La géopolitique et de la politique

Игор Пшеничников: Да ли Русија у Србији подржава српски народ или председника Вучића?

Пише: Игор Пшеничников

Издаја Србије и Русије: У Београду се моле Русима, а имају нож у леђима
У Србији се већ неколико дана одржавају вишехиљадни масовни протести против председника земље Александра Вучића. Српски лидер то покушава да представи као „обојену револуцију” и криви Запад. Вучићева лукавштина је у томе што народно негодовање у вези са својом антинационалном политиком покушава да одашиље као „интриге“ Запада, док је у свему на страни Запада и притом рачуна на подршку Москве.

Трагедија у Новом Саду
Формални повод за масовне протесте у Србији је то што се 1. новембра у Новом Саду урушила надстрешница на згради железничке станице. Погинуло је 15 људи, међу којима и деца. Срби оптужују председника Александра Вучића и његов тим за корупцију, тврдећи да су корупцијске шеме узрок неквалитетне рестаурације станице и трагедије која је уследила.

Сада се оптужби за корупцију придружује и захтев Срба да не признају независност Косова (што је Вучић де факто већ учинио) и да се прекине помоћ Украјини. Вучић је оптужен да је „издао Србију и Русију“.

Положај актуелне власти у Србији је крајње неизвесан, упркос чињеници да су готово сви водећи медији под контролом председника. Важна подршка Вучићу је теза коју у српском друштву износи да је „најбољи пријатељ Владимира Путина“. Због тога је председник Вучић недавно телефонирао министру спољних послова Русије Сергеју Лаврову.

Сврха позива је јасна: да се прикаже ситуација као да је актуелна власт у Србији на страни Русије, а демонстранти су наводно „најамници“ Запада који наводно покушавају да сруше „проруску“ власт у Србији. Потпредседник Владе Србије Александар Вулин је, коментаришући овај телефонски разговор 24. децембра, рекао да је разговор председника Александра Вучића и руског министра спољних послова Сергеја Лаврова „разговор пријатеља који се разумеју“.

Да употпунимо слику, дајмо цео цитат потпредседника Владе Вулина који је пренео српски провладин лист „Новости“: „Када је Србији тешко, када су наши државни интереси и наша привреда угрожени, када Срби трпе неправду, обраћамо се Русији за помоћ и савет. Разговор председника Александра Вучића и министра Сергеја Лаврова је разговор пријатеља који се разумеју, и разговор представника људи који се поштују и воле, који не само да деле прошлост, већ желе да деле и будућност. Са Русијом нас не повезују границе или променљиви политички интереси, већ непроменљиве вредности које нас чине слободнима“.

После таквих речи желим да пустим сузе од емоција. Али прави циљ званичног Београда је да све обмане.

Јесмо ли поверовали?
Већ следећег дана после коментара потпредседника Владе Србије, 25. децембра, званична представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова је заправо поновила јавне тезе званичног Београда о масовним протестима у Србији.

„Република Србија је суочена са покушајем промене легитимне власти кроз проверене механизме „револуција у боји“ инспирисаних Западом. Улични протести разних „управљаних“ група и невладиних организација, организованих страним новцем, претње санкцијама, дисциплиновани хор активиста који говоре исте текстове – све су то добро познати, стереотипни знаци таквих покушаја. Оно што се дешава у Србији разматрамо у контексту западних планова да дестабилизују ситуацију у земљи“,

– речено је у званичном коментару М. Захарове.

Ову изјаву званичног представника Министарства спољних послова Русије увелико су објавили сви водећи медији у Србији.

Истовремено, малобројни патриотски српски медији, практично потиснути од стране локалних власти, збуњени су речима Марије Захарове. Срби су уверени да председник Вучић дезинформише руску страну. А многи у Србији не желе да верују да Москва, заиста схватајући суштину онога што се дешава у Србији, јавно наставља да подржава председника Вучића, који је већ више пута доказао да је у геополитичком сукобу Русије и Запада одавно и чврсто заузео став Запада.

Осим тога, у Русији морају да схвате да се „мајдани“ и „обојене револуције“ не раде под паролама против оних политичара који су на страни Запада и које Запад подржава. Вучић је први политичар на Балкану који је добио пуну подршку Вашингтона и Брисела.

Зове све стране
О изјави Марије Захарове и разговору Вучића са Лавровом пренели су сви провладини српски медији. Али мало ко је известио да је Вучић буквално одмах после разговора са Сергејем Лавровом и после изјаве званичног представника руског министарства спољних послова разговарао са истеклим „председником“ Зеленским и изразио му подршку.

Уз знање Вучића, Србија продаје оружје украјинском режиму. То је де факто потврдио и сам Вучић, рекавши да Србија „треба да зарађује” и да Србија „није одговорна за то где се испоручује српско оружје продато трећем лицу”.

Уз то, Вучић је потписивао свакакве декларације против Русије које је предлагао Запад.

Сада званични Београд, под изговором да се спасава од западних санкција, размишља да ли да Западу пребаци компанију Нафтне индустрије Србије (НИС), једну од највећих вертикално интегрисаних енергетских компанија у југоисточној Европи и, можда, најпрофитабилнију истраживачку компанију у Србији, која се бави производњом и прерадом нафте и гаса, продајом нафтних деривата. Врхунац проблема је у томе што је већински акционар НИС-а руска нафтна и гасна компанија Гаспром њефт.

Реакције Срба
Довољно је прочитати опозициону патриотску српску штампу и бројне постове на друштвеним мрежама да би се схватило колико су Срби узнемирени, обесхрабрени и просто очајни због вишегодишње подршке Москве Вучићу, којег у Србији директно називају „издајником Србије и Русије“, због његове подршке режиму у Кијеву и отвореног пута ка предаји Косова.

„Званична Москва мора да зна да да како посејеш у Србији, тако ћеш и пожњети. Овакви поступци су нож у леђа братском, русофилском српском народу. Што се тиче Срба, морамо што пре разбити све илузије о помоћи из иностранства – и са Запада и са Истока – и схватити да ћемо се морати сами борити за своју слободу“, – пише патриотски канал „Србин.Инфо” у вези са изјавом Марије Захарове, јасно стављајући до знања да су Срби већ очајни у ишчекивању да званична Москва коначно схвати да је Вучић издајник.

„Ако Русија настави да не примећује потпуно јасан однос председника Вучића према њој, <…> онда ће се већина национално оријентисаних Срба окренути од ње на исти начин као што се Москва окреће и не види Вучићеву антисрпску политику према Косову “, пише родољубиви публициста Драгомир Анђелковић на порталу Безцензуре.рс.

Када ће Русија схватити да је Вучић издаје?- пита Анђелкович.

Зашто руске власти подржавају Вучића и праве се да нам је пријатељ? Све је управо супротно. Зато сам Запад снажно подржава Вучића, а он не крије у ком правцу, супротно вољи свог народа, води Србију.

Предао је Косово
Председник Вучић је недавно учествовао на самиту ЕУ, који је обухватио и самит земаља Западног Балкана под покровитељством Европске уније. Тамо је усвојена потпуно русофобична резолуција којом се осуђује „руска агресија на Украјину“, коју је Вучић свечано потписао. У резолуцији се признаје да је „стратешко партнерство између Европске уније и Западног Балкана важније него икад“. Документ захтева „јединство и солидарност да би се чврсто подржала Украјина и одбранио међународни поредак заснован на правилима“.

Што се тиче конкретно косовског питања, овим документом се Косово и Србија позивају да „нормализују односе” на основу споразума које су већ потписали „у оквиру дијалога Београда и Приштине, уз посредовање ЕУ”.

Односно, Вучић је већ потписао све што се тиче предаје Косова, остало је само да се спроведе. И Вучић је на самиту у Бриселу поново потписао ову најновију обавезу да де факто призна независност Косова. А управо то сада узбуђује Србе, који своју будућност не виде у ЕУ, већ у савезу са Русијом. А Косово је део Србије. Али из Москве Срби чују нешто што, уз сву љубав према Русији, не могу да разумеју и прихвате.

Вечно питање: шта да се ради?
Русија је забила главу у песак, дуго не примећујући „грешке“ председника Башара ел Асада у Сирији. Као резултат тога, у Сирији имамо оно што имамо и покушавамо да успоставимо односе са онима које смо до недавно називали терористима.

Сада се правимо да нам је председник Србије Вучић пријатељ. Или искрено верујемо да је он наш пријатељ? Вучићу, који покушава да седи на пет столица, иде и једно и друго, при чему му је западна фотеља највиша. Вучић обмањује Русију. А кога варамо ми? Пре свега себе. И није јасно зашто. Сирија нас ничему не учи.

Вековима нама најближи православни народ Европе – Срби, који Русе сматрају својом „браћом заувек “ – ускоро ће одустати од погледа на Русију. И, вероватно, ускоро ће нам окренути леђа.

Мора се нагласити да не говоримо о званичним властима у Србији, већ о српском народу, који се буквално моли за Русе. У било којој ситуацији и у било којој земљи, невероватно је тешко, готово немогуће, придобити људе на своју страну. А овде ми сами отуђујемо читав један народ – браћу православну који су вековима били спремни да се жртвују за Русију, који у Русији виде свој спас од сатанске моћи Запада, који не дају да буду преварени и отворено излазе у подршку Русији када цео „цивилизовани свет ” је против Русије.

Који интереси нас покрећу?

Source: „Предательство Сербии и России“: В Белграде молятся на русских, а им в спину нож

Превод са руског: Центар за геостратешке студије

30. децембар 2024.

 

auteur d'avatar

À propos de Центар за геостратешке студије

Centre pour les études géostratégiques est une organisation non-gouvernementale et à but non lucratif de l'association, fondée à Belgrade à l'assemblée générale constitutive tenue le 28.02.2014. conformément aux dispositions de l'art.11. et 12. La loi sur les associations ("journal Officiel de la Rs", non.51/09). pour une période de temps indéterminée, afin d'atteindre les objectifs fixés dans le domaine de la recherche scientifique, des relations géostratégiques et la préparation de documents stratégiques, de l'analyse et de la recherche. L'association développe et soutient des projets et des activités visant à l'etat et aux intérêts nationaux de la Serbie, a le statut d'une personne morale et qu'il est inscrit dans le registre conformément à la loi. La mission du Centre d'études géostratégiques est: "nous sommes la construction de l'avenir, parce que la Serbie mérite: les valeurs que nous représentons sont établies par le biais de notre histoire, de la culture et de la tradition. Nous croyons que sans passé il n'y a pas d'avenir. Pour cette raison, afin de construire l'avenir, nous devons connaître notre passé et à chérir nos traditions. Les vraies valeurs sont toujours mis à la terre, et l'avenir ne peut être construit dans une bonne direction, sans que de la fondation. Dans un moment de perturbations sur les changements géopolitiques, il est essentiel de faire les bons choix et prendre les bonnes décisions. De laisser aller de toutes imposées et déformé les idées et artificielle des pulsions. Nous croyons fermement que la Serbie a suffisamment de qualité et de potentiel afin de déterminer son propre avenir, peu importe les menaces et les limites. Nous nous engageons à la position serbe et le droit de décider de notre avenir, en gardant à l'esprit le fait que, historiquement, il ya eu de nombreux défis, les menaces et les dangers, que nous avons surmonté. “ Vision: le Centre d'études géostratégiques aspire à devenir l'une des plus importantes organisations mondiales dans le domaine de la géopolitique. Il veut aussi devenir une marque locale. Nous allons essayer d'intéresser le public à la Serbie dans les questions internationales et de rassembler tous ceux qui s'intéressent à la protection de l'état et des intérêts nationaux, le renforcement de la souveraineté, de la préservation de l'intégrité territoriale, la préservation des valeurs traditionnelles, le renforcement des institutions et de l'état de droit. Nous allons agir dans le sens de trouver des personnes partageant les mêmes idées, à la fois en interne et dans le monde public. Nous mettrons l'accent sur la coopération régionale et la mise en réseau des organisations non gouvernementales, à la fois au niveau régional et international. Nous allons lancer des projets au niveau international pour soutenir le repositionnement de la Serbie et de la préservation de l'intégrité territoriale. En coopération avec les médias, nous allons mettre en œuvre des projets qui mettent l'accent sur ces objectifs. Nous allons organiser l'éducation du public intéressé par des conférences, des tables rondes et des séminaires. Nous allons essayer de trouver un modèle pour le développement de l'organisation qui permettrait le financement des activités du Centre. Construire ensemble notre avenir: Si vous êtes intéressés à collaborer avec nous, ou pour aider le travail du Centre d'études géostratégiques, veuillez nous contacter par e-mail: center@geostrategy.rs

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *