Geopolitica e politica

L'ortodossia come un obiettivo: identificare i fattori che distruggere la chiesa

Il Centro per geostrategica studi organizzata 30. Gennaio a Belgrado, centro stampa dell'Associazione dei giornalisti della Serbia conferenza sul tema:"L'identificazione dei fattori che distruggere la chiesa: chi se ne frega di fede e di come combattere per la sua conservazione?“. Gli organizzatori dicono che continui attacchi tradizionale di chiesa e di comunità religiose, nonché le violazioni delle persone, i diritti religiosi, sono diventati un problema di masterizzazione per la comunità internazionale, ma che questo argomento non è dato sufficiente importanza ed è completamente ignorato da molte istituzioni.

Скупу су присуствовали духовници из Српске православне цркве, велики број угледних јавних личности, као и представници научне и новинарске заједнице. 

На конференцији су говорили: Драгана Трифковић, директор Центра за геостратешке студије, отац Јован Пламенац, свештеник Српске православне цркве, Диогенис Валаванидис, директор Центра за заштиту хришћанског  идентитета, Дејан Мировић, професор међународног права и Василијана Мерхеб, теолог из Бугарске.

Драгана Трифковић, директор Центра за геостратешке студије обавестила је јавност да ова организација покреће кампању под називом „Блокада агресије на цркву“ у циљу прикупљања подршке грађана и подношења грађанске инцијативе Савету за људска права ОУН, Организацији за сигурност и сарадњу у Европи и Савету Европе.

Отац Јован Пламенац је у свом излагању на конференцији указао на проблеме са којима је суочена Српска православна црква (СПЦ). Он је навео да данас црква страда због духовне раслабљености: „У прошлости је црква страдала у материјалном свету да би опстала у духовном, данас црква да би опстала у материјалној, страда у духовној сфери“. Напоменуо је да црква не штити народ од агресивних ЛГБТ, џендер и других агенди које преко марионетске власти спроводи евроатлантски лоби. „Због компромисног односа према политичком режиму у Србији потчињеног колективном Западу изостао је и активни одговор високог клира СПЦ на пузајуће признање Косова за државу од стране тог режима. Компромис је довео и до признања аутокефалности Македонске православне цркве. Компромис је и службена сарадња у неколико епархија СПЦ са шизматицима римокатолицима. Хришћански живот није у компромисима, него у држању уз истину“, навео је отац Пламенац.

У завршетку свох говора отац Јован Пламенац је закључио да је спасање српског народа, као и других народа у покајању, али не у празним речима о покајању: „На покајање је позван првенствено клир, што виши положај у цркви тим на ревносније покајање. Коме је Бог више дао, од њега више и тражи“.

У свом говору на конференцији Драгана Трифковић је указала на проблем односа заробљене државе ка цркви и агресије која се спроводи над традиционалном црквом. „Незаконитом сменом режима у Кијеву на власт су дошле милитантне националистичке структуре које су традиционалну културу, веру и језик сопствених грађана препознале као „непријатељски елемент“. Овде је неопходно напоменути чињеницу да је обојена револуција у Кијеву била финансирана и подржана од стране владајућих структура САД и ЕУ, што званичници ових држава и не крију“, напоменула је Трифковић.

Прогон Украјинске православне цркве (УПЦ) је према њеним речима кулминирао нападом на све­штен­ство и оти­ма­њем имо­ви­не ка­нон­ске Укра­јин­ске пра­во­слав­не цркве ко­ја је под ју­рис­дик­ци­јом Московске патријаршије: „У црквама и манастирима УПЦ могу се видети полицајци са оружјем који врше претрес. Организују се насилни упади у цркве где се употребљавају димне бомбе и друга средства, како би радикални елементи заузели цркве. Врши се хапшење и малтретирање свештеника и епископа, воде се судски процеси против њих под лажним оптужбама“.

Драгана Трифковић је закључила да се ради о системском нападу на православље који је део геополитичке борбе САД против Русије, усмерен на слабљење и поделу јединства православне цркве на територијама Русије, Украјине, Белорусије, Молдавије, Балкана, Средње Азије и балтичких држава.

Диогенис Валаванидис је говорио о цепању „живог ткива“ Српске православне цркве давањем аутокефалности Македонској православној цркви (МПЦ), чему се противио патријарх Герман, као и патријарски Павле и Иринеј. Издавачка кућа Пешић и синови недавно је објавила Валаванидисову књигу „Истина о патријарху Герману и питање такозване Македонске православне цркве“. Он се критички осврнуо на изостанак реакције српске јавности у вези са давњем аутокефалности МПЦ: „И овога пута је логореична и по правилу брбљива српска јавност, која увек све зна и о свему расправља, кукавички заћутала. Занемела је Српска православна црква као и сви политичари. Занемела је власт, али и опозиција. Сви интелектуалци на челу са Српском академијом наука, Матицом српском, Удружењем књижевника Србије, једном речју сви“, навео је Валаванидис.

У наставку говора он је истакао да је Македонска православна црква комунистички пројекат који је осмишљен у циљу разбијања Српске православне цркве и православља у целини. Обавестио је јавност да је у својству директора Центра за заштиту хришћанског  идентитета затражио пријем код српског патријарха Порфирија у жељи да добије одговор од СПЦ због чега је дала томос вештачкој творевини Македонској православној цркви, али није добио одговор. Са тим у вези он је на конференцији поставио питање патријарху Порфирију да ли је овим поступком извршен суицид над нашом црквом и због чега је то урађено? Да ли је то урађено под утицајем геополитичких, источнопапистичких или локално секуларних разлога? Било шта да је у питању то ће довести до озбиљних последица по СПЦ и српски народ у целини, закључио је Валаванидис.

Он је скренуо пажњу на то да патријарх Вартоломеј у свом обраћању јавности више не користи израз Српска православна црква већ православна црква Србије и поставио питање да ли то указује да Вартоломеј наступа даље и целокупну дијаспору СПЦ која се налази ван званично признатих граница Србије намерава да стави под своју јурисдикцију.

Професор међународног права Дејан Мировић, говорио је о проблему непоштовања људских права и слободе на вероисповест што је најизраженије у нападу на Украјинску православну цркву од стране режима Владимира Зеленског. Подсетио је на то да је митрополит Онуфрије подржао литије у Црној Гори 2020. године када је Српска православна црква била под ударом режима Мила Ђукановића и да ми имамо моралну обавезу да помогнемо УПЦ. Мировић је критиковао поступак супруге председника Србије Александра Вучића која је са расколницима ПЦУ посетила Кијевско-печерску лавру и ћутање Српске православне цркве која се није оглашавала о том скандалу.

У вези са непоштовањем верских права на Косову и Метохији као и правним статусом СПЦ у јужној српској покрајини Мировић је поставио питање ко је овластио Александра Вучића да преговара о статусу Српске православне цркве на Косову и Метохији: „Члан 7. Француско-немачког плана дефинише да ће две стране (од којих је једна Александар Вучић који је на то усмено пристао) регулисати статус Српске православне цркве на такозваном независном Косову. Ко је овластио Александра Вучича да то уради? Црква, Свети архијерејски сабор, Синод, патријарх или епископ Бачки? Говори се о томе да се спрема потписивање темељног уговора између Српске православне цркве и власти у Приштини, а Српска православна црква не одговара на захтев делегације Срба са Косова и Метохије да их прими у Патријаршији“, нагласио је Мировић.

Василијана Мерхеб, теолог из Бугарске је говорила о нападу на Украјинску православну цркву: „У 2018-2019, насилно је припремљен неканонски „томос“ „аутокефалности“ без преседана против воље народа Божијег Украјинске православне цркве за расколничку структуру Православна црква Украјине (ПЦУ). Присталице ПЦУ нису чак ни расколници у класичном смислу те речи, јер не само да немају апостолско прејемство, него неки од њих нису ни крштени, они су преваранти, сплеткароши, самозвани самосвети“.

„ПЦУ која има све знаке тоталитарне секте је хибридна творевина, резултат завере између политичке украјинске власти и цариградског патријарха Вартоломеја. Вартоломеј је својим саслужењем са расколницима из ПЦУ и предајом лажног томоса 01.06.2019. године потврдио свој пад као православни патријарх, који је уместо да својим делима проповеда Христа и Његов мир, свргнуо себе, водећи „црквени Мајдан” у Украјини“ навела је Василијана Мерхеб.

У закључку, Мерхеб је навела да је у Украјини успостављен институционални тероризам: „УПЦ је од почетка СВО донирала више од 140 милиона гривни (више од 3 милиона евра) и око 7 хиљада тона хуманитарне помоћи за потребе цивила страдалих током борби, Оружаним снагама Украјине и Служби безбедности Украјине. И поред свих настојања УПЦ да на сваки могући начин сарађује са властима, тактика није успела, а репресије против УПЦ су се појачале”.

1. фебруар 2024. 

autore avatar

Su Центар за геостратешке студије

Centro per geostrategica studi è un non-governative e non-profit, fondata nel Belgrado, il fondatore dell'assemblea tenutasi il 28.02.2014. in conformità con le disposizioni di cui all'art.11. e 12. Legge sulle associazioni ("Gazzetta Ufficiale della Rs, n.51/09). per un periodo indeterminato di tempo, al fine di raggiungere gli obiettivi nel campo della ricerca scientifica di geostrategica relazioni e preparazione di documenti strategici, di analisi e di ricerca. L'associazione sviluppa e sostiene progetti e attività finalizzate allo stato e gli interessi nazionali della Serbia, ha lo status di una persona giuridica ed è iscritta nel registro, in conformità con la legge. La missione del Centro per la geostrategica studi è: "stiamo costruendo il futuro, perché la Serbia merita: i valori che ci rappresentano sono stabiliti attraverso la nostra storia, cultura e tradizione. Crediamo che senza passato non c'è futuro. Per questo motivo, al fine di costruire il futuro, dobbiamo conoscere il nostro passato e custodiscono le nostre tradizioni. I veri valori sono sempre a terra, e il futuro non può essere costruito in una buona direzione, senza che fondazione. In un momento di dirompente geopolitica cambiamento, è importante fare le giuste scelte e prendere le decisioni giuste. Lasciate andare le imposte e le idee distorte e artificiale sollecita. Crediamo fermamente che la Serbia ha abbastanza qualità e le potenzialità di determinare il proprio futuro, indipendentemente dal minacce e limitazioni. Ci siamo impegnati per il serbo posizione e il diritto di decidere il nostro futuro, tenendo conto del fatto che, storicamente, ci sono state molte sfide, minacce e i pericoli che abbiamo superato. “ Visione: il Centro di studi geopolitici aspira a diventare una delle principali aziende mondiali nel campo della geopolitica. Anche lui vuole diventare un marchio locale. Cercheremo di interesse pubblico, in Serbia, in temi internazionali e di raccogliere tutti coloro che sono interessati nella protezione dello stato e degli interessi nazionali, il rafforzamento della sovranità, preservando l'integrità territoriale, mantenendo i valori tradizionali, il rafforzamento delle istituzioni e dello stato di diritto. Possiamo operare in direzione di trovare persone che la pensano come, a livello nazionale e nel mondo pubblico. Ci si concentrerà sulla cooperazione regionale e la rete di Ong legate ai, sia a livello regionale e internazionale. Ci sarà il lancio di progetti a livello internazionale per sostenere il riposizionamento della Serbia e la conservazione dell'integrità territoriale. In collaborazione con media case, ci sarà la realizzazione di progetti che sono focalizzati su questi obiettivi. Possiamo organizzare l'educazione del pubblico interessato, attraverso conferenze, tavole rotonde e seminari. Cercheremo di trovare un modello per lo sviluppo dell'organizzazione, che consentano il finanziamento delle attività del Centro. Costruire un futuro insieme: Se siete interessati a collaborare con noi, o per aiutare il lavoro del Centro di studi geopolitici, vi preghiamo di contattarci via e-mail: center@geostrategy.rs

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *