Преносимо: Бранкица Ристић
Косовски медији и њихове безбедносне службе етикетирали су бивше сараднике Војислава Коштунице као припаднике руске шпијунске мреже. На списку су Драгана Трифковић, Марко Јакшић, Славиша Ристић, новинари, генерали…
Податке о наводним руским шпијунима на Косову и Метохији, које је објавила Обавештајна агенција Косова, наводећи именом и презименом Србе који су наводно шпијуни Кремља на Косову, да није опасна игра, фактички би могла бити трећи чин драме „Балкански шпијун“ Душана Ковачевића. Политичка параноја измишљеног лика те драме Илије Чворовића, који у свом подстанару види државног непријатеља и агента мрачних империјалистичких сила, као да се пресликала на косовске безбедњаке.
Да ствар буде још интригантнија, косовски обавештајци са објавили извештај у децембру 2016, а у њему помињу сараднике бившег председника СР Југославије и некадашњег премијера Србије Војислава Коштунице, иако он од 2008. није политички активан у државној структури, а од 2014. године, од када је поднео оставку на место председника ДСС-а, ни у политичком животу.
Certo, non è piacevole quando si è un Serbo in Kosovo, che si sveglia a Pristina giornali e TV di stato udito il suo nome con il quale va l'etichetta — spia. In questo caso russo. Questo è esattamente quello che è successo a Slavisa Ristic, Marko Jaksic e Zvonko Mihajlovic, serbo politici in Kosovo.
Звонко Михајловић, српски радикал, каже за Спутњик да је ово уздрмало и њега и његову породицу, јер им је фактички неко ставио мету на чело.
„Нисам потпуно спокојан, ни безбедан и на овај начин ми је нарушен углед. Код мене и код моје породице је ово изазвало велико узнемирење, јер ово није само напад на моју личност, већ је ово на неки начин, и позив на линч. Можете мислити како ће сада на нас да гледају Албанци јер наводно радимо за неку руску безбедносну службу?! По мени је ово опасан чин!“, наводи Михајловић.
Он каже да не зна да га је ико истраживао, нити га је у вези са тим неко контактирао из косовских служби, прича се, додаје он, једноставно, појавила на РТК 1. Не мисли ни да је случајно то што се уз његово помињу и имена Ристића и Јакшића, јер каже да су они ретки Срби који на Косову отворено причају о безбедности Срба.
Славиша Ристић, самостални посланик у Скупштини Србије са Косова и Метохије, каже да он никада није крио да воли Руску Федерацију, али да није ничији шпијун.
„Ја сам Србин са Косова и Метохије који стално говори да је наша будућност у Србији, а не на независном Косову или у Великој Албанији. Можда је то некоме засметало, па ме је етикетирао као шпијуна. Не знам шта би могла да буде позадина свега овога, осим да нам ставе мету на чело и да албански екстремисти обаве остало. Ово јесте нови вид застрашивања Срба“, каже Ристић за Спутњик.
Марко Јакшић, бивши члан председништва ДСС-а, има једноставно објашњење за све што се дешава. Он каже да су на Косову видели да су се сви „повели“ за хистеријом против Русије, па су они сами решили да се, ето, истакну са нечим.
Он подсећа да је Драгана Трифковић, која је означена као вођа те „шпијунске групе“, некада била у ДСС-у, као и он. У том контексту он каже да је могуће да су они због чврстих ставова против косовске независности, и које он кроз Покрет „Отаџбина“, чији је председник, заступа, вероватно „виђени“ за такав аранжман.
„Много година се бавим националним радом и нисам хтео да будем ни српски шпијун, ни било чији шпијун. Ја Русију волим и сматрам да је нама једина шанса за опстанак веза са Русијом и да нам је она једина заштита и мера. Е сад, одакле се ово појављује? На глобалној политичкој сцени се руски фактор види као опасан и вероватно се и Приштина сетила да има проблема са Русима, па су направили причу да постоји такозвана балканска мрежа шпијуна и да она мало, мало, па ради нешто против интереса Косова. А то је ноторна глупост! Мислим да је Приштина само желела да покаже да нису од руског утицаја угрожени само Немци, Американци и ко све не, већ и Косово“, каже он.
Иначе, обавештајна агенција Косова (ОАК) изнела је податке, који су јавно објављени крајем 2016. године, да на Косову постоји једна мрежа сарадника обавештајне службе Руске Федерације, коју води Драгана Трифковић, за коју се сумња да је агент високог нивоа.
Трифковићева је, наводи се у њиховом извештају, директор Центра за геостратешке студије и истовремено ради и за Евроазијски центар за истраживање и развој. У извештају се истиче и да је била једна од највиших личности ДСС-а Војислава Коштунице.
„У склопу своје делатности против републике Косово, Д. Т. има веома широку мрежу сарадника који делују не само на Косову и у Србији, него и у западним земљама. Она је једна од највећих подстрекача пропаганде која има за циљ дискриминацију Албанаца уопште, простирући своју мрежу у медијима и политичарима од Москве до Берлина, Париза, Рима и Брисела. ОАК је евидентирала случајеве када је она посећивала Косово, али се ни у једном случају није регистровала на административној линији. У 2014. години, заједно са једним немачким држављанином, који је био новинар по професији, посетила је неколико градова на Косову (Северну Митровицу, Ораховац, Пећ, Призрен), стварајући нове контакте и истовремено ширећи медијску пропаганду по немачким медијима против Косова и њених лидера. У складу са констатацијама, Д. Т. највећу штету Косову наноси регрутујући Србе са Косова по семинарима и разним састанцима, које организују разне руске институције у Србији“, пише између осталог у извештају косовске безбедносне службе.
Осим Јакшића, Ристића и Михајловића, као „руски шпијуни“ на Косову „виђени“ су и српски новинари са Косова, али и људи из Српске листе, чија се имена не наводе. Као највећи сарадници Трифковићеве наводе се војна лица и кадрови српске обавештајне службе који су деловали на Косову пре 1999. године и који су били на врху тих структура, као што је случај са пуковником Љубинком Ђурковићем, командантом српских снага на Кошарама, Славком Никићем, припадником Државне безбедности и аутором неколико „дискриминаторних књига о главним личностима ОВК-а“, и Божидарем Делићем, српским генералом, рођеним у Ђаковици.
25. јануар 2017.