La géopolitique et de la politique

Стевен Сахиоуние: Јенки Ривијера на Блиском истоку уз етничко чишћење Газе

Пише: Стевен Сахиоуние

План Трампа за Газу

Када тражите од инвеститора луксузних хотела и казина да реши проблем са земљиштем, морате очекивати да ће решење бити изградња одмаралишта.

Није изненађење да би искусни и успешни власник хотела и казина попут председника Доналда Трампа предложио свој план да Газу претвори у туристичку дестинацију.

Трамп је најавио свој план за Газу док је стајао уз израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа у Белој кући, након њихових разговора о прекиду ватре у Гази и Ирану. Нетанјаху није могао да престане да сија док је слушао лидера светске суперсиле и најбољег пријатеља Израела, који предлаже план за трајно уклањање велике безбедносне претње Израелу.

Трамп је изнео своје планове да сравни Газу и претвори је у „Блискоисточну ривијеру“ након што САД преузму власништво над Газом.

Трамп је на конференцији за новинаре рекао: „„И ми ћемо с тим обавити посао. Ми ћемо га поседовати”.

Трамп је раније рекао да Палестинце у Гази треба преселити у друга подручја. „Ствар са Газом није функционисала“, рекао је он новинарима у Овалном кабинету. „Требало би да добију добро свеже, прелепо земљиште, а ми ћемо добити неке људе да уложе новац да га изграде и учине лепим и погодним за живот и уживање“.

Рекао је да би Америка могла да помогне Палестинцима да пронађу „бројне комаде земље“ негде осим Газе и „изграде им нека лепа места“.

Фото: Појас Газе

На питање кога замишља да живи у Гази, Трамп је рекао: „Људи из света“. Имамо прилику да урадимо нешто што би могло бити феноменално“, рекао је Трамп. Не желим да будем сладак, не желим да будем мудар момак, већ ривијера Блиског истока. Ово би могло бити нешто што би могло бити тако величанствено“, додајући: „Побрићемо се да то буде урађено, на светском нивоу“.

План настоји да се уклоне првобитни становници, 2,3 милиона Палестинаца који су преживели рат, који је однео животе око 47.000 чланова њихове заједнице. Да би их насилно депортовали у Египат и Јордан, или друге арапске земље, и са земљом огољеном за реконструкцију, довели инвеститоре и њихове грађевинске компаније на ниво Појаса Газе, заједно са архитектама и инжењерима да пројектују нове зграде, куће, хотеле, ресторане и казина.

Али Трампов план није оригиналан. Шимон Перес је предложио сличан концепт након споразума из Осла 1993. године.

Шимон Перес

Шимон Перес је био осми премијер Израела од 1984. до 1986. и од 1995. до 1996. и као девети председник Израела од 2007. до 2014. Био је члан дванаест кабинета и представљао је пет политичких партија у политичкој каријери дугој 70 година. Умро је 2016. године.

Перес је 13. септембра 1993. потписао споразум из Осла у име израелске владе на церемонији у Белој кући, са Јицаком Рабином и Јасером Арафатом.

Године 1994. у знак признања споразума из Осла, Перес, Рабин и Арафат су заједнички добили Нобелову награду за мир, а 1996. основао је Пересов центар за мир.

„Доћи ће дан када ће Газа бити блискоисточни Сингапур“, рекао је Шимон Перес после споразума из Осла, сањајући о новом Блиском истоку.

Перес је користио поређење Газе са Сингапуром да изрази визију трансформације појаса Газе у просперитетну економију, подсећајући како се Сингапур од мале, сиромашне земље развио у богато, високотехнолошко средиште и туристичку дестинацију.

Перес је нагласио потенцијал да Газа постане успешно, мирно место ако изабере мир и економску сарадњу са Израелом.

Његова визија је била заснована на идеји да Газа, уз праве инвестиције и међународну помоћ, може да цвета кроз трговину, туризам и технологију, као што је то учинио Сингапур.

Према Перезовом плану, становници Газе би генерисали довољно прихода да свој животни стандард изједначе са израелским друштвом уопште. Са просперитетом и будућношћу своје деце, становници Газе би одбацили отпор окупацији и прихватили свој статус инфериорних људи, према ционистичкој идеологији, док би срећни одлазили у банку. Уместо да младићи траже оружје, они би возили најновије аутомобиле.

Газа има велики потенцијал у пољопривреди и туризму. Дуга, сунчана и пешчана плажа док је оближња Европа празна у снегу целе зиме је добитна комбинација.

Предвиђени су хотели пуни туриста дуж плаже и гранични прелази са Израелом за пролаз пољопривредних производа попут свежих јагода, парадајза и млевених усева.

Постизање мира кроз економски развој био је камен темељац Пересовог плана, али није било политичке воље да се он спроведе ни у Тел Авиву ни у Вашингтону. Али сада је Трамп на челу.

Етничко чишћење

Проблем са Трамповим планом за Газу је што он позива на етничко чишћење. Према Канцеларији УН-а за превенцију геноцида и одговорност за заштиту, комисија експерата је известила да принудне праксе које се користе за уклањање цивилног становништва присилним уклањањем, расељавањем и депортацијом цивилног становништва могу „… представљати злочине против човечности и могу се изједначити са конкретним ратним злочинима. Штавише, таква дела би такође могла да потпадају под значење Конвенције о геноциду.

Фото: Етничко чишћење Палестине од 1946. до данас

Комисија је описала етничко чишћење као „… сврсисходну политику коју је осмислила једна етничка или верска група како би се уклонила насилна и терористичка средства од цивилног становништва друге етничке или верске групе из одређених географских области“.

Америчка влада има дугу и мрачну историју спровођења етничког чишћења над индијанским становништвом, где су споразуми коришћени за расељавање Индијанаца са њихових племенских земаља.

Хоће ли Египат и Јордан бити приморани да учествују у етничком чишћењу?

Трамп је 25. јануара рекао да би желео да „само очисти“ Газу, позивајући Египат и Јордан да приме више Палестинаца.

Док је био на Air Force One-у, Трамп је рекао да је раније током дана имао разговор са краљем Јордана Абдулахом Другим и да ће касније разговарати са египатским председником Абделом Фатахом ел-Сисијем.

„Волео бих да Египат узме људе“, рекао је Трамп. „Говорите о вероватно милион и по људи, а ми само очистимо целу ствар и кажемо: ’Знате, готово је’“, говорећи о рату у Гази.

Трамп је рекао да цени Јордан што је успешно прихватио палестинске избеглице и да је рекао краљу Абдулаху Другом: „Волео бих да преузмете више, јер тренутно гледам цео Појас Газе, и то је неред. То је прави неред.”

Израелски 15-месечни рат против Газе раселио је скоро све његове становнике ,2,3 милиона , а Трамп је рекао да би становници Газе могли бити пресељени „привремено или дугорочно”.

„То је тренутно место за рушење, скоро све је срушено и људи тамо умиру“, рекао је он.

„Дакле, радије бих се укључио у неке од арапских нација и изградио станове на другој локацији, где би можда могли да живе у миру за промену.

Израелски министар финансија Безалел Смотрич, крајње десничарски јеврејски екстремиста, поздравио је Трампову идеју да пресели становнике Газе у Египат и Јордан.

„Идеја да им се помогне да пронађу друга места за почетак бољег живота је одлична идеја. Након година величања тероризма, они ће моћи да успоставе нове и добре животе на другим местима“, рекао је Смотрич.

Перес о коначном решењу израелско-палестинског сукоба

Перес је 2009. написао: „Само мирна коегзистенција палестинске и јеврејске државе нуди реално и праведно решење на Блиском истоку.

Перес је написао да „решење са две државе није само најбоље решење за овај вековни сукоб, већ и да је оно на дохват руке“, додајући да Палестинцима „не треба ускратити прилику да узму своју националну судбину у своје руке“.

Source: Yankee Riviera in the Middle East planned by Trump – Mideast Discourse

9. фебруар 2025.

auteur d'avatar

À propos de Центар за геостратешке студије

Centre pour les études géostratégiques est une organisation non-gouvernementale et à but non lucratif de l'association, fondée à Belgrade à l'assemblée générale constitutive tenue le 28.02.2014. conformément aux dispositions de l'art.11. et 12. La loi sur les associations ("journal Officiel de la Rs", non.51/09). pour une période de temps indéterminée, afin d'atteindre les objectifs fixés dans le domaine de la recherche scientifique, des relations géostratégiques et la préparation de documents stratégiques, de l'analyse et de la recherche. L'association développe et soutient des projets et des activités visant à l'etat et aux intérêts nationaux de la Serbie, a le statut d'une personne morale et qu'il est inscrit dans le registre conformément à la loi. La mission du Centre d'études géostratégiques est: "nous sommes la construction de l'avenir, parce que la Serbie mérite: les valeurs que nous représentons sont établies par le biais de notre histoire, de la culture et de la tradition. Nous croyons que sans passé il n'y a pas d'avenir. Pour cette raison, afin de construire l'avenir, nous devons connaître notre passé et à chérir nos traditions. Les vraies valeurs sont toujours mis à la terre, et l'avenir ne peut être construit dans une bonne direction, sans que de la fondation. Dans un moment de perturbations sur les changements géopolitiques, il est essentiel de faire les bons choix et prendre les bonnes décisions. De laisser aller de toutes imposées et déformé les idées et artificielle des pulsions. Nous croyons fermement que la Serbie a suffisamment de qualité et de potentiel afin de déterminer son propre avenir, peu importe les menaces et les limites. Nous nous engageons à la position serbe et le droit de décider de notre avenir, en gardant à l'esprit le fait que, historiquement, il ya eu de nombreux défis, les menaces et les dangers, que nous avons surmonté. “ Vision: le Centre d'études géostratégiques aspire à devenir l'une des plus importantes organisations mondiales dans le domaine de la géopolitique. Il veut aussi devenir une marque locale. Nous allons essayer d'intéresser le public à la Serbie dans les questions internationales et de rassembler tous ceux qui s'intéressent à la protection de l'état et des intérêts nationaux, le renforcement de la souveraineté, de la préservation de l'intégrité territoriale, la préservation des valeurs traditionnelles, le renforcement des institutions et de l'état de droit. Nous allons agir dans le sens de trouver des personnes partageant les mêmes idées, à la fois en interne et dans le monde public. Nous mettrons l'accent sur la coopération régionale et la mise en réseau des organisations non gouvernementales, à la fois au niveau régional et international. Nous allons lancer des projets au niveau international pour soutenir le repositionnement de la Serbie et de la préservation de l'intégrité territoriale. En coopération avec les médias, nous allons mettre en œuvre des projets qui mettent l'accent sur ces objectifs. Nous allons organiser l'éducation du public intéressé par des conférences, des tables rondes et des séminaires. Nous allons essayer de trouver un modèle pour le développement de l'organisation qui permettrait le financement des activités du Centre. Construire ensemble notre avenir: Si vous êtes intéressés à collaborer avec nous, ou pour aider le travail du Centre d'études géostratégiques, veuillez nous contacter par e-mail: center@geostrategy.rs

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *