La géopolitique et de la politique

Ексклузивно са Форума БРИКС: Казањ, киша БРИКС-а по светском поретку

Ексклузиван извештај са БРИКС Форума учесника из Центра за геостратешке студије Тјерија Тодинора

У 2001. години, као у геополитичкој шали, Џим О Нил, економиста у Голдман Саксу (довољно иронично), објавио је белешку којом је у једном финансијском производу, попут бацања комада сапуна, спојио четири силе у настајању (Бразил, Русија, Индија и Кина, са Јужном Африком која чини петорку од 2011.) које сада носе пуну тежину свог утицаја на будућност света.

Не схватајући то, О Нил је управо задао огроман ударац у ребра западног света који ће ускоро бити погођен другоразредним фијаском. Оно што је интересантно је динамика овог невероватног тима: крхка унија угњетаваних која ће наставити да се креће напред, окупљајући за собом „глобални југ“. Од одбијања до проповеди са Запада, чланови БРИКС-а схватају да је јединство, колико год несавршено и нестабилно, боље од арогантне и неподељене стране доминације.

Тако је од 22. до 24. октобра одржан самит у Казању, евроазијском и вишеверском симболу модерне Русије, где су се моћи сутрашњице удружиле пркосећи „поретку заснованом на правилима“ умирућег Запада.

32 земље присутне у Казању – скоро ¾ светске популације (само БРИКС чини 45% светске популације!) – у пратњи Русије у ономе што су западни медији без шале описали као њену врхунску изолацију.

Надреална атмосфера

Док су на огромном екрану светлуцале слике лидера који стижу на писту аеродрома, конференцијске сале Казањ Екпо Форума остале су очајнички празне, као метафора за глобалну ситуацију: обиље безбедносних мера и протокола, вишеструки, али мање-више организовани начини транспорта. А ту је била и баханалија ПЦР тестова – по један дневно за сваког учесника!

Пошто су телекомуникације заглављене из безбедносних разлога, скоро сте морали да се попнете на дрво да бисте добили телефонски сигнал. И као да то није било довољно, DDoS сајбер-напад усмерен на Министарство спољних послова је унео слој геополитичког реализма у догађај… А ти новинари који лутају као изгубљене душе у свом гигантском медијском центру тражећи информације (које не долазе) и на крају интервјуишу једни друге, док се праве дискусије одвијају у невидљивим просторима.

Хероји и остали

Али разговори нису били узалудни: два гиганта, Индија и Кина, више се не загледају један у другог и обећали су да ће „стабилизовати и обновити билатералне односе“.

Индија , Јужна Африка и Шри Ланка одлучиле су да прескоче гламурозни састанак Комонвелта на Самои, који су организовали Чарлс III и Кир Стармер. Била је то храбра одлука, попут игре покера, да се ове земље радије придруже својим колегама на састанку на којем је сарадња егалитарна и добровољна, а не подређена мелодијама „Боже чувај краља“.

Лула, трагични бразилски херој, оклизнуо се на сапун у кади, апсурдна метафора за крхкост његовог положаја. Штавише , бразилски вето на улазак Венецуеле у БРИКС + наишао је на шкргутање зубима.

А шта је са Мохамедом бин Салманом, који је био одсутан са дебата? Пријатељски притисак Американаца?
А присуство Гутереша, шефа УН-а који себи припрема будућност налик Друштву народа?

Глобалистичка агенда: coitus interruptus у Казању

Упркос јасној жељи за трансформацијом, није било говора о окретању столова.

Упркос јасној жељи за трансформацијом, није било речи о преокрету.
Коначна декларација позива на побожно одржавање међународних институција које свакодневно демонстрирају своју немоћ (UN, ICJ) и/или своју корупцију (све финансијске институције подређене глобалистичком поретку).

Самит који је требало да закопа Бретон Вудс и избаци инструменте западне управе, али који се, са разоружавајућом озбиљношћу, препустио централној улози ММФ-а: „Поново потврђујемо нашу посвећеност одржавању снажне и ефикасне глобалне финансијске сигурносне мреже, са ММФ-ом заснованим на квотама и адекватним ресурсима у његовом центру“.
Шта је са Агендом 2030? А борба против климатских промена? О, наравно, нису заборављени: „Истичемо универзалну и инклузивну природу Агенде 2030.“, изјавили су учесници, сијајући у очима од ентузијазма… пре него што су поново потврдили „да су циљеви, принципи и одредбе Уједињених нација! “Оквирна конвенција о климатским променама се мора поштовати“!!!!

Нови путеви свиле пролазе кроз Казањ

Али изван дипломатског речника, БРИКС има нешто драгоцено: материјале 21. века. Литијум , графен, ретке метале – све је концентрисано у њиховим грудима.

Са новим рутама које се обликују (Арктички пут и INSTC Север-Југ Коридор ће редефинисати међународну трговину), ови ресурси ће бити гориво њиховог успона.

Пепе Ескобар извештава да Русија, Кина и Уједињени Арапски Емирати планирају да обнове луку Мариупољ, кључни чвор на коридору север-југ у Азовском мору.

Пепе Ескобар извештава да Русија, Кина и Уједињени Арапски Емирати планирају да обнове луку Маријупољ, кључни чвор на коридору север-југ у Азовском мору. Замислите ово: препорођену луку, пуну активности, усред пепела сталног сукоба, симбол обнове под носом мрзовољног и пораженог Запада!
Запад који се бори у мору унутрашњих преокупација. Запад чија деца сада представљају само 9% светске дечије популације, са лошим демографским изгледима. Запад који данас само одражава слику гротескног секташтва, који се држи дистопије Woke.

Почетници

Самит у Казању такође је формализовао додавање 13 нових партнерских земаља БРИКС-а, што је мајсторски потез који додатно јача глас овог блока. Тринаест земаља (Алжир, Белорусија, Боливија, Куба, Индонезија, Казахстан, Малезија, Нигерија, Тајланд, Турска, Уганда, Узбекистан и Вијетнам) дочекане су обећањима о сарадњи и солидарности. То је јасан сигнал: свет се мења и више није само питање окупљања земаља, већ и редефинисања правила глобалног управљања. Разноликост у служби суверенитета.

Суверенитет је такође у срцу циља продубљивања финансијске интеграције, са развојем не-доларског платног система.

Баук прогања ФЕД

Са сваким новим самитом појављују се гласине о „валути БРИКС-а“, духу који прогања Федералне резерве.
Михаил Мишустин је дао упечатљиву статистику: 90% плаћања „пријатељским земљама“ – укључујући Кину, Турску, Индију и Египат – сада се обавља у националним валутама.
Владимир Путин се залагао за употребу ових локалних валута, али и стварање нове резервне валуте, пре него што је представио симболичну „новчаницу БРИКС“.
Опрезни приступ стварању нове резервне валуте, наглашавајући економске диспаритете унутар БРИКС-а. Али с обзиром да Кина открива планове за јуан заштићен златом, а Русија почиње трговину валутама везаним за злато, порука је јасна: свет се полако удаљава од стиска долара. Током последњих десет година, куповина злата од стране централних банака буквално је експлодирала, надмашивши куповину злата САД. Инвеститори, вртоглави од растућег јавног дуга, почињу да преферирају физичку имовину.

Извештај који је припремило руско Министарство финансија, у сарадњи са Банком Русије и консултантском фирмом Yakov & Partners, открива планове за „мулти-валутни систем“ који би заштитио учеснике од хирова америчке хегемоније.
Изван теорије, ове дискусије добијају облик у предлозима као што је употреба технологије дистрибуираног регистра (DLT).
Ова технологија, повезана са блокчеином, револуционисаће начин на који функционишу међународне финансије, омогућавајући земљама БРИКС-а да директно измире своје трговинске неравнотеже, без проласка кроз СВИФТ систем.
Други пројекат је успостављање берзе житарица БРИКС-а и центара за трговину сировинама (нафта, природни гас, руде и племенити метали), над којима ове земље заједно држе виртуелни монопол.
Овде, БРИКС се не задовољава тиме да једноставно тражи место на глобалном банкету: они почињу да осмишљавају мени. Нови трговински путеви, алтернативни системи плаћања, алтернативна размена житарица и стратешке сировине стварају нови екосистем у коме је Запад, који је још јуче покушавао да импресионира предграђа света за које је мислио да су његова, све више маргинализован.

Блок БРИКС је и даље плашљив, али себи даје средства да престане да следи сценарио који су написали бахати мајстори. Ускоро ће јуришати на уморне, црвоточне међународне институције. Плод је зрео и спреман да падне.
Почео је плес нових сила. Остатак света гледа, опчињен и забринут.

Извор: Центар за геостратешке студије

Насловна фотографија: РИА Новости

  1. новембар 2024.
auteur d'avatar

À propos de Центар за геостратешке студије

Centre pour les études géostratégiques est une organisation non-gouvernementale et à but non lucratif de l'association, fondée à Belgrade à l'assemblée générale constitutive tenue le 28.02.2014. conformément aux dispositions de l'art.11. et 12. La loi sur les associations ("journal Officiel de la Rs", non.51/09). pour une période de temps indéterminée, afin d'atteindre les objectifs fixés dans le domaine de la recherche scientifique, des relations géostratégiques et la préparation de documents stratégiques, de l'analyse et de la recherche. L'association développe et soutient des projets et des activités visant à l'etat et aux intérêts nationaux de la Serbie, a le statut d'une personne morale et qu'il est inscrit dans le registre conformément à la loi. La mission du Centre d'études géostratégiques est: "nous sommes la construction de l'avenir, parce que la Serbie mérite: les valeurs que nous représentons sont établies par le biais de notre histoire, de la culture et de la tradition. Nous croyons que sans passé il n'y a pas d'avenir. Pour cette raison, afin de construire l'avenir, nous devons connaître notre passé et à chérir nos traditions. Les vraies valeurs sont toujours mis à la terre, et l'avenir ne peut être construit dans une bonne direction, sans que de la fondation. Dans un moment de perturbations sur les changements géopolitiques, il est essentiel de faire les bons choix et prendre les bonnes décisions. De laisser aller de toutes imposées et déformé les idées et artificielle des pulsions. Nous croyons fermement que la Serbie a suffisamment de qualité et de potentiel afin de déterminer son propre avenir, peu importe les menaces et les limites. Nous nous engageons à la position serbe et le droit de décider de notre avenir, en gardant à l'esprit le fait que, historiquement, il ya eu de nombreux défis, les menaces et les dangers, que nous avons surmonté. “ Vision: le Centre d'études géostratégiques aspire à devenir l'une des plus importantes organisations mondiales dans le domaine de la géopolitique. Il veut aussi devenir une marque locale. Nous allons essayer d'intéresser le public à la Serbie dans les questions internationales et de rassembler tous ceux qui s'intéressent à la protection de l'état et des intérêts nationaux, le renforcement de la souveraineté, de la préservation de l'intégrité territoriale, la préservation des valeurs traditionnelles, le renforcement des institutions et de l'état de droit. Nous allons agir dans le sens de trouver des personnes partageant les mêmes idées, à la fois en interne et dans le monde public. Nous mettrons l'accent sur la coopération régionale et la mise en réseau des organisations non gouvernementales, à la fois au niveau régional et international. Nous allons lancer des projets au niveau international pour soutenir le repositionnement de la Serbie et de la préservation de l'intégrité territoriale. En coopération avec les médias, nous allons mettre en œuvre des projets qui mettent l'accent sur ces objectifs. Nous allons organiser l'éducation du public intéressé par des conférences, des tables rondes et des séminaires. Nous allons essayer de trouver un modèle pour le développement de l'organisation qui permettrait le financement des activités du Centre. Construire ensemble notre avenir: Si vous êtes intéressés à collaborer avec nous, ou pour aider le travail du Centre d'études géostratégiques, veuillez nous contacter par e-mail: center@geostrategy.rs

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *