Геополитика и политика

Драгана Трифкович: Республиканцы, скорее всего, возьмут под свой контроль Конгресс и Сенат после ноябрьских выборов

В США 8. в ноябре проходят выборы в Палату представителей и треть Сената. Большинство американских избирателей считают эти выборы чрезвычайно важными для будущего страны. Выборы проходят в середине срока полномочий президента Байдена, популярность которого очень низкая. В значительной степени, голосуя на предстоящих выборах, избиратели будут оценивать прошлую работу президента Байдена, который представляет политику Демократической партии. Общество в Америке поляризовано, и атмосфера очень напряженная из-за большого недовольства. Согласно опросам Reuters и Ipsos, проведенным в августе этого года, 69% американцев считают, что государство движется в неправильном направлении. Прежде всего, американцы недовольны экономической ситуацией, которая проблематична с точки зрения высокой инфляции, рост которой продолжается, что также приводит к высоким ценам на энергоносители и продукты питания. С другой стороны, Центральный банк США (Федеральная резервная система) постоянно повышает процентные ставки, что затрудняет покупку домов, автомобилей и других товаров. Президент Байден не смог исправить экономическую ситуацию после пандемии, что было одним из предвыборных обещаний. Этот фактор может сыграть решающую роль в том, как избиратели будут высказываться.

Републиканска странка је више фокусирана на америчка унутрашња питања и побољшање економске ситуације, док је Демократска странка фокусирана на амерички утицај у свету. Са тим у вези анкете у САД показују да су грађани незадовољни давањем огромних новчаних средстава којима се финансира рат у Украјини, уместо да се тим новцем решавају унутрашњи проблеми. Америчка влада је најавила неколико пакета хитних финансијских средстава за Украјину, од којих је последњи вредан 40 милијарди долара, релативно равномерно подељених између војне подршке и хуманитарне помоћи, према наводима Њујорк тајмса. Осим економије већа подршка бирача Републиканској странци може да буде условљена и политиком борбе против криминала и корупције коју ова партија заступа.

Демократска странка тренутно има већину у Представничком дому и незнатну већину у Сенату, што им са Бајденом у Белој кући омогућава несметано спровођење политике. Да би закони били усвојени, потребно је одобрење оба дома – тако да је контрола Конгреса кључна за усвајање закона у Сједињеним Државама. Уколико Демократска странка изгуби већину у Конгресу, то ће у великој мери отежати реализацију политике ове странке јер ће се створити конфликт између Конгреса и Беле куће. Истраге које Конгрес води против бившег председника Трампа ће у том случају бити блокиране, а сигурно је да ће Републиканци кренути у контраофанзиву покретањем истрага против Бајденове администрације.

Потребно је очекивати да ће Републиканци, уколико освоје већину у Конгресу, покренути и поступак опозива председника САД. До сада су Републиканци од почетка мандата Џозефа Бајдена покренули девет предлога за опозив председника, од којих је пет поднела конгресменка Мерџори Тејлор Грин. Она председнику САД Бајдену ставља на терет занемаривање дужности због неуспешне евакуације из Авганистана, као и наоружавања непријатеља САД Талибана, америчким оружјем и војном опремом. Поред тога Републиканци оптужују Бајдена за кршење имиграционих закона и изазивање безбедносне кризе, као и подривање енергетске безбедности Сједињених Држава.

Стање индивидуалних права и слобода у САД такође подлеже критици и према наводима Гласа Америке чак 58% бирача је незадовољно у вези са тим. Друштво посебно негодује због укидања слободе говора и жестоке медијске цензуре. Један од водећих америчких интелектуалаца Ноам Чомски, недавно је изјавио да је цензура и потисикивање чињеница у америчким медијима достигло сулуде нивое. Посебно је критиковао укидање руских медија у Сједињеним Државама, које су, по његовим речима: „наметнуле ограничења слободе приступа информацијама, која су запањујућа и које, у ствари, превазилазе оно што је био случај у совјетској Русији“. Индикативно је да је цензура медија и друштвених мрежа у САД постала толико ригорозна, да се користи за манипулисање јавним мњењем. Ова чињеница такође може да услови већу подршку Републиканцима, с обзиром на то да се Трамп у претходном мандату оштро противио мејн стрим медијима.

Једину предност Демократе имају по питању здравствене заштите, абортуса и гласачког права, али мало је вероватно да тиме могу да освоје предност на предстојећим изборима. Најважнија тема за бираче у САД тренутно је економија, што је за демократе клизав терен. По свој прилици економска питања ће имати пресудни утицај на бираче, а ако узмемо у обзир све наведене теме може се очекивати да ће Републиканаци освојити већину од 435 места у Конгресу. Такође врло је вероватно да ће Републиканци освојити већину и у Сенату, што ће довести до конфликтне позиције између Доњег и Горњег дома са једне стране и Беле куће са друге. То ће још више продубити неповерење грађана САД према институцијама, али и политичким елитама. Велики предизборни ударац за Демократску странку, био је и потез бивше конгресменке Тулси Габард, која је недавно напустила ову политичку партију, позвавши и друге колеге да то учине. Своју одлуку је образложила речима: „Не могу да останем у данашњој Демократској странци која је сада под потпуном контролом елитистичке кабале ратних хушкача вођених кукавичком опрезношћу, који нас деле тако што у свако питање уплићу расу ​и подстичу анти-бели расизам, активно раде на поткопавању наших Богом даних слобода које су садржане у нашем Уставу“. Она је оптужила партијске лидере да наоружавају националну безбедност „како би кренули на своје политичке противника”, као и да вуку САД „све ближе нуклеарном рату”.​​

Даљи развој ситуације може да доведе до радикализације унутрашњих сукоба у САД где је атмосфера веома напета, али и до извоза сукоба у друге делове света, што је била пракса САД последњих деценија. За сада се не назире могућност да САД промене стратешке правце у својој спољној политици и промене приступ тиме што ће се преоријентисати са милитаризма на дипломатију. Ипак даље сукобљавање САД са Русијом и Кином истовремено, је крајње опасно по саму Америку и то је сценарио који би морао да се избегне по сваку цену на шта је упозоравао и амерички стратег Збигњев Бжежински. Америчка спољна политика је у великој мери допринела зближавању Русије и Кине и подизању њихове сарадње на стратешки ниво. Поред тога БРИКС и ШОС представљају стратешке алтернативе за многе државе Латинске Америке, Африке, Блиског истока и Азије, што Америку и колективни Запад, доводи у све неповољнији положај на међународном плану.

2. новембар 2022. 

Направления:

https://nultatacka.rs/kongresmenka-tulsi-gabard-napustila-demokrastu-stranku-necu/

https://www.glasamerike.net/a/sjedinjene-drzave-sad-amerika-ukrajina-rat-pomoc-kongres-izbori-republikanci/6776579.html

https://www.theguardian.com/us-news/2022/oct/25/democrats-joe-biden-ukraine-war-russia-letter

https://www.rferl.org/a/ukraine-us-military-aid-1-1-billion/32056533.html

https://www.glasamerike.net/a/sad-izbori-anketa-glasanje/6793277.html

https://www.glasamerike.net/a/izbori-amerika-kongres-novembar/6736128.html

https://www.alo.rs/svet/planeta/640654/noam-comski-cenzura-amerika-najnovije-vesti/vest

 

 

 

автор-аватар

About Центар за геостратешке студије

Центр геостратегических исследований-это неправительственная и некоммерческая ассоциация, основанная в Белграде на учредительном собрании, состоявшемся 28.02.2014., в соответствии с положениями ст.11. и 12. Закон об ассоциациях ("официальный журнал РС", № 1.51/09). на неопределенный срок для достижения целей в области научного исследования геостратегических отношений и разработки стратегических документов, анализа и исследований. Ассоциация разрабатывает и поддерживает проекты и деятельность, направленные на государственные и национальные интересы Сербии, имеет свойство быть юридическим лицом и внесена в реестр в соответствии с Законом. Миссия Центра геостратегических исследований гласит: "Мы строим будущее, потому что Сербия этого заслуживает: ценности, которые мы отстаиваем, были установлены на основе нашей истории, культуры и традиций. Мы держимся за то, что без прошлого нет будущего. По этой причине, чтобы строить будущее, мы должны знать наше прошлое и развивать наши традиции. Правильные ценности всегда основаны, и будущее без этого фундамента не может быть построено в правильном направлении. Во времена революционных геополитических изменений крайне важно, чтобы мы сделали мудрый выбор и приняли правильные решения. В сторону следует оставить все навязанные и искаженные идеи и искусственные побуждения. Мы твердо верим в то, что Сербия обладает достаточным качеством и потенциалом, чтобы независимо от угроз и ограничений определять свое будущее. Мы привержены сербской точке зрения и праву решать для себя свое будущее, принимая во внимание тот факт, что исторически было много проблем, угроз и опасностей, которые мы преодолели “. Видение: центр геостратегических исследований стремится стать одной из ведущих мировых организаций в области геополитики. Кроме того, он хочет позиционировать себя как отечественный бренд. Мы будем стремиться заинтересовать общественность Сербии международными темами и объединить всех, кто заинтересован в защите государственных и национальных интересов, укреплении суверенитета, сохранении териотриальной целостности, сохранении традиционных ценностей, укреплении институтов и верховенства закона. Мы будем действовать в направлении поиска единомышленников, как в отечественной, так и в мировой общественности. Мы сосредоточимся на региональном сотрудничестве и соединении связанных НПО как на региональном, так и на международном уровне. Мы запустим проекты на международном уровне для поддержки репозиционирования Сербии и сохранения территориальной целостности. В сотрудничестве с медиа-домами мы будем реализовывать проекты, ориентированные на эти цели. Мы организуем обучение заинтересованной общественности посредством конференций, круглых столов и семинаров. Мы будем стремиться найти модель для развития организации, которая также позволила бы финансировать деятельность Центра. Строим будущее вместе: Если вы заинтересованы в сотрудничестве с нами или в содействии работе Центра геостратегических исследований, пожалуйста, свяжитесь с нами по электронной почте: center@geostrategy.rs

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *