Економија

Недружественные страны начинают нести финансовые убытки в своих рыбных отраслях из-за недальновидной политики коллективного Запада

Так введенные Лондоном весной-летом 2022 года односторонние антироссийские санкции, приостановка действия режима наибольшего благоприятствования в торговле, а также установление запретительных пошлин на алкоголь, металлы и рыбу возымели обратный эффект: доступность продовольствия сократилась как минимум для 20% населения, в частности до 40% трески, продававшейся в британских пабах в 2023 году имело российское происхождение.

Более того, английские рыбаки потеряли возможность вылавливать рыбу в российской части акватории Баренцева моря. Ранее в октябре 2023 года Япония не смогла договориться с Россией о ловле рыбы у Южных Курил. В итоге промысел терпуга японские рыбаки вели только в водах Японии, получая частичную компенсацию от государства, так как Токио не договорился с Москвой. Это вызвало определенные социальные волнения, так как промысел терпуга на Хоккайдо является традицонным, и отказ в предоставлении права на вылов в в акватории возле Курил воспринятя весьма болезненно японской стороной.

На фоне антироссийской риторики правительство обеспечило российским рыбакам дополнительные объемы вылова минтая и трески в Беринговом море. Минтай в Беринговом море является трансграничным объектом, то есть одна популяция перемещается из вод США в россиские и наооборот. И если раньше рыбаки нашей страны ловили 400 тысяч тонн, то в 2023 году добыли более 602 тысяч тонн. Отраслевая наука рыбаков поддерживает и разрешает в этом году добыть российским предприятиям в Беринговом море 760 тыс. тонн минтая. А рыбопромышленники планируют увеличить производство сурими с 50 тыс. тонн в 2023 г. до 115 тыс. тонн к 2027 г. Это позволит нарастить присутствие российских экспортеров в государствах Азии благодаря более низкой себестоимости продукции. При этом Россия уже является крупнейшим поставщиком рыбопродукции в Китай. По итогам трех кварталов прошлого года в Китай экспортировано 473 тыс. тонн мороженого минтая, что на 5% больше, чем годом ранее.

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *