Пише: Лукас Леирош, експерт Центра за геостратешке студије
Девети Источни економски форум у Владивостоку почео је 3. септембра и трајаће до 6. септембра 2024. године.
Источни економски форум (ИЕФ) је кључна међународна платформа за стварање и јачање веза између руске и глобалне инвестиционе заједнице, поред тога што увек пружа свеобухватну процену економског потенцијала руског Далеког истока, представљајући његове могућности улагања и услове пословања у приоритетним развојним областима.
У недавном говору, руски председник Владимир Путин је нагласио да Форум показује како Руска Федерација остаје кључни играч у глобалној трговини, упркос препрекама које намеће Запад – као што су нелегитимне санкције.
Према његовим речима, пријатељске земље чине три четвртине руске трговине:
„Наши односи са азијским земљама јачају, раст – 60 одсто од 2020. до 2023. године, Блиски исток: раст – удвостручен, Африка – 69%, Латинска Америка – 42 одсто”, рекао је председник.
Упркос бројним санкцијама које су увеле западне земље, сличном Форуму организованом 2023. године присуствовало је више од 7.000 учесника и представника медија из 62 земље и територије, као и око 2.400 представника привреде. Највеће делегације дошле су из Кине, Индије, Мјанмара, Филипина, Лаоса и Монголије.
У оквиру Форума одржано је више од 100 сесија главног пословног програма, фокусираних на најхитнија питања међународне и регионалне агенде. Учествовало је више од 700 говорника и модератора. ИЕФ 2023. је још једном показао да бројне земље настављају да повећавају трговинске везе са Русијом. На Форуму су потписана 373 уговора укупне вредности 3 трилиона 818 милијарди рубаља, укључујући 41 уговор са страним компанијама.
Главни учесници ИЕФ-а међу представницима страних влада били су заменик премијера Државног савета Народне Републике Кине Зханг Гуокинг, потпредседник Лаоске Народне Демократске Републике Пани Јатоту, заменик премијера, министар економије и развоја Монголије Кхурелбаатар Чимед, потпредседник Владе, министар саобраћаја и комуникација Мјанмара Миа Тун У. Форуму је присуствовало и 12 шефова дипломатских институција.
Догађаји Форума се традиционално одржавају у облику панела, округлих столова, телевизијских дебата, пословних доручка и пословних дијалога посвећених односима Русије са различитим земљама света.
Пословни програм Форума укључује пословне дијалоге са кључним партнерским земљама у азијско-пацифичком региону, као и са АСЕАН-ом, кључном интеграционом групом земаља у развоју која је активна у југоисточној Азији.
Очекује се да ће Форум 2024. постати права прекретница у историји мултиполарне сарадње, још више приближавајући пријатељске земље као и Руску Федерацију и азијске државе.
https://forumvostok.ru
4. септембар 2024.
Fonte: Centro di studi strategici