La géopolitique et de la politique

Paul Craig Roberts: la Russie ne reconnaît enfin la réalité?

Écrit Par Paul Craig Roberts

Дуран је 17. октобра представио одличну дискусију између Џона Хелмера и Гилберта Доктороуа коју је модерирао Александар Меркурис о томе како се доносе руске војне и цивилне одлуке. Знање које сам стекао омогућава ми да ажурирам своје виђење ситуације, што ћу сада и учинити.

Украјинска инвазија на Курск, која је поражена, променила је игру и вероватно ће резултирати укидањем Украјине као независне земље. Разлог је тај што је инвазија уверила руску јавност, Генералштаб руске војске и поткрепила случај руских политичара да је независна Украјина у супротности са руском безбедношћу.

Путин и даље каже да је отворен за преговоре, али само ако друга страна призна реалност на терену, што „план победе“ Зеленског не чини. Зеленски каже да само нуклеарна бомба или НАТО могу спасити Украјину. Руси то неће дозволити.

Ако се руска армија заустави на реци Дњепар, то оставља западну Украјину као ракетну платформу САД/НАТО. Заустављање на реци Дњепар не оставља Путину начин да демилитаризује и денацификује Украјину. То би ограничило његове декларисане циљеве само на спречавање да руско становништво које су совјетски лидери припојили Украјини, буде убијено од стране антируских украјинских снага.

Изгледа да је Путин превидео да расељавање украјинских војних снага из Донбаса не демилитаризује Украјину нити спречава Украјину да буде чланица НАТО-а. Путин ће поново укључити бившу руску територију назад у Русију, али западна Украјина би и даље била тамо као платформа за америчке нуклеарне бомбе и са које би се размењивали ракетни удари са Русијом као што то раде Израел и Иран.

Питање је да ли ће Путин, који жели мир, бити задовољан ослобађањем источних и јужних руских територија Украјине, и, ако хоће, да ли ће му руска јавност и Генералштаб дозволити да напусти украјинску државу или ће видети договор као само бацање лименке низ пут.

Поставља се и питање са ким Путин може да преговара. Зеленском је истекао мандат председника. На којим овлашћењима је Зеленски још увек надлежан? Путин не може да зна да ли ће споразум који склопи са Зеленским касније бити проглашен нелегитимним. Човек би помислио да је Путин из Минског споразума, који је коришћен да га превари и остави неспремног за војну акцију, и свих руских споразума са Вашингтоном – попут обећања да се НАТО неће померити ни педаљ ка истоку – научио да било какав споразум са потписом Вашингтона на њему је безвредан. Па, како то да Путин говори о преговорима? Да ли је Путин у заблуди и не може да учи из искуства?

Путина видим као успешног лидера. Спасао је Русију од деморализације од совјетског колапса, што је довело до тога да су некада моћну државу раскомадали, опљачкали и осрамотили јеврејски олигарси и Вашингтон.

Путин је обновио руску економију, упркос санкцијама Вашингтона и Путиновом некомпетентном директору централне банке.

Путин је вратио руски понос, руску породицу и грађански морал.

Он је ретко успешан лидер.

Али као ратни вођа он је био Путин Неспремни, затечен грузијском инвазијом на Јужну Осетију коју је организовао Вашингтон, збацивањем украјинске владе од стране Вашингтона и одговором Запада на његову специјалну војну операцију у Донбасу. Путин је прихватао увреду за увредом, провокацију за провокацијом, чиме је све ширио сукоб и изазивао нове сукобе на другим местима као на Блиском истоку.

Нејасно ми је зашто је Путин прихватио збацивање украјинске владе од стране Вашингтона. Да ли су му једноставно недостајали војни ресурси да то спречи или није могао да разуме шта се дешава? Сукоб који се догодио 8 година касније био је последица Путиновог неуспеха да прочита текст на зиду.

Можда га је спутавала издајничка класа, обожаваоци Запада, издајници које ја називам „атлантистичким интеграционистима“. Ови издајници се сада у Русији називају „петом колоном“. Углавном су нестали, осим директора руске централне банке, који наставља да чини више штете Русији него што то чини Запад.

Мислим да је објашњење Путиновог понашања то што Путин схвата да рат између Вашингтона и Русије значи крај времена, и жели да то избегне по сваку цену. Одатле, његова спремност да прихвата бескрајне увреде и провокације. Али оно што изгледа не разуме Путин је да је Вашингтон неумољив у својим напорима да наметне своју агенду хегемоније Вашингтона, и да су Русија, Кина и Иран препреке на путу ове агенде и да их стога треба елиминисати. Путин би такав план могао сматрати бесмисленим, али то је ипак план. Вашингтон тек треба да објави напуштање Волфовицеве ​​доктрине америчке хегемоније и унилатерализма. Све док је ово дневни ред Вашингтона, никакав споразум потписан са Вашингтоном нема никаквог значаја. Све док Путин настави да прихвата агресију Вашингтона, агресија ће се наставити.

Путиново прихватање провокација је отишло толико далеко да Запад више не верује његовим претњама. И одлазећи и долазећи генерални секретар НАТО-а рекли су да не требамо обраћати пажњу на шта год Путин каже јер он то никада не мисли.

Да ли је Путин схватио да је то цена бесконачног прихватања провокација? Да ли је схватио да руши кредибилитет својих упозорења?

Путин је, покушавајући да избегне рат, поновио исту грешку на Блиском истоку.

Био сам одушевљен када је Путин изненада показао проактивну способност и брзо пребацио руско ваздухопловство у Сирију, спречавајући на тај начин америчког ратног злочинца Обаму да нападне Сирију. Погрешно сам закључио да је Русија одлучила да заустави агресију Вашингтона. Али то је био само једнократни договор.

Путин је, покушавајући да избегне рат остављајући Сирију, Иран и Хезболах без ваздушне заштите, постигао супротно – почетак рата. Сада се, према извештајима, Путин труди да обезбеди ваздушну заштиту Ирана пре него што Израел дигне у ваздух мирољубиве нуклеарне реакторе Ирана, ширећи тако радијацију на широка подручја Русије.

Путин и руски Генералштаб нису успели да схвате шта се дешава у одсуству супротстављене моћи. Резултат није пригушивање рата, већ избијање рата, при чему Путин сада мора да изда оштра упозорења Израелу, упозорења која можда немају кредибилитет у светлу Путиновог неуспеха у прошлости да примени црвене линије.

У Русији се спушта свест да постојање Украјине као независне земље представља егзистенцијалну претњу Русији. Ослобођење Донбаса не демилитаризује и денацификује Украјину нити замењује украјинску марионетску владу независном.

Да ли ће руска јавност и руски Генералштаб дозволити Путину да пристане на окончање рата једноставно на основу ослобођења Донбаса, или ће руска јавност и Генералштаб инсистирати да је постојање Украјине егзистенцијална претња постојању Русије и инсистирати да се рат наставља све док Украјина поново не постане губернија Русије?

Руска пета колона је заузета оспоравањем закључка Збигњева Бжежинског да Русија не може бити велика сила ако Украјина није део руске сфере утицаја. Хоће ли се Генералштаб и руско становништво сложити са петом колоном или са Бжежинским? Ако се сложе са Бжежинским, приговориће Путину само да гурне лименку на друм са мировним споразумом. Биће жалосно ако Путиново инсистирање на миру дестабилизује Русију.

Source: Is Russia Finally Acknowledging Reality? | (paulcraigroberts.org)

Traduction de l'anglais: Centre d'études géostratégiques

22. октобар 2024.

auteur d'avatar

À propos de Центар за геостратешке студије

Centre pour les études géostratégiques est une organisation non-gouvernementale et à but non lucratif de l'association, fondée à Belgrade à l'assemblée générale constitutive tenue le 28.02.2014. conformément aux dispositions de l'art.11. et 12. La loi sur les associations ("journal Officiel de la Rs", non.51/09). pour une période de temps indéterminée, afin d'atteindre les objectifs fixés dans le domaine de la recherche scientifique, des relations géostratégiques et la préparation de documents stratégiques, de l'analyse et de la recherche. L'association développe et soutient des projets et des activités visant à l'etat et aux intérêts nationaux de la Serbie, a le statut d'une personne morale et qu'il est inscrit dans le registre conformément à la loi. La mission du Centre d'études géostratégiques est: "nous sommes la construction de l'avenir, parce que la Serbie mérite: les valeurs que nous représentons sont établies par le biais de notre histoire, de la culture et de la tradition. Nous croyons que sans passé il n'y a pas d'avenir. Pour cette raison, afin de construire l'avenir, nous devons connaître notre passé et à chérir nos traditions. Les vraies valeurs sont toujours mis à la terre, et l'avenir ne peut être construit dans une bonne direction, sans que de la fondation. Dans un moment de perturbations sur les changements géopolitiques, il est essentiel de faire les bons choix et prendre les bonnes décisions. De laisser aller de toutes imposées et déformé les idées et artificielle des pulsions. Nous croyons fermement que la Serbie a suffisamment de qualité et de potentiel afin de déterminer son propre avenir, peu importe les menaces et les limites. Nous nous engageons à la position serbe et le droit de décider de notre avenir, en gardant à l'esprit le fait que, historiquement, il ya eu de nombreux défis, les menaces et les dangers, que nous avons surmonté. “ Vision: le Centre d'études géostratégiques aspire à devenir l'une des plus importantes organisations mondiales dans le domaine de la géopolitique. Il veut aussi devenir une marque locale. Nous allons essayer d'intéresser le public à la Serbie dans les questions internationales et de rassembler tous ceux qui s'intéressent à la protection de l'état et des intérêts nationaux, le renforcement de la souveraineté, de la préservation de l'intégrité territoriale, la préservation des valeurs traditionnelles, le renforcement des institutions et de l'état de droit. Nous allons agir dans le sens de trouver des personnes partageant les mêmes idées, à la fois en interne et dans le monde public. Nous mettrons l'accent sur la coopération régionale et la mise en réseau des organisations non gouvernementales, à la fois au niveau régional et international. Nous allons lancer des projets au niveau international pour soutenir le repositionnement de la Serbie et de la préservation de l'intégrité territoriale. En coopération avec les médias, nous allons mettre en œuvre des projets qui mettent l'accent sur ces objectifs. Nous allons organiser l'éducation du public intéressé par des conférences, des tables rondes et des séminaires. Nous allons essayer de trouver un modèle pour le développement de l'organisation qui permettrait le financement des activités du Centre. Construire ensemble notre avenir: Si vous êtes intéressés à collaborer avec nous, ou pour aider le travail du Centre d'études géostratégiques, veuillez nous contacter par e-mail: center@geostrategy.rs

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *