Автор: Драгана Трифкович
По переписи населения Черногории 1909 года. 95% жителей назвали себя сербами по национальности. Тогда даже не было понятия черногорской национальности. Всего 39 лет спустя, по переписи 1948 года. в этом году 91% населения заявили, что они черногорцы по национальности. Такой радикальный прорыв произошел после Второй мировой войны, падения монархии и прихода к власти коммунистов. Помимо черногорцев, тогда появляется югославская национальность, поэтому она находится в переписи 1981 года. в Черногории было 69% черногорцев, 6% югославов и 3% сербов (остальные албанцы, мусульмане, хорваты и цыгане). До отделения Черногории от Сербии, которое было реализовано весьма сомнительным референдумом 2006 года. года, по переписи 2003 года. в Республике Черногория было 43% черногорцев, 32% сербов и не было югославов. Это показывает, что распад Югославии повлиял на возвращение сербской идентичности в Черногории. Хотя во времена Югославии черногорская национальность была абсолютно формально представлена большинством, на самом деле люди считали ее подтипом сербской национальной идентичности. Хотя даже в то время существовала структура людей, которые питали отвращение к такой интерпретации, ее не было в большинстве.
Мислим да су сада ствари превагле на другу страну. До тога је довела анти-српска политика режима Мила Ђукановића која је агресивнија у том погледу од комунистичке.
Ипак, показало се да насилно преумљавање људи има своје границе. С друге стране, у срспком менталитету увек постоји тај фактор непредвидљивости. Ђукановић је одвојио Црну Гору од Србије, признао Косово као независну државу, увео земљу у НАТО и увео санкције Русији. То су све политички потези који су реализовани против воље већине грађана Црне Горе. Последња кап у препуној чаши био је Закон о слободи вероисповести који је донешен у циљу конфисковања имовине СПЦ у Црног Гори и претварања СПЦ у партијску цркву Ђукановићевог режима.
Показало се да је СПЦ последња линија одбране у Црној Гори и овакав потез је довео до васкрса народа. На многобројним литијама које су одржане у свим градовима Црне Горе, певале су се песме о Србији и Косову.
Ако ме питате ко су данас носиоци црногорског анти-српског идентитета у Црној Гори, то су бивши комунисти, а садашњи либерали, партијски војници свих узраста и део млађе популације који је индоктриниран анти-српском пропагандом.
Срби у Црној Гори су данас потпуно обесправљени, а најгоре од свега је то што немају подршку матичне државе. Руководство Србије ни једном није осудило репресивне мере које Ђукановић предузима против српског становништва, већ стално истичу да су две државе у добрим односима и да Србија не сме да се меша у унутрашња питања Црне Горе.
У суштини, режим из Београда чврсто подржава Ђукановића, али истовремено додељује невелику помоћ српској заједници којом маскира свој лажни патриотизам.
Мислим да ситуација не може да се побољша док не дође до смене режима.
Драгана Трифкович
Директор Центра за геостратешке студије
27. мај 2020.