La géopolitique et de la politique

Друштвени дијалог као покриће за предају Косова и Метохије

Излагање Драгане Трифковић на Округлом столу о Косову и Метохији

Драгана Трифковић на Округлом столу о КиМ

 

Добар дан поштована публико,

Пре свега желим да се захвалим г. Бошку Обрадовићу и Дверима на организовању овог округлог стола на тему Косова и Метохије. Сматрам да је изузетно важно у овом тренутку говорити на тему  Косова и Метохије, а у свом излагању ћу образложити због чега.  Нисмо научили да ћутимо, како то тврди садашњи председник Србије. Врло радо смо се одазвали позиву да о овој теми јасно и гласно кажемо шта мислимо.

Што се тиче унутрашњег дијалога који најављује председник Србије, сматрам да је он осмишљен  у циљу поделе одговорности за крајње погрешну политику власти и предају Косова, као и ради  додатног ублажавања реакције јавности.

Наиме од доласка СНС-а на власт 2012. и обећања да ће поништити договоре које је ДС потписала са нелегалним приштинским властима, имамо континуитет погрешне политике уз убрзано деловања. Потписивањем Бриселског договора са Приштином, постављањем границе између Косова и Метохије и Централне Србије, гашењем институција државе Србије на територији јужне покрајине и коначно давањем легитимитета нелегалним косовским институцијама кроз такозвану „Српску листу“, ова власт је обесмислила сваку могућност да води друштвени дијалог, јер је све те потезе повукла без договора са народом, већ по договору са Западом на крајње нетранспарентан начин. Ми смо већ много пута чули разна обећања до сада с њихове стране, од тога  да се куну Богом како ће вратити Косово и Метохију у састав Србије, да се неће смирити док тај посао не обаве, да имају решења, да нуде платформу, чак и да ће ићи да ратују за Косово (баш оног тренутка када је то неизводљиво). Res non verba, у преводу са латинског значи: Дела а не речи. Ако гледамо дела, видећемо да се нису смирили, али у супротном правцу.

С обзиром на то да је моја пажња доста усмерена на геополитичка дешавања, посебно на Русију, желела бих да кажем нешто на тему односа геополитичких промена на светском нивоу и питања Косова и Метохије.

У време када је НАТО извршио агресију на Србију, са јасним циљем постављања страних војних база на територији покрајине, геополитичка слика света је изгледа другачије него данас. Тада смо имали једну најјачу светску силу САД, која је са својом партнерима из Европе спроводила стратегију ширења утицаја, користећи НАТО као средство. Нажалост, Русија је тада била веома слаба, и принуђена да се бави бројним унутрашњим проблемима. И поред тога, сећамо се да је Руска војска на изненађење Запада, заузела аеродром Слатина у Приштини, пребацујући своје мировне снаге из Босне и Херцеговине на Косово и Метохију. За Србе на Косову и Метохији је присуство руских снага, иако малобројних, било веома значајно. Нажалост, 2003. године је председник РФ Владимир Путин донео одлуку о повлачењу Руских мировних снага са простора бивше Југославије и тада је српски народ у покрајини остао под наводном заштитом међународних, односно западних снага. Након тога 2004. године, Срби су доживели погром, планирану акцију још једног таласа етничког чишћења, спроведену у присуству западних сила које су мирно посматрале дивљање албанских екстремиста. Сваки пут када чујем наше званичнике да кажу како је КФОР гарант опстанка нашег народа на Косову и Метохији, мени се пред очима створи слика српских манастира и кућа у пламену.

По мом мишљењу Русија се повукла са простора Балкана због немогућности да има значајан утицај у том тренутку, али и због потребе реформисања, консолидовања и јачања, што јој је касније омогућило да се врати на светску сцену као велика сила.

Спремност да помогне Србији након повлачења мировних снага, Русија је показала 2007. године, када је због дипломатске иницијативе коју је покренуо г. Војислав Коштуница, спречила усвајање Ахтисаријевог плана у УН. Од тог времена, нисмо имали ни једну озбиљну међународну иницијативу државног руководства, усмерену на очување интегритета Србије. ДС на челу са Борисом Тадићем је направила велику грешку тиме што је изместила решавање питања Косова и Метохије из УН у Брисел.

Након тога је одустајање Србије од заштите сопствених интереса постало израженије, да би од 2012. године и доласка СНС на власт добило додатне импулсе.

Уместо да руководство Србије искористи садашња светска дешавања, која нам више него икада иду на руку, председник Србије Александар Вучић интегрише српску заједницу у такозвани косовски систем и најављује промену Устава, како би се по његовим речима, решио косовског терета. У томе му помажу и ангажовани аналитичари и интелектуалци, изјављујући да немамо децу за нови рат, да немамо друге решење, да морамо да прихватимо реалност и сличне фразе које треба да послуже као алиби потпуној капитулацији. Иако албанска страна није испунила ништа од онога што је договорено у Бриселу, одбијајући чак и формирање НВО ЗСО, руководство Србије наставља да спроводи кораке који резултирају стварањем још једне албанске државе на Балкану.

Поред тога руководство Србије и даље сматра да су европске интеграције Србије једини исправан пут, не желећи да дозволе референдум на ком би се грађани Србије демократски изјаснили како се односе према овом питању. Ми видимо да ЕУ упада у све већу кризу, где је после економске и мигрантске кризе, покренут талас сепаратизма. Велика Британија је изашла из ЕУ, у Каталонији је недавно одржан референдум о независности, у Венету и Ломбардији је одржан референдум о већој аутономији, а ускоро можемо да очекујемо нове референдуме.

 

Велико је питање какав је интерес Србије да данас приступа овој заједници, која јој као услов поставља обавезу да легализује отимање Косова и да прекрати своје везе са Русијом.

Председник Србије је одустао од слања писма Европској комисији са питањем о ставу комисије да се случајеви Каталоније и Косова не могу поредити, због тога што су га, по његовим речима, замолили шпански пријатељи да то не ради.

Сада се налазимо у једној парадоксалној ситуацији да Русија у међународним односима брани интересе Србије, износећи чињенице о томе да је ЕУ сама одговорна за пораст сепаратизма, због тога што је подржала отцепљење Косова од Србије.

С друге стране, ако пратимо дешавања на Блиском Истоку, видећемо да се и ту одвија ситуација која нама такође иде у прилог. Намера САД да изолује Русију доводи до супротних ефеката, до изолације Америке. САД нису успеле у намери да оборе режим Башара ал Асада и да распарчају ову земљу, како би реализовале своје енергетске и економске пројекте. Уместо тога, изневерени стратешки партнери Вашингтона се све више окрећу Москви. Након промене спољно-политичких позиција Турске, затим Катара, дошло је и до историјске посете саудијског краља Москви. Ове промене у међународним односима су изузетно значајне за решавање косовског проблема, ако узмемо у обзир то да су Турска, Саудијска Арабија и Катар свесрдно подржавале исламски екстремизам на Балкану, укључујући и одвајање Косова и Метохије од Србије.

Управо су ово разлози због којих се Западу жури са заокруживањем процеса отимања српске територије, посебно због јачања руског утицаја на међународном плану.Насупрот тврдњама председника Србије, наш интерес није да предамо Косово што пре, већ да искористимо геополитичке промене и да вратимо преговоре у оквире Устава Републике Србије и Међународног права.

Патриотска јавност у Србији, у последње време изражава незадовољство због тога што Русија није активнија на Балкану и што се не укључује у проблем решавања косовског питања.

Ствар је у томе да се Русија у међународним односима за разлику од САД не намеће и не жели да се меша у унутрашња питања других држава. Због тога је нереално очекивати да ће се Русија самостално ангажовати. Основно питање је због чега званична Србија не тражи од Русије да се укључи у решавање косовског проблема, посебно што смо чули захтеве албанске стране да се САД директно укључе у Бриселске преговоре.

Ако је Сирија у ратним условима уз помоћ Русије успела да сачува територијалну целовитост земље, због чега Србија не може да се политички и дипломатски ослони на Русију, како би сачувала Косово и Метохију у саставу Србије?

Нама је неопходна промена политике, како бисмо опстали као држава. Узимајући у обзир чињеницу да Брисел не представља више озбиљан фактор у међународним односима, и да досадашњи договори у Бриселу нису донели позитивне резултате за Србију, сада је моменат да се преговори прогласе неуспешним и да се покрене иницијатива за враћање овог питања у УН. Сада је моменат да се затражи политичка и дипломатска помоћ од Русије, за решавање косовског проблема. Сада је моменат да се покрене питање повратка 250 000 прогнаних Срба на Косово и Метохију. Сада је моменат да се активно делује на разобличавању западне пропаганде која је на најгори могући начин деловала против Срба.

Ми као друштво не смемо да дозволимо да се променом Устава легализује отимање Косова и да се потписивањем коначног договора са Приштином које се очекује наредне године, легализује та лажна држава.  Посебно не смемо да дозволимо, да се они који спроводе такве кораке, оправдају притисцима које трпе са Запада, јер се ту не ради ни о каквим притисцима, већ о испуњавању преузетих обавеза у датом року.

И на крају, желела бих да замолим присутне колеге да заједнички поднесемо захтев Уставном суду за опозив судија и тужиоца које су уз одобрење председника Републике Србије положиле заклетву пред Хашимом Тачијем да ће бити верни Уставу Републике Косово, јер то очигледно кршење Устава Републике Србије.

 

 
1. новембар 2017.
auteur d'avatar

À propos de Центар за геостратешке студије

Centre pour les études géostratégiques est une organisation non-gouvernementale et à but non lucratif de l'association, fondée à Belgrade à l'assemblée générale constitutive tenue le 28.02.2014. conformément aux dispositions de l'art.11. et 12. La loi sur les associations ("journal Officiel de la Rs", non.51/09). pour une période de temps indéterminée, afin d'atteindre les objectifs fixés dans le domaine de la recherche scientifique, des relations géostratégiques et la préparation de documents stratégiques, de l'analyse et de la recherche. L'association développe et soutient des projets et des activités visant à l'etat et aux intérêts nationaux de la Serbie, a le statut d'une personne morale et qu'il est inscrit dans le registre conformément à la loi. La mission du Centre d'études géostratégiques est: "nous sommes la construction de l'avenir, parce que la Serbie mérite: les valeurs que nous représentons sont établies par le biais de notre histoire, de la culture et de la tradition. Nous croyons que sans passé il n'y a pas d'avenir. Pour cette raison, afin de construire l'avenir, nous devons connaître notre passé et à chérir nos traditions. Les vraies valeurs sont toujours mis à la terre, et l'avenir ne peut être construit dans une bonne direction, sans que de la fondation. Dans un moment de perturbations sur les changements géopolitiques, il est essentiel de faire les bons choix et prendre les bonnes décisions. De laisser aller de toutes imposées et déformé les idées et artificielle des pulsions. Nous croyons fermement que la Serbie a suffisamment de qualité et de potentiel afin de déterminer son propre avenir, peu importe les menaces et les limites. Nous nous engageons à la position serbe et le droit de décider de notre avenir, en gardant à l'esprit le fait que, historiquement, il ya eu de nombreux défis, les menaces et les dangers, que nous avons surmonté. “ Vision: le Centre d'études géostratégiques aspire à devenir l'une des plus importantes organisations mondiales dans le domaine de la géopolitique. Il veut aussi devenir une marque locale. Nous allons essayer d'intéresser le public à la Serbie dans les questions internationales et de rassembler tous ceux qui s'intéressent à la protection de l'état et des intérêts nationaux, le renforcement de la souveraineté, de la préservation de l'intégrité territoriale, la préservation des valeurs traditionnelles, le renforcement des institutions et de l'état de droit. Nous allons agir dans le sens de trouver des personnes partageant les mêmes idées, à la fois en interne et dans le monde public. Nous mettrons l'accent sur la coopération régionale et la mise en réseau des organisations non gouvernementales, à la fois au niveau régional et international. Nous allons lancer des projets au niveau international pour soutenir le repositionnement de la Serbie et de la préservation de l'intégrité territoriale. En coopération avec les médias, nous allons mettre en œuvre des projets qui mettent l'accent sur ces objectifs. Nous allons organiser l'éducation du public intéressé par des conférences, des tables rondes et des séminaires. Nous allons essayer de trouver un modèle pour le développement de l'organisation qui permettrait le financement des activités du Centre. Construire ensemble notre avenir: Si vous êtes intéressés à collaborer avec nous, ou pour aider le travail du Centre d'études géostratégiques, veuillez nous contacter par e-mail: center@geostrategy.rs

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *