser l'éducation du public intéressé par des conférences, des tables rondes et des séminaires. Nous allons essayer de trouver un modèle pour le développement de l'organisation qui permettrait le financement des activités du Centre. Construire ensemble notre avenir: Si vous êtes intéressés à collaborer avec nous, ou pour aider le travail du Centre d'études géostratégiques, veuillez nous contacter par e-mail: center@geostrategy.rs

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *