La Science et la société

Крај света бејби бумера?

Пише: Спомена Милачић

Да није короне, сваки пети становник Сједињених Држава у предстојећој деценији припадао би бејби бум генерацији. Био би то и надаље политички, економски и медијски врло значајан сегмент друштва, само да није вируса коме су управо они подложни.  Четвртина њих,  „рођених у право време“ (1946 до 1964) и ову календарску годину отпочела је свакодневним радом, док готово половина  ради повремено, и даље са пуно ентузијазма. Већина ових људи још увек не види себе спремним да оду са овога света. Бејби бум генерација добро зарађује, троши и има још пуно планова. А онда се догодила нечија шаљиво морбидна кованица која је згодила читаву генерацију управо у време карантина.

На интернету се појавио сленг назив вируса Covid-19. Baby boomer remover. Вирус који уклања тј. (метафорично) убија бејби бум генерацију. Са поруком: Шири даље. Сленг назив је не само проширен већ је у пар дана и комерцијализован.  На тржишту су се појавиле мајице, шоље и ранчеви на којима пише Covid-19 – baby boomer remover  и – има пуно купаца. Како ствари стоје, ово ће и остати незванични али трајни назив овог вируса.

Бејби бумери су велика генерација у касним педесетим и седамдесетим годинама. Многи од њих редовно вежбају, управо они су јогу и џогирање учинили популарним. Економски су и политички стожери света данас. У Енглеској су они власници 80% свих добара, њима припадају готово сви крузери и телевизијске станице, они троше половину свих западних производа за негу коже. Медицина је ишла на руку бејби бумерима, многе болести од којих се раније умирало на прагу старости постало је могуће третирати. Лекари и демографи су управо овој генерацији давали честе охрабрујуће изјаве типа : „Оно што је сада 60 некада је било 40“. И бумери су правили планове. А онда су дошла упозорења о угрожености старосне групе 60 плус. И није било речи о томе да се вирус може заварати када је годиште у питању. Додатни фактор је, наравно, хронична болест.

А колико њих који су вршњаци Мики Мауса нема неку хроничну болест?.

Лекари који данас свуда на планети гледају кроз наочаре корона ризика – виде их као имунолошки онемоћала тела. Предочава им се сва озбиљност ризика који имају, ограничава им се кретање, укидају им се права која су одувек имали – и то само њима.

Понегде се од њих додатно очекује да напросто пристану на једну врсту социјалне еутаназије – да прихвате извесност своје смрти у замену за очувану економију која би младим покољењима омогућила оно што су они у изобиљу имали. Готово свуда се напомиње да свет који су они изградили, авионски летови, индустрија и озонска рупа – управо јесте пошаст коју су они отпочели и која нам је донела корону. СМС поруке са нетакнутом природом која је постојала пре економије коју су бумери створили – знак су глобалне свесности и политичке коректности . Бумери су први  на удару короне и уједно својих сународника. Boomer removal се планетарно гуглује све више и чини се да прераста у покрет који има све више поборника. Тешко да је нека генерација до сада имала такав планетаран испраћај.

Бумери неће да иду

Сениори које прозивају немају намеру тако брзо да иду нити их је лако расплакати позивима на угрожену економију која настаје са њиховим пензионисањем, а нарочито са њиховим очекивањем квалитетног живота и дуговечности – што све треба да изнесе здравствени систем. Још мање су спремни за еутаназију зарад економије.

Сениори ове генерације махом имају добра осигурања и очекују лечење које ће им пружити квалитетан живот. Америчке статистике (до короне) давале су прогнозе да ће у наредних 30 година чак 16,6 милиона бумера (од 75 милиона) и даље бити међу живима.

Имају приличне уштеђевине, ова генерација готово да нема бескућника, уверени су (њих 57%) да свако треба свој новац да заради сам, а чак четвртина ових сениора који имају децу, планира да своје богатство остави у добротворне сврхе. Не звучи претерано охрабрујуће по наредну генерацију.

Сленг израз о вирусу који је дошао са мисијом да очисти генерацију сениора, дошао је, кажу, спонтано. Стигао је од других генерација, оних из 80их па до краја 90их (који би могли бити, а често и јесу, деца бумера) као и од оних млађих (који би могли бити њихови унуци). Помиње се оно што им сениори остављају у наслеђе (не и оно што им не остављају) а што се своди на загађеност планете и све остале приговоре познате из вокабулара покрета за очување климе.

Бумери јесу љути јер ниједна генерација се на овај начин није обрачунавала са претходном. Али нису уплашени. Напокон, на ТВ екранима свакодневно у ударним вестима диљем планете виђају баш своје, изузетно активне, вршњаке.

„Ово лудило мисли да ми је покварило брачно путовање. Нипошто, само сам га одложила“, каже 67годишња, пензионисана менаџерка казина.

Наравно, има и оних који помињу спремност да се не затварају радње и фирме (по цену да и они сами буду заражени) ако би то значило економски бољитак за њихове потомке. (65, политичар из Њујорка).

Овај позив међутим није наишао на генерацијску подршку.

„Имајте у виду“, реплицира његова исписница „да овакви позиви на жртвовање зарад економије обично не значе да ће дотични, заштићен моћима и положајем, да положи свој живот. То само значи да је он рад да то препусти онима који немају услове да буду толико заштићени“.

А онда, веома брзо (ипак исувише брзо да би било спонтано) појавиле су се мајице и заставе на којима пише „ Ok, ok boomers!”. У сленгу то има значење доброћудног ућуткивања некога ко је видљиво инфериоран, управо као порука „Sit down uncle Sam!“ тј. знак да је нечија прича заправо свима дозлогрдила.

Жељама упркос, нису велике шансе да ова генерација оде у баш великом броју. Статистике говоре да је корона смртност највећа у групи сениора старијих од 60 или  65 година. Али, то само значи да међу умрлима од короне има највише старијих. То не значи да ће се највећи број старих разболети и умрети. Ако гледамо људе критичног доба који у овом часу нису болесни, та иста статистика нам каже да ће више од две трећине њих преживети корону, било да ће се разболети али не и умрети, било да се уопште неће разболети.

Највише једна трећина ће отићи, у складу са поруком младих сународника. Здравствени систем након тога биће збиља нешто растерећенији. Али то ће бити све. Остали ће вероватно изаћи на гласање и поклонити Трампу своје поверење, кажу статистике.

Кога је окривила Грета? 

У септембру минуле године, шведска тинејџерка Грета говорила је о важности климатских промена. Тоном који добро познаје свако ко има адолесцента у кући, Грета је подвикнула светским лидерима и замерила им што су њој и њеној генерацији „узели будућност“.

Са 16 година, Грета је преобратила своје родитеље на вегански начин исхране, говорила у Уједињеним Нацијама, задобила подршку медија и часопис Тајмс ју је прогласио за Лице године. Још једна ствар која се њеним следбеницима допада – Грета је све ово постигла након што је прекинула да иде у школу.

Главнину својих прекора у чувеном говору пред УН,  Грета је сручила на бејби бум генерацију. Они су ти који су загадили планету, они су упропастили шуме и лете авионима као луди уместо да седе код куће (и љуљају се у столицама). Они су упропастили живот Грети и њеној „несрећној“ генерацији. Због њих је она морала да дође и буде ту где је уместо да мирно и срећно учи једначине са две непознате. Њеној генерацији остаје тешка борба након онога што су сениори упропастили па ће и њени вршњаци морати да се одвоје од математике и изађу на улице – али шта се може друго?

Сениори су овај „удар“ релативно смирено поднели. Узвратили су аргументима на које се Грета није ни осврнула: Дан планете земље установљен је још седамдесетих, пластичне флашице за воду појавиле су се тек пре двадесет година, данашњи сениори су пили воду из фонтана, робу из супермаркета износили су у браон папирним кесама, путовали су аутостопом, а не авионима а дечје пелене се нису бацале већ су се прале и сушиле на сунцу.

Али њихови аргументи нису никога убедили (нити им је нуђено да говоре у УН), а покрет подршке Грети је растао. На тим првим демонстрацијама, сениори су  оштро прозивани, сасвим у складу са говорницом УН нација. Што у пракси значи да су момци и девојке сасвим слободно могли да подвикну старијој генерацији. Никоме посебно већ свима генерално, нарочито онима који имају радни стаж од више деценија. Бејби бум генерација је наравно најгоре прошла. Гретини поштоваоци истина немају право гласа, али зато имају право да се веома добро организују и да добију подршку медија.   

Да ли је подршка вирусу који ће биолошки уништити генерацију сениора, такође логичан корак на трагу Гретиног начина размишљања? Има ли све заправо нешто дубљу и свакако организовану политичку позадину?

У мору оних који су подржали аутистичну Грету издваја се часопис Национална ревија који то није учинио. Ту можете наћи цитат  Џона Стјуарта Мила: „ Деца обично немају шта паметно да кажу. Она обично само цитирају одрасле“. Претерано? Можда. Истинито? У великом броју случајева.

Гретин покрет, охрабрен публицитетом, ако и није измислио, свакако је прихватио сленг објаву која сахрањује сениоре. Можда заиста, како кажу, није реч о томе да они желе да било ко физички нестане. Заправо је речено само да сениори треба да се „склоне“ и да „ућуте“. Одмах и сада, сами од себе или, ако не тако, онда је добродошла и помоћ вируса.

Грета, која је заклети глобалиста, сматра да садашња светска политика не може да се носи са постојећим проблемима и да је дошло време за свеже идеје.  Нико не каже да те свеже идеје, у изборној години, не долазе баш из глава оних који, не тако млади (па и старији од бејби бум генерације), желе да и надаље буду светски моћници.  

 

30. март 2020.

                                                                 

 

                                                         

 

 

 

 

 

 

 

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *