Геополитика и политика

Књига шведског судије разбија све лажи о Косову

Преносимо са портала ИСКРА 

Први међународни судија на Косову и Метохији Кристер Карпхамар изјавио је да су Американци утицали на то да се злочини Албанаца на КиМ сакрију.

Карпхамар, шведски судија који је био именован као први страни делилац правде у јужној српској покрајини крајем 1999. године, недавно је у Шведској објавио књигу „Судија у земљи безакоња“, у којој је писао о својој каријери на КиМ од 1999. до 2011. године.

Његова служба на КиМ у правосудном смислу је, како каже, „била саздана из низа мањих и већих катастрофа“.

Код најкрупнијих случајева покушаја процесуирања Албанаца за злочине, по правилу су се појављивали „главни играчи на КиМ — Американци који су утицали да се злочини сакрију, а убице пусте“, рекао је Карпхамар у интервјуу за „Вечерње новости“.

Карпхамар је истраживао случај напада на аутобус „Ниш-експреса“ код Подујева, фебруара 2001, када је погинуло 12, а рањено 43 Срба. Главног осумњиченог за овај напад, Фљорима Ејупија, одмах је ухапсила полиција Унмика и то на основу ДНК трагова.

Човек ког је команда Кфора слушала

„Међутим, из мени непознатих разлога, уместо да је чекао истрагу у притвору УН, амерички Кфор га је одвео у ‘Бондстил’ одакле им је наводно побегао. Не знам како је побегао, чуо сам да га је обучавала ЦИА, а последње информације о њему сам добио 2012, да живи мирно у Подујеву“, рекао је први судија Унмика на КиМ.

Карпхамар је испричао и како су једном приликом код њега дошли високи британски официри из састава Кфора да траже савет пошто је њихова патрола у близини административне линије са централном Србијом код Подујева, налетела на групу припадника ОВК наоружаних аутоматима и бомбама који су кренули у напад на српске куће.

„Зауставили су их, и када су покушали да разоружају бандите, појавили су се амерички војници који су им наредили да их пусте. Ти људи су извршили нападе на српске куће, а фрустрирани Енглези су питали шта да раде… Нисам могао ништа, ту је био надлежан Кфор, а они су то после решавали мимо Унмика“, навео је Карпхамар.

Према његовим речима, у време Бернара Кушнера, некадашњег шефа цивилне мисије УН на КиМ који га је и именовао на функцију страног судије у покрајини, о свему се питао његов заменик, Американац Џек Кови.

„Он је био тај кога је команда Кфора беспоговорно слушала, а без војника НАТО, Унмик полицајци су били немоћни“, навео је Карпхамар.

Карлу дел Понте не занима трговина органима

Карпхамар је рекао и да је о трговини органима отетих Срба, о чему је чуо од др Зорана Станковића када је ексхумирана масовна гробница у Динарцу, одмах обавестио Карлу дел Понте, тадашњег главног тужиоца Хашког трибунала, али да она није била заинтересована за то.

Када је у питању извештај Дика Мартија и суд у Хагу за ратне злочине Албанаца, Карпхамар је песимиста.

„Прошло је 10 година од извештаја Мартија, а 20 година од када су се ти злочини догодили. Није реално очекивати да ће се Албанцима судити“, сматра Карпхамар.

Поводом НАТО бомбардовања, Карпхамар каже да је од највиших америчких старешина чуо да је бомбардовање Србије било припремљено од њихових обавештајних агенција, са циљем да се Косово одвоји од централне Србије и да се тамо успостави војна база њихових снага.

Карпхамар је истакао да се диви Србима који су остали на Косову.

„Они од 1999. нису добили шансу да живе као нормалан свет, мада су поједине јединице Кфора много чиниле да их заштите. Лично верујем да се многи међународни чиновници који су се нашли на КиМ у мисијама Унмика и Кфора данас стиде кад се сете тих дана“, рекао је Карпхамар.

26. Јун 2019.

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *