Геополитика и политика

Наслеђе Ћирила и Методија на раскрсници култура

У Јавној комори Руске Федерације 18. јуна одржана је видео-конференција на тему „Наслеђе Ћирила и Методија на раскрсници култура: Русија, Белорусија, Бугарска, Украјина, Србија, Македонија“.

Конференција је била својеврсни наставак кримског пројекта „Јединствени свет ћирилице“, који се реализује на иницијативу Регионалне бугарске национално-културне аутономије „Паисија Хиландарског“, заједно са руском, белоруском и украјинском заједницом.

Ове године навршава се 1205. година од рођења светог Методија, 1135 година од његовог успења, као и 1160 година од тренутка када су солунска браћа Ћирило и Методије посетили Кримско полуострво и боравили у Херсонесу. Зато су организатори дискусије предложили учесницима да конципирају своја излагања око неколико тема, везаних за наслеђе твораца заједничког словенског књижевног језика и писма.

Учесници су се у својим рефератима осврнули на значај наслеђа великих просветитеља Ћирила и Методија за народе који се данас служе ћирилицом, на улогу Крима и Херсонеса не само у христијанизацији Русије, већ и у њеном просвећивању, као и на настанак концепције равноправности култура и језика. Много пажње учесници су уделили заштити ћирилице, њеној популаризацији и супротстављању латинизацији, као и значају наше азбуке за дијалог међу различитим нацијама и религијама.

Модератор дискусије био је Иван Абажер, представник Јавне коморе Руске Федерације и Републике Крим.

У раду конференције учествовали су професор филологије Вања Добрева и главни уредник информативно-аналитичког сајта „Поглед-инфо“ Румен Петков из Бугарске, професор Татјана Стојановић из Србије, председник Координационог савета руководилаца белоруских душтвених обједињења руских сународника при Амбасади РФ у Белорусији, писац Андреј Грашченко, генерални директор Међународног фонда социјалне и економске подршке делатника културе и уметности Андреј Лопацки, такође из Белорусије, научни сарадник центра европских истраживања Института за етнологију и антропологију „Н.Н. Миклухо-Маклај“ РАН Марина Кљаус из Москве, професор, доктор филолошких наука Николај Куртев из Молдавије, професор, доктор историјских наука Александар Пригарин из Украјине, као и чланови Јавне коморе РФ – Људмила Дудова, Аљбир Крганов, Владимир Резанов, Роман Чегринец. У дискусију су се укључили и посланик Државне думе РФ Руслан Баљбек, шеф одељења музеја византијске историје „Херсонес Таврически“ Татјана Јашева, магистар филологије, доцент Кримског федералног универзитета „В. Вернадски“ Наталија Сегал, члан РОО „Украјинска заједница Крима“ Лолита Герасимчук и многи други.

Укупно је било прочитано око 20 реферата, испуњених не само занимљивим чињеницама и закључцима, већ и практичним предлозима о томе како заштитити и развијати своје духовно наслеђе, које ћемо заједнички реализовати.

У име Центра за геостратешке студије у раду конференције узела је учешћа професор српског језика и књижевности Татјана Стојановић. У свом излагању о значају и положају ћирилице у српској култури она је подвукла епохални значај стварања јединственог словенског културног простора, обележеног јединственим писмом и књижевним језиком, разумљивим у време свог настанка свим Словенима. Такође осврнула се на реформу српског књижевног језика и ћириличког писма коју је у 19. веку спровео Вук Караџић, као и на положај ћириличног писма у заједничкој Југословенској држави, нарочито после подписивања Новосадског књижевног договора. По њеном мишљењу, ћириличко писмо, захваљујући многим заблудама, запостављају сами Срби, ризикујући да тиме изгубе везу са сопственим културним континуитетом.

29. Јуни 2020. 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *