Геополитика и политика

Драгана Трифковић: О раду Центра за геостратешке студије и развоју српско-руских односа путем народне дипломатије

Презентација на Међународној конференцији: Културни дијалог. Међународни односи

У Московском дому националности је 26. јула одржан састанак Међународног дискусионог клуба „VISION 3000” уз подршку Владе Москве (Одељење за националну политику и међурегионалне односе града Москве, ГБУ „Московска кућа националности”).

Организатор: НВО „Међународни савез жена“ http://www.iwuorg.com/

Генерални информациони партнер: Интернет издање „Амбасадорски живот“

Дневни ред састанка био је посвећен теми „Дијалог у култури. Међуетнички односи.

„Цела историја човечанства је дијалог. Дијалог прожима цео наш живот. У својој стварности, то је средство за остваривање комуникационих веза, услов за међусобно разумевање људи. Главна ствар у развоју међунационалних односа и човечанства у целини био је и остао дијалог култура. Интеракција култура, њихов дијалог је најповољнија основа за развој међуетничких, међунационалних односа“, нагласили су организатори.

Драгана Трифковић, генерални директор Центра за геостратешке студије, говорила је о раду Центра и развоју српско-руских односа путем народне дипломатије.

Излагање Драгане Трифковић преносимо у целости:

Центар за геостратешке студије је српска независна невладина организација, која ради скоро десет година.  Она је базирана у Београду, али је међународног карактера јер окупља стручњаке и активисте из целог  света. Укупно око педесет људи учествује у раду Центра за геостратешке студије, из Србије, других европских држава, Русије, Кине, САД, афричких, централноазијских, блискоисточних и латиноамеричких земаља. Центар за геостратешке студије је јединствена активна организација у Србији која ради заиста независно, без подршке домаћих или страних институција, влада, фондова и центара моћи. Када смо оснивали ову организацију, наш циљ је био да заступамо сопствене идеје, националне и државне интересе као и да развијамо билатералну и мултилатералну сарадњу на међународном нивоу, путем народне дипломатије, на бази обостраних интереса свих учесника. Ми смо поставили у почетку заиста високе циљеве, али и након десет година рада, могу да кажем да смо у томе, поред великих тешкоћа, успели. Чланови Центра, који се баве и другим пословима, практично самофинасирају своје активности.

Потребно је рећи нешто и о невладином сектору у Србији. У Србији је према актуелним подацима регистровано преко 36.500 невладиних организација. Највећи број ових организација бави се заштитом људских права, развојем демократије, заштите животне средине, евроинтеграцијама, борбом против корупције, ЛГБТ правима, инклузијом и слично. Кључни донатори ових организација су САД, ЕУ и државе Западне Европе. До пре десет година су сва средства за финансирање невладиног сектора долазила из иностранства, али од доласка актуелног режима на власт, усаглашено је са Западом да Србија прихвати издвајања великих средстава из буџета грађана, за рад невладиног сектора. У последњих десет година издвојене су десетине милијарди динара за финасирање НВО и то управо за оне организације које имају снажну подршку западних земаља. За рад ових организација издваја се више средстава него за развој науке и технологије у Србији, што је више него забрињавајуће. Међу буџетским корисницима, према подацима Министарства финансија, јесу: Београдски фонд за политичку изузетност, Фонд за хуманитарно право, Грађанске иницијативе, Центар за културну деконтаминацију, Аутономни женски центар, Београдски центар за људска права и Геј стрејт Алијанса. Многе од ових организација баве се подршком западне пропаганде против Србије који се заснива на наративу из деведесеетих година прошлог века, односно конструисаној српској кривици везаној за ратове на простору бивше Југославије. Све ове невладине организације имају ограмну медијску подршку од стране западних медија, али и политичку. Оне заправо представљају контролни фактор власти и чест је случај да се страни амбасадори и западни званичници који долазе у посету Србији, састају са овим организацијама. Овакве организације најчешће злоупотребљавају теме као што су демократија, слобода и заштита људских права и коруптивним путем имплементирају интересе одређених западних центара моћи. Западне силе, пре свега САД и Велика Британија, невладин сектор су осмислиле као механизам утицаја на институције и друштва других држава, ради остваривања сопствених политичких, економских и војних циљева. Наша идеја је од почетка била да будемо контратежа томе.

Центар за геостратешке студије није никада ни конкурисао за новац из буџета или новац од страних фондова, јер за теме којима се ми бавимо се не издвајају средства.

Оно чиме се ми бавимо, везано је за државне и националне интересе. То је очување Косова и Метохије у саставу Србије, борба против медијске и политичке пропаганде, борба за слободу,  развој српско-руских односа, јер сматрамо да је то један од приоритетних државних интереса Србије, помоћ Донбасу и људима који се већ скоро десет година налазе под нападом украјинског режима, борба против кршења верских права људи и напада на Српску православну цркву, Украјинску православну цркву и слично. Пре неколико дана смо организовали конференцију у Бечу под називом „Кршење верских права, напад на Украјиснку православну цркву“, где смо западној јавности представили другачији слику о дешавањима у Украјини, од оне коју могу да виде у западним медијима. У сваком случају, оно чиме се бавимо није ни мало једноставно и сусрећемо се са многобројним проблемима, од медијских напада, покушаја дискредитације, етикетирања, цензуре до црних листи и прогона.

Ипак, без обзира на то Центар за геостратешке студије постиже успехе и то је нешто што је најважније. За Србију је од кључне важности да се руски утицај повећа и да се прошири сарадња путем народне дипломатије на пољу науке, технологије, образовања, размене студената, културе, економије односно бизниса, безбедности и тако даље. Без обзира на тренутне околности, мислим да ће се ситуација у свету убрзано мењати и управо транзиција у мултиполарни свет даје шансу за реализацију тих могућности. Ми смо до сада остварили јако добру сарадању са Удружењем Пријатељи Крима, али и са Координационим саветом некомерцијалних организација Русије уз чију подршку смо организовали веома значајне конференције у Москви, о дешавањима на Косову и Метохији, као и о утицају Америчког сектора у Европи. Такође, остварили смо сарадњу са Московским бироом за људска права и низом медија. Оно што је ограничавајући фактор у развоју сарадње са Русијом, не само за Србију већ и за целу Европу, је превелики амерички утицај који не дозвољава да до развоја сарадње дође. Амерички фондови издвајају огромна средства како они кажу за борбу против малигног утицаја Русије. Од 2017. године САД су издвојиле преко милијарду долара за Југоисточну Европу, у ове сврхе. И да апсурд буде већи, агенти од утицаја који примају новац из америчких фондова, оптужују про-руски настројене активисте да су страни агенти. Као што је познато у Србији преко 80% људи је про-руски настројно, али не због тога што их неко финансира већ због анти-западне настројености која је условљена западном политиком према Србији, бомбардовањем 1999. године и слично и са друге стране дубоким историјским везама са Русијом.

И међу људима у ЕУ има много оних који се противе оваквој политици Запада и који желе да сарађују са Русијом, али су они цензурисани и маргинализовани од стране мејн стрим политике.

Наш колега из Аустрије је осмислио пројекат „Напустите амерички сектор“ који има за циљ да привуче пажњу европске јавности на чињеницу да је окупациона америчка војска и даље присутна у Европи.  Пре месец дана смо у Москви окупили људе из европских земаља (Србије, Француске, Холандије, Немачке, Аустрије и др.) који су емигрирали у Русију, многи због репресије, на конференцији посевећеној малигном утицају САД у Европи.

У сваком случају, Центар за геостратешке студије је заинтересован за сваки вид развоја сарадње са руским организацијама и биће нам драго да осмислимо заједничке пројекте. Хвала на пажњи“.

30. јули 2023. 

Направления: 

Культурный диалог. Межнациональные отношения.

Конференция в Австрии: нарушение религиозных прав, нападение на Украинскую Православную Церковь

Промоција књиге Драгане Трифковић у Москви: Крим и Донбас су Русија, цео свет је Русија осим Косова, Косово је Србија

Драгана Трифкович: Сербия должна избавиться от злокачественного американского влияния

Округли сто о кршењу људских права: Драгана Трифковић: Изгредници у Београду који се окупљају око Амбасаде САД, праве црне спискове као за време нациста

Драгана Трифковић на Међународном форуму Асоцијације пријатељи Крима: Данашња Русија се бори за своје државне и националне интересе, али и подржаве друге земље у истом

Драгана Трифковић: Неопходно је да се изгради нови међународни правни систем, јер постојеће институције не обављају своју функцију

Развитие российско-сербского экономического сотрудничества через внутреннюю экономику

 

автор-аватар

About Центар за геостратешке студије

Центр геостратегических исследований-это неправительственная и некоммерческая ассоциация, основанная в Белграде на учредительном собрании, состоявшемся 28.02.2014., в соответствии с положениями ст.11. и 12. Закон об ассоциациях ("официальный журнал РС", № 1.51/09). на неопределенный срок для достижения целей в области научного исследования геостратегических отношений и разработки стратегических документов, анализа и исследований. Ассоциация разрабатывает и поддерживает проекты и деятельность, направленные на государственные и национальные интересы Сербии, имеет свойство быть юридическим лицом и внесена в реестр в соответствии с Законом. Миссия Центра геостратегических исследований гласит: "Мы строим будущее, потому что Сербия этого заслуживает: ценности, которые мы отстаиваем, были установлены на основе нашей истории, культуры и традиций. Мы держимся за то, что без прошлого нет будущего. По этой причине, чтобы строить будущее, мы должны знать наше прошлое и развивать наши традиции. Правильные ценности всегда основаны, и будущее без этого фундамента не может быть построено в правильном направлении. Во времена революционных геополитических изменений крайне важно, чтобы мы сделали мудрый выбор и приняли правильные решения. В сторону следует оставить все навязанные и искаженные идеи и искусственные побуждения. Мы твердо верим в то, что Сербия обладает достаточным качеством и потенциалом, чтобы независимо от угроз и ограничений определять свое будущее. Мы привержены сербской точке зрения и праву решать для себя свое будущее, принимая во внимание тот факт, что исторически было много проблем, угроз и опасностей, которые мы преодолели “. Видение: центр геостратегических исследований стремится стать одной из ведущих мировых организаций в области геополитики. Кроме того, он хочет позиционировать себя как отечественный бренд. Мы будем стремиться заинтересовать общественность Сербии международными темами и объединить всех, кто заинтересован в защите государственных и национальных интересов, укреплении суверенитета, сохранении териотриальной целостности, сохранении традиционных ценностей, укреплении институтов и верховенства закона. Мы будем действовать в направлении поиска единомышленников, как в отечественной, так и в мировой общественности. Мы сосредоточимся на региональном сотрудничестве и соединении связанных НПО как на региональном, так и на международном уровне. Мы запустим проекты на международном уровне для поддержки репозиционирования Сербии и сохранения территориальной целостности. В сотрудничестве с медиа-домами мы будем реализовывать проекты, ориентированные на эти цели. Мы организуем обучение заинтересованной общественности посредством конференций, круглых столов и семинаров. Мы будем стремиться найти модель для развития организации, которая также позволила бы финансировать деятельность Центра. Строим будущее вместе: Если вы заинтересованы в сотрудничестве с нами или в содействии работе Центра геостратегических исследований, пожалуйста, свяжитесь с нами по электронной почте: center@geostrategy.rs

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *