L'économie

Dragana Trifkovic: Forum Économique Mondial comme un indicateur de la crise du collectif de l'Ouest

Note: Cet article a été publié dans le numéro de février de la revue Delovoy Grozny

La récente réunion du Forum Économique Mondial à Davos, en Suisse, a encore une fois montré l'ampleur de la crise dans laquelle l'Ouest centrée sur le monde s'est trouvé. Ce forum réunit les chefs de file et des experts de partout dans le monde chaque année, et au cours des dernières décennies a été un événement majeur qui a grandement influencé les tendances mondiales. Il a créés. Klaus Schwab, fondateur (1971 et directeur du Forum Économique Mondial, il est l'un des défenseurs de la "Grande remise à zéro" et le "développement vert" du projet qui ne sont pas assez bien reçu par le public international. Ces projets, qui sont en partie les réponses proposées à la crise économique mondiale, surtout après l'épidémie de coronavirus pandémie, ne pas essentiellement de proposer des solutions aux nombreux problèmes accumulés auxquels le monde est confronté. Mais c'est le point. L'Occident n'a pas de bonnes idées.

Све је то јасно могло да се уочи од 16-20 јануара на овогодишњем догађају који све мање има разлога да се назива „светским“ али и „економским“ форумом. Наиме 53. Светски економски форум организован је под слоганом „Сарадња у фрагментираном свету“, а Русија није учествовала у његовом раду. Прошле године у марту, након почетка Специјалне војне операције у Украјини, Светски економски форум је саопштио да „замрзава“ све односе са Русијом. Међутим и пре тога су се челници Светског економског форума, који су сами себе прогласили „светском елитом“, настојали да дискредитују учешће Русије. Например Дмитриј Медведев, који се тада налазио на месту премијера Русије, упозорио је 2018. године челнике Давоса, да ће Русија одустати од учешћа уколико се не промене услови за представнике руске привреде. Проблем је у томе да је Запад умешао политику у све, било да је реч о економији, спорту, култури, науци или медицини.

Са тим у вези и на овогодишњем Светском економском форуму су се много више могле чути политичке пароле, него озбиљне експертизе економске струке. Иако се форум бавио економским темама као што су одрживи развој, зелена агенда, енергетска транзиција, стабилизација трговинских ланаца и инвестиција, оне су у највећој мери анализиране кроз геополитичке промене и посебно рат у Украјини. Нико од западних званичника није пропустио прилику да критикује Русију, али и Кину- која по њиховој процени неосновано подржава руску политику. Колективно самозадовољство Запада не оставља могућност да се о узроцима и последицама светске економске кризе, која је уједно и криза њиховог либералног система, расправља на реалним основама и са аргументима.

На Светском економском форуму изостала је и дискусија о другим светским економским процесима, који представљају алтернативу истрошеним западноцентричним идејама. То говори у прилог чињенци да Запад једино и искључиво прихвата свет који је по њиховој мери. Односно гаји илузију да ће свет у будућности остати монополаран на челу са САД. Али да се задржимо на Европи и европским проблемима. У Давосу су били присутни председница Европске комисије Урсула вон дер Лејен, генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг, немачки канцелар Олаф Шолц, премијер Грчке Кирјакос Мицотакис, али и други премијери и председници европских држава, као и званичници ЕУ. Специјални гост форума, била је Елена Зеленски, супруга председника Украјине Владимира Зеленског, која је у Давос допутовала из Лондона. Она се присутнима обратила на украјинском језику речима да је руска СВО изазвала велику кризу у Европи и да ће стање бити још горе „ако Москва не изгуби рат“.

Нејасно је на основу којих стручних квалификација госпођа Зеленски износи овакве тврдње, ако узмемо у обзир чињеницу да је по образовању архитекта, а по професионалном деловању- сценариста, како се наводи у њеној биографији. Осим тога, форуму се путем видео–линка наредног дана обратио и Владимир Зеленски, који је наставио у истом маниру да износи неосноване оптужбе на рачун Русије. Он је изјавио да је Украјини неопходна подржка уједињене Европе и позвао на „максималне“ санкције против Русије. Међутим, јединство у Европи не постоји, иако се бриселска бирократија труди да га вештачки наметне.

У европским земљама заправо долази до све већег раскола по многобројним питањима која се тичу заједничке спољне и безбедносне политике ЕУ и која узрокују негативне последице по економију. Наиме лоше стање европске економије пре свега је узроковано лошим политичким одлукама Брисела, који некритички следи политику Вашингтона. Економска криза у ЕУ настала је много пре почетка СВО, односно она је 2008. године увезена из Вашингтона, након чега је уследила рецесија и што је даље Европу довело до дужничке кризе и кризе банкарског система. Мигрантска криза која је уследила, када су се у Европу уселили милиони избеглица са Блиског Истока и Африке, додатно је оптеретила европску економију и продубила кризу. На крају, пандемија корона вируса  задала је озбиљан ударац економијама европских држава. Због тога је крајње неозбиљно везивати економску кризу у Европи за руску војну операцију, како то чини госпођа Зеленски. Истина је да неразумне санкције које је ЕУ увела Русији, имају контраефекат и више погађају и онако исцрпљену европску економију, него Русију. 

Наравно ове чињенице нису прозвучале у Давосу, па се не може очекивати да на овом форуму буду понуђена решења, уколико не постоји спремност ни да се утврди реалност. У том смислу Светски еономски форум у Давосу је потпуно изгубио смисао и претворио се у платформу за ширење политичке пропаганде.

За то време у европским земљама су настављени протести грађана који су незадовољни неадекватим реаговањем европских лидера. У Немачкој је средином јануара дошло до сукоба полиције и демонстраната на западу Немачке. Претходно је услед повећаних потреба за енергентима донета одлука да се прошири рудник угља у селу Лицерат између Дизелдорфа и Келна. Ту се налази један од највећих рудника лигнита у Европи. Више хиљаде грађана и еколошких активиста, успротивило се одлуци да се село поруши како би се повећала експлоатација рудника. Међутим Немачкој је неопходно да повећа експлоатацију угља, како би подмирила енергетске потребе услед недостатка стабилног снабдевања руским гасом. То је директна псоледица анти-руских санкција које је Немачка увела.

У Француској системска криза добија нову снагу. Сада је очигледно да у недостаку нових политичких и економских идеја, многи европски лидери намеравају да амортизују кризу пооштравањем закона који директно утичу на права и положај радника.  У Француској је 31. јануара одржан нови талас демонстрација, организованих од стране осам великих синдиката, које су у потпуности паралисале ову земљу. Јавни саобраћај није функционисао у више од 200 градова и места, а школе су биле затворене. Макронова влада спроводи пензионе реформе којима се старосна граница за одлазак у пензију помера са 62 на 64 године, што би требало да омогући финасијску одрживост пензионог система. Влада Француске тврди да се пензиони систем урушава јер се однос између запослених и пензионера драстично променио. По речима француског професора економије Филипа Агиона, реформе су неопходне због тога што Француска има структурни дефицит од око 13 милијарди евра. Емануел Макрон је још у свом првом мандату, одмах након ступања на дужност председника, изменио Закон о раду којим је компанијама дата већа слобода у запошљавању и отпуштању радника и договарању услова за рад. У то време широм Француске такође су били организовани бројни штрајкови радника. Председник Француске је тада обећао да ће нови закони ојачати економију и смањити незапосленост, али то се није десило. Незадовољни радници сада имају још мање разлога да му верују. Посебно што је на досадашње протесте француска полиција одговарала употребом бруталне силе. Многи Французи сматрају да имају све лошије услове рада, а незадовољни су и висином примања, посебно у условима наглог повећања животних трошкова.

У Великој Британији одржани су до сада највећи протести здравствених радника у тој земљи због малих плата и недостатка особља. Нови протести су заказани за фебруар и март.

Такође протести пољопривредника одржавају се последњих месец дана у многобројним европским државама. Они исказују незадовољство актуелним одлукама њихових влада. У Француској су пољопривредници протестовали због недостака пестицида, што је довело до смањења пољопровредне производње. У Грчкој су овог месеца одржани протести пољопривредника широм земље, због пољопривредне политике, односно повећања трошкова производње. Они поред тога траже и веће субвенције од државе. Најављен је наставак протеста крајем фебруара. У Шпанији пољопривредници протестују због планова владе за затварање снабдевања водом за наводњавање. У Србији су одржани протести узгајивача стоке и произвођача млека који траже веће субвенције државе и забрану увоза млека и меса.

Ово није крај списку свих протеста у европским земљама који су се десили од почетка ове године. Очигледно је да је реч о последицама економске кризе али и контраефекта економских санкција које су уведене Русији. Грађани европских земаља не могу да се помире са чињеницом да се услови рада погоршавају услед озбиљене кризе и неодрживости система, да се животни стандард погоршава и да перспектива сваким даном постаје све неизвеснија. Уместо да се европски лидери посвете овим проблемима, који су требали да буду главна тема Светског економског форума у Давосу, они очигледно покушавају да окриве неког другог за сопствене проблеме и фокусирају се на ратне теме. Како год, тиме неће успети да побегну од постојећих проблема, већ ће долазити  у све већи сукоб са сопственим грађанима. Колективни Запад очигледно није у стању да се носи са размерама економске кризе, услед недостатка решења али и доношења политичких одлука које заправо кризу чине још већом.

auteur d'avatar

À propos de Центар за геостратешке студије

Centre pour les études géostratégiques est une organisation non-gouvernementale et à but non lucratif de l'association, fondée à Belgrade à l'assemblée générale constitutive tenue le 28.02.2014. conformément aux dispositions de l'art.11. et 12. La loi sur les associations ("journal Officiel de la Rs", non.51/09). pour une période de temps indéterminée, afin d'atteindre les objectifs fixés dans le domaine de la recherche scientifique, des relations géostratégiques et la préparation de documents stratégiques, de l'analyse et de la recherche. L'association développe et soutient des projets et des activités visant à l'etat et aux intérêts nationaux de la Serbie, a le statut d'une personne morale et qu'il est inscrit dans le registre conformément à la loi. La mission du Centre d'études géostratégiques est: "nous sommes la construction de l'avenir, parce que la Serbie mérite: les valeurs que nous représentons sont établies par le biais de notre histoire, de la culture et de la tradition. Nous croyons que sans passé il n'y a pas d'avenir. Pour cette raison, afin de construire l'avenir, nous devons connaître notre passé et à chérir nos traditions. Les vraies valeurs sont toujours mis à la terre, et l'avenir ne peut être construit dans une bonne direction, sans que de la fondation. Dans un moment de perturbations sur les changements géopolitiques, il est essentiel de faire les bons choix et prendre les bonnes décisions. De laisser aller de toutes imposées et déformé les idées et artificielle des pulsions. Nous croyons fermement que la Serbie a suffisamment de qualité et de potentiel afin de déterminer son propre avenir, peu importe les menaces et les limites. Nous nous engageons à la position serbe et le droit de décider de notre avenir, en gardant à l'esprit le fait que, historiquement, il ya eu de nombreux défis, les menaces et les dangers, que nous avons surmonté. “ Vision: le Centre d'études géostratégiques aspire à devenir l'une des plus importantes organisations mondiales dans le domaine de la géopolitique. Il veut aussi devenir une marque locale. Nous allons essayer d'intéresser le public à la Serbie dans les questions internationales et de rassembler tous ceux qui s'intéressent à la protection de l'état et des intérêts nationaux, le renforcement de la souveraineté, de la préservation de l'intégrité territoriale, la préservation des valeurs traditionnelles, le renforcement des institutions et de l'état de droit. Nous allons agir dans le sens de trouver des personnes partageant les mêmes idées, à la fois en interne et dans le monde public. Nous mettrons l'accent sur la coopération régionale et la mise en réseau des organisations non gouvernementales, à la fois au niveau régional et international. Nous allons lancer des projets au niveau international pour soutenir le repositionnement de la Serbie et de la préservation de l'intégrité territoriale. En coopération avec les médias, nous allons mettre en œuvre des projets qui mettent l'accent sur ces objectifs. Nous allons organiser l'éducation du public intéressé par des conférences, des tables rondes et des séminaires. Nous allons essayer de trouver un modèle pour le développement de l'organisation qui permettrait le financement des activités du Centre. Construire ensemble notre avenir: Si vous êtes intéressés à collaborer avec nous, ou pour aider le travail du Centre d'études géostratégiques, veuillez nous contacter par e-mail: center@geostrategy.rs

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *