Пише: Бобан Хрвач
Врховни суд Венецуеле, којем је предата сва докуметација из изборног процеса, је након прегледа и успоредбе електронских и физичких гласова и записника са бирачких места прогласио Николаса Мадура Мора за председника чији мандат ће трајати до 2031.године
Тек што су 28.јуна објављени резултати од четрдесет посто пребројаних гласова на изборима у Венецуели, опозиција предвођена Маријом Корина Маћадо (Maria Corina Machado) је дигла дреку да су избори покрадени и на улице извела хиљаде људи. Било је међу њима истинских опозиционара и незадовољника, али и припадника паравојски из Колумбије и чланова других екстремистичких група, званих командитос, који су изазивали нереде, нападали мирне становнике, пљачкали и разарали продавнице,впа чак и убијали. Чинили су то за 20, или 40 долара, како су признали неки од ухапшених. Двадесет седам људи је убијено, а рањено око 180, од чега су половина полицајци. Паљене су школе, апотеке, продавнице, аутобуси, метро…Органи реда су почели да смирују ситуацију хапсећи изгреднике, па је тако у затворима завршило више од хиљаду људи. Отада су протести мирни, без мртвих и рањених. На другој страни на протесте излазе и присталице Мадура и одрживости уставног поретка. Опозиционари бирају уже улице и мање тргове да би на екранима медија који их подржавају изгледало да је скоро цео народ против актуелне политике. Протесте присталица Мадура смо могли да видимо на широким авенијама у километарским колонама.
Корина Маћадо је у Британији закупила интернет страницу, објавила парцијалне записнике са бирачких места, оних на којима је председнички кандидат опозиције Хаиме Гонзалес Урутиа (Jaime Gonzalez Urrutia) добио више гласова него Николас Мадуро Моро. Као што је било и раније САД су пре објављивања званичних резултата потрчале и признале Урутију за председника. Ранији, на сличан начин признати, на тргу проглашени, Хуан Гваидо није хтео да му преда председничку ленту, па је тако Венецуела у једном тренутку постала држава са три председника. Касније се појавила вест да САД нису признале Урутиу. Ни САД, ни ЕУ, која је такође признала Гваида, никад нису објавили да му је престао мандат. На САД су се угледале и неке јужноамеричке земље и такође признале Урутиу. Неке су инсистирале да се хитно објаве записници, било је предлога и да се избори понове, а најтрезвеније је реаговао Мексико чији председник Андрес Мануел Лопез Обрадор каже да треба сачекати одлуку Врховног суда који је сада у поседу целе изборне документације коју су предали представници двадесетак партија које су учествовале у изборном процесу. Приликом предаје документације одржан је и разговор са представницима партија. Једини који се није појавио био је Урутиа. Но, то ни њега, ни Корину Маћадо не спречава да и даље тврде како су покрадени, а у томе их подржава цела западна сајбер артиљерија друштвених мрежа и главног тока.
Фото: Председник Венецуеле Николас Мадуро држи сертификат Националног изборног већа који га проглашава победником председничких избора, у Каракасу, Венецуела, 29. јула 2024.
Matias Delacroix/AP
Захваљујући тој баражној ватри Маћадо је успела да на улице изведе на стотине Венецуеланаца који живе у другим државама, а из Венецуеле су отишли углавном из економских разлога. При том они, као и опозиција и државе које нису наклоњене Венецуели за све опружују актуелну власт називајући Мадура диктатором, а власт диктаторски режим, заборављајући намерно крађу рафинерије нафте, злата у Великој Британији, новац који је профућкао Гваидо или скоро хиљаду санкција од којих је посебно беспризорна била она о забрани увоза вакцина за време пандемије.
Њима су се придружили и „Анонимуси“,наводни борци за истину и правду.
Изборни процес у Венецуели је пратило око хиљаду посматрача из разних делова света, а ни један није поднео извештај о неправилностима. Могли смо да видимо и чујемо изјаве неких од њих који тврде да је практично немогуће изиграти вољу народа, пошто се гласа тако што гласач приступи, преда лични документ и стави електронски отисак прста. На екрану се појаве имена кандидата, гласач одабере једног, чије име буде одштампано на листићу који се убацује у гласачку кутију, а глас се електронским путем одмах проследи централној изборној комисији. Сви се слажу у томе да је то један од најнапреднијих и најсигурнијих система гласања у свету.
Према Изборном закону Венецуеле рок за објављивање коначних и званичних резултата је тридесет дана, па је логично и правично да се сачека 28.август. Но, 22.августа се огласио Врховни суд и пред комплетним дипломатским кором и домаћим и страним средствима информисања објавио да је на основу већине гласова за председника Венецуеле изабран Николас Мадуро Моро, чији мандат ће трајати до 2031.године.
Да се овде не ради о гласовима, него о нафти показује и чињеница да су САД ублажиле реторику кад им је Мадуро запретио да ће поништити уговоре о кориштењу нафтних ресурса које има са америчким компанијама и пренети их на земље БРИКС-а на чији скуп, који ће се у октобру одржати у руском Казању, је позван.
Вреди непоменути да је сада, кад је догорело до ноката, власт Венецуеле схватила да се ради о покушају обoјене револуције инспирисане невладиним организацијама, па је одлучила да у тој сфери уведе реда усвајајући закон сличан оном који већ постоји у Русији, а који је копиjа америчког закона који деценијама постоји у САД.
Русија,Кина и Иран чврсто подржавају Венецуелу и помажу јој на сваки могући начин. Да није тога постала би вазал и колонија САД, каква је била до пре тридесетак година.
Fonte: Centro di studi strategici
Насловна фотографија: Fernando Vergara, AP
23. август 2024.