La géopolitique et de la politique

Dragana Trifkovic: pour la plupart du monde Islamique, le Kosovo est la Serbie

Le problème avec le Kosovo et Metohija est une question de la plus grande de l'état et de l'intérêt national pour la Serbie. Il est directement lié à la violation du droit international et de l'action de la coalition de l'OTAN des états, à une époque où ils étaient à la hauteur de leur puissance. Depuis, l'international circonstances ont changé de façon spectaculaire. Sous les conditions actuelles, le projet Américain de l'indépendance du Kosovo n'est pas viable. C'est pour cette raison que les états-unis est de faire des efforts extrêmes pour mettre fin à ce problème et forcer les serbes de leadership par le biais de la "Bruxelles plate-forme" pour renoncer à son territoire.

Али светски процеси који су у току воде ка рехабилитацији међународног права и косовски сепаратисти губе игру. Иако је већина исламског света била уједињена против Срба за време рата на простору бивше Југославије, НАТО агресија је променила перспективу. Затим су и сами увидели да сукоб цивилизација није само за међурелигијску или међуетничку употребу, већ има општу примену. За време рата у Босни и Херцеговини управо су аутори доктрине „сукоба цивилизација“ довели терористе из Авганистана и других блискоисточних земаља у јединицу „Ел муџахедин“. Када се рат у Југославији завршио, послали су их у Ирак и Сирију да ратују у редовима Исламске државе. Њима су се придружили и радикализовани муслимани са Балкана, које су годинама програмирали у „хуманитарним“ и „верским“ центрима. Највећи проценат (у односу на број становника) бораца са Балкана, у редовима Исламске државе био је са Косова и Метохије, а затим из Босне и Херцеговине. Не треба заборавити и да је сам Бин Ладен, још у време док је био миљеник ЦИА, имао своју мрежу међу Албанцима.

Све што се након тога дешавало на Блиском истоку, од инвазије на Авганистан, Арапског пролећа, уништавања Либије, покретања рата у Сирији и Ираку, довођења на власт „муслиманске браће“ у Египту,  рата у Јемену, покушају покретања рата у Ирану и државног пуча у Турској, Саудијској Арабији, водио је читав исламски свет ка спознаји. Постоје силе које своју снагу и моћ заснивају само на креирању сукоба. Председник Турске Реџеп Ердоган, на јучерашњем митингу који је одржао у знак подршке Палестини, поставио је питање Западу: Да ли ви хоћете рат између крста и полумесеца?

Доктрина „сукоба цивилизација“ јесте пројектована за сукоб хришћана и муслимана у коме би једини победници били они који су осмислили такав пројекат. Тиме би могли да задрже вишевековну светску владавину. Али ово је време историјског прелома. Десило се то да су ствари постале јасне, пре него што је пројекат реализован. Готово читав исламски свет се ујединио против агресије западних сила.

И ту се враћамо на проблем Косова и Метохије. Он и јесте настао захваљујући агресији тих западних сила, а исламски свет је тога врло свестан. Током многобројних посета Блиском истоку, могла сам у то лично да се уверим. Као гост из Србије, била сам свуда добродошла. Без питања и сами домаћини су ми говорили, Косово ће се вратити Србији.

Ипак има и оних који не могу да разумеју због чега већина Срба подржава палестинску страну, када су Срби ратовали са муслиманима у Босни и Херцеговини. Али одговор на то питање управо и лежи у схватању доктрине „сукоба цивилизација“ и томе ко стоји иза ње.

Ко схвата суштину проблема, зна да су и хришћани (посебно православни) и муслимани жртве једне монструозне идеје.

Из тог разлога нису ме изненадиле ни поједине колеге из Турске, које су ми у четири ока рекле: „Жао нам је што смо признали Косово, да сада о томе одлучујемо, никада то не бисмо урадили“.

Како све не би остало на мојим речима, искористила сам прилику на недавној Међународној конференцији да узмем изјаве од колега из Ирака, Палестине и Сирије на тему косовског проблема. Грађани Србије би требало да буду свесни тога да већина људи на Блиском истоку подржава Србију и њен територијални интегритет.

Доктор Абдел Џалил Јасин из Ирака рекао је да је свима у Ираку било тешко када су поделили Југославију и када су одвојили Косово од Србије: „То је био насилни и незаконити акт. То је било мешање НАТО у унутрашње питање Србије. Народ Србије то никада неће заборавити и неће одустати од решавања тог питања, да успостави правду. Све је то било против искрене воље народа који је ту вековима живео заједно са другима. У Југославији су сви живели у миру и међусобно су се уважавали. Ми смо за успостављање правде. Ми смо за успостављње правде, за владавину закона. Људима је то потребно. И док се ви не обједините, вратите своје Косово, никада неће бити мира. Народ ће деценијама тражити повратак своје територије. Ми сви то подржавамо, народи са истока, између осталих и арапски народи, ја представљам народ Ирака и ми то све примамо ближе к срцу јер смо осетили на себи паклене натовске машине које су бомбардовале Ирак. Резулатат тога је преко пола милиона погинулих мирних грађана. Они су поделили Ирак по провинцијама, исто се десило и нама. Због тога ми све то памтимо и знамо на свом примеру. Желимо српском народу да се уједини и биће мира у целом свету“ – напоменуо је др Џалил.

Доктор Рабах Нидал из Палестине одговорио је да међународни империјализам жели да подели државе и да их ослаби: „Када некога слабиш, онда га и контролишеш. Када га слабиш, он је у твојим рукама. И ево шта се сада дешава у свету. Шта се дешава на Косову у Србији, шта се дешава у Украјини, шта се дешава у Палестини, то је једно те исто. У питању је сатанизам. Ја маштом о томе да уопште нема граница на свету, да се све државе отворе једне ка другима и да људи мирно живе“- рекао је др Нидал. На моје питање да ли је Косово за њега као Палестинца део Србије и да ли постоје паралеле у томе како живи палестински народ у својој земљи и како живе Срби на Косову и Метохији, одговорио је: „Да, једнозначно Косово је Србија. Након последњих дешавања у сектору Газе, цео свет је видео и зна како живе Палестинци. Немам више речи. Што се тиче Косова, то је исто“.

Доктор Јасер Алахам из Сирије одговорио је да је за њега питање српског Косова тема која му је блиска због тога што је волео Југославију: „У мојој глави су две вољене земље, Совјетски Савез и Југославија. Мени је жао што се распао Совјетски Савез и такође што су Југославију поделили. За нас Сиријце је српски народ пријатељски, то је народ који ми посебно уважавамо и ценимо. Сиријци подржавају Србе, посебно после агресије која је била 1999. године. После такве агресије која се сручила на Србију, сиријски народ је био и биће уз вас. Што се тиче Косова, ми у Сирији се надамо да ће се вратити на своје место и ми се надамо да ће у том региону бити мира и ће доћи до уједињавања, да ће доћи до правде. Надамо се да ће Срби живети у миру и на високом нивоу. Србија и Сирија слично звуче. Ми вас много волимо и подржавамо и желимо вам вам срећу и успех, Позивамо вас да нас посетите“.

Драгана Трифковић: „Хвала вам много. Ја такође желим да вам предам искрене поздраве у име српског народа. Ми такође много волимо Сиријце и бринемо се за Сирију и веома се поносимо вашом борбом против светског зла, против кога се ви силно борите“.  

Доктор Алахам: „Хвала вам много, ми знамо да српски народ  такође воли сиријски и да је он за правду. Ово је борба за правду, борба свих нас против тероризма коју ви такође водите, као и ми у Сирији“ –  истако је др Алахам.

Ово све треба да увери српски режим да никада не сме да пристане на уцене, насиље и неправду и пристане на уступке по питању српског територијалног интегритета, јер правда нема рок трајања, она је вечна. Из тог разлога како год да се определи званична Србија, то не значи да је то опредељење српског народа, па и свих других народа који сматрају да истина није у сили него у правди. Како радили, тако нам и Бог помогао.

29. октобар 2023. 

 

 

auteur d'avatar

À propos de Центар за геостратешке студије

Centre pour les études géostratégiques est une organisation non-gouvernementale et à but non lucratif de l'association, fondée à Belgrade à l'assemblée générale constitutive tenue le 28.02.2014. conformément aux dispositions de l'art.11. et 12. La loi sur les associations ("journal Officiel de la Rs", non.51/09). pour une période de temps indéterminée, afin d'atteindre les objectifs fixés dans le domaine de la recherche scientifique, des relations géostratégiques et la préparation de documents stratégiques, de l'analyse et de la recherche. L'association développe et soutient des projets et des activités visant à l'etat et aux intérêts nationaux de la Serbie, a le statut d'une personne morale et qu'il est inscrit dans le registre conformément à la loi. La mission du Centre d'études géostratégiques est: "nous sommes la construction de l'avenir, parce que la Serbie mérite: les valeurs que nous représentons sont établies par le biais de notre histoire, de la culture et de la tradition. Nous croyons que sans passé il n'y a pas d'avenir. Pour cette raison, afin de construire l'avenir, nous devons connaître notre passé et à chérir nos traditions. Les vraies valeurs sont toujours mis à la terre, et l'avenir ne peut être construit dans une bonne direction, sans que de la fondation. Dans un moment de perturbations sur les changements géopolitiques, il est essentiel de faire les bons choix et prendre les bonnes décisions. De laisser aller de toutes imposées et déformé les idées et artificielle des pulsions. Nous croyons fermement que la Serbie a suffisamment de qualité et de potentiel afin de déterminer son propre avenir, peu importe les menaces et les limites. Nous nous engageons à la position serbe et le droit de décider de notre avenir, en gardant à l'esprit le fait que, historiquement, il ya eu de nombreux défis, les menaces et les dangers, que nous avons surmonté. “ Vision: le Centre d'études géostratégiques aspire à devenir l'une des plus importantes organisations mondiales dans le domaine de la géopolitique. Il veut aussi devenir une marque locale. Nous allons essayer d'intéresser le public à la Serbie dans les questions internationales et de rassembler tous ceux qui s'intéressent à la protection de l'état et des intérêts nationaux, le renforcement de la souveraineté, de la préservation de l'intégrité territoriale, la préservation des valeurs traditionnelles, le renforcement des institutions et de l'état de droit. Nous allons agir dans le sens de trouver des personnes partageant les mêmes idées, à la fois en interne et dans le monde public. Nous mettrons l'accent sur la coopération régionale et la mise en réseau des organisations non gouvernementales, à la fois au niveau régional et international. Nous allons lancer des projets au niveau international pour soutenir le repositionnement de la Serbie et de la préservation de l'intégrité territoriale. En coopération avec les médias, nous allons mettre en œuvre des projets qui mettent l'accent sur ces objectifs. Nous allons organiser l'éducation du public intéressé par des conférences, des tables rondes et des séminaires. Nous allons essayer de trouver un modèle pour le développement de l'organisation qui permettrait le financement des activités du Centre. Construire ensemble notre avenir: Si vous êtes intéressés à collaborer avec nous, ou pour aider le travail du Centre d'études géostratégiques, veuillez nous contacter par e-mail: center@geostrategy.rs

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *