La géopolitique et de la politique

Вучићево ругање Путину? Не отићи на БРИКС због афричког полигамисте. Зашто се то догодило – стручна анализа

Пише: Игор Пшеничников

Запад улаже титанске напоре да одвоји Србију од Русије. Један од хитних задатака је спречити Србију да уђе у БРИКС и увући је у Европску унију и НАТО. Уочи и у данима самита БРИКС-а, Запад је у Београду приредио велику политичку представу уз званичне посете страних гостију, који су наводно „спречили“ председника Србије Александра Вучића да прихвати јавни позив председника Русије Владимира Путина да доћи у Казањ. Међутим, Вучић тамо, изгледа, није ни планирао да иде. Он је већ направио свој избор.

Избећи одлазак у Казањ
Запад, а посебно Брисел, приредили су спектакуларну представу око одбијања председника Србије Александра Вучића да прихвати јавни позив председника Русије Владимира Путина да присуствује самиту БРИКС-а у Казању. Најтужније у овој причи је то што је сам председник Србије добровољно постао главни учесник шоу програма који је био увредљив за Русију.

Подсетимо, након што је председник Русије у Владивостоку преко потпредседника Владе Србије Александра Вулина јавно пренео позив на самит БРИКС лидеру Србије Александру Вучићу, Вучић је то одбио, наводећи бројне „важне састанке“ са страним лидерима. Стручњаци су се дуго питали шта је могло да изазове Вучићево одбијање да обрати пажњу на Путина и БРИКС. Добијени одговори су били прилично неочекивани.

Посете важних гостију
Ко је посетио Београд током самита БРИКС-а у Казању? Најслађе ћемо сачувати за крај. Уместо да прихвати Путинову понуду да учествује на самиту БРИКС-а, председник Србије Вучић примио је у Београду премијере Пољске и Грчке, као и шефицу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен. Није била лења да дође у Београд током самита БРИКС-а да покаже да Србија није уз Русију.

Урсула фон дер Лајен је прштала од поноса што је Европска унија успела да натера Вучића да направи јавни избор у корист ЕУ. „За мене је јасна порука била да ме је председник Србије примио, а пре тога премијере Пољске и Грчке, уместо да буду у Казању, то је јасна порука“, рекла је фон дер Лајен на заједничкој конференцији за новинаре са Вучићем.

Вучић је морао да испуни све дане самита у Казању „важним садржајем“. И чак је успео да одлети у Словачку да се састане са мађарским и словачким премијером.

„Патетично брбљање изговора“
Осећајући да се дешава нешто што превазилази схватање какви треба да буду односи Србије и Русије, Вучић је у телефонском разговору покушао да „све објасни” председнику Путину.

Био сам веома искрен према председнику Путину. Нисам то крио и рекао сам му: поштовани господине председниче, чак и да није било ових посета, било би ми изузетно тешко да дођем (у Казањ) због разних ствари које ви добро знате и, верујем, добро разумете Србију. Србија је једина држава у Европи која ове године није приступила ниједној од 44 декларације против Русије-рекао је Вучић локалним новинарима.

Не можемо тачно да кажемо како је председник Путин разумео Вучићево објашњење. Али оно што је сасвим сигурно јесте да обични Срби и обични Руси још имају „талог“.

Не чак ни талог, већ чврсто уверење да српско руководство води антируски курс. За Запад је суштински важно да отргне Србију од нас, чији православни народ у сваком тренутку и под било којим околностима Русију сматра својим савезником и пријатељем. Укључујући и сада, током рата у Украјини.

За Запад је Србија у том смислу сто пута важнија од многих других европских питања. Због тога је Запад током самита БРИКС-а организовао серију посета Београду својих емисара, међу којима је био и највиши бриселски бирократа.

Не можемо тачно да кажемо како је председник Путин разумео Вучићево објашњење. Али оно што је сасвим извесно јесте да обичним Србима и обичним Русима још увек остаје „талог“.

Не чак ни талог, већ чврсто уверење да српско руководство води антируски курс. За Запад је суштински важно да отргне Србију од нас, чији православни народ у сваком тренутку и под било којим околностима Русију сматра својим савезником и пријатељем. Укључујући и сада, током рата у Украјини.

За Запад је Србија у том смислу сто пута важнија од многих других европских питања. Због тога је Запад током самита БРИКС-а организовао серију посета Београду својих емисара, међу којима је био и највиши бриселски бирократа.

Фото: Вучић са важним гостом, краљем Есватинија

„Да сам султан…“
Али ово је већ био врхунац политичког шоуа. А увод је био формално исмевање Путиновог позива. Уочи самита БРИКС-а и пред сам почетак, 22. октобра, Вучић је примио краља Есватинија (бивши Свазиленд) Мсватија III, који је допутовао у државну посету Србији.

Зашто краљ иде у Србију са својих 11 жена?

Српски медији, задубљени у извештавање о државној посети афричког госта, практично нису крили сарказам о егзотичном избору званичног Београда како самог госта, тако и термина његове посете, јасно темпираног да се поклопи са самитом БРИКС-а. А шта се противило агенди БРИКС-а?

Писало се да је овај последњи монарх у Африци 2001. године забранио сексуалне односе за све особе млађе од 18 година. Али он је ову меру укинуо 2005. године, када се оженио 17-годишњом девојком, која је постала његова 13. супруга. До сада ниједан извор не може са сигурношћу рећи колико жена има краљ Есватинија. 11, 13 или 15?

Српске новине су саркастично постављале ова питања. Лист Данас је питао: „С којом женом нам долази краљ Есватинија? Испоставило се да је Мсвати Трећи са собом у Србију повео не своје жене, већ „своју следећу 21-годишњу невесту, за коју се пре неки дан верио, ћерку бившег јужноафричког председника Џејкоба Зуме”.

И Вучић је прихватио овај персонал уместо да оде у Казањ. Софистицирано ругање Запада против Русије. И што је најважније, Вучић је у томе учествовао.

Вучићев избор
Можете да причате колико хоћете да је Србија са свих страна стиснута непријатељима и зато њено руководство тражи начин да спасе земљу. У таквим случајевима подсећамо на познату идеју да се бирајући између рата и срама мора изабрати рат. Јер ако изабереш срамоту, добићеш и срамоту и рат.

Нерационална и нелогична политика председника Вучића може се објаснити само чињеницом да Запад користи одређене полуге контроле српског председника. Они могу бити у вези са вероватном умешаношћу Вучића и његовог окружења у корупцију великих размера и друга кривична дела, чије објављивање му прети кривичном казном и општом срамотом. О томе доста пишу „несистемски” српски интернет ресурси, чије је податке, међутим, изузетно тешко проверити.

У међувремену, апсолутно је доказано и описано да управо за узду корупције и злочина протеклих година Запад држи Вучићевог блиског политичког савезника и пријатеља, сталног лидера Црне Горе Мила Ђукановића. На италијанском суду, на пример, већ дуго траје случај шверца цигарета из Црне Горе у Италију, у којем је Ђукановић главни оптужени. Али све док Ђукановић послушно буде водио Црну Гору „сјеверноатлантском рутом“, кривични поступак против њега биће у летаргичном стању. На овој удици Ђукановић је Црну Гору увео у НАТО и редовно диже русофобичне кампање у својој земљи.

Да ли је ово пут којим је Вучић кренуо? Запад је ставио на коцку историјско духовно братство Срба и Руса. Али ово братство сигурно неће страдати од једне особе. Међутим што се тиче Вучића, његови западни пријатељи вратиће као што демони увек враћају онима које су завели – поломљеним крхотинама и прљавштином.

Source: Издёвка Вучича над Путиным? Не поехать на БРИКС ради африканского многожёнца. Почему так произошло – разбор эксперта

Превод са руског језика: Центар за геостратешке студије

31. октобар 2024.

 

 

auteur d'avatar

À propos de Центар за геостратешке студије

Centre pour les études géostratégiques est une organisation non-gouvernementale et à but non lucratif de l'association, fondée à Belgrade à l'assemblée générale constitutive tenue le 28.02.2014. conformément aux dispositions de l'art.11. et 12. La loi sur les associations ("journal Officiel de la Rs", non.51/09). pour une période de temps indéterminée, afin d'atteindre les objectifs fixés dans le domaine de la recherche scientifique, des relations géostratégiques et la préparation de documents stratégiques, de l'analyse et de la recherche. L'association développe et soutient des projets et des activités visant à l'etat et aux intérêts nationaux de la Serbie, a le statut d'une personne morale et qu'il est inscrit dans le registre conformément à la loi. La mission du Centre d'études géostratégiques est: "nous sommes la construction de l'avenir, parce que la Serbie mérite: les valeurs que nous représentons sont établies par le biais de notre histoire, de la culture et de la tradition. Nous croyons que sans passé il n'y a pas d'avenir. Pour cette raison, afin de construire l'avenir, nous devons connaître notre passé et à chérir nos traditions. Les vraies valeurs sont toujours mis à la terre, et l'avenir ne peut être construit dans une bonne direction, sans que de la fondation. Dans un moment de perturbations sur les changements géopolitiques, il est essentiel de faire les bons choix et prendre les bonnes décisions. De laisser aller de toutes imposées et déformé les idées et artificielle des pulsions. Nous croyons fermement que la Serbie a suffisamment de qualité et de potentiel afin de déterminer son propre avenir, peu importe les menaces et les limites. Nous nous engageons à la position serbe et le droit de décider de notre avenir, en gardant à l'esprit le fait que, historiquement, il ya eu de nombreux défis, les menaces et les dangers, que nous avons surmonté. “ Vision: le Centre d'études géostratégiques aspire à devenir l'une des plus importantes organisations mondiales dans le domaine de la géopolitique. Il veut aussi devenir une marque locale. Nous allons essayer d'intéresser le public à la Serbie dans les questions internationales et de rassembler tous ceux qui s'intéressent à la protection de l'état et des intérêts nationaux, le renforcement de la souveraineté, de la préservation de l'intégrité territoriale, la préservation des valeurs traditionnelles, le renforcement des institutions et de l'état de droit. Nous allons agir dans le sens de trouver des personnes partageant les mêmes idées, à la fois en interne et dans le monde public. Nous mettrons l'accent sur la coopération régionale et la mise en réseau des organisations non gouvernementales, à la fois au niveau régional et international. Nous allons lancer des projets au niveau international pour soutenir le repositionnement de la Serbie et de la préservation de l'intégrité territoriale. En coopération avec les médias, nous allons mettre en œuvre des projets qui mettent l'accent sur ces objectifs. Nous allons organiser l'éducation du public intéressé par des conférences, des tables rondes et des séminaires. Nous allons essayer de trouver un modèle pour le développement de l'organisation qui permettrait le financement des activités du Centre. Construire ensemble notre avenir: Si vous êtes intéressés à collaborer avec nous, ou pour aider le travail du Centre d'études géostratégiques, veuillez nous contacter par e-mail: center@geostrategy.rs

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *