У Бугарској је 26. августа 2024. године, на иницијативу Међународног форума православних жена (неформална група) и Центра за геостратешке студије из Београда, организована Международная конференция под називом: Блокада агресије на цркву – ОДБРАНА ПРАВОСЛАВЉА. На конференцији се говорило о прогону Украјинске православне цркве, нападима на православне светиње у Палестини, прогону свештенства и отимању цркава на Косову и Метохији, деструктивном утицају спољних сила на православље и др.
Учесници конференције из Србије, Бугарске, Украјине, Палестине, Грчке и др., међу којима и духовници Украјинске православне цркве, Српске православне цркве, Бугарске православне цркве и Јерусалимске православне цркве, усвојили су заједничке закључке са ове конференције. По завршетку конференције која је одржана у Бугарској телеграфској агенцији БТА (национална новинска агенција Бугарске), организатори и учесници Међународне конференције однели су писмо са захтевима (закључцима конференције о УПЦ) у Амбасаду Украјине у Софији, које су упутили амбасадору Украјине у Бугарској ЊЕ Олесји Илашхук. Након конференције писмо са закључцима учесника (о УПЦ и СПЦ) послато је на преко 100 адреса у УН, ЕУ, Савет Европе, ОЕБС, САД и др. адресе.
Фото: Екстремисти у Украјини отимају храмове УПЦ
У писму је наведено: Овим путем Вам се обраћају учесници поменуте конференције са молбом да учините све што је у Вашој надлежности да обезбедите нормалне услове за живот и рад припадника канонске Украјинске православне цркве (УПЦ) у Украјини и Српске православне цркве на Косову и Метохији.
Наши конкретные требования относятся к следующим потребностям:
- У вези са Украјинском православном црквом
- Обеспечить прекращение грубого нарушения европейских демократических ценностей и свобод в виде нарушения основных прав паствы Украинской православной церкви.
- Проведение необходимых процедурных процедур по отмене закона о запрете Украинской православной церкви, направленного на уничтожение крупнейшей деноминации в Украине, нарушает гарантированное Конституцией право граждан на свободу вероисповедания, подрывает принцип автономии религиозного общества. и он направлен на грубое вмешательство во внутреннюю деятельность религиозных организаций УПЦ.
- Прекратить практику штурмового захвата церквей УПЦ сторонниками " ПЦУ „, членами националистических организаций, представителями местных органов власти, а также незаконной перерегистрации устава общин УПЦ в юрисдикцию“ ПЦУ”"; привлечь к уголовной ответственности лиц, ответственных за рассматриваемые действия.
- Способствовать прекращению информационной кампании дискредитации и очернения УПЦ, проводимой ведущими СМИ Украины.
- Обеспечить освобождение епископов и священников УПЦ (в частности, митрополита Арсения, игумена Святогорской лавры), задержанных под ложными предлогами, беспристрастное и объективное рассмотрение судебных дел духовенства данного вероисповедания, строгое соблюдение их прав как граждан Украины.
- Прекратить практику заключения духовенства УПЦ за их последующий обмен на украинских военнопленных.
- Отменить противоправные санкции, введенные указами президента Украины против ряда епископов УПЦ.
- Запретить Вооруженным Силам Украины и другим воинским формированиям Украины обстреливать православные церкви, а также организовывать в них огневые позиции.
- Прекратить проведение религиозного геноцида против УПЦ из-за ее духовных связей с Русской православной церковью (что, в частности, выражается в уничтожении фигур русских святых, выбрасывании соответствующих икон и церковной утвари в мусор, конфискации и переименовании церквей, названных в честь святых или икон, связанных с духовной историей России и т. д.).).
- Прекратить политическую и административную поддержку „ПЦУ“, в рамках которой ослабляется и уничтожается УПЦ, а также нарушаются права ее верующих.
Для защиты международного правового порядка и цивилизационных духовных и культурных событий в Косово и Метохии необходимо:
Фото: Порушени храм СПЦ на Косову и Метохији
- У вези са Српском православном црквом
- Заштитити цркве и манастире Српске православне цркве од девастације и уништења.
- Заштитити цркве и манастире Српске православне цркве од насилног преузимања од стране албанских власти.
- Прекинути и сузбити фалсификовање у политици, науци, школству, медијима, туризму и др. којим се српска културна баштина преводи у албанску.
- Заштитити свештенство и верни народ СПЦ од насиља које се над њима перманентно спроводи.
- Заштити српска гробља која бивају разривана грађевинским машинама, ради брисања ове врсте доказа о исконском животу српског народа на овим просторима.
- Спречити преименовање Српске православне цркве на овом простору у „Православну цркву Косова“, што повлачи и насилну промену титулара имовине која је у власништву СПЦ.
- Коначно, обезбедити православном српском становништву живот достојан човека, у складу са демократским начелима и међународном правном регулативом.
На послата писма учесници конференције нису добили одговор, осим Агенције за фундаметлна права ЕУ која је обавестила ученике конференције о томе да је писмо у коме се изражава забринутост о „проблемима са којима се суочава Православна црква у Украјини и Српска православна црква у Украјини“. Из одговора се може схватити да се чиновници ЕУ нису упознали са садржајем писма, или немају базична знања из географије, јер се Косово и Метохија не налазе у Украјини, већ у Србији.
Такође у писму је Агенција за фундаметална права ЕУ обавестила учеснике да је надређена искључиво за ЕУ и земље чланице. Поставља се питање како ЕУ може да буде надређена за противправну изградњу сецесионистичке државе Косово, а да истовремено не буде надлежна за грубо кршење основних људских права на овој територији. Очигледно је да институције ЕУ нису функционалне и да прихватају одговорност само у оној мери у којој добијају инструкције из Вашингтона.
Такође треба напоменути да су одређене дипломатске мисије УН избрисале послато писмо без читања, што доводи у сумњу њихов кредибилитет.
Из свега се може извући закључак да су међународне институције и дипломатске мисије у дубокој систематској кризи и да не обављају посао због ког постоје, посебно у домену заштите основних људских права и слобода.
Подестићемо да је Митрополит запорошки г. Лука на конференцији у Софији скренуо пажњу међународне јавности на деструктивне утицаје у Украјини који утичу на однос према Украјинској православној цркви: „Тренутна ситуација захтева ревизију политичких приступа верским питањима и јачање гаранција слободе вероисповести у Украјини. Важно је да реторика мржње и дискриминације у односу према УПЦ не постане инструмент политичке борбе, већ да у први план дођу дијалог и међусобно разумевање, што одговара демократским и европским вредностима, што, како изјављују украјинске власти, Украјина настоји да заштити и развије.“
Фото: Порушен православни храм у Сирији /Valery Melnikov
Стога следи да међународне институције својим нереаговањем подстичу ширење мржње и дискриминацију.
Источник: Центр геостратегических исследований
27. октобар 2024.