La Science et la société

Брјанск поново под огњем нациста

Приредила: Драгана Трифковић

Брјанск је област у западном делу Русије на граници са Украјином и Белорусијом. Истоимени град Брјанск носи јединствену титулу града партизанске славе. Партизански покрет на територији Брјанске области, тада у саставу Совјетског Савеза, настао је током Другог светског рата, односно Великог отаџбинског рата (руски назив) 1941-1945. Разлог за то био је низ тешких пораза совјетске армије 1941. године, када је већи део ове територије био окупиран, а у окружењу су  се налазили бројни „котлови“, у којима су биле заробљене стотине хиљада совјетских војних лица. Многи од њих су погинули, многи су били заробљени, а неки су успели да се ослободе. Управо они који су успели да побегну из заробљеништва почели су да формирају прве партизанске одреде. Што су окупатори испољавали више нељудскости у понашању, то су партизански одреди јачали. Тако је Брјанска област постала највећи центар партизанског покрета.

Иако Брјанск чува сећање на велика страдања које је становништво преживело током Другог светског рата, читава историја тих догађаја није до краја разоткривена.

Крајем 2019. године у Брјанској области је пронађена нова масовна гробница у Жуковском реону. То се десило на основу мемоара Тамаре Михајловне Фролове, која је пре више од 70 година постала очевидац погубљења. На месту које је она назначила по сећању, почела су истраживања. У проналажењу гробнице помогла је учитељица историје Ирина Гакова и њени ученици.  Установљено је да се у неколико јама налазе људски остатци са рупом од метка у предњем делу лобање. Истраживачки тим је обавестио надлежне органе власти, који су покренули истражни поступак.

Такође прошле године је у граду Брјанску отворено гробље бившег немачког логора за ратне заробљенике. Истраживања су и даље у току.  Територија на којој се налазе масовне гробнице је 53 хектара. Према доступним подацима, кроз Дулаг-142 је прошло до 80 хиљада совјетских грађана за 2 године, од којих је половина умрла. Укупно је на окупираној територији Совјетског Савеза током рата било 40 дулага. У нацистичкој Немачкој постојало је 14 хиљада логора разних профила: логори смрти, логори за војнике и официре, али најбројнији су били транзитни логори чији назив је дулаг (скраћеница од немачког назива Durchgangslager- транзитни логор за ратне заробљенике). Иако само име транзитни логор не звучи застрашујуће, у њима није умирало мање људи него у логорима смрти.

ФСБ је поделио податке из архиве, из којих произилази да су затворенике чували локални саучесници нациста и одред 615. украјинског казненог батаљона, који је био у саставу добровољачког пука колаборациониста Десна. Судећи по дубини на којој се посмртни остаци налазе, истраживачи су схватили да људи нису заиста сахрањени. Тела су лежала у неколико слојева. Из докумената регионално архива Брјанска, произилази да је концентрациони логор радио од 1941. до 1943. године.

Садашња истрага није прва у историји Дулага-142. После ослобођења Брјанске области, у свим регионима су створене државне комисије за проучавање зверстава окупатора. Већ тада се помињала цифра од 40 хиљада мртвих. Према сведоцима који су преживели боравак у логору, свакодневно је умирало између 200 и 250 људи. Међу најчешћим болестима преживели војни лекар је назвао едематозну болест од гладовања, туберкулозу и тифус.

Durchgangslager – транзитни логор №142, новембар 1941 г. 

Фото из личног архива Павла Марченкова. archive-bryansk.ru, bryanskobl.ru

У сведочењу које су објавили архивисти из Брјанске области, доктор Миминошвили је описао концентрациони логор на следећи начин: „около је била двострука жичана ограда, а сама територија је била преграђена многим оградама од бодљикаве жице. Немци су затворенике хранили трулим месом и неољуштеном хељдом, услед чега су затвореници масовно оболели од гангрене ректума. Лешеве натоварене на санке ратни заробљеници су носили на гробље. Поред тога што су људи умирали од глади, тукли су их и стрељали. Мајор Веизе, командант Дулага, лично је стрељао 200 заробљеника и исто толико претукао на смрт“.

Истражни комитет Русије је напоменуо да су, према списима предмета, затворенике чували представници украјинског нацистичког батаљона. Истовремено, материјали истраге кажу да су директне убице извршавале наредбе нациста, који су били на челу Брјанске команде и Гестапоа. Градоначелник Брјанска у то време био је мајор немачке војске Жуковски, а његов заменик је био још један колаборациониста Плавински.

Они који су успели да преживе у нељудским условима Дулага-142 послани су на принудни рад у Немачку. Архива потврђује да је око 18 000 људи послато из овог логора.

Према архивским подацима, украјински националисти су починили зверства не само у концентрационом логору Дулаг-142, где су уништени животи 40.000 совјетских грађана, већ и широм целе Брјанске области. Немци нису волели да раде прљаве послове, па су стога у убијања били умешани Украјинци, које су надгледали нацисти из редова Мађара.

До 2019. године на територији некадашњег логора Дулаг-142 радило је 85. постројење које је ремонтовало делове за ракетне системе. Раније (предузеће је постојало од 1924. године) тамо су поправљани тенкови и друга војна опрема. Запослени су знали да раде на територији где је убијено и закопано хиљаде људи.

Свакако, потребно је осврнути се на оно што се данас дешава. Сва зверства против руског народа у Другом светском рату нису још ни истражена, а у међувремену се дешавају нова. Све делује као наставак исте мржње и злочина.

Од почетка руске специјалне операције денацификације и демилитаризације у Украјини, извршено је више напада из Украјине на територију Брјанске области.

Украјинске снаге безбедности су пре два дана пуцале на гранични прелаз у месу Климово. Како наводе руски извори, пуцали су из минобацача. У том тренутку се на аутомобилском пункту Нови Јурковичи налазило више од 30 украјинских избеглица које су желеле да уђу у Русију. Повређених није било, а оштећено је неколико аутомобила.

Јуче су два украјинска борбена хеликоптера са тешким наоружањем илегално ушла у руски ваздушни простор. Крећући се на малој висини, извели су најмање шест ваздушних удара на стамбене зграде. Локални становници објавили су видео снимке и фотографије граната на друштвеним мрежама. У гранатирању оружаних снага Украјине у Брјанској области у селу Климово (10 километара од границе са Украјином), повређено је седам особа, укључујући трудницу и дете.

У Брјанској области су због тога на снази посебне мере предострожности.

Ако сагледамо историјске чињенице које су у овом тексту наведене и из те перспективе посматрамо данашње догађаје, можемо врло јасно да разумемо због чега је Русија покренула операцију денацификације Украјине.

Упутнице:

https://www.in4s.net/brjansk-grad-bogate-istorije-i-jedan-od-petnaest-najstarijih-ruskih-gradova/

https://libryansk.ru/partizanskoe-dvizhenie-na-bryanschine.11734/

https://aif.ru/society/history/arhipelag_dulag_pochemu_uzhasnulis_kogda_vskryli_mogilu_voennoplennyh

https://www.kp.ru/daily/27284/4421431/

https://www.1tv.ru/news/2022-04-14/426465-dva_ukrainskih_boevyh_vertoleta_nanesli_udary_po_zhilym_domam_v_bryanskoy_oblasti_est_postradavshie

15. април 2022.

auteur d'avatar

À propos de Центар за геостратешке студије

Centre pour les études géostratégiques est une organisation non-gouvernementale et à but non lucratif de l'association, fondée à Belgrade à l'assemblée générale constitutive tenue le 28.02.2014. conformément aux dispositions de l'art.11. et 12. La loi sur les associations ("journal Officiel de la Rs", non.51/09). pour une période de temps indéterminée, afin d'atteindre les objectifs fixés dans le domaine de la recherche scientifique, des relations géostratégiques et la préparation de documents stratégiques, de l'analyse et de la recherche. L'association développe et soutient des projets et des activités visant à l'etat et aux intérêts nationaux de la Serbie, a le statut d'une personne morale et qu'il est inscrit dans le registre conformément à la loi. La mission du Centre d'études géostratégiques est: "nous sommes la construction de l'avenir, parce que la Serbie mérite: les valeurs que nous représentons sont établies par le biais de notre histoire, de la culture et de la tradition. Nous croyons que sans passé il n'y a pas d'avenir. Pour cette raison, afin de construire l'avenir, nous devons connaître notre passé et à chérir nos traditions. Les vraies valeurs sont toujours mis à la terre, et l'avenir ne peut être construit dans une bonne direction, sans que de la fondation. Dans un moment de perturbations sur les changements géopolitiques, il est essentiel de faire les bons choix et prendre les bonnes décisions. De laisser aller de toutes imposées et déformé les idées et artificielle des pulsions. Nous croyons fermement que la Serbie a suffisamment de qualité et de potentiel afin de déterminer son propre avenir, peu importe les menaces et les limites. Nous nous engageons à la position serbe et le droit de décider de notre avenir, en gardant à l'esprit le fait que, historiquement, il ya eu de nombreux défis, les menaces et les dangers, que nous avons surmonté. “ Vision: le Centre d'études géostratégiques aspire à devenir l'une des plus importantes organisations mondiales dans le domaine de la géopolitique. Il veut aussi devenir une marque locale. Nous allons essayer d'intéresser le public à la Serbie dans les questions internationales et de rassembler tous ceux qui s'intéressent à la protection de l'état et des intérêts nationaux, le renforcement de la souveraineté, de la préservation de l'intégrité territoriale, la préservation des valeurs traditionnelles, le renforcement des institutions et de l'état de droit. Nous allons agir dans le sens de trouver des personnes partageant les mêmes idées, à la fois en interne et dans le monde public. Nous mettrons l'accent sur la coopération régionale et la mise en réseau des organisations non gouvernementales, à la fois au niveau régional et international. Nous allons lancer des projets au niveau international pour soutenir le repositionnement de la Serbie et de la préservation de l'intégrité territoriale. En coopération avec les médias, nous allons mettre en œuvre des projets qui mettent l'accent sur ces objectifs. Nous allons organiser l'éducation du public intéressé par des conférences, des tables rondes et des séminaires. Nous allons essayer de trouver un modèle pour le développement de l'organisation qui permettrait le financement des activités du Centre. Construire ensemble notre avenir: Si vous êtes intéressés à collaborer avec nous, ou pour aider le travail du Centre d'études géostratégiques, veuillez nous contacter par e-mail: center@geostrategy.rs

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *