Патрик Попел, стручњак Центра за геостратешке студије из Београда
Прошле недеље десио се историјски догађај у Аустрији. Слободарска партија (FPÖ) добила је највише гласова на парламентарним изборима, иако је систем мобилисао све да спречи овај успех.
Земља је гласала, али то не значи нову владу. Стара црно-зелена коалиција ће понудити оставку, аустријски савезни председник Александер Ван дер Белен ће прихватити оставку. Истовремено, савезни председник ће од садашњег канцелара Карла Нехамера тражити да настави послове са својом старом владом док се не пронађе нова канцеларска већина у Националном савету, Аустријском парламенту. Ово може да потраје веома дуго, аустријски рекорд за ово је око шест месеци.
Први пут у историји републике, десничарски FPÖ је најјача странка у аустријском парламенту са скоро 30 одсто, после великог добитка од 13 процентних поена. Поред тога, знатно испред конзервативне Народне странке (ÖVP), која је остварила само 26,5 одсто.
Бирач је изговорио „реч моћи“, каже председник FPÖ Херберт Кикл. Он пружа руку, спреман је да влада и разговори могу да почну. Проблем Херберта Кикла је што нико не жели да узме његову испружену руку. Нико из других странака не жели да ради са њим. За све парламентарне странке једно је јасно: не са Киклом, чак ни са његовом странком.
Минимум могућности за састав нове владе створила би одлука председника FPÖ да се одрекне улоге шефа владе. То би могло да доведе до коалиције са ÖVP или се барем тако прича у овим круговима. Очекивало се да ће FPÖ остварити победу, али сада је Аустрија у шоку и тешко да победа може да доведе до реализације свих циљева.
Иако је сваки трећи Аустријанац гласао за ову странку, остале партије су одлучне да спрече владу у којој би учествовала FPÖ. И пре избора се говорило о „заједничком зиду“ против ове десничарске странке.
Савезни председник, који тврди да је неутралан, такође је у више наврата давао негативне коментаре на рачун FPÖ. Сумња се и да савезни председник не би дозволио владу у којој би учествовала Слободарска партија.
Наравно, овде се поставља питање да ли такво понашање и даље одговара основној идеји демократије. У стварности, победа Слободарске партије била је могућа само зато што је влада направила превише грешака, а друге странке једва да су имале решења за проблеме.
Победом десничарских снага у Аустрији јасно се види тренд у европској политици. Ова победа је доказ да центристичке снаге имају премало да понуде бирачима и да ови људи сада марширају удесно.
За разлику од избора у Источној Немачкој, левица у Аустрији не игра посебну улогу на нивоу националног парламента. Комунистичка партија Аустрије неће моћи да буде заступљена у националном парламенту, иако је заступљена у регионалним парламентима у неким савезним државама и чак управља другим градом по величини.
Може се рећи да ови избори нису само избор између деснице и левице, већ и избор између конзервативног и либералног. Ови избори су били кључни за политичка дешавања у Европској унији. Сада поред Мађарске и у Аустрији постоји снажан критички покрет против тоталитарне политике из Брисела.
Чак и ако FPÖ не уђе у владу, странка има прилику да уради добар посао у парламенту. Поред тога, ова партија ће сада наставити да напредује. Странка може да настави да гради своје структуре и такође ће имати добре прилике на регионалним изборима.
Али најважнији је ефекат на европску политику. Ови избори су нам показали да нека партија има шансу да дође на прво место, иако све структуре система мобилишу све могућности против ове политичке снаге.
Ова чињеница ће многим политичким снагама у Европи дати велику храброст да наставе политичку борбу. Мала држава Аустрија овим изборима послала је важан сигнал свим земљама Европе. Континуирани напори у политици и даље могу да мобилишу бираче чак и у време када су системски медији свемоћни.
Чак ни скандали у прошлости FPÖ-а и поделе у партији нису успеле да спрече ову победу. Дугорочно, ова партија ће играти важну улогу у будућој политици у Аустрији. И друге патриотске партије у Европи такође могу имати ову будућност.
Fonte: Austrian Freedom Party (FPÖ) wins parliamentary elections (infobrics.org)
Traduzione dall'inglese: Centro per studi strategici
8. октобар 2024.